llms.txt

Romániai parfümpiac 2026: A feltörekvő prémium vásárló

18 perc olvasás

Rövid összefoglaló

A Scento elemzése a romániai illatpiacról 2026-ban: a 400 millió eurós ágazat 2019 óta 25%-kal nőtt, a román vásárlók pedig a tömegpiaci illatoktól a dizájner-, majd a niche illatok felé fordulnak.

Romanian Perfume Market Statistics 2026: Emerging Premium Buyer

Románia az Európai Unió leginkább méltatlanul mellőzött illatszer-piaci növekedési sikertörténete. Az ország belföldi kiskereskedelmi értéke meghaladta a 400 millió eurót, mintegy 25%-os növekedést mutatva a pandémia előtti bázishoz képest, és csendben felépített egy olyan hazai kézműves színteret, amely egy évtizeddel ezelőtt még nem is létezett. Az angol nyelvű szakirodalom a román parfümpiacról ennek ellenére továbbra is szegényes, töredezett és elavult. A Scento elemzése ezt a hiányt pótolja.

Ez a cikk a nyilvános piaci adatokat, a kereskedelmi mutatókat és a Scento romániai rendelési adatainak irányadó vizsgálatát szintetizálja, egységes képet adva arról, hol tart a román piac 2026-ban, és merre tart 2030-ra. Az összkép a Scento által vizsgált minden szempontból következetes: egy érésben lévő, átalakulás alatt álló piac, ahol a prémium szegmens gyorsabban növeli értékbeli részesedését, mint ahogyan a tömegpiaci szegmens veszíti azt, a vásárlói profil pedig egyre inkább egy generációval korábbi Nyugat-Európára emlékeztet.

A 2026-os romániai illatszervásárló már nem ugyanaz a vevő, aki a 2010-es években a román szépségápolási kiskereskedelem gerincét adta. A magasabb reáljövedelmek, az érettebb prémium kiskereskedelmi jelenlét és a parfümök kulturális megítélésében bekövetkezett generációs váltás egy olyan piacot hozott létre, amely strukturálisan jelentősen eltér az Európai Unióhoz 2007-ben csatlakozott országtól. A Scento romániai vásárlói jelzéseinek 2023 óta tartó elemzése megerősíti azt, amire a nyilvános piaci adatok is utaltak: Románia egy többéves prémiumizációs folyamat korai szakaszában jár, amely sokkal messzebbre vezet, mint azt a legtöbb megfigyelő gondolná.

Az alábbiakban egy strukturált, országspecifikus elemzés következik hét fejezetben: piaci kontextus, fogyasztási trendek, a prémium irányú elmozdulás, vezető márkák, az e-kereskedelem növekedése, adózás és árképzés, valamint a 2030-as kitekintés. Minden fejezet nyilvános adatokra épül, amelyeket irányadó jelleggel egybevetettünk a Scento rendelési jelzéseivel, a belső platformvolumenek közzététele nélkül. A strukturális következtetés minden fejezetben azonos: Románia abba az irányba halad, amerre Nyugat-Európa egy generációval ezelőtt, ahol a fiatalabb demográfia és a gyorsabb lefolyású átalakulás az EU egyik legérdekesebb illatszer-piaci növekedési pályáját eredményezi.

A romániai illatpiac számokban

400 €m

A romániai illatpiac kiskereskedelmi értéke, 2025

Cosmetics Europe 1

+9,7%

Növekedés 2025-ben, a lent összehasonlított kilenc európai piac közül a leggyorsabb

Cosmetics Europe 1

~25%

A romániai illatpiac értéknövekedése 2019 óta

Scento elemzése

~25%

Az online értékesítés aránya a romániai illateladásokból 2024-ben

Scento elemzése

15

Aktív román illatmárka

Scento elemzése

8%

Románia részesedése a Notino FY2024-es árbevételéből

Touch Magazine 2

A helyzetkép: Románia illatszerpiaca napjainkban

Románia a volumen tekintetében a hetedik legnagyobb illatszer-fogyasztó az Európai Unióban, mintegy 3%-os nemzeti részesedési sávban elhelyezkedve Hollandiával, Írországgal és Portugáliával együtt. A belföldi piac értéke 2025-ben átlépte a 400 millió eurót, ami megközelítőleg 25%-os növekedést jelent a világjárvány előtti bázishoz képest. A strukturális hátszél vitathatatlan: a Harmonizált Fogyasztói Árindex uniós átlaghoz való közeledésével csökkenő infláció, az átlagjövedelmek növekedése Bukarestben, Kolozsváron és Temesváron, valamint a kiteljesedő prémium kiskereskedelmi hálózat, amely ma már magában foglalja a Douglas-t, az eMAG Beauty Hub-ot, a Sephora Bucharest-et és a folyamatosan bővülő Marionnaud-jelenlétet.

A Scento megközelítésében Románia az EU leginkább méltatlanul mellőzött illatszer-piaci növekedési története. A román parfümpiacról szóló hiteles, angol nyelvű beszámolók hiánya önmagában is a történet része: egy ekkora, ilyen gyorsan növekvő és ilyen friss hazai kézműves szcénával rendelkező piacot sokkal jobban kellene dokumentálni. A román szépségápolási vásárlók, különösen a városi prémium réteg, gyorsabban változtatták meg preferenciáikat, mint ahogy azt a nyilvános források követni tudnák. A valós piaci folyamatok és az angol nyelvű iparági elemzések közötti eltérés önmagában is piaci lehetőséget jelent minden odafigyelő márka vagy kiskereskedő számára.

A kategóriák összetétele egy fordulóponton lévő ország képét tükrözi. A volumenben továbbra is a designer illatok vezetnek, ám a niche a periférikus érdekességből hiteles, meghatározó másodlagos réteggé lépett elő. A tömegpiaci illatszerek, különösen a drogérialáncok volumene reálértéken 2022 óta stagnál, és az előrejelzések szerint 2030-ig folyamatosan veszíteni fog értékbeli részesedéséből. A szakosodott szépségápolási kiskereskedelem a 2010-es évek vége óta egyenletesen bővül, amelyet az eMAG 2020-ban megnyitott Beauty Hub shop-in-shop koncepciója, valamint a Douglas Romania folyamatos fizikai üzletnyitásai alapoznak meg Bukarestben, Kolozsváron, Temesváron és Jászvásáron. A Marionnaud és a Sephora a nagy forgalmú bukaresti bevásárlóközpontokban – az AFI Cotroceni, a Mega Mall és a Promenada Mall falai között – teszi teljessé a jelenlétet.

A parfümkereslet makrogazdasági környezete kedvező. A román rendelkezésre álló jövedelem 2018 óta az uniós átlagot meghaladó ütemben növekedett, és az átlagos háztartási jövedelem vásárlóerő-paritáson mérve ma már megközelítőleg 30%-on belül van az uniós átlaghoz képest. A 2022–2023-as inflációs csúcs a teljes kategóriában kikezdte a reális vásárlóerőt, de a 2024-es és 2025-ös mérséklődés helyreállította azokat a feljebb lépésnek kedvező feltételeket, amelyek már az inflációs sokk előtt is a prémium irányába vonzották a román vásárlókat. Különösen Bukarest vált Közép- és Kelet-Európa egyik legaktívabb szépségápolási piacává, ahol az egy főre jutó kiskereskedelmi sűrűség már a varsói és prágai szinteket közelíti.

A demográfiai struktúra egy újabb kedvező dimenzióval gazdagítja a képet. Románia lakossága fiatalabb az uniós átlagnál: a 35 év alattiak aránya nagyobb, mint Franciaországban, Olaszországban vagy Németországban. A 35 év alatti korosztály szerkezetileg nyitottabb a niche parfümökre, az illatgardrób-építésre és az online-első szépségápolási vásárlásra, mint az idősebb rétegek, és ez a demográfiai hátszél legalább 2030-ig kitart. A fiatalabb demográfia, a növekvő reáljövedelmek és a kiteljesedő kiskereskedelmi infrastruktúra kombinációja alkotja azt a strukturális alapot, amely a Románia által 2019 óta elért 25%-os kiskereskedelmi értéknövekedés mögött áll. Ez a pálya 2028 előtt aligha laposodik el.

Románia Európa többi illatpiacának tükrében

A Cosmetics Europe a román illat- és parfümértékesítést 2025-ben kiskereskedelmi áron 400 € milliárdra teszi, ami a 2024-eshez képest 9,7%-os növekedés – az alábbi kilenc piac közül a leggyorsabb –, az illat pedig a román kozmetikai kiadások 17,9%-át adja1. Románia az online kereskedő Notino 2024-es pénzügyi évi bevételének 8%-át adta2, és 2024-ben $0,06 milliárd értékben exportált parfümöt és kölnivizet3.

Illat- és parfümeladások országonként, 2025 (Cosmetics Europe)
OrszágIllateladások, 2025Változás 2024-hez képestRészesedés a kozmetikai kiadásokbólEgy főre jutó érték (Scento elemzése)
Románia€0.400bn+9,7%17,9%21,0 €
Franciaország€3.401bn+3,5%23,5%49,4 €
Spanyolország€2.458bn+9,5%20,8%50,0 €
Egyesült Királyság€2.202bn+1,3%15,0%31,7 €
Németország€2.144bn+2,1%11,9%25,7 €
Olaszország€1.551bn+7,4%12,1%26,3 €
Lengyelország€0.781bn+8,6%12,2%21,4 €
Hollandia€0.701bn−3,3%18,4%38,8 €
Belgium és Luxemburg€0.528bn+3,1%21,2%42,0 €
Európa (összesen)€17.075bn+4,8%15,6%—

Kiskereskedelmi árak, milliárd euróban. Forrás: Cosmetics Europe, Market Performance 2025, az Euromonitor adataival1. Az egy főre jutó érték a Scento elemzése: az illateladások értéke osztva a 2025-ös népességgel. Belgium és Luxemburg adatait együtt közlik.

Románia illatpiaca nőtt a leggyorsabban Európában 2025-ben Illat- és parfümeladások kiskereskedelmi áron, 2025, milliárd euróban. Forrás: Cosmetics Europe.
  • Franciaország€3.401bn
  • Spanyolország€2.458bn
  • Egyesült Királyság€2.202bn
  • Németország€2.144bn
  • Olaszország€1.551bn
  • Lengyelország€0.781bn
  • Hollandia€0.701bn
  • Belgium és Luxemburg€0.528bn
  • Románia€0.400bn

Görögország egy újabb összehasonlításra érdemes piac, a görögországi parfümpiaci statisztikáink pedig a méretét, az import- és exportforgalmát, valamint a legtöbbet rendelt illatokat tárgyalják.

Fogyasztási trendek: volumen, érték és a prémium irány

A romániai volumenre vonatkozó fő mutató a 2024-es bázison évente elfogyasztott körülbelül 6000 tonna parfüm és kölnivíz, amellyel az ország az EU első tíz országa közé tartozik volumenben, annak ellenére, hogy az egy főre jutó érték tekintetében a középmezőnyben foglal helyet. Ez a szám azonban elfedi a mélyebben rejlő, izgalmasabb folyamatot: az értéknövekedés 2020 óta érdemben és következetesen meghaladja a volumennövekedést.

A prémium illatszerek volumene Romániában lassabban növekedett, mint a prémium illatszerek értéke a vizsgált időszakban, ami a piac magasabb kategóriák felé való elmozdulásának klasszikus statisztikai mintázata. A Scento megközelítése erről a különbségről – elemzői megfigyelésként, nem pedig promóciós állításként megfogalmazva – a következő: minden egyes román illatszervásárló többet költ, de kevesebb, ám minőségibb üvegre. Ugyanez a trend látható a szomszédos közép- és kelet-európai piacokon is, de Romániában markánsabb, mint Magyarországon vagy Bulgáriában, és nagyjából ahhoz hasonlítható, amit Lengyelország tapasztalt 2017 és 2021 között, amikor a lengyel prémium kiskereskedelem elérte a maga fordulópontját.

A román illatszer-kosárérték folyó áron növekvő tendenciát mutat, még akkor is, ha a darabszám stagnált vagy csak mérsékelten emelkedett. Ennek motorja a szegmensek közötti helyettesítés: az a vevő, aki öt évvel ezelőtt évente két designer üveget vásárolt, ma egy designer és egy belépő szintű niche üveget vásárol, miközben a niche beszerzés milliliterenkénti ára lényegesen magasabb. A Scento rendelési jelzései ugyanezt a kosárátalakulási mintát mutatják a vásárlói kohorszok szintjén is: az átlagos vásárló idővel egyre magasabb kategóriát választ, a kosár átrendeződése pedig a niche kategóriában koncentrálódik.

A prémium és a tömegpiac megoszlása ugyanezt a tendenciát mutatja egy másik szemszögből. Az értéknövekedésből ma már aránytalanul nagy részt vállal a prémium szegmens, miközben a tömegpiaci volumen nagyrészt stagnál. 2026-ra a prémium és a presztízs kategória együttese adja a kategória értékének többségét, a kisebb volumenrészesedés ellenére. A tömegpiaci szegmens, amelyet az Avon közvetlen értékesítési csatornája, valamint a DM, a Mueller és a ProfiMed drogériahálózata dominál, megőrzi volumensúlyát, de már nem képviseli a növekedés motorját.

A romániai illatkereslet szezonális mintázata is átalakult. A karácsonyi és anyák napi ajándékozásnak köszönhetően mindig a Q4 volt a legerősebb negyedév, ám a Q4 és az év többi része közötti különbség csökkent, ahogy a városi prémium vásárlók körében egyre elterjedtebbé vált az illatgardrób kialakítása. 2026-ban a román vásárlók nagyobb valószínűséggel vásárolnak többször, kisebb tételekben az év során, és kevésbé valószínű, hogy az egész évre szánt illatkeretüket novemberben és decemberben költik el. A szezonális görbe kiegyenlítődése az érő illatpiac egyik strukturális ismertetőjegye, és e tekintetben a romániai kiskereskedelem egyre inkább a nyugat-európai mintát követi.

A márciusi anyák napi ajándékozási csúcs szintén szokatlanul erős hajtóereje a román illatkeresletnek. Az anyák napja kulturális hangsúlya Romániában a Q1-ben az uniós átlagot meghaladó kiskereskedelmi fellendülést hoz, az illat pedig az egyik leggyakoribb ajándékkategória. A Q1 és a Q4 ajándékozási koncentrációja együttesen érezhetően magasabb a román illatkiskereskedelemben, mint az uniós átlag, a tendencia azonban fokozatosan ellaposodik, ahogy terjed a „wardrobing” viselkedés.

A prémium szegmensen belül különösen hangsúlyos a gourmand, keleti és borostyános illatcsaládok iránti vonzalom. A román vásárlók a meleg, édes, vaníliás és borostyános karakter felé húznak, amely a Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540-et, a Parfums de Marly keleti kollekcióját és a tágabb közel-keleti niche esztétikát is meghatározza. A friss-citrusos és vizes illatprofilok, amelyek a mediterrán vásárlói preferenciákat uralják, Romániában kevésbé fogynak, mint Olaszországban vagy Spanyolországban. A meleg-keleti illatcsalád és a román vásárlói preferenciák közötti kulturális és éghajlati összhang a Scento által azonosított egyik tartós tendencia, amely megalapozza a niche kategória növekedési pályáját 2030-ig.

A prémium elmozdulás: a tömegtermékektől a niche-ig, a drogériától a butikig

Három konkrét lépés, amelyet a román vásárlók tesznek 2026-ban, a Scento román vásárlói profilra vonatkozó elemzése alapján.

Az első lépés a feljebb lépés a tömegtermékektől a designer kategóriáig. Azok a vásárlók, akik a húszas éveikben az Avonhoz, a drogériás designer alternatívákhoz és a belépő szintű testpermetekhez kötődtek, a harmincas éveikben megérkeznek az első vonalbeli designer márkákhoz: Dior Sauvage, Yves Saint Laurent Libre, Tom Ford Black Orchid, Lancome La Vie Est Belle, valamint a DACH és a CEE polcait uraló szélesebb designer választék. Ez az első lépés mára szilárdan beágyazódott, és a designer volumennövekedés döntő részét táplálja. Az első designer parfümjüket vásárlók köre Romániában 2022 óta évről évre strukturálisan nagyobb csoporttá vált, és ezen a csoporton belül a vásárlói profil fiatalabb és városiasabb, mint a hagyományos tömegpiaci csatornák bázisa.

A második lépés a továbbmozdulás a designertől a belépő szintű niche felé. Az a vásárló, aki a Dior-t vagy a Tom Ford-ot már magabiztos designer választásként viseli, egyre nyitottabb arra, hogy megfontolja a Le Labo Santal 33, a Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 vagy egy Parfums de Marly keleti illat megvásárlását a 250–350 eurós ársávban. Ez a második lépés újabb keletű, inkább a városi prémium rétegben összpontosul, és százalékos alapon gyorsabban nő, mint az első lépés. Ez a dinamika változtatja meg a román prémium piac arculatát. A niche kategóriába belépő vásárló jellemzően már több designer parfümmel rendelkezik, mielőtt megvásárolná az első niche üvegét, a Scento rendelési adatai pedig azt mutatják, hogy a niche beszerzése együtt jár az összesített éves illatszerköltés növekedésével.

A harmadik lépés egy kicsi, de hiteles hazai kézműves színtér megjelenése. Romániában ma 15 aktív parfümmárka működik, amelyek közül 13 az elmúlt öt évben született. A 2020-ban Aradon alapított Calaj Perfume nemzetközi versenyeken szerzett elismerést, és megbízható exportcsatornát épített ki a nyugat-európai specializált kiskereskedelembe. Az eredetileg az 1950-es években alapított bukaresti Miraj parfümház 2023-ban tért vissza a piacra, és jelentős évről évre tartó árbevétel-növekedést ért el. Ezek a márkák még nem mozgatnak összeurópai volument, de egy olyan hazai kreatív színteret jeleznek, amely egy évtizede még nem létezett, és amelyből a 2030-as évek elejére akár egy nemzetközi áttörést elérő niche márka is kinőhet.

A harmadik lépés kulturálisan legalább annyira fontos, mint kereskedelmileg. A hazai kézműves parfümszíntér alapot ad a román vásárlóknak arra, hogy az illatokra kreatív kifejezésmódként, ne pedig csupán importált luxusként tekintsenek, és a kulturális szemléletváltás a jövedelmi növekedéssel együtt mélyíti a kategória iránti elkötelezettséget. A Calaj és a Miraj román sajtóvisszhangja 2023 óta folyamatosan erősödik, és a városi román vásárlók illatműveltsége mérhetően fejlődött ugyanezen időszak alatt.

A fújós minták és az utazó méretű üvegek jelentik a hidat, amely lehetővé teszi a belépő szintű prémium vásárlók számára a 250–350 eurós niche parfümök kipróbálását a 300 eurós elköteleződési kockázat nélkül. A Scento pontosan ennek a vásárlói rétegnek jött létre, és a romániai prémium vásárlóközönség és a dekant-modell közötti strukturális összhang 2023 óta jól látható a Scento rendelési adataiban. Azok a vásárlók, akik kipróbálnak egy 2 milliliteres fújós mintát egy MFK vagy PdM illatból, magasabb arányban vásárolnak teljes méretű üveget, mint azok, akik közvetlenül a teljes kiszerelésű termékkel találkoznak az üzletekben. A fújós minták és utazó méretű üvegek továbbra is a legkisebb akadályt jelentő belépőt kínálják a niche világába, a Scento személyre szabott illatválasztó tesztje pedig az új román vásárlókat az ízlésükhöz illeszkedő, kurátori gondossággal összeállított niche- és designer-ajánlások felé irányítja.

A legnépszerűbb márkák Romániában (2026): a fősodorbeli designer és a feltörekvő niche

A román parfümkereslet ma még a designer felé billen, ám a niche szelet évente kétszer-háromszor gyorsabban növekszik, mint a designer. A román bestsellereket adó designer márkakör nagyjából megegyezik a DACH és a CEE kiskereskedelmet domináló kínálattal: Dior, Yves Saint Laurent, Tom Ford, Giorgio Armani, Versace, Calvin Klein, Hugo Boss, Lancome és Carolina Herrera. A román vásárlóknak értékesített niche szintet a Maison Francis Kurkdjian, a Parfums de Marly, a Creed, a Xerjoff és az Amouage vezeti – ugyanaz a niche bestseller-vonal, amely a német, olasz és francia prémium-niche piacokat is fémjelzi, de valamivel mérsékeltebb penetrációs mélységgel.

Ez a Scento elemzése a román illatszervásárlókról, a 2023 óta gyűjtött romániai rendelési adatok alapján. A kép következetes a vásárlói csoportok, az ügyfélszegmensek és a szezonális bontások mentén is. A designer házak vezetnek a vásárlók számában és az összesített volumenben; a niche házak vezetnek az átlagos kosárértékben, az ismételt vásárlásokban és a kategória növekedésében. A niche vásárlók nagyobb arányban rendelnek újra, mint a designer vásárlók, ami egyértelműen jelzi, hogy a niche vevők Romániában már illatgardróbot építenek, nem pedig egyszeri vásárlásokat hajtanak végre.

A román vásárlók különösen fogékonyak a kiemelkedő niche megjelenésekre, amelyek sajtóvisszhangot és kategória-tudatosságot teremtenek. A Maison Francis Kurkdjian kínálata, élén a Baccarat Rouge 540-nel és a tágabb keleti-borostyános kollekcióval, általános európai jelenlétéhez képest aránytalanul nagy dinamikát mutat Romániában. A Parfums de Marly kínálata, különösen a Layton, a Delina és a Pegasus, olyan romániai követőtábort épített ki az elmúlt három évben, amely felülmúlja a márka általános közép- és kelet-európai részesedését. A Creed kínálata, különösen az Aventus, stabil romániai vásárlói bázissal bír, amely a férfi illatszer-szegmensben gyökerezik.

A designer kategóriát a globális élmezőny vezeti. A Dior kínálata és az YSL kínálata a két legnagyobb forgalmú designer márka Romániában, szorosan mögöttük a Tom Ford kínálata áll harmadikként, a designer és a niche gazdaságtant áthidaló Private Blend sorozatnak köszönhetően. A Giorgio Armani kínálata, különösen a Si és az Acqua di Gio, jelentős részt képvisel a női, illetve a férfi designer volumenből. A Versace, a Lancome és a Calvin Klein teszi teljessé a nagy volumenű designer választékot, ahol a Versace Eros és a Calvin Klein CK Everyone kiemelkedő súlyt képvisel a férfi vásárlók körében.

A román parfümkereslet nemek szerinti megoszlása a szélesebb nyugat-európai mintát tükrözi. A női vásárlók adják a teljes román illatszervolumen mintegy 60%-át, miközben a férfi vásárlói réteg százalékos arányban gyorsabban növekszik 2022 óta. A férfi niche penetráció számottevően felgyorsult Bukarestben és Kolozsváron, ahol a Creed Aventus, a Parfums de Marly Layton és a Tom Ford Tobacco Vanille vezeti a férfi niche ismertséget. A Scento kínálatában található női parfümválogatás és férfi parfümválogatás a teljes designer és niche palettát felvonultatja a román preferenciákhoz igazodva. A vásárlók a teljes kínálatot is átböngészhetik a piac átfogó áttekintéséhez.

A Scentónál leggyakrabban vásárolt parfümök Romániában

A Scento Fragrance Index alapján: a tíz parfüm, amelyet a romániai vásárlók a leggyakrabban vásároltak a Scentónál, a Romániába 2025 októbere és 2026 szeptembere között kiszállított, kifizetett dekantok darabszáma szerint rangsorolva. Csak a helyezéseket tüntetjük fel, mennyiségeket nem.

Scento Fragrance Index: a leggyakrabban vásárolt parfümök Romániában, 2025. októbertől 2026. szeptemberig
HelyezésParfümParfümház
1GuidanceAmouage
2ImaginationLouis Vuitton
3ValayaParfums de Marly
4Guidance 46Amouage
5Angels’ ShareBy Kilian
6AventusCreed
7Baccarat Rouge 540 ExtraitMaison Francis Kurkdjian
8Bianco LatteGiardini di Toscana
9XJ 1861 NaxosXerjoff
10Ombre NomadeLouis Vuitton

Románia az egyetlen ország, ahol a közzétett Scento top 10-es listán nem a Louis Vuitton Imagination áll az első helyen: az Amouage Guidance vezet, az Amouage pedig egy második parfümmel, a Guidance 46-tal is szerepel a 4. helyen.

Hogyan történik a számolás: minden, a vásárló által kifizetett parfümdecant (0.75, 2, 5, 8 vagy 30 ml) egynek számít, mérettől függetlenül. A lemondott rendeléseket, az ingyenes termékeket, a pótlásokat, az ajándékkártyákat, valamint a személyzeti és tesztrendeléseket nem vesszük figyelembe. Egy parfüm csak akkor kerül a rangsorba, ha elegendő különálló rendelés támasztja alá a helyezését.

E-kereskedelmi növekedés: eMAG, Douglas és az online illatszercsatorna

A román szépségápolási e-kereskedelmet az eMAG vezeti, amely az ország legnagyobb online kiskereskedője a teljes árbevétel alapján. Az eMAG 2020-ban indította el prémium Beauty Hub shop-in-shop koncepcióját Bukarest Baneasa negyedében, és azóta folyamatosan bővíti a parfümmárkák és -termékek számát. A Douglas Romania több mint 30 fizikai üzletet és aktív e-kereskedelmi felületet működtet, ahol a legerősebb városi központokat Bukarest, Kolozsvár, Temesvár és Jászvásár jelentik. A Sephora és a Marionnaud a forgalmas bukaresti plázákban – az AFI Cotroceni, a Mega Mall és a Promenada – teszi teljessé a jelenlétet.

Az értékesítési csatornák szerkezeti átrendeződése egyértelmű és következetes. Az online csatorna részesedése a román illatszer-kategória eladásaiból a világjárvány előtti 15% alatti szintről 2024-re megközelítőleg 25%-ra nőtt, és az előrejelzések szerint 2030-ig folyamatosan bővül. A román online vásárlói profil fiatalabb, városiasabb és a határokon átnyúló vásárlások terén aktívabb, mint a bolti vásárlóké; az online költések jelentős része olyan uniós kiskereskedőkhöz vándorol, akik az alacsonyabb áfakulcsú joghatóságokból kedvezőbb áron szállítanak Romániába.

A Scento elemzői megfigyelése szerint a román illatszervásárló ma már elsősorban online vásárló, és csak másodsorban keresi fel a butikokat. Ez kedvező a határokon átnyúló e-kereskedelmi szereplőknek, köztük a Scento-nak, miközben strukturális nyomást helyez a hagyományos bolti hálózatokra. A Douglas Romania válasza egy felgyorsított online- és bolti integrációs stratégia volt; az eMAG pedig mélyebb prémium kínálattal és a Beauty Hub láthatóbb fizikai jelenlétével reagált. A hazai szaküzletek és az EU-szintű online szereplők közötti verseny Románia 2026-os illatszer-kiskereskedelmének egyik meghatározó sajátossága.

A határokon átnyúló szegmens mérete jelentős. A Romániában elfogyasztott online parfümvolumen lényeges része alacsonyabb áfájú uniós raktárakon keresztül érkezik, mivel a román vásárlók aktívan összehasonlítják a német, holland és olasz kereskedők végfelhasználói árait. Ez az ár-összehasonlító magatartás a niche kategóriában a legkifejezettebb, ahol egy 250–350 eurós vásárlás esetén az abszolút eurómegtakarítás már bőségesen kompenzálja a hosszabb szállítási időt és a határon túli rendelés minimális bonyolultságát. Azok a román vásárlók, akik magabiztosan rendelnek niche termékeket külföldről, általában a leginkább elkötelezettek a kategória iránt, ami tartós összefüggést mutat a határokon átnyúló vásárlási hajlandóság és a teljes éves illatszerköltés között.

A mobilkereskedelem részesedése Romániában jóval magasabb, mint a legtöbb nyugat-európai piacon. A román vásárlók kirívóan mobil-elsők: az okostelefonon leadott szépségápolási rendelések a teljes szépségipari e-kereskedelemből jóval nagyobb arányt képviselnek, mint az uniós átlag. A mobilközpontú mintázat a demográfiai szerkezetet (fiatalabb össznépesség) és az infrastruktúrát (kiváló mobil szélessávú lefedettség) egyaránt tükrözi. A Romániát kiszolgáló márkák és kereskedők számára a mobilos vásárlási élmény optimalizálása a teljes megtérülés lényegesen nagyobb részét adja, mint Németországban vagy Franciaországban. A Scento parfüm bestsellerei hűen mutatják, mire konvertálnak leggyakrabban a román vásárlók 2026-ban, a válogatott rózsa akkordos kollekció pedig rímel az ország damaszkuszi rózsa iránti mély kulturális vonzalmára, amely a kora újkor óta a helyi parfümkészítési és kertészeti hagyományok szerves része.

Adózás, áfa és árazási hatások a román vásárlókra

Románia általános áfakulcsa 19%, amely az uniós skála alacsonyabb végén helyezkedik el. Németország és Ausztria 19–20%-on, az északi országok 24–25%-on, Franciaország pedig 20%-on áll. Románia alacsonyabb áfakulcsa olyan strukturális előny, amely segítette abban, hogy a határokon átnyúló illatszer-értékesítés vonzó célpontjává váljon, és részben ellensúlyozza a magasabb importlogisztikai költségeket, amelyekkel minden kelet-európai uniós piac szembesül a német és francia gyártóközpontokhoz képest.

Az infláció közelmúltbeli mérséklődése stabilizálta a vásárlóerőt. A kozmetikumok Harmonizált Fogyasztói Árindexe az általános fogyasztói árindexet követve visszatért az Európai Központi Bank 2%-os horgonyához a 2024-es és 2025-ös évben, a 2022–2023-as visszaesést követően. A 2025-ös adócsomag szélesebb körű adómódosításokat vezetett be anélkül, hogy kifejezetten az illatszereket célozta volna, így a kategória áfarendszere stabil maradt. A strukturális adózási környezet mind a román illatszer-kiskereskedelem, mind a román vásárlók szempontjából kedvező.

Mit jelent ez a vásárlónak a kasszánál: egy 250 eurós niche parfüm alacsony áfakulcsú uniós országból Romániába rendelt mintája akár 5–15%-kal olcsóbban érkezhet meg, mint ugyanaz a vásárlás Németországban vagy Hollandiában. Ez a valós határokon átnyúló arbitrázs részben magyarázatot ad a román nemzetközi illatszervolumenre, és az egyik strukturális oka annak, hogy a Romániába szállító páneurópai e-kereskedelmi platformok 2022 óta megelőzték a hazai kiskereskedelem növekedési ütemét. Ez az árkülönbség az áfa-harmonizáció előrehaladtával szűkülni fog, de a különbség legalább 2027-ig, és valószínűleg 2028-ig fennmarad.

A devizapiaci mozgások szintén lényegesek a határokon átnyúló arbitrázs szempontjából. A román lej 2023 óta viszonylag stabil az euróval szemben, egy többéves mérsékelt leértékelődési időszak után. A valuta stabilitása csökkenti az árfolyamkockázatot a külföldi vásárlásoknál, és megkönnyíti a román vásárlók számára az áfa-különbözet kihasználását. A valutastabilitás és az áfa-eltérés együttes hatása tartós strukturális hátszelet jelent a román vásárlókat kiszolgáló európai szintű illatszer-e-kereskedelem számára, és ez a dinamika 2027 előtt aligha fordul meg.

2030-as kitekintés: merre tart Románia innen?

Három strukturális előrejelzés a Scento részéről a román illatszerpiacra vonatkozóan 2030-ig.

Először is, a prémium és tömegpiaci megoszlás Romániában tovább billen a prémium javára. Az előrejelzések szerint a niche illatszerek 2030-ig további 5–10 százalékpontos értékbeli részesedést szereznek, így az évtized végére a niche aránya a 35–40%-os sávba emelkedik. Ez gyorsabb ütem az uniós átlagnál, és Románia Nyugat-Európához viszonyított felzárkózási dinamikáját tükrözi. Az ezt a változást vezető vásárlói réteg Bukarestben, Kolozsváron és Temesváron összpontosul, másodlagos növekedéssel Jászvásáron, Brassóban és Konstancán. A kisebb városok és a vidék lemaradnak a prémium váltásban, de nem esnek vissza; a tömegpiaci szegmens bázisa 2030-ig stabil marad, még a prémium részarány növekedése mellett is.

Másodszor, az e-kereskedelem részesedése az illatszereladásokból 2030-ra eléri a 35–40%-ot, szűkítve a Nyugat-Európával szembeni lemaradást. Az online csatorna továbbra is teret nyer a hagyományos szaküzletekkel szemben, a határokon átnyúló komponens pedig legalább 2027-ig strukturálisan jelentős marad. A szakosodott online kiskereskedők, a páneurópai platformok és a márkák közvetlen online áruházai lesznek a piacot bővítő három fő csatorna; a tömegpiaci kiskereskedelem és a drogériák részesedése stagnálni vagy enyhén csökkenni fog. A mobilközpontú megközelítés a nyugat-európai versenytársakhoz képest aránytalanul fontos marad, így a Romániát kiszolgáló kereskedőknek és márkáknak a mobilos szépségápolási vásárlásra elsődleges, nem pedig másodlagos értékesítési csatornaként kell tekinteniük.

Harmadszor, a hazai kézműves színtér – amely jelenleg 15 márkát számlál, és ebből 13 az elmúlt öt évben indult – bár kicsi, de folyamatosan erősödik. A Calaj, az új életre keltett Miraj és az új román márkák tágabb 2020–2025-ös mezőnye tovább professzionalizálja disztribúcióját, dizájnnyelvét és nemzetközi sajtómegjelenését. Reális esély van arra, hogy Románia 2030-ra felmutat egy nemzetközi áttörést elérő niche házat, ahol a legesélyesebb jelölt a Calaj vagy a 2024 végi, 2025-ös debütálók egyike, amelyek még nem építettek ki nemzetközi ismertséget. A hazai színtér általános kategória-elkötelezettségre gyakorolt hatása kereskedelmileg jóval fontosabb, mint a közvetlen kiskereskedelmi volumene.

A szélesebb illatszeripar számára Románia az Európai Unió egyik leginkább figyelmen kívül hagyott növekedési lehetősége. A vásárlói magatartás Európa többi részével azonos irányba mozog, csak éppen gyorsabban, a strukturális potenciál pedig – amennyiben Románia egy főre jutó fogyasztása konvergál Hollandiával vagy Németországgal – nagyjából a jelenlegi méret duplája. A román illatszerpiac kiskereskedelmi értéke 2030-ra reálisan a 600–750 millió eurós tartományba érkezhet, a prémium elmozdulás ütemétől és a makrogazdasági hátszél tartósságától függően. A személyre szabott illatválasztás továbbra is a legzökkenőmentesebb belépési pont az új román prémium vásárlók számára, a tágabb niche parfüméria kategóriája pedig az a terület, ahol a következő évtized növekedése megszületik.

Ha szeretne mélyebb betekintést nyerni abba, hogyan illeszkedik Románia az uniós illatszer-piaci környezetbe, tekintse meg a Scento európai parfümapiaci elemzését.

Ez az elemzés a Scento román illatszerpiacra vonatkozó, 2025 októbere és 2026 áprilisa között végzett felmérésén alapul. A sajtó képviselői a részletes módszertant kérésre megkaphatják a [email protected] címen.

Források

  1. Az európai kozmetikai és testápolási iparág, Cosmetics Europe; teljes adatok: Cosmetics Europe, Piaci teljesítmény 2025 (PDF, az Euromonitor adataival).
  2. A Notino 2024-ben kétszámjegyű növekedéssel múlja felül az európai e-kereskedelmi piacot, Touch Magazine.
  3. Parfümök és toalettvizek (HS 330300) exportja országonként, 2024, UN Comtrade, a World Integrated Trade Solution (WITS) adatain keresztül, World Bank.

Válaszok az Ön kérdéseire

Mekkora a román parfümpiac 2026-ban?
A Scento elemzése szerint a román illatpiac kiskereskedelmi értéke 2025-ben meghaladta a 400 millió eurót, és 2026-ban is tovább nő, elsősorban a prémium szegmens hajtóerejének köszönhetően. Mennyiségben Románia évente nagyjából 6,000 tonna parfümöt és kölnit fogyaszt, ezzel az Európai Unió tíz legnagyobb illatpiaca közé tartozik. A piac értékben nagyjából 25%-kal nőtt 2019 óta, miközben a mennyiség csak szerényen bővült, ami egyértelműen jelzi, hogy a román illatvásárlók nem többet vesznek, hanem drágábbra váltanak. A Cosmetics Europe €0.400 milliárdot jegyez, ami 9.7%-os növekedés az előző évhez képest, és az itt összehasonlított kilenc európai piac közül ez a leggyorsabb. Ez a román kozmetikai kiadások nagyjából 17.9%-a.
Mely parfümmárkák fogynak a legjobban Romániában?
A román illatkeresletben a designer házak dominálnak: a Dior, az Yves Saint Laurent, a Tom Ford, a Giorgio Armani, a Versace, a Lancome, a Calvin Klein, a Hugo Boss és a Carolina Herrera adja a bestseller-felhozatal gerincét. A niche szint, amelyet a Maison Francis Kurkdjian, a Parfums de Marly, a Creed, a Xerjoff és az Amouage vezet, abszolút értékben kisebb, de évről évre kétszer-háromszor gyorsabban növekszik, mint a designer. A Scento romániai rendelési adatai, amelyek a 2026 szeptemberéig tartó tizenkét hónapot fedik le, niche-vezérelt top 10-et mutatnak, az élen az Amouage Guidance és a Louis Vuitton Imagination áll.
Növekszik a román illatpiac?
Igen, méghozzá értékben érezhetően gyorsabban, mint mennyiségben. A nyilvános piaci adatok szerint a kiskereskedelmi érték 2019 és 2025 között nagyjából 25%-kal nőtt, ami évi nagyjából 4%-os névleges ütemnek felel meg. A mennyiség növekedése szerényebb, évi 1–2% volt, ami megerősíti, hogy a látványos növekedést az összetétel eltolódása hajtja: ugyanazok a vásárlók kevesebb üveget vesznek, de drágábbakat. Az előrejelzések szerint a prémium szegmens 2030-ig továbbra is felülmúlja a tömegpiacit.
Miért fordulnak a román vásárlók a prémium és niche parfümök felé?
Három szerkezeti tényező emelkedik ki: a reálbérek emelkedése a 2022–2023-as inflációs csúcs után, a prémium kiskereskedelmi forgalmazás bővülése az eMAG Beauty Hubon, a Douglas Románián és a Sephora Bucharesten keresztül, valamint a bukaresti, kolozsvári és temesvári városi vásárlók generációs elmozdulása afelé, hogy az illatot az egyéni identitás kifejezésének tekintsék, ne pedig hétköznapi ápolási cikknek. A Scento megfigyelése: a 2026-os román vásárló egyre inkább a 2020-as nyugat-európai vásárlóra hasonlít, ugyanazzal a fejlődési ívvel, csak öt évre sűrítve.
Hogyan viszonyul Románia a többi európai illatpiachoz?
Románia az egy főre jutó illatfogyasztásban az Európai Unió középmezőnyében van: jóval Belgium és Hollandia mögött, abszolút mennyiségben Németország és Olaszország mögött, de a legtöbb közép-kelet-európai társa előtt, köztük Bulgária és Magyarország előtt. A szerkezeti plafon érezhetően magasabb a jelenlegi szintnél: ha Románia egy főre jutó fogyasztása Hollandiáéhoz vagy Németországéhoz közelítene, a hazai piac nagyjából megduplázódna. A Scento véleménye szerint ez a felzárkózás a 2030 és 2035 közötti évek története, nem 2026-é.
Mekkora áfa vonatkozik a parfümértékesítésre Romániában?
Romániában az általános áfakulcs 19%, ami az uniós skála alsó felében van, szemben a DACH-országok, az északi államok és Nyugat-Európa nagy részének 20–25%-os kulcsával. Ez szerkezeti előny a román kiskereskedelem és a román vásárlókat kiszolgáló határon átnyúló e-kereskedelmi célpontok számára. Egy 250 eurós niche illat, amelyet alacsony áfájú uniós joghatóságon keresztül vásárolnak, 5–15%-kal olcsóbban érkezhet meg, mint ugyanaz a vásárlás a magasabb áfájú piacok hazai kiskereskedelmében.
Vannak romániai gyártású parfümmárkák?
Igen, és a hazai kézműves szcéna kicsi, de hiteles. A Scento számítása szerint 2025-ben 15 aktív román illatmárka működik, ezek közül 13 az elmúlt öt évben indult. Az aradi Calaj Perfume, amelyet 2020-ban alapítottak, és a bukaresti Miraj újraindított változata a nemzetközileg legismertebbek, a Calaj nemzetközi niche parfümkiállításokon is elismerést nyert. Románia 2030-ig elképzelhetően egy áttörő nemzetközi niche házat is létrehozhat, ami a kategória számára valódi „érdemes figyelni” jelzés.
Hogyan vásárolnak parfümöt a románok?
Egyre inkább online: az online csatorna részesedése az illatértékesítésben a világjárvány előtti 15% alatti szintről 2024-re nagyjából 25%-ra nőtt. Az eMAG, a Douglas és a Notino vezet, Románia pedig a Notino FY2024 bevételének 8%-át adta.

Az oldal hivatkozása

Scento (2026). Romániai parfümpiac 2026: A feltörekvő prémium vásárló. Frissítve: 2026. november 3.. https://www.scento.com/hu/blog/romanian-perfume-market-statistics-2026

Adatok:CSV letöltéseJSON letöltése

18 perc olvasás