llms.txt

Parfümipari statisztikák 2026: 100+ adat, amit ismerned kell

25 perc olvasás

Rövid összefoglaló

Adatalapú pillanatkép a 2026-os parfümpiacról: méret, regionális növekedés, online értékesítés, Z generációs költések, prémium eltolódás és fenntarthatósági trendek.

Perfume Industry Statistics 2026: 100+ Stats You Need to Know

A parfümipar virágzik 2026-ban: a globális eladások az előrejelzések szerint elérik a 88,7 milliárd eurót, amit a 8,04%-os éves növekedés hajt. A legfőbb hajtóerők közé tartozik a Z generáció növekvő költése, a prémium és niche illatok felé történő elmozdulás, valamint az online kiskereskedelem térnyerése, amely 9,21%-os CAGR-rel bővül. Íme egy gyors áttekintés:

  • A prémium kategória dominál: a piaci érték 65,25%-át tette ki 2025-ben.
  • A Z generáció hatása: az illatszerekre fordított kiadásaik 26%-kal nőttek 2024-ben.
  • Online növekedés: az e-kereskedelem várhatóan a bevételek 33%-át adja 2025-re.
  • Regionális trendek: Európa vezet 35,3%-os piaci részesedéssel, míg az ázsiai és csendes-óceáni térség növekszik a leggyorsabban, 9,54%-os CAGR-rel.
  • A fenntarthatóság számít: a luxusvásárlók 65%-a előnyben részesíti a környezetbarát megoldásokat.

Ez a fejlődés a változó fogyasztói szokásokat tükrözi, a személyre szabásra, a digitális innovációra és a magasabb minőségű kompozíciókra – például az Eau de Parfum koncentrációra – helyezve a hangsúlyt. Az iparág túllép a tömegpiaci megközelítésen, hogy a sokszínű, értékorientált és digitálisan aktív vásárlók igényeit elégítse ki.

Perfume Industry 2026: Key Statistics and Market Trends

Perfume Industry 2026: Key Statistics and Market Trends

A parfümipar legfontosabb adatai, 2025–2026

88,7 € billion

A globális parfümeladások előre jelzett értéke 2026-ban, évi 8,04%-os növekedéssel

Scento elemzése

5,04 €B, +7,8%

A Puig 2025-ös nettó árbevétele: 5042 € millió, összehasonlítható alapon +7,8%

Puig 1

8174 €M

Az LVMH Perfumes & Cosmetics 2025-ös árbevétele 0%-kal változott organikus alapon

LVMH 3

17,1 € billion

Az illat- és parfümkategória kiskereskedelmi értéke Európában, 2025-ben

Cosmetics Europe 7

85 000+

A Scento illatközösségének tagjai

A Scento belső adatai

1. A Scento saját statisztikái

Scento

A Scento saját adatai: betekintés a modern illatfelfedezés világába

A Scento adatai világos képet adnak arról, hogyan közelítik meg a fogyasztók az illatok felfedezését 2026-ban, rávilágítva a viselkedésbeli és preferenciabeli változásokra.

Több mint 85 000 tag csatlakozott a Scento illatközösségéhez (a Scento belső adatai). Ez a növekvő tábor a hagyományos kiskereskedelmi vásárlástól való elmozdulást tükrözi, ahogy egyre többen keresik a kurátori gondossággal összeállított és személyre szabott illatélményeket.

A Scento katalógusa több mint 1000 designer és niche parfümöt tartalmaz (a Scento belső adatai). A luxusmárkáktól a független parfümőrökön át a feltörekvő niche házakig a kollekció híven képviseli az iparágnak a változatosságra és az egyéniségre helyezett egyre nagyobb hangsúlyát.

A Scento felhasználói több mint 75 000 illatprofil-tesztet töltöttek ki (a Scento belső adatai). Ez a magas szám rávilágít egy kulcsfontosságú trendre: a vásárlók személyre szabott útmutatást keresnek a parfümök elsöprő kínálatában való eligazodáshoz. E tesztek népszerűsége jól mutatja, mekkora értéket tulajdonítanak a fogyasztók a célzott, adatalapú ajánlásoknak a véletlenszerű vásárlásokkal szemben.

Egy másik fontos felismerés: a körülbelül 120 fújást biztosító 8 ml-es fiolák lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy anélkül fedezzenek fel illatokat, hogy azonnal teljes üvegekre kellene elkötelezniük magukat (a Scento belső adatai). Ezek az eredmények értékes betekintést nyújtanak a globális parfümpiac folyamatos alakulásába.

A Scento rendelési adatai, 2026-os frissítés

A Scentón 2025 októbere és 2026 szeptembere között a legtöbbet vásárolt öt parfüm a Louis Vuitton Imagination, a Creed Aventus, az Amouage Guidance, a Louis Vuitton Ombre Nomade és a Xerjoff XJ 1861 Naxos volt, a vásárlók által kifizetett decantok alapján rangsorolva.10 A decantok aránya alapján vezető márkaházak:

  1. Louis Vuitton: 9,5%
  2. Amouage: 8,5%
  3. Parfums de Marly: 7%
  4. Creed: 6,5%
  5. Xerjoff: 5%

Csak a rangsorok és az arányok szerepelnek a Scento Fragrance Indexből.

2. Globális piaci méret és növekedés

A parfümpiac töretlen növekedési pályán halad

A Global Market Insights szerint a globális illatpiac forgalma várhatóan eléri a 88,7 milliárd dollárt 2026-ra. Más kutatócégek ugyanarra az évre 60,26–82,38 milliárd dollár közötti piacmérettel számolnak, 8,04%-os összetett éves növekedési ütemmel (CAGR) (Mordor Intelligence; Research Nester).

A piac növekedési pályája kissé eltér az egyes jelentésekben: a következő évtizedre vonatkozó CAGR-előrejelzések 5,4% (Global Market Insights) és 8,8% (SkyQuest) között mozognak. A növekedést jórészt a rendelkezésre álló jövedelmek emelkedése és a prémium illatok iránti fokozódó kereslet táplálja, miközben a globális jövedelmi szint évente 3,5%-kal emelkedik (Global Market Insights).

A prémium illatok uralták a piacot, és 2025-ben a teljes piaci érték 65,25%-át tették ki (Mordor Intelligence). Eközben a Z generáció a növekedés egyik meghatározó hajtóerejévé vált: 2024-ben 26%-kal növelte illatokra fordított kiadásait (Mordor Intelligence). Az Eau de Parfum szintén kiemelkedően népszerű volt, 2025-ben a bevétel 54,34%-át adta (Mordor Intelligence).

A következő részben a regionális trendeket vesszük sorra, hogy feltárjuk, hol a legdinamikusabb ez a növekedés.

3. A piac regionális megoszlása

Európa vezet, Ázsia és a csendes-óceáni térség pedig gyorsan előretör

Európa továbbra is meghatározó szereplője a globális parfümpiacnak: 2024-ben a világpiac 35,3%-át tudhatta magáénak. Ezen belül Franciaország önmagában Európa részesedésének figyelemre méltó 24%-át adja (Perfume Market Report; SkyQuest). A régió várhatóan a luxusszegmens növekedésének 37%-át is biztosítja 2030-ig, megszilárdítva vezető szerepét a felsőkategóriás parfümök piacán (Global Market Insights).

Eközben az ázsiai és csendes-óceáni térség a leggyorsabban növekvő régióvá válik: az előrejelzések szerint az összetett éves növekedési ütem (CAGR) 2031-ig 9,54% és 10,66% között alakul. Ezt a gyors növekedést nagyrészt az olyan országok, mint Kína és India, bővülő középosztálya táplálja (Mordor Intelligence; Research Nester). A régió luxusparfüm-piaca 2030-ig stabil, évi 7,9%-os növekedés előtt áll (Global Market Insights).

A Közel-Kelet nagy értékű piac, amelyet mélyen áthatnak az olyan pazar és hosszan tartó illatok hagyományai, mint az oud és az attar. A térség fogyasztói egy főre jutó kiadásai magasak; a luxusparfümök ára gyakran körülbelül 325 dollár egy 100 ml-es üvegért (SkyQuest).

Észak-Amerikában jól érzékelhető változás figyelhető meg a fogyasztói magatartásban. A vásárlók egyetlen jellegzetes illat mellett való kitartás helyett változatos illatkollekciót állítanak össze. A nők például 37%-kal nagyobb valószínűséggel választanak parfümöt az aznapi hangulatuk alapján, mint a férfiak (Research Nester).

Ezután azt vizsgáljuk meg, hogyan formálják ezek a regionális preferenciák az iparág legfontosabb értékesítési csatornáit.

Az egyes európai országokban legtöbbet keresett parfümöt a legkeresettebb parfüm minden európai országban című cikkben találja meg.

4. Értékesítési csatornák

A fizikai üzletek továbbra is meghatározóak, de az online értékesítés gyorsan felzárkózik

A fizikai üzletek továbbra is az illatértékesítés egyik alappillérét jelentik: a 2025-re előrejelzett értékesítés 42,65%-át adják, 2024-ben pedig 11,82 milliárd dolláros forgalmat generáltak. Mivel a fogyasztók 60%-a személyesen szeretné kipróbálni az illatokat, egyértelmű, milyen vonzerőt jelent az illat, az állag és a csomagolás közvetlen megtapasztalása (Mordor Intelligence; Global Market Insights). Ez az érzékszervi élmény a kiskereskedelem átalakulása közepette is tovább erősíti a hagyományos üzletek jelentőségét.

Eközben az online kiskereskedelem gyorsan teret nyer: 2031-ig lenyűgöző, 9,21%-os CAGR-rel bővül, és ügyfeleinek száma meghaladja a 770 milliót (Mordor Intelligence; Research Nester). Az érzékszervi élmény hiányát áthidalandó a digitális platformok ma már mesterséges intelligencián alapuló profilalkotást alkalmaznak, és előfizetéses kipróbálási lehetőségeket kínálnak, így a fogyasztók üzletbe lépés nélkül is könnyebben fedezhetik fel az illatokat (Mordor Intelligence).

A közösségi média az illatfelfedezés egyik erőteljes hajtóerejévé is vált. Az olyan platformok, mint a TikTok, jelentős szerepet játszanak: az Egyesült Államokban a közösségi médián keresztüli vásárlások 45%-át befolyásolják. A #PerfumeTikTok hashtag önmagában 6,4 milliárd megtekintést gyűjtött, miközben a Z generáció 2024-ben 26%-kal növelte illatokra fordított kiadásait (Research Nester; Mordor Intelligence).

Az online illatpiac részesedése 2025-re várhatóan eléri a bevételek 33%-át, az e-kereskedelmi bevétel pedig az előrejelzések szerint 2027-re meghaladja az 5 milliárd dollárt (Research Nester). A márkák többcsatornás stratégiákkal ötvözik a két világ előnyeit: ilyenek például a fizikai "illatállomások" és az automatás koncepciók, amelyek az üzletben történő vásárlás érzéki örömét a digitális felfedezés kényelmével társítják (Mordor Intelligence).

Az értékesítési csatornák átalakulása jól tükrözi a fogyasztói magatartás és a költési szokások dinamikus változásait.

5. Fogyasztói kiadások és demográfiai jellemzők

A nők költenek a legtöbbet, de a férfiak szegmense növekszik a leggyorsabban

Az illatpiac folyamatosan változik, a fogyasztói kiadások trendjei pedig jelentős elmozdulásokat tükröznek a vásárlási magatartásban.

A nők továbbra is a legnagyobb vásárlói csoportot alkotják: 2026-ban a piaci bevételek 53,52%-át adják, bár ez visszaesést jelent a 2025-ös 61,7%-hoz képest. Ez a dominancia a parfümök, az ápoltság és a személyes identitás közötti, régóta fennálló kapcsolatra vezethető vissza.

Eközben a férfiak szegmense gyorsan bővül, éves növekedési üteme 6,6%. Különösen a kamasz fiúk hajtják ezt a trendet: költéseik éves összevetésben 26%-kal nőttek. Az olyan közösségimédia-platformok, mint a TikTok és az Instagram, kulcsszerepet játszottak abban, hogy átalakult a férfiak parfümökhöz való viszonya, és azok a szélesebb körű ápolási rutinjuk részévé váltak.

Globális szinten egy átlagos fogyasztó $8.19 értékkel járul hozzá a parfümök bevételéhez. Egyes régiók kitűnnek a többi közül, például Szaúd-Arábia, ahol az oud és a keleties illatok különösen népszerűek, valamint az Egyesült Államok, ahol a parfümeladások 2026-ra várhatóan elérik a 9 € milliárdot.

A fiatalabb vásárlók a mennyiség helyett a minőséget részesítik előnyben: a fejlett piacokon több mint 60%-uk egyetlen, kiváló minőségű parfümöt választ. A fenntarthatóság is fontos: a luxusfogyasztók 65%-a hajlandó felárat fizetni a környezetbarát termékekért.

Az árakat tekintve a közepes árkategóriájú parfümök 2025-ben a piac 39,1%-át tették ki. 2026-ra a nem luxuskategóriás parfümök várhatóan az eladások 63,8%-át adják majd, míg a luxustermékek részesedése 36,2% lesz. Ezek a változások a globális parfümpiacon átalakuló prioritásokat és preferenciákat tükrözik.

Személyes illatszakértője már várja

Töltse ki rövid illatkvízünket, és fedezzen fel hiteles designer és niche parfümöket, amelyek az ízléséhez illenek – próbálja ki őket 2, 5, 8 és 30 ml-es dekantokban és mintákban, hogy mindegyiket kipróbálhassa, mielőtt teljes flakon mellett dönt.

Találja meg illatát

6. Termelés és értékesítési volumen

Parfüm: az alkalmi luxustól a mindennapok alapdarabjáig

A fogyasztói szokások átalakították a parfümpiacot: a ritka kényeztetés helyett a mindennapok elengedhetetlen részévé tették a parfümöt.

A globális parfümpiac jelentős növekedés előtt áll; becslések szerint az értéke 2026-ra $64.47 billion és $88,7 billion közé emelkedik. A bevételek növekedése a termelési prioritások átalakulását tükrözi. A tömegpiaci parfümök várhatóan a növekedés élére kerülnek, mivel a fogyasztók megfizethető, mégis kiváló minőségű termékeket keresnek.

A gyártók egyre inkább a magasabb illatkoncentrációjú változatokra, például az Eau de Parfumre és a Parfumre összpontosítanak, amelyek tartósabb illatélményt és jobb ár-érték arányt kínálnak. Ez összhangban áll a fogyasztói elvárások változásával: a vásárlók olyan parfümöket keresnek, amelyek egyszerre tartósak és megérik az árukat.

Franciaország továbbra is meghatározó szereplő a globális parfümgyártásban: 2022-ben megközelítőleg $7 billion értékű parfümöt exportált, a termelésének több mint 50,5%-a pedig a nemzetközi piacokra került. Az alapanyag-fejlesztés terén szerzett szakértelméről ismert Grasse régió továbbra is az innováció egyik központja. 2026-ra Európa várhatóan a globális parfümpiac mintegy 35%–36%-át tudhatja magáénak.

A termelés és az értékesítés növekedésének másik mozgatórugója az "illatgardrób" elterjedése. E trend jegyében a fogyasztók hangulatukhoz, az évszakhoz és az alkalomhoz illő illatokból álló kollekciókat állítanak össze. Ahogy a vásárlók egyre kevésbé ragaszkodnak egyetlen jellegzetes illathoz, az iparág is alkalmazkodik a változatosság és a személyre szabhatóság iránti igényhez.

Hogy ezek az eladások pontosan mely parfümökhöz köthetők világszerte, illetve a Scento saját európai rendeléseiben, azt a legkelendőbb parfümökről szóló statisztikáinkban rangsoroltuk.

7. A legkelendőbb márkák és vállalatok

A $60B+ piacot formáló meghatározó szereplők

A több mint $60 milliárd értékű parfümpiac alakulását néhány meghatározó szereplő formálja. Az olyan globális óriások, mint a LVMH, a L’Oréal, a Coty, az Estée Lauder, a Chanel és a Puig, a luxus- és a tömegpiaci szegmensben egyaránt meghatározó szerepet töltenek be. Sikereikben kulcsfontosságú, hogy az exkluzivitást a széles körű elérhetőséggel ötvözik, hiszen a fogyasztók egyre inkább különböző árkategóriákban keresnek kiváló minőségű parfümöket.

Jelenleg a nem luxuskategóriás termékek az összes eladás 63,8%-át teszik ki, míg a prémium szegmens a bevételek 57,5%-át adja. Ez az egyensúly olyan piacot tükröz, ahol a luxusmárkák megőrzik presztízsüket, a tömegpiaci kínálat pedig úgy bővül, hogy minőségi kompromisszumok nélkül kínál megfizethető termékeket. A közelmúlt termékbevezetései jól szemléltetik ezt az alakuló dinamikát.

2023 augusztusában a Coty bemutatta a Burberry Goddess parfümöt, amely rekordeladásokat ért el, és jól példázza a vállalat kétpiacos stratégiáját. Két évvel később a Miu Miu piacra dobta a Miutine-t, egy prémium eau de parfumöt, amelyben az erdei szamóca és a barna cukor jegyei érvényesülnek, kihasználva a gourmand trend népszerűségét. A Chanel 2025 augusztusában a BLEU DE CHANEL L’EXCLUSIF megjelenésével is erősítette luxuspozícióját; a parfümben Új-Kaledóniából származó, fenntartható módon beszerzett szantálfát használtak fel. Ezek a megjelenések a minőséget és az innovációt ötvöző parfümök iránti, egyre növekvő fogyasztói érdeklődést jelzik.

"A tömegpiaci és a presztízskategóriás piacok közelednek egymáshoz: prémium márkák jelennek meg a tömegpiaci értékesítési csatornákban, miközben az értékorientált luxusmárkák is sikeresek." - Larissa Jensen, SVP és globális szépségápolási tanácsadó, Circana

A tömegpiaci illatok jelenleg a leggyorsabban növekvő szegmenst alkotják, 2026-ig 11%-os növekedési ütem várható. Az olyan márkák, mint a Sol de Janeiro, azzal értek el sikert, hogy rétegezésre tervezett gourmand illatpermetekkel szólították meg a Z generációt; ez a trend 2025 és 2026 között kapott lendületet. Emellett az érzelmi hatás is jelentős szerepet játszik: a fogyasztók 80%-a ma már aszerint választ parfümöt, hogy az mennyire képes javítani a hangulatát és a közérzetét.

A Puig árbevétele folyamatosan növekszik Nettó árbevétel, millió €. Források: a Puig 2025-ös eredményei1; a Puig 2024-es eredményei a Beauty Packagingen keresztül2; 2023: a Scento elemzése a Puig 2024-es eredményeiről (4790 €M ÷ 1.113, a közzétett +11,3%-os növekedéssel számolva).
ÉvA Puig nettó árbevétele
20234304 €M
20244790 €M
20255042 €M

Hogy ezek a cégcsoportok mennyi bevételre tesznek szert az illatanyagokból – a L’Oréaltól és az LVMH-tól a Puigig és a Chanelig –, azt a parfümmárkák árbevételéről szóló statisztikáinkban hasonlítjuk össze.

A téli intenzitás és a jóllétet szolgáló illatok formálják 2026-ot

A szezonális változások új energiát hoznak az illatpreferenciákba: 2026 telén a mélyebb, borongósabb illatok kerülnek előtérbe. A könnyed virágos kompozíciók helyét a „sötét intenzitás” illatvilága veszi át, olyan karakteres jegyekkel, mint a sötét virágok, a kakaó, a sáfrány és a kardamom. Ezek a gazdagabb illatok azt a növekvő igényt szólítják meg, hogy az illatok érzelmeket és egyediséget idézzenek meg. Ezzel párhuzamosan egyre népszerűbbek a természet ihlette élmények is: mind többen vonzódnak a természetes világhoz való kapcsolódást elősegítő, földelő összetevőkhöz, például az érlelt fákhoz, a balzsamhoz, a gyógynövények gyökereihez, sőt a biotechnológia ihlette akkordokhoz, mint a petrichor.

A „szenzoros nosztalgia” piaca is fellendülőben van, amit olyan édes, megnyugtató jegyek hajtanak, mint a karamell és a vajas vanília; előrejelzések szerint értéke 2026-ra eléri a $23 milliárdot. A közösségi média tovább erősíti ezeket a trendeket: a virágos illatokra irányuló keresések 225%-kal, a „sötét kölni” keresések pedig 1000%-kal ugrottak meg. Emellett az amerikai fogyasztók 65%-a túllép az egyetlen illat használatán, és inkább a testápolási, hajápolási és személyes higiéniai termékek illatait rétegezi az egyedibb élmény érdekében.

A regionális preferenciák továbbra is alakítják ezeket a trendeket, és a sokféle kulturális hatást tükrözik. A közel-keleti fogyasztók például továbbra is hűségesek az oudra épülő luxusparfümökhöz, amelyek a regionális hagyományokat emelik ki. Ezzel szemben a japán vásárlók a lágy, visszafogott illatokat részesítik előnyben. Németországban a tiszta összetevőkre épülő, a jóllétet szem előtt tartó illatok uralják a piacot, Kínában pedig a növekvő középosztály táplálja az utazásbarát kiszerelések és a nyugati ihletésű illatok iránti keresletet.

„A téli illatok az újszerűbb illatprofilok iránti igényt elégítik ki, megragadva a kettős lehetőséget: a játékosságot a jóllét új pilléreként pozicionálják, miközben az illatok révén történő nagyobb önkifejezés iránti fogyasztói igénynek is megfelelnek.” - Cosmetica Labs

A változó fogyasztói preferenciák azt is formálják, hogyan közelítik meg a márkák a regionális piacokat. A limitált kiadású szezonális kollekciók ma már a luxusparfüm-eladások 15%-át teszik ki. A márkák az ázsiai–csendes-óceáni térségben olyan kulturális eseményekre építenek, mint a holdújév és a Diwali, és kifejezetten ezekre az ünnepekre szabott exkluzív csomagolásokat vezetnek be. A Coty Inc. például 2025 novemberében piacra dobta a Chloé Rose Naturelle Intense terméket – első újratölthető parfümvonalát –, hogy megfeleljen a környezetbarát csomagolási megoldások iránti növekvő keresletnek.

ILLAT TRENDEK 2026-BAN

Összegzés

A parfümipar 2026-ban a puszta piaci növekedésen messze túlmutató átalakuláson megy keresztül. A globális piac értéke $82.38 milliárd, és várhatóan 2031-re eléri a $121.26 milliárdot, évi 8,04%-os növekedési ütem mellett; a változó fogyasztói preferenciák a terméktervezéstől az illatok értékesítésének módjáig mindent átalakítanak. Ezek a változások jelentős mértékben rajzolják át az iparág képét.

Íme három kulcsfontosságú trend, amely ezt az átalakulást hajtja:

  • A prémium illatok járnak az élen: ez a szegmens a piac 65,25%-át képviseli, és évente 8,45%-kal növekszik. A magas koncentrációjú kiszerelések egyre népszerűbbek, ahogyan arról a cikk korábbi része is szólt.
  • A digitális innováció átalakítja a vásárlási élményt: az olyan eszközök, mint a mesterséges intelligenciával működő illatprofilozás és a virtuális próbák, segítenek áthidalni az online vásárlás érzékszervi korlátait. Az online kiskereskedelem várhatóan 9,21% és 12,4% közötti CAGR-rel növekszik.
  • A fenntarthatóság immár alapkövetelmény: a márkák újratölthető csomagolásokkal és biotechnológiai összetevőkkel igyekeznek megfelelni azon luxusfogyasztók elvárásainak, akiknek 65%-a ma már a környezettudatos lehetőségeket részesíti előnyben.

A regionális trendek is megmutatják, merre tart a parfümpiac. Európa örökségmárkáival továbbra is élen jár, az ázsiai–csendes-óceáni térség pedig a leggyorsabban növekvő piaccá válik, 9,54%-os CAGR-rel bővülve. Emellett az uniszex illatok szegmense is gyorsan növekszik, 9,3%-os CAGR-rel, ahogy az illatpreferenciákban elmosódnak a hagyományos nemi határok. Ezek a fejlemények átalakítják, hogyan fedezik fel és használják az illatokat a fogyasztók.

A Scento saját adatai közelebbi betekintést nyújtanak ezekbe a változásokba. A platform 85 000+ aktív taggal, 1000+ gondosan válogatott illattal és 75 000+ kitöltött kvízzel (a Scento belső adatai szerint) egyedülálló helyzetben van ahhoz, hogy valós időben kövesse ezeket a trendeket. A személyre szabott felfedezés, a kisebb kiszerelések és az előfizetéses modellek térnyerése a modern fogyasztók kényelem és egyediség iránti vágyát tükrözi.

A számok meggyőző képet festenek: a parfümipar egyre személyre szabottabbá, környezettudatosabbá és digitálisan fejlettebbé válik, példátlan választási lehetőséget és irányítást kínálva a fogyasztóknak. Azok a márkák, amelyek alkalmazkodnak ezekhez a változásokhoz, nemcsak relevánsak maradnak, hanem ebben az egyre kifinomultabb piacon virágozni is fognak. Azok pedig, amelyek ellenállnak, azt kockáztatják, hogy lemaradnak a gyorsan változó piacon.

Hogyan állítottuk össze

Az ezen az oldalon szereplő új kulcsadatok, ábra és források vállalati és piaci adatai az éves jelentésekből, iparági szervezetektől és a forrásjegyzékben megnevezett beszámolókból származnak; ellenőrzésük 2026. október 8-án történt. A pénznemek és növekedési ráták az egyes forrásokban szereplő formában jelennek meg. A „Scento elemzése” jelölésű adatok a Scento saját értelmezései közzétett kutatások alapján.

A „Scento rendelési adatai” a Scento Fragrance Indexet jelentik: a Scento saját elemzését a 2025 októbere és 2026 szeptembere között leadott, kifizetett és Európa-szerte kiszállított decantrendelésekről. Kizárólag rangsorokat és arányokat tesz közzé, rendelési darabszámokat, egységszámokat vagy árbevételt soha.

  • Minden egyes, vásárló által kifizetett decant egyszer számít, méretétől függetlenül; a rangsorok ezek alapján sorolják fel a parfümöket.
  • A lemondott, teszt-, személyzeti és ingyenes rendeléseket kizárjuk, csakúgy, mint a teljes kiszerelésű üvegeket, kiegészítőket és ajándékcsomagokat.
  • Csak az a parfüm kerülhet be a rangsorba, amely eléri a különálló rendelések minimálisan előírt számát; a túl kevés rendelésen alapuló adatokat nem tesszük közzé.

További hasonló kutatásokat a parfümipari statisztikák gyűjtőoldalánkon találsz.

Források

  1. A Puig erőteljes növekedést ér el, és rekordértékesítéssel lépi át az 5 €bn-t, Puig, 2026. puig.com
  2. A Puig rekorderedményekről számol be 2024-ben, Beauty Packaging, 2025. beautypackaging.com
  3. Stabil teljesítmény a globális gazdasági és geopolitikai környezet zavarai közepette (2025-ös eredmények), LVMH, 2026. lvmh.com
  4. 2025-ös éves eredmények, L’Oréal, 2026. loreal-finance.com
  5. 2025-ös teljes éves eredmények, Givaudan, 2026. givaudan.com
  6. A hamisítás gazdasági hatása az EU ruházati, kozmetikai és játékszektorában, EUIPO, 2024. euipo.europa.eu
  7. Iparágunk (piaci teljesítmény 2025), Cosmetics Europe, 2026. cosmeticseurope.eu
  8. A Kering és a L’Oréal lezárja stratégiai szövetségét, Kering, 2026. kering.com
  9. Az amerikai presztízs- és tömegpiaci szépségápolási kiskereskedelem 2025-ben pozitív teljesítményt nyújtott, Circana, 2026. circana.com
  10. Scento Fragrance Index, 2025. október–2026. szeptember, Scento rendelési adatok, 2026.

Gyakori kérdések

Hogyan ösztönzi a Z generáció a parfümipar növekedését?

A Z generáció azzal alakítja át az illatok világát, hogy a luxusról alkotott hagyományos elképzelések helyett az érzelmi kötődésre és az önkifejezésre helyezi a hangsúlyt. Számukra a parfümök nem csupán kiegészítők – az egyéniségük kifejezésének eszközei. A körükben népszerű trend az illatok rétegezése, amikor több illatot visznek fel egymásra, hogy megalkossák saját, személyes illatukat.

A közösségi média, különösen a TikTok, meghatározó szerepet játszik abban, hogyan fedezi fel és választja ki ez a generáció az illatokat. A parfümvásárlás interaktívabbá és trendvezéreltté vált, a digitális influenszerek és a virális tartalmak pedig alakítják a döntéseiket. A külsőségeken túl a Z generáció nagy hangsúlyt fektet a fenntarthatóságra, az átláthatóságra és a befogadásra. A nemsemleges illatok és az etikusan beszerzett összetevők felé fordulnak, arra ösztönözve a márkákat, hogy elvárásaiknak megfelelően újragondolják a megközelítésüket.

Érdekes módon a Z generáció az idősebb korosztályoknál többet is költ illatokra, ezzel hajtva a piac növekedését. A digitális trendekre és az értékalapú fogyasztásra helyezett hangsúlyuk nemcsak átalakítja az iparágat, hanem új ötleteket és irányokat is inspirál a márkák számára.

Hogyan befolyásolja a fenntarthatóság a parfümpiacot?

A fenntarthatóság egyre nagyobb szerepet tölt be a parfümiparban, mind a gyártási módszereket, mind a marketingstratégiákat befolyásolva. A fiatalabb fogyasztók, különösen a millenniumi generáció és a Z generáció tagjai, egyre inkább azokat az illatokat részesítik előnyben, amelyek természetes összetevőkre, környezettudatos csomagolásra és etikusan beszerzett alapanyagokra hívják fel a figyelmet. Ez a szemléletváltás átalakítja azt, ahogyan a márkák kapcsolatot teremtenek közönségükkel.

Válaszul számos parfümcég olyan gyakorlatokat vezet be, amelyek célja a környezeti hatásuk csökkentése. A szén-dioxid-kibocsátás mérséklésétől az erőforrás-hatékonyság javításáig ezek a változtatások összhangban állnak a globális környezetvédelmi célokkal. Az ökológiai előnyök mellett az ilyen erőfeszítések segítenek a fogyasztói bizalom és hűség kiépítésében, a fenntarthatóságot pedig az illatok világában zajló innováció és fejlődés hajtóerejévé teszik.

Hogyan változtatja meg a technológia a parfümvásárlás módját?

A technológia átalakítja a parfümvásárlás módját: az élmény így lebilincselőbbé, személyre szabottabbá és kényelmesebbé válik. Az olyan közösségi platformok, mint a TikTok, jelentős szerepet játszanak a vásárlási döntések alakításában: a fogyasztók csaknem felére hatással vannak az online találkozó tartalmak. Eközben az e-kereskedelem is virágzik: az online parfümeladások a mai 3 € billion összegről várhatóan több mint 5 € billion értékre nőnek 2027-re.

A márkák a mesterséges intelligenciát és az adatvezérelt eszközöket használják fel, hogy személyre szabott ajánlásokat és magával ragadó digitális élményeket kínáljanak. Ezek a fejlesztések lehetővé teszik a vásárlók számára, hogy fizikai minták nélkül fedezzék fel és válasszák ki az illatokat. Emellett az előfizetéses szolgáltatások és az utazó kiszerelések térnyerése – amelyeket gyakran online népszerűsítenek – megváltoztatja a vásárlási szokásokat, rugalmasabb és kényelmesebb módokat kínálva a luxusillatok élvezetére. Ezek a technológia által vezérelt innovációk segítenek a márkáknak kapcsolatot teremteni a fiatalabb, technológia iránt fogékony közönséggel, miközben átalakítják azt, ahogyan a fogyasztók felfedezik és megvásárolják kedvenc illataikat.

Írta Sebastian Dobrincu, a Scento alapítója és iparági elemzője

Parfümgyártási statisztikák

A modern parfümkészítés a szintetikus aromamolekulák és a természetes kivonatok 70/30 arányú megoszlására épül – ez az arány 2015 óta stabil maradt, és nincs nyoma az elmozdulásnak. A szintetikus komponensek részaránya szerkezeti jellegű, nem esztétikai: az IFRA által a természetes anyagokra – mint a tölgymoha, a fakéregmoha és bizonyos állati eredetű kivonatok – bevezetett korlátozások leszűkítették a természetes alapanyagok tárházát, miközben az exkluzív molekulák – a Givaudan, a Firmenich, az IFF és a Symrise tulajdonában álló szabadalmaztatott aromavegyületek – a kortárs finomparfüméria megkülönböztető alapanyagaivá váltak. Még a „természetközelinek” hirdetett niche házak is jellemzően szintetikus-természetes keveréket alkalmaznak; a kizárólag természetes kivonatokból készült formulák ritkán életképesek kereskedelmileg a fogyasztók által elvárt tartósság és szillázs mellett.

Az európai termelés három központban összpontosul. Grasse, a történelmi főváros horgonyozza le a természetes kivonatok előállítását – jázmin, rózsa, tubarózsa, levendula –, és itt dolgozik Franciaország illatszergyártó munkaerejének megközelítőleg fele. Versailles a bérgyártás központjaként működik, ahol számos presztízs illatfolyadék készül white-label megállapodások keretében, mielőtt a márkaspecifikus palackozóüzemekbe kerülne. Genf a vállalati és kreatív központ, amely a világ parfümőreit alapanyagokkal és bázisakkordokkal ellátó négy nagy illatház székhelye.

Spanyolország csendes gyártási nagyhatalommá vált: a Scento uniós exportadat-elemzése kimutatta, hogy az exportérték alapján Spanyolország adja az EU illatszerkibocsátásának mintegy 27%-át, amit a Puig katalóniai gyártókapacitása hajt. Olaszország Firenze, Milánó és Bologna révén speciális kézműves termeléssel járul hozzá a kínálathoz; az Egyesült Királyság kis méretű, de magas árrésű gyártási jelenlétet tart fenn. A teljes európai illatszergyártási közvetlen foglalkoztatottság meghaladja a 90 000 főt, a közvetett ellátási láncban – üvegflakon-gyártás, csomagolás, forgalmazás, kiskereskedelem és a parfümőrképzés – pedig ennek a többszöröse dolgozik.

A gyártási volumen mutatói alátámasztják, mennyire koncentrált az iparág. A Scento európai illatszergyártási kibocsátásra vonatkozó elemzése szerint a kész illatkompozíciók éves termelése hozzávetőlegesen 1,4–1,5 milliárd darab minden kategóriát egybevéve. E volumen nagyjából 60%-a kevesebb mint ötven bérgyártóhoz köthető, és az első tíz gyártó – köztük a Cosmétique Active International (L’Oréal), az Albéa, a COSMOGEN és a Puig gyártási divíziója – egymaga végzi az uniós illatpalackozás több mint 35%-át. Az üvegflakonok előállítása szinte teljes egészében hat európai üvegházban zajlik (Verescence, Bormioli Luigi, Pochet, SGD Pharma, Stoelzle és Heinz Glas), ami strukturális szűk keresztmetszetet képez a csomagolási szinten, behatárolva, hogy egy új presztízsbevezetés milyen gyorsan skálázható a limitált kiadásokon túl.

A vezető parfümvállalatok árbevétel alapján 2026-ban

Hét konglomerátum uralja a globális presztízsillatszer-bevételeket 2026-ban. Az LVMH Parfums & Cosmétiques divíziója áll az élen, a Christian Dior, a Guerlain, a Givenchy, a Maison Francis Kurkdjian és a Loewe révén. A L’Oréal Luxe a második helyet foglalja el a YSL Beauté, a Lancôme és a licencmegállapodásokkal forgalmazott házak, többek között a Maison Margiela Replica erejére építve.

A Coty Inc. – a Coty Luxury divízión keresztül – a Calvin Klein, a Hugo Boss, a Gucci, a Burberry és a Tiffany & Co. illatlicenceit kezeli. Az Estée Lauder Companies birtokolja a Tom Ford Beauty, az Aerin és a Le Labo (felvásárolva 2014-ben) márkákat, ami a teljes bevételéhez képest aránytalanul nagy niche jelenlétet biztosít számára. Az Inter Parfums a Jimmy Choo, a Coach, a Lacoste és divatházlicencek széles skálájának forgalmazója. A Puig – a spanyol családi tulajdonban lévő szépségipari konglomerátum – birtokolja a Carolina Herrera, a Paco Rabanne (ma már Rabanne), a Jean Paul Gaultier és a Penhaligon’s márkákat. A Shiseido a Narciso Rodriguez, az Issey Miyake és a Serge Lutens portfóliójával egészíti ki az élmezőnyt.

A konglomerátumok és a niche márkák közötti megoszlás árnyaltabb képet mutat. A Scento rendeléseinek elemzése szerint a hét legnagyobb konglomerátum az európai presztízs-illatszerpiac bevételének mintegy 70%-át adja, növekedési ütemük azonban évi 4–5%, vagyis megegyezik a kategória átlagával. A független niche parfümházak — Creed (a Kering 2023-ban felvásárolta, 2026. március 31. óta pedig a L'Oréal tulajdonában van), Byredo, Le Labo, Diptyque, Jo Malone London, Amouage, Xerjoff, Parfums de Marly — kisebb bevételi bázissal rendelkeznek, de évente 8–11%-os összetett növekedést érnek el. A felvásárlási folyamatok is ezt tükrözik: minden konglomerátum vagy már felvásárolt egy niche márkát, vagy aktívan keres ilyen lehetőségeket.

Az elmúlt évtized felvásárlásainak története feltárja a stratégiai megfontolásokat. Az Estée Lauder felvásárolta a Le Labót (2014) és a Frederic Malle-t (2014). A Puig megszerezte a Byredót (2022) és a Penhaligon's márkát. A Kering 2023-ban becslések szerint 3,8 milliárd dollárért vonta saját tulajdonába a Creedet, ami az eddigi legnagyobb niche-felvásárlás; a L'Oréal 2026. március 31-én zárta le a Kering Beauté, köztük a Creed felvásárlását. A L'Oréal 2023-ban kebelezte be az Aesopot. A minta egyértelmű: a konglomerátumok a bevétel 10–15-szörösét fizetik a már befutott niche parfümházakért, hogy olyan növekedést szerezzenek meg, amelyet házon belül nem tudnak előállítani. A niche márkák kreatív egyedisége — alapítójuk vezette működésük, történetközpontúságuk és a limitált elérhetőségükből fakadó magas áraik — nem illeszkedik a konglomerátumok működési modelljeihez, ezért a felvásárlás, nem pedig a saját márka organikus bevezetése a piacra lépés meghatározó útja.

Parfümpiac árkategóriák szerint

A globális parfümpiact három árkategória határozza meg, amelyek mindegyike eltérő kereskedelmi funkciót lát el. A tömegpiaci szegmens – a $0–$49 közötti illatok – darabszám szerint dominál, és a világszerte eladott parfümösüvegek hozzávetőlegesen 65%-át teszi ki. A prémium szegmens – $50–$149 – vonzza be az új vásárlók legnagyobb részét; ez az a belépési küszöb, amelyet a legtöbb fogyasztó átlép, amikor a tömegtermékektől a presztízsmárkák felé nyit. A luxus és ultra-luxus kategória – $150 felett – bevételeiben vezet, annak ellenére, hogy az eladott darabszám elenyésző részét képviseli.

A megoszlás Európában a legszembetűnőbb. A Scento regionális bevételmegoszlási vizsgálata kimutatta, hogy a $150 feletti kategória adja a teljes bevétel több mint 55%-át Nyugat-Európában, miközben a darabszám mindössze mintegy 35%-át teszi ki. A $0–$49-os szegmens ennek a fordítottja: a darabszám mintegy 65%-ához a bevétel 18%-a társul. A középső sáv ($50–$149) a leginkább képlékeny zóna – ahol a közvetlenül a fogyasztóknak értékesítő (DTC) márkák, az alternatívák és az indie házak versenyeznek azon vásárlókért, akik magasabb minőségre vágynak, de még nem köteleződtek el a luxus mellett.

A fújt minták (dekantok) gazdaságtana átírja az árkategóriák keretrendszerét. Egy $300-os luxusparfüm 2 ml-es dekantja mintegy $5–$8 közötti áron kapható, ami az abszolút ár alapján a tömegpiacra, míg a milliliterenkénti költség alapján a luxuskategóriába sorolja. A Scento éppen ebben a résben kínál megoldást: lehetővé teszi a vásárlók számára, hogy megtapasztalják a luxuskategóriát anélkül, hogy a luxuskategóriás teljes üveg árát kellene kifizetniük. Ezért válik az árkategória-keretrendszer egyre inkább elavulttá a 2026-os piacon – a lényegi kérdés már nem az, hogy „milyen kategóriában indult ez az illat”, hanem az, hogy „milyen belépési ponton férhet hozzá a fogyasztó”. Böngésszen parfümmintáink között a milliliterenkénti megtérülés megismeréséhez, vagy találja meg illatát az illatválasztó teszt segítségével.

A kategóriák közötti mobilitás – az az ütem, amellyel a vásárlók feljebb lépnek az árlétrán – a leginkább figyelemmel kísért mutató a presztízsszegmensben. A Scento európai vásárlási folyamatokat vizsgáló elemzése azt mutatja, hogy az $50–$149 sávban belépő átlagos vásárló 14–18 hónapon belül eléri a $150 feletti kategóriát, amennyiben mintázási és dekantálási lehetőség áll rendelkezésére. Az ilyen hozzáférés nélküli vevőknél ugyanez az átmenet jellemzően 3–4 évet vesz igénybe, ha egyáltalán megtörténik. A dekantcsatorna a szintek közötti mobilitás gyorsítójaként működik: megszünteti a luxusszintű próbát korábban gátló anyagi elköteleződést – ez az oka annak, hogy a luxusmárkák a dekantgazdaság 2018–2020 közötti elutasításától eljutottak odáig, hogy 2023-tól kezdve már aktívan együttműködnek a szabályozott dekantkiskereskedőkkel.

A Z generáció parfümvásárlási statisztikái 2026-ban

A hozzávetőlegesen 1997 és 2012 között született Z generációs vásárlók a legalaposabban kutatott illatszer-fogyasztói csoportot alkotják a modern kategóriában, és a számok világossá teszik, miért alakítják át a márkák a teljes felfedezési tölcsérüket köréjük. A Z generációs vevők átlagos éves illatszer-költése elérte a körülbelül $200–$220 összeget 2025–2026-ban, ami hozzávetőlegesen 25%-kal magasabb, mint az ezredfordulósoké volt ugyanebben az életkorban. A Z generációs férfiak rendelésenként 35–40%-kal többet költenek, mint az ezredfordulós férfiak hasonló életfázisban – e generáció sikeresen lebontotta a férfi illatérdeklődés körüli társadalmi sztereotípiákat, és ez a költésekben is meglátszik.

A felfedezési csatornák erősen polarizáltak. A Z generációs vevők nagyjából 66%-a a TikTokot jelöli meg az új illatok megismerésének elsődleges forrásaként; az Instagram a második mintegy 38%-kal; a YouTube-értékelők a harmadikak 31%-kal. A hagyományos bolti parfümpult – amely történetileg az elsődleges találkozási pont volt – az ötödik vagy hatodik helyre csúszik vissza ennél a korosztálynál. A niche illatok aránytalanul jól teljesítenek ebben a felfedezési modellben: a TikTok a jellegzetes, beszédtémát nyújtó illatokat díjazza, ami a korosztályt minden korábbi generációnál nagyobb mértékben tereli a niche felé a designer helyett.

A minták és dekantok használata alapvető Z generációs jellegzetesség. A Scento európai piacain mért rendelési adatai szerint a Z generációs vásárlók a kezdeti teszteléshez a 2 ml-es és 5 ml-es dekantokat részesítik előnyben, majd a kedvenc illatcsalád azonosítása után váltanak 8 ml-es fiolára vagy 30 ml-es üvegre. A felfedezési sorrend – minta, dekant, közepes üveg, teljes üveg – nagyjából négyszer tagoltabb, mint az ezredfordulós korszak „bemegyek a parfümériába és látatlanban megveszem a 100 ml-t” mintája. Ez a csoport óvatosabb a pénzzel, de magabiztosabb az ízlésében, a dekant pedig mindkettőhöz természetes formátumot biztosít. Válogasson női illataink, férfi illataink vagy válogatott újdonságaink között.

Az illatjegy-preferenciák szintén mérhető módon térnek el a korábbi kohorszokétól. A Scento a Z generáció rendelési adatainak vizsgálatakor a pisztáciát, az ambroxant, az iso-e-super molekulát és a gourmand-vanília családot azonosította a kiemelkedő növekedést mutató jegyekként – ezek gyakran merülnek fel a TikTok-felfedezésekben, és 2–3-szor nagyobb arányban válnak tényleges vásárlássá, mint a szélesebb katalógus egyéb jegyei. Az ehető illatprofilok (cseresznye, karamell, eszpresszó, sós karamell) közösségi média említései a jelentések szerint több mint 900%-kal nőttek 2022 és 2025 között, megerősítve a csoport egyedi és beszédtémát generáló illatprofilok iránti érdeklődését. A strukturális tanulság az, hogy a Z generáció nem egyszerűen többet költ ugyanazokra az illatokra, mint az idősebb vásárlók – ők maguk alakítják át aktívan, mely jegyek válnak kereskedelmileg meghatározóvá a presztízskategóriában.

Iparági foglalkoztatottság és gyártási háttér

Az európai illatszeripar közvetlenül több mint 90 000 embert foglalkoztat gyártási pozíciókban, a közvetett ellátási láncban – az üvegflakon-gyártás, a csomagolástervezés, a parfümőrképzés, a forgalmazás, a kiskereskedelem, valamint a felfedezést egyre inkább formáló szerkesztői és influenszer-ökoszisztéma terén – pedig ennek többszöröse dolgozik. Franciaország vezeti a közvetlen gyártási foglalkoztatottságot mintegy 32 000 illatszeripari pozícióval, amelyek Grasse-ban, Versailles-ban és az Île-de-France csomagolási klaszterben összpontosulnak. Spanyolország követi a Puig katalóniai jelenléte és az európai licencelt márkákat kiszolgáló bérgyártók széles köre révén.

Olaszország Firenzében, Milánóban és Bolognában koncentrálódó kézműves és manufaktúrális gyártással járul hozzá a piachoz; az Egyesült Királyság kisebb méretű, de magas árrésű bázist tart fenn a Penhaligon’s és a Floris örökségére épülő klaszterek körül; Németország hozzájárulása az alapanyag-kémiában összpontosul a Symrise révén. Svájc szerepe a foglalkoztatotti létszámhoz képest kiemelkedő: Genf négy nagy illatháza (Givaudan, Firmenich, IFF, Symrise) nagyjából 15 000 főt alkalmaz a globális műveletekben, de ez a kreatív kibocsátás látja el alapanyaggal a világ legtöbb presztízsillata mögött álló parfümőröket.

A vertikális ellátási lánc alsóbb szintjein a foglalkoztatottság még dinamikusabb. A Scento európai illatszer-ökoszisztémára vonatkozó elemzése szerint a kiskereskedelem, a logisztika, az e-kereskedelmi műveletek, a parfümőrképzés, valamint a médiatartalmakat készítő alkotók ökoszisztémája további több mint 250 000 munkahelyet jelent Európában. A leggyorsabban bővülő foglalkoztatási irány a tartalomkészítői gazdaság: a TikTokon, Instagramon és YouTube-on működő elhivatott parfümszakértők a kategória felfedezéseinek nem elhanyagolható részét befolyásolják, és az ügynökségek, tehetséggondozók és az alkotókat kiszolgáló vállalkozások közvetett létszáma megközelítőleg a duplájára nőtt 2022 óta.

Maga a parfümőroktatás önálló gazdasági szegmenssé fejlődött. A versailles-i Institut Supérieur International du Parfum, de la Cosmétique et de l’Aromatique Alimentaire (ISIPCA), a Grasse Institute of Perfumery, valamint a Cinquième Sens és a Robertet Academy újabb képzései évente több ezer hallgatót képeznek. A tehetségutánpótlás stratégiai jelentőségű, mivel a niche bevezetések volumenének szűk keresztmetszete maga a kreatív kapacitás – csupán korlátozott számú képzett parfümőr képes presztízsszintű kompozíciókat megalkotni, a nagyvállalati és niche felvásárlási dinamika pedig ugyanazért a szűkös kreatív kapacitásért versenyez az új niche bevezetésekkel.

Hamisított parfümök statisztikái 2026-ban

A hamisított illatok a becslések szerint évi 3 milliárd dolláros kiesést okoznak a legitim európai iparágnak. A parfüm folyamatosan a három leggyakrabban lefoglalt termékkategória közé tartozik az uniós határokon a szellemi tulajdonvédelmi hatóságok adatai alapján; a Scento vámstatisztikai áttekintése szerint az illatszerek aránya értékarányosan az EU határain lefoglalt, szellemi tulajdont sértő áruk 8–14%-át teszi ki, évtől függően. A hamisítványok a legismertebb presztízsnevek – a Chanel, Dior, YSL, Tom Ford és Creed ikonikus flakonjai – köré csoportosulnak, mivel a hamisítás gazdaságtana a fogyasztói ismertségre támaszkodik.

Az értékesítési csatornák jól feltérképezettek: alacsony megbízhatóságú online piacterek, közösségi kereskedelmi hirdetések, szürkeimport-kereskedők és nem hivatalos pop-up üzletek. A nem engedélyezett piactereken eladott illatszerek mintegy 5–10%-a hamisítvány, ez az arány pedig meredeken emelkedik a szokásos kiskereskedelmi árnál 50–70%-kal olcsóbban hirdetett termékek esetében. A hamisítványok gazdasága földrajzilag körülhatárolható: a termelés jellemzően Kínában, Törökországban és az Egyesült Arab Emírségekben zajlik; az elosztás gyakran kelet-európai és mediterrán belépési pontokon keresztül történik; a vevők kiszolgálása pedig egyre inkább dropshipping modelleken alapul.

A hiteles vásárlók számára a védelmi intézkedések meghatározóak. A hivatalos viszonteladók – köztük a Scento felületén elérhető Creed, Tom Ford, Maison Francis Kurkdjian, Byredo és Le Labo – olyan ellenőrzött ellátási láncon belül működnek, amely az illatot a gyártótól a forgalmazón át egészen a vásárlóig nyomon követi. A dekantpiac hasznos hitelesítési réteget kínál: amikor a mintát egy szabályozott kiskereskedő ellenőrzött, bontatlan üvegből dekantálja, a termék útja rövid és visszakövethető. Tekintse meg a teljes parfümkatalógust, válogasson a legnépszerűbb bestsellerek vagy a parfümajándékok között; ha pedig egy konkrét akkordból indulna ki, fedezze fel az illatjegyek jegyzékét.

A felismerés nehezebb, mint a vásárlók gondolnák. A leggyakoribb hamisítási jelek – a dobozon lévő elcsúszott feliratok, a kissé eltérő üvegsúly, a batch kódok ellenőrzési hibái – egymás melletti összehasonlítást vagy speciális eszközöket igényelnek, amelyekkel egy átlagos fogyasztó nem rendelkezik. Maga az illat a legkevésbé megbízható teszt: egy professzionális hamisító műhely képes a fejjegyeket és a szívjegyeket annyira élethűen reprodukálni, hogy az a felületes megszagoláskor eredetinek hasson, miközben a leszáradáskor a különbségek már egyértelművé válnak. A fogyasztóvédelmi tanulság egyértelmű: vásároljon lekövethető ellátási lánccal rendelkező, hivatalos csatornákból, kezelje figyelmeztetésként az 50% alatti kiskereskedelmi árakat, és ismeretlen illatok esetében válassza a dekant- vagy mintacsatornákat az ellenőrizetlen piactereken hirdetett, diszkontált teljes üvegek helyett.

Ez az elemzés a Scento európai illatszeripari adatainak áttekintésén alapul, 2025 októbere és 2026 áprilisa között. A sajtó képviselői a részletes módszertant a [email protected] címen igényelhetik.

Az oldal hivatkozása

Scento (2026). Parfümipari statisztikák 2026: 100+ adat, amit ismerned kell. Frissítve: 2026. október 24.. https://www.scento.com/hu/blog/perfume-industry-statistics-2026

25 perc olvasás