Το πρώτο βήμα για να βρεις μια εναλλακτική του Gucci Guilty είναι να εντοπίσεις την ακριβή εκδοχή πριν συγκρίνεις τιμές. Αυτός ο οδηγός παρουσιάζει 10 επιλογές σε χαμηλότερη τιμή, με τιμές φιαλών που ξεκινούν από 12,00 €, και συγκρίνει την ομοιότητα του αρώματος, τη διάρκεια, την προβολή και το κόστος ανά ml.
Έχω ομαδοποιήσει παρακάτω τις επιλογές, ώστε να δεις ποιο άρωμα επιχειρεί να προσεγγίσει καθεμία. Σκέψου παρόμοια αρωματική κατεύθυνση, όχι υπόσχεση για ακριβές αντίγραφο.
Γρήγορη σύγκριση
| Άρωμα-στόχος | Εναλλακτικές σε αυτόν τον οδηγό | Βασικό κριτήριο αγοράς |
|---|---|---|
| Guilty Pour Homme | Dossier Fougère Pink Pepper, La Rive Brave, Dossier Woody Sage, Zara Night Pour Homme II | Ξυλώδες-αρωματικό ύφος· σύγκρινε διάρκεια και τιμή |
| Guilty Pour Femme | Zara Silver, Lattafa Qimmah, Zara Sublime Epoque, Lattafa Rave Now Women | Ανθώδες-κεχριμπαρένιο ύφος· σύγκρινε τη ζεστασιά και την προβολή |
| Guilty EDT Pour Femme | La Rive In Woman | Χαμηλή τιμή εισόδου· αναμένονται διαφορές στην απόδοση |
| Guilty Absolute | La Rive Absolute Leather | Ύφος με κυρίαρχο το δέρμα· σύγκρινε την εξέλιξη μετά την εξάτμιση |
Η συμβουλή μου: <u>δοκίμασε το άρωμα πριν αγοράσεις ολόκληρη φιάλη</u>. Ο οδηγός καλύπτει επίσης τις τιμές στη Γερμανία, τους ελέγχους για αποστολές εντός ΕΕ και τη δοκιμή στο δέρμα. Καλό είναι να επαληθεύσεις τις τιμές και τους ισχυρισμούς για την αρωματική ομοιότητα πριν παραγγείλεις — ιδίως όπου οι πίνακες διαφωνούν.
What Gucci Guilty Smells Like Across the Line
Το Gucci Guilty κυκλοφορεί σε αρκετές διαφορετικές εκδοχές και δεν μυρίζουν όλες το ίδιο. Πριν επιλέξεις ένα dupe, είναι χρήσιμο να γνωρίζεις ποιο Guilty θέλεις να προσεγγίσεις.
Το Gucci Guilty EDT Pour Femme ανήκει στην οικογένεια των κεχριμπαρένιων λουλουδάτων και περιστρέφεται γύρω από το ροζ πιπέρι, την πασχαλιά και το πατσουλί. Το ροζ πιπέρι χαρίζει μια φωτεινή σπίθα στις πρώτες νότες. Η πασχαλιά φέρνει στο προσκήνιο τη λουλουδάτη πλευρά. Το πατσουλί δένει τις νότες της βάσης καθώς το άρωμα στεγνώνει, προσδίδοντάς του μια απαλή, ελαφρώς ζεστή βάση. Φοριέται εύκολα και ταιριάζει από την ημέρα έως το βράδυ.
Το Gucci Guilty Pour Homme ακολουθεί διαφορετική κατεύθυνση. Είναι ένα ξυλώδες άρωμα με φρέσκο, εσπεριδοειδές-αρωματικό χαρακτήρα. Είναι καθαρό, δροσερό και φοριέται εύκολα σχεδόν σε κάθε περίσταση.
Οι υπόλοιπες εκδοχές της σειράς έχουν πιο διαφορετικό χαρακτήρα. Το Guilty Pour Femme EDP δίνει μεγαλύτερο βάθος στο γυναικείο άρωμα, με πιο πλούσια και έντονη αίσθηση. Το Guilty Absolute ξεχωρίζει περισσότερο από όλα στη σειρά: είναι τραχύ, με έντονο δερμάτινο χαρακτήρα, ξηρό και γήινο. Υπάρχει επίσης το Guilty Black Pour Homme, που έχει πιο τολμηρό και αισθησιακό χαρακτήρα και ταιριάζει περισσότερο για το βράδυ.
| Εκδοχή | Αρωματική οικογένεια | Χαρακτήρας |
|---|---|---|
| Guilty EDT Pour Femme | Κεχριμπαρένιο λουλουδάτο | Φωτεινό, λουλουδάτο-φρουτώδες· ροζ πιπέρι, πασχαλιά, πατσουλί |
| Guilty Pour Femme EDP | Κεχριμπαρένιο λουλουδάτο | Πιο πλούσια και έντονη εκδοχή του γυναικείου αρώματος |
| Guilty Pour Homme | Ξυλώδες | Φρέσκο, εσπεριδοειδές-αρωματικό, καθαρό και ευέλικτο |
| Guilty Absolute | Δερμάτινο / Γήινο | Τραχύ, με έντονο δέρμα, ξηρό και γήινο |
| Guilty Black Pour Homme | Αρωματικό / Πράσινο | Τολμηρό, αισθησιακό, ιδανικό για το βράδυ |
Χρησιμοποίησε τον πίνακα ως γρήγορο οδηγό για να αντιστοιχίσεις κάθε dupe στη σωστή εκδοχή του Guilty. Στη συνέχεια, η κατάταξη ξεκινά με το άρωμα που μοιάζει περισσότερο με το Gucci Guilty EDT Pour Femme.
1. Dossier Fougère Pink Pepper
Ταιριάζει περισσότερο με: Gucci Guilty Pour Homme
Το Dossier Fougère Pink Pepper είναι μία από τις πιο κοντινές επιλογές στο Gucci Guilty Pour Homme. Ο fougère χαρακτήρας του έχει ξυλώδη και αρωματική κατεύθυνση, εντάσσοντάς το στην ίδια οικογένεια με το ανδρικό DNA του Guilty. Αν θέλεις την ίδια καθαρή, ανδρική αίσθηση χωρίς να ξοδέψεις τόσα, αυτή είναι η πιο ξεκάθαρη οικονομική επιλογή.
Ανοίγει με ροζ πιπέρι και στη συνέχεια καταλήγει σε νότες πατσουλί. Ωστόσο, δεν αναπαράγει ακριβώς τη φωτεινή, αφρώδη αίσθηση του αρχικού ανοίγματος.
Για την τιμή του, έχει καλή απόδοση. Η διάρκεια και η προβολή είναι δύο από τα δυνατά του σημεία.
Το Dossier κοστίζει συνήθως περίπου €25 to €60, ενώ το Gucci Guilty συχνά ξεκινά από €100+.
2. Zara Silver
Στην πλευρά των γυναικείων αρωμάτων Guilty, το Zara Silver είναι η επόμενη οικονομικότερη επιλογή. Αποτελεί μια προσιτή εναλλακτική στο Gucci Guilty Pour Femme, με αρωματικό προφίλ που παραπέμπει στις νότες ροζ πιπεριού, πασχαλιάς και πατσουλί.
Με απλά λόγια: σου προσφέρει αυτή τη διάθεση του Guilty σε χαμηλότερη τιμή.
Ωστόσο, είναι καλύτερο να δεις το Zara Silver ως μια εύκολη επιλογή για καθημερινή χρήση, παρά ως πλήρες υποκατάστατο σε απόδοση ή διάρκεια.
Στη συνέχεια, η λίστα περνά σε μια πιο βαθιά επιλογή, με πιο έντονο κεχριμπαρένιο χαρακτήρα.
3. Lattafa Qimmah
Αν το Zara Silver σου φαίνεται λίγο υπερβολικά ανάλαφρο, το Qimmah διατηρεί την ίδια διάθεση Gucci Guilty, προσθέτοντας περισσότερη ζεστασιά και διάρκεια. Το Lattafa Qimmah παραπέμπει στο κεχριμπαρένιο-ανθικό προφίλ του γυναικείου Gucci Guilty. Κινείται και πάλι στις νότες ροζ πιπεριού, πασχαλιάς και πατσουλί, αλλά το τελείωμά του είναι πιο ζεστό και οικονομικό.
Το βασικό του πλεονέκτημα είναι η διάρκεια. Σε αυτή την τιμή, το Qimmah τείνει να διαρκεί περισσότερο από πολλές επώνυμες επιλογές τύπου Guilty. Επομένως, αν σε ενδιαφέρει περισσότερο η διάρκεια παρά ένα φωτεινό πρώτο ψέκασμα, είναι η καταλληλότερη επιλογή.
Τα decant των 2 ml ξεκινούν από €4,41.
4. La Rive In Woman
Μια ακόμη γυναικεία επιλογή στην ίδια Guilty κατεύθυνση, το La Rive In Woman είναι μια οικονομική εκδοχή του Gucci Guilty for Women, με βάση το ροζ πιπέρι, την πασχαλιά και το πατσουλί.
Ακολουθεί την ίδια ανθώδη-κεχριμπαρένια κατεύθυνση, αλλά το στέγνωμα είναι πιο απλό. Ο βασικός συμβιβασμός αφορά την απόδοση. Έτσι, αυτή είναι καλύτερη ως οικονομική επιλογή, όχι ως σχεδόν πιστό αντίγραφο.
Επίλεξέ το αν θέλεις ένα εύκολο, οικονομικό ανθώδες-κεχριμπαρένιο άρωμα τύπου Guilty. Απλώς μην περιμένεις να έχει τη μεγαλύτερη διάρκεια της λίστας.
5. Zara Sublime Epoque
Ταιριάζει περισσότερο με: Gucci Guilty Pour Femme
Μετά το La Rive In Woman, το Zara Sublime Epoque πλησιάζει λίγο περισσότερο το πρωτότυπο. Ακολουθεί πιο πιστά το Gucci Guilty Pour Femme από τις προηγούμενες επιλογές των Zara και La Rive, με πιο απαλό και αρμονικά δεμένο χαρακτήρα.
Το άνοιγμα είναι πιο φωτεινό από εκείνο του La Rive In Woman, ενώ το στέγνωμα είναι πιο στρογγυλεμένο και λιγότερο επίπεδο. Εξακολουθεί να μην είναι τόσο εκλεπτυσμένο όσο το πρωτότυπο, αλλά το αρωματικό προφίλ παραμένει πιστό στην κατεύθυνσή του. Στη συνέχεια ακολουθεί μια πιο έντονη οικονομική επιλογή, που προσεγγίζει την ίδια ιδέα του Guilty από ελαφρώς διαφορετική κατεύθυνση.
Επίλεξέ το αν θέλεις την πιο κοντινή και εύκολη καθημερινή επιλογή σε αυτό το εύρος τιμών.
6. La Rive Brave
Ταιριάζει περισσότερο με: Gucci Guilty Pour Homme
Μετά τις επιλογές για γυναίκες, περνάμε στην ανδρική πλευρά της σειράς Gucci Guilty. Το La Rive Brave αναδεικνύει την ξυλώδη, πιπεράτη αίσθηση που χαρίζει στο Gucci Guilty Pour Homme τον χαρακτηριστικό του χαρακτήρα.
Είναι μια αξιόπιστη καθημερινή επιλογή, αν σου αρέσει αυτό το ανδρικό στιλ Gucci Guilty αλλά θέλεις κάτι πιο οικονομικό.
7. Lattafa Rave Now Women
Ταιριάζει περισσότερο με: Gucci Guilty pour Femme (Amber Floral)
Στη γυναικεία πλευρά, το Lattafa Rave Now Women κινείται στο ίδιο ύφος με το Gucci Guilty pour Femme, αλλά σε χαμηλότερη τιμή. Διατηρεί αυτή τη ζεστή, απαλά πικάντικη, κεχριμπαρένια-ανθική αίσθηση, χωρίς όμως να προσπαθεί να παρουσιαστεί ως πιστό αντίγραφο.
Είναι επίσης σχεδιασμένο για έντονη διάχυση και ολοήμερη διάρκεια. Αν, λοιπόν, η διάρκεια έχει σημασία για σένα, ξεχωρίζει περισσότερο από κάποιες πιο ανάλαφρες οικονομικές επιλογές που αναφέρθηκαν παραπάνω.
Έτσι, αποτελεί έξυπνη επιλογή αν θέλεις ένα άρωμα στο ύφος του Guilty, χωρίς να πληρώσεις τις τιμές ενός οίκου πολυτελείας.
Ο προσωπικός σας ειδικός αρωμάτων σας περιμένει
Κάντε το σύντομο κουίζ αρώματος και ανακαλύψτε αυθεντικά αρώματα designer και niche, επιλεγμένα στα μέτρα σας – εξερευνήστε τα σε decant και δείγματα των 2, 5, 8 και 30 ml, ώστε να δοκιμάσετε το καθένα πριν επιλέξετε ολόκληρο μπουκάλι.
Βρείτε το άρωμά σας8. Dossier Woody Sage
Ταιριάζει περισσότερο με: Gucci Guilty Pour Homme
Μετά το La Rive Brave, το Dossier Woody Sage παραμένει στο ίδιο ύφος με το Gucci Guilty Pour Homme, αλλά με πιο καθαρή και λιτή αίσθηση. Ταιριάζει στην καθημερινή χρήση και προσφέρει το ίδιο ξυλώδες προφίλ που ενδείκνυται για το γραφείο, σε χαμηλότερη τιμή.
9. Zara Night Pour Homme II
Ταιριάζει περισσότερο με: Gucci Guilty Pour Homme
Μετά το Dossier Woody Sage, το Zara Night Pour Homme II παραμένει στο ίδιο καθαρό, αρρενωπό ύφος. Αποτελεί μια οικονομικότερη εναλλακτική του Gucci Guilty Pour Homme, με παρόμοιο καθαρό ξυλώδες-αρωματικό προφίλ.
Επίλεξέ το αν θέλεις την αίσθηση του Guilty Pour Homme χωρίς να πληρώσεις τόσο. Το Gucci εξακολουθεί να αποτελεί σημείο αναφοράς ως προς τη διάρκεια, στις 6–8+ ώρες.
Η επόμενη επιλογή κινείται σε ένα πιο σκοτεινό ύφος Guilty.
10. La Rive Absolute Leather
Καλύτερη αντιστοιχία για: Gucci Guilty Absolute
Το La Rive Absolute Leather είναι το πιο κοντινό στο Gucci Guilty Absolute. Διατηρεί τον πυρήνα από δέρμα, ξύλο και πατσουλί, αλλά έχει κάπως πιο απαλή αίσθηση και λιγότερο τραχιές πλευρές από το πρωτότυπο. Στη συνέχεια, σύγκρινε και τις 10 επιλογές δίπλα δίπλα.
Πίνακας σύγκρισης
Ακολουθεί η πλήρης παράθεση και των 10 επιλογών για σύγκριση. Η ομοιότητα, η διάρκεια και η διάχυση είναι συντακτικές αξιολογήσεις, όχι εργαστηριακές δοκιμές.
| # | Άρωμα | Μάρκα | Πλησιέστερη εκδοχή του Gucci Guilty | Οσφρητική οικογένεια | Ομοιότητα | Διάρκεια | Διάχυση | Κατηγορία τιμής | Ιδανική χρήση |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Fougère Pink Pepper | Dossier | Guilty Pour Homme | Κεχριμπαρένιο ανθικό | Υψηλή | Μεγάλη | Μέτρια | Υψηλότερη τιμή | Καθημερινά, γραφείο |
| 2 | Silver | Zara | Guilty Pour Femme | Ξυλώδες | Μέτρια | Μικρή έως μέτρια | Ήπια | Χαμηλότερη τιμή | Χαλαρές περιστάσεις, ημέρα |
| 3 | Qimmah | Lattafa | Guilty Pour Femme | Κεχριμπαρένιο ανθικό | Υψηλή | Μεγάλη | Έντονη | Χαμηλότερη τιμή | Βράδυ, κρύος καιρός |
| 4 | In Woman | La Rive | Guilty EDT Pour Femme | Κεχριμπαρένιο ανθικό | Μέτρια | Μέτρια | Μέτρια | Χαμηλότερη τιμή | Καθημερινά |
| 5 | Sublime Epoque | Zara | Guilty Pour Femme | Ξυλώδες | Μέτρια | Μικρή έως μέτρια | Ήπια | Χαμηλότερη τιμή | Γραφείο, χαλαρές περιστάσεις |
| 6 | Brave | La Rive | Guilty Pour Homme | Ξυλώδες | Μέτρια | Μέτρια | Μέτρια | Χαμηλότερη τιμή | Γραφείο, καθημερινά |
| 7 | Rave Now Women | Lattafa | Guilty Pour Femme | Κεχριμπαρένιο ανθικό | Υψηλή | Μεγάλη | Έντονη | Χαμηλότερη τιμή | Βράδυ, κρύος καιρός |
| 8 | Woody Sage | Dossier | Guilty Pour Homme | Ξυλώδες | Υψηλή | Μεγάλη | Μέτρια | Υψηλότερη τιμή | Γραφείο, βράδυ |
| 9 | Night Pour Homme II | Zara | Guilty Pour Homme | Ξυλώδες | Μέτρια | Μικρή έως μέτρια | Ήπια | Χαμηλότερη τιμή | Βράδυ, χαλαρές περιστάσεις |
| 10 | Absolute Leather | La Rive | Guilty Absolute | Ξυλώδες δέρμα | Μέτρια | Μέτρια | Μέτρια | Χαμηλότερη τιμή | Βράδυ, φθινόπωρο/χειμώνας |
Μερικά μοτίβα ξεχωρίζουν αμέσως. Το Lattafa τείνει να διαρκεί περισσότερο στο δέρμα, ενώ το Dossier συνήθως μένει πιο κοντά στο οσφρητικό DNA του Gucci Guilty στις πρώτες και μεσαίες νότες. Και στις τέσσερις μάρκες, η μεγαλύτερη απόκλιση εμφανίζεται συχνά στο στέγνωμα. Σε αυτό το στάδιο, πολλά αντίγραφα αρχίζουν να απομακρύνονται από το Gucci Guilty και να αναδεικνύουν περισσότερο τον δικό τους χαρακτήρα.
Στη συνέχεια, σύγκρινε πόσα εξοικονομείς με κάθε επιλογή στη Γερμανία.
Η διαφορά τιμής σε σχέση με το Gucci Guilty στη Γερμανία
Αντίγραφα του Gucci Guilty: σύγκριση τιμής ανά ml
Οι τιμές ελέγχθηκαν τον Σεπτέμβριο του 2026. Για μια δίκαιη σύγκριση, ο καλύτερος δείκτης είναι τα €/ml, όχι μόνο η τιμή στο ράφι.
| Άρωμα | Μάρκα | Πλησιέστερη έκδοση Gucci Guilty | Μέγεθος φιάλης | Τιμή (€) | €/ml | Εξοικονόμηση έναντι του Gucci Guilty |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gucci Guilty Pour Homme | Gucci | - | 90 ml | ~90,00 € | ~1,00 €/ml | - |
| Gucci Guilty Pour Femme EDP | Gucci | - | 90 ml | ~90,00 € | ~1,00 €/ml | - |
| Gucci Guilty Absolute | Gucci | - | 90 ml | ~95,00 € | ~1,06 €/ml | - |
| Fougère Pink Pepper | Dossier | Guilty Pour Homme | 50 ml | ~25,00–60,00 € | ~0,50–1,20 €/ml | Έως ~65 € |
| Silver | Zara | Guilty Pour Femme | 80 ml | ~18,00 € | ~0,23 €/ml | ~72 € |
| Qimmah | Lattafa | Guilty Pour Femme | 100 ml | ~20,00 € | ~0,20 €/ml | ~70 € |
| In Woman | La Rive | Guilty EDT Pour Femme | 90 ml | ~12,00 € | ~0,13 €/ml | ~78 € |
| Sublime Epoque | Zara | Guilty Pour Femme | 80 ml | ~18,00 € | ~0,23 €/ml | ~72 € |
| Brave | La Rive | Guilty Pour Homme | 150 ml | ~12,00 € | ~0,08 €/ml | ~78 € |
| Rave Now Women | Lattafa | Guilty Pour Femme | 100 ml | ~20,00 € | ~0,20 €/ml | ~70 € |
| Woody Sage | Dossier | Guilty Pour Homme | 50 ml | ~25,00–60,00 € | ~0,50–1,20 €/ml | Έως ~65 € |
| Night Pour Homme II | Zara | Guilty Pour Homme | 80 ml | ~18,00 € | ~0,23 €/ml | ~72 € |
| Absolute Leather | La Rive | Guilty Absolute | 90 ml | ~12,00 € | ~0,13 €/ml | ~83 € |
Η διαφορά είναι αισθητή. Το Gucci Guilty κοστίζει περίπου ~1,00 €/ml, ενώ αρκετές εναλλακτικές επιλογές κυμαίνονται κοντά στα ~0,08–0,23 €/ml. Αυτό σημαίνει ότι συχνά πληρώνεις ένα κλάσμα της τιμής για ένα παρόμοιο αρωματικό προφίλ.
Κατά την αγορά στη Γερμανία, αξίζει να προσέξεις ορισμένα σημεία:
- Η τιμή €/ml προσφέρει την πιο δίκαιη σύγκριση μεταξύ διαφορετικών μεγεθών φιάλης.
- Έλεγξε αν το κατάστημα αποστέλλει από την ΕΕ, ώστε να αποφύγεις χρεώσεις εισαγωγής και καθυστερήσεις.
- Οι εκδόσεις Gucci Guilty EDP ξεκινούν από 90,00 €+. Ένα decant 8 ml κοστίζει περίπου 26,96 € και προσφέρει περίπου 120 ψεκασμούς - την οικονομικότερη δοκιμή με μικρό ρίσκο.
Αν θέλεις τη χαμηλότερη τιμή εισόδου, ξεχωρίζει η La Rive. Αν αναζητάς μια ισορροπία ανάμεσα στην τιμή και την παρουσίαση, οι Zara και Lattafa βρίσκονται σε ένα προσιτό σημείο. Κι αν προτιμάς να δοκιμάσεις πρώτα το ύφος του Gucci πριν πληρώσεις για ολόκληρη φιάλη, το decant 8 ml είναι η εύκολη λύση.
Πώς να επιλέξεις τη σωστή εναλλακτική του Gucci Guilty
Ξεκίνα από την ακριβή έκδοση Gucci Guilty που θέλεις να αντιστοιχίσεις, όχι από την τιμή. Αυτό το παραλείπουν πολλοί, κι από εκεί ξεκινούν οι κακές αγορές. Η σειρά Gucci Guilty έχει πέντε διαφορετικά αρωματικά προφίλ, οπότε η λάθος επιλογή μπορεί να σε κάνει να ξοδέψεις χρήματα χωρίς λόγο. Για δίκαιη σύγκριση, αντιστοίχισε EDT με EDT και EDP με EDP όταν αξιολογείς τη διάρκεια και την προβολή.
Χρησιμοποίησε αυτόν τον πίνακα για να περιορίσεις τις επιλογές σου πριν αγοράσεις:
| Έκδοση Gucci Guilty | Αρωματικό προφίλ | Νότες-κλειδιά προς αντιστοίχιση |
|---|---|---|
| Guilty EDT Pour Femme | Λαμπερό, λουλουδάτο-φρουτώδες, ανάλαφρο | Πασχαλιά, εσπεριδοειδή, απαλά άνθη |
| Guilty Pour Femme EDP | Ζεστό, λουλουδάτο-κεχριμπαρένιο, πιο πλούσιο | Κεχριμπαρένια άνθη, ροζ πιπέρι, πατσουλί |
| Guilty Absolute | Σκοτεινό, ξυλώδες-γήινο, βαθύ | Βαθιές ξυλώδεις νότες, δέρμα, γήινες συμφωνίες |
| Guilty Pour Homme | Φρέσκο, εσπεριδοειδές-αρωματικό, καθαρό | Ζωηρά εσπεριδοειδή, καθαρά ξυλώδη μόσχοι |
| Guilty Black Pour Homme | Πιο σκοτεινό αρωματικό, πικάντικο | Φρέσκο-πικάντικο, αρωματικό, αμπροξάνη |
Αφού αντιστοιχίσεις το αρωματικό προφίλ, δοκίμασέ το στο δέρμα, όχι σε χάρτινη ταινία δοκιμής. Το χαρτί δίνει μια πρώτη, γενική εντύπωση. Το δέρμα δείχνει πώς θα εξελιχθεί πραγματικά το άρωμα όταν το φοράς. Καθώς κατασταλάζει, το δέρμα σου μπορεί να μεταβάλει τις νότες βάσης, και συχνά σε αυτό το σημείο ένα dupe αρχίζει να απομακρύνεται από το πρωτότυπο.
Γι’ αυτό μην κρίνεις ένα άρωμα από τα πρώτα πέντε λεπτά. Εξέτασε το στέγνωμα, όχι μόνο το αρχικό άνοιγμα. Πολλά dupes μυρίζουν παρόμοια στην αρχή, αλλά στη συνέχεια εξελίσσονται διαφορετικά. Αυτό έχει σημασία, γιατί συχνά η μεγαλύτερη διαφορά εμφανίζεται στο στέγνωμα.
Βοηθά επίσης να δοκιμάσεις το δείγμα στο περιβάλλον όπου θα το φοράς συχνότερα, όπως:
- στο γραφείο
- σε βραδινές εξόδους
- στην καθημερινότητα
Κι αν το πρωτότυπο εξακολουθεί να σου φαίνεται η πιο κοντινή επιλογή, δοκίμασέ το πρώτα πριν δεσμευτείς να αγοράσεις ολόκληρη φιάλη.
Δοκίμασε το πρωτότυπο πριν αγοράσεις
Αν δεν είσαι ακόμη σίγουρος/η ποια εκδοχή του Guilty σου ταιριάζει καλύτερα, ξεκίνα από την αρχική. Αυτό έχει σημασία, γιατί ένα dupe που ταιριάζει σε μία κυκλοφορία του Guilty μπορεί να μη δένει με κάποια άλλη.
Μπορείς να παραγγείλεις ένα decant 2 ml εδώ: /perfumes/gucci-guilty-gucci. Περιέχει περίπου 30 ψεκασμούς, αρκετούς για να το φορέσεις μερικές φορές και να σχηματίσεις μια ολοκληρωμένη εικόνα. Αν θέλεις να παρατηρήσεις περισσότερο το drydown, η επιλογή των 8 ml ξεκινά από €12,51 και προσφέρει περίπου 120 ψεκασμούς. Και οι δύο επιλογές διατίθενται σε συσκευασίες με ψεκαστήρα.
Έτσι αποκτάς ένα σαφές σημείο αναφοράς πριν το συγκρίνεις με οποιοδήποτε dupe.
Ξεκίνα με €4,41. Αγόρασε το κανονικό μπουκάλι μόνο αφού βεβαιωθείς ότι σου ταιριάζει.
Συχνές ερωτήσεις για το Gucci Guilty
Έχει καταργηθεί το Gucci Guilty; Όχι. Στα τέλη του 2026, το Gucci Guilty εξακολουθεί να παράγεται. Αν κάποια παραλλαγή φαίνεται δύσκολο να βρεθεί, αυτό δεν σημαίνει ότι έχει αποσυρθεί ολόκληρη η σειρά. Σε πολλές περιπτώσεις, απλώς είναι δυσκολότερο να προμηθευτεί κανείς τη συγκεκριμένη εκδοχή.
Πόσο διαρκεί; Γενικά, το EDP διαρκεί περισσότερο από το EDT, ενώ οι εκδοχές Parfum και Intense τείνουν να διαρκούν περισσότερο απ’ όλες. Το Gucci Guilty συχνά διαρκεί περίπου 6–8+ ώρες, ενώ η ενυδατωμένη επιδερμίδα μπορεί να βοηθήσει το άρωμα να παραμείνει περισσότερο. Ωστόσο, η διάρκεια θα πρέπει να σε βοηθά να διαμορφώσεις την επιλογή σου, όχι να την καθορίζει.
Ποια εκδοχή του Gucci Guilty να αγοράσω; Εξαρτάται από το στιλ που αναζητάς.
| Αν θέλεις… | Επίλεξε… |
|---|---|
| Φρέσκο, καθημερινό ανδρικό άρωμα | Gucci Guilty Pour Homme (EDT) |
| Πιο γλυκό, λουλουδάτο γυναικείο άρωμα | Gucci Guilty Pour Femme (Amber Floral) |
| Σκοτεινό, τραχύ δέρμα | Gucci Guilty Absolute |
| Πιο σκοτεινό ανδρικό άρωμα για το βράδυ | Gucci Guilty Black Pour Homme |
Η καλύτερη προσέγγιση είναι απλή: ταίριαξε την παραλλαγή με την ακριβή αρωματική οικογένεια που θέλεις και, στη συνέχεια, σύγκρινε τα dupes με βάση αυτόν τον συγκεκριμένο στόχο.
Στη συνέχεια, η τελική ετυμηγορία ξεχωρίζει τις καλύτερες οικονομικές επιλογές ανά περίσταση.
Τελική ετυμηγορία
Αφού τα συγκρίναμε δίπλα δίπλα, αυτές είναι οι πιο εύστοχες επιλογές για κάθε εκδοχή του Gucci Guilty.
| Εκδοχή Gucci Guilty | Καλύτερη επιλογή dupe | Εύρος τιμών | Ιδανικό για |
|---|---|---|---|
| Guilty Pour Homme | Dossier Fougère Pink Pepper | Μεσαίο (€32–€50) | Για το γραφείο |
| Guilty Pour Femme | Lattafa Qimmah | Μεσαίο (€32–€50) | Για βραδινές εξόδους |
| Guilty Absolute | La Rive Absolute Leather | Χαμηλό (€10–€25) | Για τους λάτρεις του δέρματος |
| Guilty Black Pour Homme | Zara Night Pour Homme II | Χαμηλό (€10–€25) | Για βραδινές εξόδους |
| Guilty Pour Homme (Classic) | La Rive Brave | Χαμηλό (€10–€25) | Για κάθε μέρα |
Αυτός ο πίνακας παρουσιάζει με μια ματιά τις επιλογές με την καλύτερη σχέση ποιότητας-τιμής. Η κατάταξη, από την άλλη, σε βοηθά να δεις πού ταιριάζει καλύτερα κάθε dupe στην καθημερινή χρήση.
Τη μεγαλύτερη εξοικονόμηση προσφέρουν τα Dossier, Lattafa και La Rive. Τα EDP του Gucci Guilty πωλούνται συνήθως περίπου €90–€110+, ενώ οι επιλογές από τα Dossier ή Lattafa κυμαίνονται στα €32–€50. Η διαφορά είναι μεγάλη, ειδικά αν θέλεις παρόμοια αίσθηση χωρίς να πληρώσεις τιμή designer.
Μια έξυπνη κίνηση είναι να ξεκινήσεις με ένα decant 2 ml πριν αγοράσεις κανονικό μπουκάλι. Είναι ο ευκολότερος τρόπος να δεις πώς εξελίσσεται το άρωμα στην επιδερμίδα σου. Πριν παραγγείλεις, βεβαιώσου ότι το κατάστημα αποστέλλει από χώρα της ΕΕ, ώστε να αποφύγεις τον ΦΠΑ εισαγωγής ή καθυστερήσεις στο τελωνείο. Κι αν θέλεις να είσαι σίγουρος/η, δοκίμασε πρώτα το αυθεντικό.
