Hollandia egyszerre két szerepet tölt be az európai parfümpiacon, és szinte egyetlen más uniós tagállam sem látja el mindkettőt párhuzamosan. Egyrészt strukturálisan kiemelkedő egy főre jutó parfümfogyasztóként az EU-s rangsor harmadik helyén áll, 1000 lakosra vetítve 836 kilogrammal. Másrészt Európa de facto parfümdisztribúciós és reexport-központja: Rotterdam kikötője és Schiphol repülőtere Németország után a legnagyobb volumenű kétoldalú parfümkereskedelmi forgalmat bonyolítja le az Európai Unióban.
Ez a kettős profil azt jelenti, hogy a holland parfümtörténet sokkal inkább szól a logisztikáról, mintsem bármely belföldi vásárlói főcímről. Évente mintegy 1,9 milliárd USD értékű parfümtermék érkezik Hollandiába, ami Németország mögött a második legnagyobb parfümimport-érték az EU-ban. Hasonló volumen áramlik ki Németországba, Lengyelországba, Franciaországba, Belgiumba és a Cseh Köztársaságba. Az ország egyszerre vásárol jelentős mennyiségű parfümöt saját lakosai számára, és irányítja át az illatszereket logisztikai infrastruktúráján keresztül Európa többi részébe. A Scento 2026-os holland parfümpiaci elemzése mindkét szerepkört átfogóan vizsgálja.
A holland vásárló európai viszonylatban is rendhagyó. Digitálisan érett, csatornarugalmas, ártudatos, és a designer mainstream hosszú dominanciája után egyre nyitottabb a niche parfümök iránt. A kettős piaci struktúra (jelentős fogyasztó és logisztikai csomópont) és a szokatlanul igényes online vásárlói profil kombinációja azt eredményezi, hogy Hollandia egyszerre működik célpiacként és stresszteszt-környezetként bármely, Észak-Európában terjeszkedő kiskereskedő vagy márka számára. A Scento elemzése a két szerepet együtt, nem pedig egymástól elszigetelve tárja fel.
Az elemzés felépítése hat fejezetet ölel fel. Az egy főre jutó fogyasztás rangsorát, ahol Hollandia a harmadik helyen áll az EU-ban Belgium és Írország mögött. A reexport-központ mechanizmusát, ahol Rotterdam és Schiphol adja az uniós parfümlogisztika gerincét. A belföldi vásárlói magatartást, különös tekintettel a digitálisan érett csatornarugalmasságra. A Hollandiában eladott vezető márkákat, ahol a beszállítói összetétel érdemben eltér a belgiumitól. Az online csatornát, az ország digitális szépségápolási penetrációban élvezett strukturális előnyével. Valamint a 2030-as kilátásokat, amelyek kapcsán a Scento álláspontja szerint mind a négy szerep inkább mélyülni fog, semmint visszaszorulni.
A holland illatpiac számokban
Hollandiába évente importált illatok
Scento elemzése
Azon 12 éves és idősebb hollandok aránya, akik 2024-ben kozmetikumot, parfümöt vagy szépségápolási terméket vásároltak online
A holland belföldi illatpiac kiskereskedelmi értéke, 2025
Scento elemzése
A holland illatimport éves növekedése, 2020–2024
Scento elemzése
Hollandia parfüm- és toalettvíz-exportja 2024-ben
UN Comtrade 4
A holland illat- és parfümeladások kiskereskedelmi ára 2025-ben, 3,3%-os csökkenéssel; a kozmetikai kiadások 18,4%-a
Cosmetics Europe 3
Hollandia egy főre jutó pozíciója: a harmadik hely Európában
Hollandiában 2024-ben mintegy 836 kilogramm parfümöt és kölnivizet fogyasztottak 1000 lakosra vetítve, ami a harmadik legmagasabb egy főre jutó szint az Európai Unióban. A rangsor tisztán az EU-átlag és jóval a nyugat-európai átlag felett helyezkedik el, ám érdemben elmarad az egy főre jutó fogyasztás éllovasaitól. A közzétett európai egy főre jutó rangsor első három helyezettje: Belgium 1486 kilogramm/1000 lakos, Írország 1447 kilogramm/1000 lakos, Hollandia 836 kilogramm/1000 lakos. Hollandia a harmadik, nem pedig a második helyet foglalja el az egy főre jutó parfümfogyasztás tekintetében.
Az abszolút volument nézve Hollandia az EU nyolc legnagyobb parfümfogyasztója közé tartozik, nagyjából ugyanabban a 3%-os nemzeti részesedési sávban mozogva, mint Belgium, Románia, Írország és Portugália. Az ország 17,8 milliós lakossága elég népes ahhoz, hogy abszolút volumenben az első nyolcban szerepeljen, de ahhoz már szűkös, hogy egy főre vetítve utolérje Belgium és Írország vezető szerepét. Az Amszterdam, Rotterdam, Hága és Utrecht alkotta Randstad-folyosó tömöríti a prémium belföldi kiskereskedelmi volumen túlnyomó részét, a legerősebb másodlagos piacoknak pedig Eindhoven, Groningen és Maastricht számítanak.
A holland egy főre jutó fogyasztást leginkább strukturálisan emelkedettként, semmint kategóriaelsőként érdemes értelmezni. A holland vásárló az uniós átlagnál elkötelezettebb a parfümök iránt; ennek strukturális mozgatórugói a magas rendelkezésre álló jövedelem, a sűrű városi koncentráció és a szakosodott szépségápolási kiskereskedelem kategóriaelső lefedettsége. Az ország azért marad el Belgium egy főre jutó szintjétől, mert bár kiskereskedelmi és ajándékozási kultúrája kifejezetten erős, hiányzik belőle a francia kifinomultság és a holland fegyelem azon rendhagyó ötvözete, amely a belga kiugrást hajtja. A holland vásárlók ráadásul szélesebb körben osztják meg szépségápolási kiadásaikat a különböző kategóriák között: a bőrápolás és a hajápolás olyan részesedést von el, amely Belgiumban jóval nagyobb arányban csapódik le a parfümöknél.
A holland egy főre jutó fogyasztás strukturális plafonja érezhetően Belgiumé alatt marad. A Scento álláspontja szerint valószínűtlen, hogy Hollandia 2030-ig versenyre keljen Belgiummal vagy Írországgal az egy főre jutó elsőségért, a harmadik helyezése azonban stabil. A mozgatórugók (jövedelem, sűrűség, kiskereskedelem) tartósak, és a negyedik helyezetthez képest mutatkozó különbség (egyes években Portugália, máskor Franciaország, attól függően, hogyan számolják el a határ menti vásárlásokat) elég jelentős ahhoz, hogy Hollandia top hármas pozíciója strukturális védelmet élvezzen.
A holland egy főre jutó adatot az ország logisztikai központi szerepének összefüggésében is kell vizsgálni. Az 1000 lakosra jutó 836 kilogramm egy része olyan parfüm, amely holland raktárakon haladt át más uniós célállomások felé, és statisztikailag nem a végső célpiac, hanem Hollandia fogyasztásaként került elszámolásra. Ez a volumeni torzítás csekély, ám nem elhanyagolható, és azt jelenti, hogy a holland belföldi vásárlói magatartás valamivel alacsonyabb valós egy főre jutó értéket eredményez, mint amit a közzétett adat sugall. A Scento elemzése a publikált 836-os számot tekinti operatív viszonyítási alapnak, miközben a teljesség kedvéért számol a logisztikai csomópont korrekciós hatásával is.
Hollandia Európa többi illatpiacának tükrében
A Scento 534 millió dolláros becslésénél szélesebb kiskereskedelmiár-alapon a Cosmetics Europe 2025-ben 0.701 milliárd euróra teszi a holland illat- és parfümeladásokat, ami 3,3%-os visszaesés 2024-hez képest; az alábbi kilenc piac közül ez az egyetlen csökkenés. Az illatok ugyanakkor a holland kozmetikai kiadások 18,4%-át teszik ki, jóval meghaladva a németországi 11,9%-ot3. A Scento évi nagyjából 1,3%-os növekedésre vonatkozó, 2030-ig szóló becslése többéves trendet mutat; a Cosmetics Europe adata egyetlen évre vonatkozik. Az UN Comtrade adatai szerint Hollandia 2024-ben 1.03 milliárd dollár értékben exportált parfümöt, ezzel az alábbi ábrán szereplő európai exportőrök között az ötödik helyen áll4.
| Ország | Illateladások, 2025 | Változás 2024-hez képest | Részesedés a kozmetikai kiadásokból | Egy főre jutó érték (Scento elemzése) |
|---|---|---|---|---|
| Hollandia | €0.701bn | −3,3% | 18,4% | 38,8 € |
| Franciaország | €3.401bn | +3,5% | 23,5% | 49,4 € |
| Spanyolország | €2.458bn | +9,5% | 20,8% | 50,0 € |
| Egyesült Királyság | €2.202bn | +1,3% | 15,0% | 31,7 € |
| Németország | €2.144bn | +2,1% | 11,9% | 25,7 € |
| Olaszország | €1.551bn | +7,4% | 12,1% | 26,3 € |
| Lengyelország | €0.781bn | +8,6% | 12,2% | 21,4 € |
| Belgium és Luxemburg | €0.528bn | +3,1% | 21,2% | 42,0 € |
| Románia | €0.400bn | +9,7% | 17,9% | 21,0 € |
| Európa (összesen) | €17.075bn | +4,8% | 15,6% | — |
Kiskereskedelmi árak, milliárd euróban. Forrás: Cosmetics Europe, Market Performance 2025, Euromonitor-adatokkal3. Az egy főre jutó érték a Scento számítása: az illateladások osztva a 2025-ös népességgel. Belgiumot és Luxemburgot együtt tüntették fel.
- Franciaország$8.62bn
- Spanyolország$4.61bn
- Olaszország$2.78bn
- Németország$1.57bn
- Hollandia$1.03bn
- Egyesült Királyság$0.74bn
- Lengyelország$0.73bn
- Románia$0.06bn
Belgium nem szerepel az exportábrán: az UN Comtrade azonos táblázatának kétféle lekérdezése eltérő adatot ad.
A reexport-központ: hogyan mozgatja Rotterdam és Amszterdam a parfümöt Európában
Hollandia Európa legnagyobb parfümdisztribúciós és reexport-központja, és ez a kettős szerep a holland parfümpiac olyan meghatározó sajátossága, amelyet pusztán egyetlen egy főre jutó mutató sem képes megragadni. Az országot két olyan logisztikai infrastruktúra-elem horgonyozza le, amelyek együttesen az összes európai parfümkereskedelmi forgalom nagyjából egynegyedét kezelik.
A Rotterdami Kikötő volumenét tekintve Európa legnagyobbja; ez a csomópont bonyolítja le az Észak-Amerikából, Ázsiából és az Öböl-térségből érkező parfümalapanyagok, csomagolások és késztermékek mélytengeri konténerimportját. Az amszterdami Schiphol repülőtér Európa harmadik legforgalmasabb teherforgalmi repülőtere, amely a prémium, niche és időérzékeny parfümtermékek légi szállítmányozását végzi, elkerülve a lassabb tengeri fuvart. E két csomópont együtt olyan kiemelkedő szerepet biztosít Hollandiának az EU-szintű parfümlogisztikában, amellyel egyetlen más ország sem vetekedhet.
A kereskedelmi forgalom számai ugyanezt igazolják. Évente hozzávetőlegesen 1,9 milliárd USD értékű parfümtermék lép be importként Hollandiába, ami a második legnagyobb parfümimport-érték az EU-ban Németország 2,1 milliárd USD-s adata mögött. Nagyjából 1,6–1,9 milliárd USD exportként távozik Németországba, Lengyelországba, Franciaországba, Belgiumba és a Cseh Köztársaságba. Ez a strukturális import-export egyensúly azt jelenti, hogy a DE, PL, BE, FR és CZ területén elfogyasztott parfümök jelentős része először holland raktárakon és vámkezelésen halad át, még akkor is, ha sem a márka, sem a kiskereskedő, sem a végfelhasználó nem holland.
Az importoldali beszállítói mix érdemben diverzifikált. Spanyolország a holland parfümimport jelentős részét fedi le a katalóniai és Barcelona környéki gyártóbázis révén, amely a Puig portfólió európai disztribúciójának tekintélyes hányadát látja el. Németország mind a márkás designer export, mind a hamburgi szakosodott reexport-kereskedelem révén jelentős részesedést biztosít. Az Egyesült Államok kisebb, de növekvő arányt képvisel, ami az amerikai niche parfümök 2022 utáni európai kiskereskedelmi felgyorsulását tükrözi a Schipholon keresztül lebonyolított közvetlen disztribúció révén. A beszállítói sokszínűség az egyik strukturális oka annak, hogy Hollandia importvolumene 2022 óta gyorsabban nőtt, mint a hasonló piacoké.
Konkrét példák, amelyekre a Scento rámutathat: A Schiphol környéki szépségápolási fulfillment központok többmárkás európai disztribúciót kezelnek olyan niche házak számára, amelyek nem tartanak fenn saját logisztikát; több vezető amerikai és francia niche ház a teljes EU-szintű, közvetlenül a fogyasztóknak szánt (D2C) volumenét amszterdami logisztikai partnereken keresztül bonyolítja le. A rotterdami kikötői raktárak csoportosítják a parfümimport-konténereket a légi és közúti újraelosztáshoz az EU egész területén; a holland úthálózat németországi összeköttetései pedig sok ellátásilánc-struktúrában a közvetlen német kikötőknél is hatékonyabb útvonalat kínálnak a frankfurti és hamburgi elosztóközpontok felé.
A növekedési ütem jelentős. A holland parfümimport hozzávetőlegesen 13,67%-os összetett éves növekedési rátát (CAGR) mutatott 2020 és 2024 között, ami az egyik leggyorsabb ütem Európában, miközben a 2023 és 2024 közötti egyéves növekedés nagyjából 21,58% volt. A gyorsulás az európai parfümök világjárvány utáni prémiumizációját, valamint az EU-szintű disztribúció holland csomópontokba történő strukturális központosítását tükrözi. A pálya nem lassul.
A logisztikai központi szerep úgy fonódik össze a fogyasztói piaci szereppel, ahogyan egyetlen más uniós országban sem. Azok a márkák, amelyek az EU-szintű disztribúciójukat a holland infrastruktúrán keresztül szervezik meg, strukturális előnyre tesznek szert a holland belföldi kiskereskedelemben is, hiszen ugyanazok az Amszterdam környéki raktárak, amelyek Hamburgba szállítanak, a Bol.com, a Douglas Online és az ICI Paris XL Online megrendeléseit is másnapi vagy kétnapos átfutási idővel szolgálják ki. A kiskereskedelmi és logisztikai lendkerék megerősíti Hollandia kettős pozícióját, és ez az egyik strukturális oka annak, hogy bármely jelentős európai szépségápolási márka, amely uniós terjeszkedési stratégiát tervez, először a holland raktározást vizsgálja meg.
A Scento megközelítése: Hollandia egyszerre kiemelkedő egy főre jutó fogyasztású belföldi piac és az EU de facto parfümlogisztikai központja – olyan kettős szerep, amelyet egyetlen más uniós tagállam sem tölt be. A hatások a teljes parfümiparra kiterjednek. Az EU-s forgalmazási stratégiát felmérő márkák kiemelt arányban veszik számításba a holland raktározást; a határokon átívelően terjeszkedő kiskereskedők egyre inkább a Schiphol környéki fulfillment partnerekkel dolgoznak; az EU-ba szállító fogyasztói e-kereskedelmi platformok pedig gyakran a holland infrastruktúrán keresztül juttatják célba a termékeket, függetlenül attól, hol él a végfelhasználó. A vásárlók megtekinthetik a Scento teljes katalógusát, valamint a parfümkiegészítőket és utazóparfüm-szórófejeket, amelyek tökéletesen illeszkednek az EU-s parfümkereskedelem központjában élő fogyasztók gardróbépítési szokásaihoz.
Belföldi vásárlói magatartás: hogyan vásárolnak parfümöt a hollandok?
A holland parfümvásárló digitálisan érett. A holland felnőttek több mint 80%-a vásárol rendszeresen online a különböző kategóriákban, és a 12 év feletti holland felnőttek mintegy 30,7%-a rendelt kozmetikumot, parfümöt vagy szépségápolási terméket online 2024-ben, szemben a 2020-as 21,4%-kal. Ez a legmagasabb online szépségápolási penetráció a nagyobb nyugat-európai piacok között, a 2030-ig tartó pálya pedig az egyik legkövetkezetesebb csatornaváltási tendenciát mutatja az uniós kiskereskedelemben.
A belföldi parfümpiac értéke 2025-ben kiskereskedelmi áron számolva megközelítőleg 534 millió USD, ami visszafogott, nagyjából 1,3%-os CAGR-rel növekszik. A tömegpiaci csatornák (drogériák, szupermarketek, Etos, Kruidvat, Albert Heijn) a parfümvolumen jelentős részét adják; a szakosodott parfümériák (a Douglas, valamint a több mint 150 holland üzlettel rendelkező ICI Paris XL) uralják a prémium szegmenst. Az online csatorna évről évre teret nyer, ahol a teljes volument tekintve a Bol.com, a Douglas Online, az ICI Paris XL Online, az Etos Online és a Kruidvat Online az öt legnagyobb online parfüm-kiskereskedő.
A holland vevő az Európai Unió leginkább racionális vásárlója. Ártudatos, rugalmas a csatornaválasztásban, egyre nyitottabb a prémium niche termékekre, de impulzív döntéseket ritkábban hoz, mint belga szomszédai. Ugyanaz a vásárló, aki kész 250–350 eurót áldozni egy niche parfümre, a vásárlás előtt aktívan összehasonlítja az árakat a Bol.com, a Douglas és az EU-szintű, határokon átnyúló kiskereskedők kínálatában. Ez a kombináció olyan kiskereskedelmi környezetet teremt, amely a precíz megvalósítást, a széles választékot és az átlátható árazást díjazza, miközben bünteti a homályos vagy kizárólag impulzusra építő pozicionálást.
A generációs megoszlás a nyugat-európai mintákat követi. Az idősebb holland vásárlók (55+) adják a designer klasszikusok stabil bázisát, és továbbra is nagymértékben a szakosodott szépségápolási kiskereskedelemre támaszkodnak. A fiatalabb vásárlók (40 év alattiak) megoszlanak a szaküzletek, a közvetlen online vásárlás (D2C) és az egyre elterjedtebb határon átnyúló beszerzés között. Különösen a 30 év alatti korosztály az, amely a TikTokon és az Instagramon keresztül növeli a niche kategória ismertségét: a holland parfümtartalom-készítők a legaktívabbak közé tartoznak a platform európai mezőnyében. A minták és utazóméretek jelentik a legkisebb elköteleződéssel járó belépési pontot a niche világába a digitálisan érett holland vásárlónak, aki nagyra értékeli a mintákkal biztosított tesztelési lehetőséget a végleges elköteleződés előtt.
A holland parfümpiac nemek szerinti megoszlása tükrözi az általános EU-átlagot: a női vásárlók adják a teljes kategóriavolumen mintegy 58–60%-át. A férfiak penetrációja 2022 óta folyamatosan nő, és 2030-ra várhatóan eléri az összes vásárló mintegy 45%-át. A holland férfi vásárló érdemben nyitottabb a niche parfümökre, mint az uniós férfiátlag, részben az ország erősebb digitálistartalom-ökoszisztémája miatt, részben pedig azért, mert a niche penetrációt hajtó kollekcióépítési (wardrobing) szemlélet a holland kiskereskedelemben kevésbé kötődik társadalmi nemekhez, mint a dél-európai piacokon.
A prémium kiskereskedelmi volumen földrajzi koncentrációja a Randstad-folyosón rendhagyó mintázatot hoz létre. A holland prémium parfümvolumen nagyjából kétharmadát egy körülbelül 80 kilométeres sugarú körben fogyasztják el, amely Amszterdamot, Rotterdamot, Hágát és Utrechtet foglalja magában. A fennmaradó egyharmad az ország többi részén oszlik el, ahol Eindhoven, Groningen és Maastricht másodlagos központokként szolgálnak. A prémium kereslet magas térbeli koncentrációja a holland kiskereskedelmi tervezést üzletenként hatékonyabbá teszi a hasonló belga vagy német hálózatokhoz képest, és ez az egyik strukturális oka annak, hogy az ICI Paris XL és a Douglas képes volt nyereségesen működtetni sűrű hollandiai bolt-infrastruktúráját.
A Hollandiában legkeresettebb márkák (2026): német-francia-spanyol fúzió
A holland vezető márkaösszetétel eltér a belgiumitól. Míg Belgium inkább a franciák felé hajlik, Hollandia a parfümimportot nagyobb arányban Spanyolországból, Németországból és az Egyesült Államokból szerzi be – ezek együttesen az importérték mintegy 32%-át teszik ki –, Franciaország, Olaszország és az Egyesült Királyság pedig kiegészítő beszállítóként jelenik meg. A földrajzi megoszlás jól tükrözi az ország többforrású elosztóközpont-szerepét az egyetlen folyosóra támaszkodó importtal szemben.
A legkelendőbb termékek rotációja ezt a többforrású mintát követi. A listák élét a designer házak horgonyozzák le: a Dior kínálata, az YSL kínálata, a Tom Ford kínálata, a Hugo Boss kínálata, a Calvin Klein kínálata, a Lancome és a Giorgio Armani. A Hugo Boss és a Calvin Klein jelenléte Belgiumhoz képest különösen szembetűnő a holland kiskereskedelemben, ami egyaránt tükrözi a holland vásárlók szélesebb körű nyitottságát az amerikai és német designer házak iránt, valamint a beszállítói összetétel ezen országok exportvolumenére való támaszkodását.
A niche penetráció élén a Maison Francis Kurkdjian kínálata, a Parfums de Marly kínálata, a Creed, a Le Labo kínálata, a Byredo kínálata és a Diptyque áll. A Le Labo és a Byredo európai részesedéséhez képest kifejezetten erős holland bázissal bír, részben azért, mert a házak minimalista formanyelve harmonizál a holland kiskereskedelmi esztétikával, részben pedig azért, mert a Bol.com és a Douglas Online mélyebb niche kurációba fektetett be, mint a megfelelő belga online felületek.
A több mint 150 holland üzlettel és erős online jelenléttel bíró ICI Paris XL az ország meghatározó szakosodott szépségápolási kiskereskedője. A Douglas Netherlands és a Bol.com teszi teljessé az e-kereskedelmi és omnichannel palettát. A teljes Scento katalógus bemutatja a holland vásárlói preferenciáknak megfelelő házak széles skáláját, ahol a női parfümválogatás és a férfi parfümválogatás pontosan leképezi a holland szaküzletekben látható nemi megoszlást. A tágabb értelemben vett niche parfümök kategóriája a leggyorsabban növekvő szegmens a holland kiskereskedelemben 2026-ban és 2027-ben.
A márkák összetételének alakulása 2020 óta stabil, de a belga trendektől markánsan elkülönül. Míg a belga kiskereskedelem megőrizte francia fókuszát, a holland piac fokozatosan diverzifikálta niche szegmensét: az amerikai házak (Le Labo, Byredo) és az olasz márkák (Xerjoff, Acqua di Parma) teret nyertek a francia niche klasszikusok mellett. A diverzifikációt részben a holland vásárlók kulturális nyitottsága ösztönzi a különféle nemzeti stílusok iránt, részben pedig az ország logisztikai központi szerepe, amely révén bármely niche ház EU-szintű disztribúciója könnyen elérhetővé válik a holland kiskereskedelemben.
Az online csatorna: Bol, Douglas, ICI Paris XL és a 30%-os online szépségápolási penetráció
Hollandiában a legmagasabb az online szépségápolási penetráció Nyugat-Európában. A nyilvános fogyasztói felmérések szerint a 12 év feletti holland lakosság 30,7%-a vásárolt kozmetikumot, parfümöt vagy szépségápolási terméket online 2024-ben, ami jelentős ugrás a 2020-as 21,4%-hoz képest. A kozmetikumok és parfümök mára a hatodik legnépszerűbb online kategóriát jelentik az országban; bár a ruházat és az elektronika mögött állnak, megelőzik azokat a területeket, amelyek a legtöbb más európai piacon az online kiskereskedelem gerincét adják.
A holland e-kereskedelmi környezet szokatlan Európában. A Bol.com, az ország belföldi e-kereskedelmi piacvezetője több mint 2 milliárd USD éves árbevételével felülmúlja az Amazont Hollandiában. Ez a strukturális előny a helyi fulfillment szolgáltatókat támogatja, és Németországtól, Franciaországtól vagy az Egyesült Királyságtól érdemben eltérő versenykörnyezetet hoz létre. A specializált szépségápolási e-kereskedők – a Douglas, az ICI Paris XL, az Etos és a Kruidvat – uralják a parfümök online piacát, és mindegyikük meghatározott szerepet tölt be: a Douglas a prémium designert és a válogatott niche termékeket fedi le, az ICI Paris XL a szakértői mélységet adja, az Etos a tömeg- és drogériapiacot képviseli, a Kruidvat pedig az árérzékeny volument hozza.
A teljes holland szépségápolási e-kereskedelem 2024-ben meghaladta a 2 milliárd USD-t, és az előrejelzések szerint 2029-re eléri a 3 milliárd USD-t. Az online értékesítés részesedése a teljes szépségápolási kiskereskedelemből az egyik legmagasabb Európában, és a várakozások szerint tovább növekszik. A parfümök kifejezetten követik ezt a tendenciát: az online arány a parfümeladásokon belül évről évre következetesen emelkedett 2024-ben és 2025-ben. A Scento előrejelzése szerint az online csatorna részesedése a teljes holland parfüm-kiskereskedelemből 2030-ra meghaladja a 40%-ot, ami a leggyorsabb ütem a nagyobb uniós piacok között.
A márkák és kiskereskedők számára a holland online piac a legmagasabb szintű megvalósítást követelő környezet a nyugat-európai parfüm-kiskereskedelemben. Az árak átláthatósága, a határon átnyúló alternatívák bősége és a holland vásárlók csatornarugalmassága azt jelenti, hogy minden online ajánlatnak a valós értékével kell versenyeznie, nem építhet pusztán a lojális vásárlóközönségre. Azok a márkák és forgalmazók, amelyek győzni tudnak a holland online piacon, általában a szélesebb észak-európai online fogyasztói réteget is elhódítják, mivel a holland vevő a leginkább stressztűrő online szépségápolási fogyasztó Európában. A Scento aktuális parfümsikerei pontosan bemutatják, mely illatok mellett kötelezik el magukat leginkább a legigényesebb észak-európai vásárlók 2026-ban.
A mobilkereskedelem aránya a holland szépségápolási e-kereskedelmen belül folyamatosan emelkedik, bár nem olyan ütemben, mint egyes dél-európai piacokon. A holland vevők nagyjából fele-fele arányban osztják meg vásárlásaikat a mobil és az asztali felületek között: a desktop megőrzi részesedését a magasabb értékű prémium és niche megrendeléseknél, ahol az ár-összehasonlítás és a részletes leírások a leginkább mérvadók. Ez a megoszlás jóval kiegyensúlyozottabb, mint bármely más jelentős EU-piacon, ami egyszerre mutatja a holland vásárlók hajlandóságát a hosszabb asztali böngészésre és a holland mobilfelületek kiforrott felhasználói élményét.
Az előfizetéses rendszerek és az illatválasztó kvízek kiemelkedően jól illeszkednek a holland online vásárlóhoz. Az ország digitálisan érett, csatornarugalmas vásárlói profilja strukturálisan kedvez a végleges döntést megelőző mintatesztelésnek, ahol a minták és a személyre szabott ajánlások csökkentik a niche kategória felfedezésével járó kockázatot. A holland vásárlók a kvízalapú felfedezésből jóval nagyobb arányban konvertálnak teljes üveges vásárlássá, mint a kevésbé digitális szemléletű európai piacok vevői.
A logisztika és a kiszolgálás minősége szintén kulcsszerepet játszik a holland online szépségápolási kereskedelemben. Az ország kivételes utolsó kilométeres (last-mile) szállítási infrastruktúrája garantálja a folyamatos másnapi vagy aznapi kézbesítést, amellyel kevés más uniós piac tudja felvenni a versenyt. A holland vásárlók elvárják ezt a szállítási színvonalat, és azokhoz a kereskedőkhöz pártolnak, akik képesek ezt teljesíteni. Bármely márka vagy kereskedő, amely versenyképes last-mile teljesítés nélkül lép be a holland online piacra, nehezen épít vásárlói hűséget a gazdag katalógus vagy a kedvező árak ellenére is, mivel a kézbesítési színvonal mércéjét a Bol.com belföldi infrastruktúrája szabja meg, és ebből a holland online vásárló nem enged.
2030-as kitekintés: Hollandia megőrzi egy főre jutó pozícióját, erősíti reexport-szerepét
Három strukturális megállapítás, amelyet a Scento a 2030-ig tartó időszakra vonatkozóan megfogalmaz a holland parfümpiacról.
Először is, Hollandia megőrzi harmadik helyét az egy főre jutó fogyasztásban. Belgium és Írország egy főre jutó vezető szerepe strukturálisan beágyazott, és a holland szint és az előttük állók közötti különbség jelentős. Ugyancsak jelentős a távolság Hollandia és a negyedik helyezett között: Portugália, Franciaország és néhány más piac szorosan követi egymást, de folyamatosan a holland szint alatt marad. A holland egy főre jutó fogyasztás az előrejelzések szerint mérsékelten emelkedik 2030-ig, így a harmadik helyezés stabil marad.
Másodszor, a reexport-központi szerep tovább mélyül. Egyre több globális szépségápolási márka központosítja uniós disztribúcióját Rotterdamon és a Schiphol környéki fulfillment központokon keresztül; a holland parfümimport az előrejelzések szerint évente 8–12%-os ütemben bővül 2030-ig. Ez a pálya mind az EU-szintű parfümkereskedelem volumenének organikus növekedését, mind az európai elosztási műveletek holland csomópontokba történő strukturális centralizálását tükrözi. A 2030-as importérték jó úton halad afelé, hogy meghaladja a 3 milliárd USD-t, érdemben csökkentve a Németországgal szembeni lemaradást.
Harmadszor, az online csatorna részesedése 2030-ra meghaladja a teljes parfümeladás 40%-át, ami a leggyorsabb csatornaváltási pálya a nagyobb uniós piacok között. A hajtóerők (a Bol.com belföldi dominanciája, a Douglas erős online jelenléte, az ICI Paris XL szakértői mélysége, a holland vásárlók csatornarugalmassága) tartósak, és a 2024-es, valamint 2025-ös trend rendkívül stabilnak bizonyult. A holland online szépségápolási vevő legalább 2030-ig a legkomolyabb megmérettetést jelenti majd az uniós kiskereskedelem számára.
A kettős piaci struktúra (jelentős belföldi fogyasztás plusz uniós logisztikai csomópont) az a tartós sajátosság, amely megkülönbözteti Hollandiát bármely más uniós tagállamtól, és amelynek köszönhetően az ország parfümipari jelentősége messze túlmutat 17,8 milliós lakosságán. A 2030-as végpont Hollandiát még inkább az EU parfümlogisztikai gerinceként mutatja, miközben prémium belföldi piaca megőrzi harmadik helyét az egy főre jutó rangsorban, online csatornája pedig vezeti Nyugat-Európát az elterjedtség terén.
A fizikai és az online kiskereskedelem közötti versenydinamika tovább éleződik 2030-ig. A holland specializált szépségápolási láncok 2022 óta jelentős forrásokat fordítottak az omnichannel megközelítésre, így az üzleten belüli kuráció és az online bőség konvergenciája gyorsabb Hollandiában, mint bármely más uniós piacon. Azok a kiskereskedők, akik fenntartják a prémium és niche kínálat mélységét, miközben tartják az online csatorna árfegyelmét, 2030-ig továbbra is uralni fogják a holland parfümpiaci részesedést. Akik bármelyik téren elmaradnak, piacot veszítenek a holland vásárlókat német, belga és olasz fulfillment központokból kiszolgáló, határokon átnyúló online szakosodott szereplőkkel szemben.
A márkataktikára vonatkozó következtetések egyértelműek. Azok a márkák, amelyek EU-szintű disztribúciójukat holland központokon keresztül szervezik meg, és mély specializált online jelenlétbe fektetnek be Hollandiában, olyan strukturális előnyre tesznek szert, amely a tágabb észak-európai piacon is kamatozik. Azok a márkák viszont, amelyek Hollandiát másodlagos piacként kezelik Németország vagy Franciaország mögött, továbbra is elmaradnak a lehetőségeiktől, mivel a holland vevő a méret helyett a végrehajtás minőségét díjazza, és a forráshiányos márkáktól gyorsan elpártol azok javára, amelyek hozzák az ország által megkövetelt magas szintet.
A holland parfümpiac 2030-as előrejelzése pozitív, de minden tekintetben komoly felkészültséget kíván. Az egy főre jutó fogyasztás tartja magát. A reexport volumene magas egyszámjegyű ütemben bővül. Az online csatorna részesedése eléri a teljes eladás 40%-át. A vásárlói kör egyre inkább elmélyül a niche szegmensben, és folyamatosan összeveti a különféle forrásokat. A szakosodott kiskereskedelem tovább koncentrálódik, ahol a legerősebb omnichannel szereplők szereznek részesedést a gyengébb versenytársaktól. Az ország szerepe – egyszerre prémium belföldi piac és EU-szintű logisztikai bázis – marad a meghatározó elemzési keret, és minden, holland stratégiát tervező márkának vagy kereskedőnek e két szerepet szétválaszthatatlan egységként, nem pedig különálló piaci lehetőségként kell kezelnie.
A Scento és a szélesebb parfümipar számára Hollandia egyszerre prémium belföldi piac és az uniós parfümdisztribúció működési gerince. Megnyerni a holland vásárlót annyit tesz, mint megnyerni az EU leginkább digitálisan érett parfümfogyasztóját; a holland raktározási infrastruktúrát birtokolni pedig annyit tesz, mint a Németországba, Lengyelországba, Belgiumba, Franciaországba és a Cseh Köztársaságba irányuló ellátási lánc gerincét uralni. A személyre szabott illatválasztás továbbra is a legkisebb ellenállású belépési pont az új holland prémium vásárlók számára, a tágabb niche parfümpaletta pedig az a szegmens, ahol a strukturális növekedés realizálódik 2030-ig.
Ha szeretne szélesebb európai kontextust kapni arról, hogyan illeszkedik Hollandia az EU-szintű parfümpalettába, tekintse meg a Scento európai parfümpiaci elemzését.
Jelen elemzés a Scento 2025 októbere és 2026 áprilisa közötti holland parfümpiaci felmérésén alapul. A részletes módszertant a sajtó képviselői kérésre megkaphatják a [email protected] címen.
Források
- Online vásárlások; személyes jellemzők (84889NED táblázat), CBS (Holland Statisztikai Hivatal).
- Ruim 8 op de 10 mensen deden online aankopen, CBS, .
- The European cosmetics and personal care industry, Cosmetics Europe; teljes adatok: Cosmetics Europe, Market Performance 2025 (PDF, az Euromonitor adataival).
- Parfümök és toalettvizek (HS 330300) exportja országonként, 2024, UN Comtrade a Világbank World Integrated Trade Solution (WITS) adatbázisán keresztül.
Válaszok az Ön kérdéseire
- Hol áll Hollandia az európai illatfogyasztásban?
- Hollandia az Európai Unió harmadik legnagyobb egy főre jutó illatfogyasztója: 2024-ben nagyjából 836 kilogramm jutott 1,000 lakosra, Belgium (1,486 kilogramm) és Írország (1,447 kilogramm) mögött. Abszolút mennyiségben az ország az uniós illatpiacok első nyolc helye között szerepel, pedig mindössze 17.8 millió lakosa van. A holland vásárló az uniós átlagnál elkötelezettebb az illatok iránt; ennek szerkezeti hajtóerői a magas rendelkezésre álló jövedelem, a Randstad-térség erős városi sűrűsége és a szakosodott szépségipari kiskereskedelem élvonalbeli elérése.
- Miért fontos illatpiac Hollandia Európában?
- Két okból, amelyeket más uniós ország ilyen tisztán nem egyesít: szerkezetileg magas az egy főre jutó belföldi fogyasztása, ÉS Európa legnagyobb illatelosztó és újrakiviteli központja. A rotterdami kikötő és a Schiphol repülőtér együtt teszi Hollandiát az Unió de facto illatlogisztikai állomásává. Évente nagyjából 1.9 milliárd USD értékű illatáru érkezik importként, hasonló mennyiség pedig Németország, Lengyelország, Franciaország és más uniós célállomások felé távozik. A holland illatimport 2020 és 2024 között nagyjából 13.67%-os éves átlagos ütemben bővült, ami Európában a leggyorsabbak közé tartozik.
- Mekkora a holland illatpiac?
- A belföldi holland illatpiac 2025-ben kiskereskedelmi értéken nagyjából 534 millió USD, és 2030-ig szerényen, nagyjából 1.3%-os éves átlagos ütemben bővül. A fogyasztott mennyiség évente körülbelül 14,000 és 15,000 tonna között van. A holland szépségipari e-kereskedelem összességében érdemben nagyobb: 2024-ben átlépte a 2 milliárd USD-t, 2029-re pedig várhatóan eléri a 3 milliárd USD-t, ami az illat- és a kapcsolódó testápolási online eladásokat egyaránt tükrözi. A közepes méretű belföldi piac és a kiemelkedő logisztikai csomóponti szerep együtt olyan kettős illatipari profilt ad Hollandiának, amellyel egyetlen más uniós ország sem rendelkezik. A Cosmetics Europe szélesebb kiskereskedelmi árbázison €0.701 milliárdot jegyez 2025-ben, ami 3.3%-os csökkenés 2024-hez képest. Az illat a holland kozmetikai kiadások 18.4%-át teszi ki, jóval többet, mint Németországban (11.9%).
- Hol vásárolnak parfümöt a holland vevők?
- A szakosodott szépségipari kiskereskedelem vezet. Az ICI Paris XL 150+ hollandiai üzletet működtet, emellett erős e-kereskedelmi jelenléte van; a Douglas Hollandia jelentős hagyományos üzlethálózattal és online üzlettel is rendelkezik, az Etos és a Kruidvat pedig a drogéria-tömegcsatornát uralja. Az online csatorna részaránya a legmagasabb Nyugat-Európában: 2024-ben a 12+ éves holland felnőttek 30.7%-a vásárolt kozmetikumot vagy parfümöt online, szemben a 2020-as 21.4%-kal. A Bol.com, a belföldi holland e-kereskedelem éllovasa, szintén jelentős parfümforgalmat bonyolít a designer és a belépő szintű niche szegmensben is.
- Mely parfümmárkák a legnépszerűbbek Hollandiában?
- A designer házak dominálnak: Dior, Yves Saint Laurent, Tom Ford, Hugo Boss, Calvin Klein, Lancome és Giorgio Armani. A niche szegmensben a Maison Francis Kurkdjian, a Parfums de Marly, a Creed, a Le Labo, a Byredo és a Diptyque vezet. A holland importösszetétel eltér a belgától: az illatimport leginkább Spanyolországból, Németországból és az Egyesült Államokból érkezik, Franciaország, Olaszország és az Egyesült Királyság pedig kiegészítő beszállító, ami azt tükrözi, hogy Hollandia több forrásból dolgozó elosztóközpont, nem pedig a francia gyártástól függő, egyetlen folyosóra támaszkodó importőr.
- Mitől lesz Hollandia illat-újrakiviteli központ?
- Három szerkezeti előny: Rotterdam, mint Európa mennyiség szerinti legnagyobb kikötője, a globális illatbeszállítók tengeri konténeres importját bonyolítja; a Schiphol repülőtér, Európa harmadik legnagyobb teherforgalmú repülőtere, a prémium és időérzékeny áruk légi szállítmányait kezeli; Hollandia központi uniós fekvése pedig közúti, vasúti és belvízi összeköttetésével a leghatékonyabb újraelosztó csomóponttá teszi Németország, Belgium, Franciaország, Lengyelország és Csehország kiszolgálásához. Több szépségipari logisztikai központ települt a Schiphol és Rotterdam környékére, éppen az uniós szintű elosztás miatt. Hollandia egyszerre az Unió második legnagyobb parfümimportőre Németország után, és az egyik legnagyobb újraexportőre. Az UN Comtrade szerint 2024-ben a holland parfümexport értéke $1.03 milliárd volt.
- Növekszik a holland online parfümvásárlás?
- Igen, és ez az ország illatkiskereskedelmi mixének leggyorsabban növekvő csatornája. Az online szépség- és testápolási termékek aránya a 12+ éves holland felnőttek körében a 2020-as 21.4%-ról 2024-re 30.7%-ra nőtt, a kozmetikum és a parfüm pedig mára az ország hatodik legtöbbet vásárolt online kategóriája. Az online parfümcsatornát a Bol.com, a Douglas, az ICI Paris XL, az Etos és a Kruidvat vezeti. A Scento előrejelzése szerint az online részaránya a teljes holland illatkiskereskedelemben 2030-ra 40% fölé emelkedik, ami a legnagyobb ütem bármely jelentős uniós piacon, és olyan szerkezeti előny, amelyet Hollandia aligha veszít el.
Az oldal hivatkozása
Scento (2026). A holland illatpiac 2026: import, online vásárlás, márkák. Frissítve: 2026. október 8.. https://www.scento.com/hu/blog/dutch-fragrance-statistics-2026
Adatok:CSV letöltéseJSON letöltése