Egy főre vetítve az Európai Unió egyetlen országa sem fogyaszt több illatszert, mint Belgium. Ez a strukturális elsőség legalább a 2020-as évek eleje óta töretlen, olyan kategória-összetételt biztosít, amely messze felülmúlja az ország 11,7 milliós lakosságszámát, és az európai szépségápolási kiskereskedelem egyik leginkább alulértékelt ténye. A Scento 2026-os belga parfümpiaci elemzése teljes képet nyújt a főbb adatok hátteréről: kitér arra, miért költenek a belga vásárlók ilyen sokat illatszerekre, hol vásárolnak, mit választanak, és hogyan formálja át az egy főre jutó vezető szerep a tágabb Benelux logisztikai térképet.
Ez a cikk a nyilvános fogyasztási adatokat, a kereskedelmi áramlásokat, a kiskereskedelmi jelenlétet és a kategóriakutatásokat összegzi egyetlen átfogó belga piaci elemzésben. A vizsgált szempontok alapján levont következtetés egybehangzó: Belgium egy főre jutó vezető szerepe tartós, mozgatórugói strukturálisak, nem pedig ciklikusak, és az ország szerepe – mint jelentős belföldi fogyasztó és határokon átnyúló kiskereskedelmi csomópont – 2030-ig tovább mélyül.
Belgium valami szokatlant képvisel Európán belül: az illatszereket a mindennapi önkifejezés részeként kezeli, nem pedig különleges alkalmakra fenntartott luxusként. A kategória olyan mértékben szövődik bele a belga mindennapokba és a szezonális rituálékba, ami a többi nagy európai piacon kifejezetten ritka. Ez a kulturális minta az ország földrajzi elhelyezkedésével, kiskereskedelmi infrastruktúrájával és a rendelkezésre álló jövedelmi profiljával kiegészülve olyan egy főre jutó adatot eredményez, amellyel egyetlen versenytárs piac sem vetekedhet. A Scento elemzése a kulturális mintázatot, a strukturális tényezőket és a jövőbeli pályát együtt, nem pedig elszigetelten mutatja be.
Az elemzés felépítése hat szakaszból áll: maga az egy főre jutó korona, a mögötte meghúzódó kulturális tényezők, a vásárlói demográfia, a Belgiumban értékesített vezető márkák, a francia-holland határokon átnyúló hatások, valamint a 2030-as kitekintés. Minden szakasz ugyanannak a történetnek egy-egy eltérő aspektusát világítja meg. Belgium egy főre jutó elsősége valós, tartós és jelentős, az ezt előidéző strukturális mozgatórugók pedig egyetlen más uniós piacon sincsenek jelen ilyen intenzitással.
Belgium illatpiaca számokban
1 000 főre jutó illatanyag-felhasználás, az EU legmagasabb értéke mennyiség szerint
Scento elemzése
Belgium népessége
Scento elemzése
Az ICI Paris XL több mint 120 üzlete Belgiumban, éves forgalmuk meghaladja a 490 millió eurót
Scento elemzése
A niche illatok részesedése a belga illatpiac értékéből 2026-ban
Scento elemzése
Belgium és Luxemburg illat- és parfümeladásai 2025-ben, kiskereskedelmi áron, 3,1%-os növekedéssel
Cosmetics Europe 1
Az illatok részesedése Belgium és Luxemburg kozmetikai kiadásaiból 2025-ben; csak Franciaország előzi meg őket
Cosmetics Europe 1
Belgium egy főre jutó koronája: A számok a kijelentés mögött
Az európai parfümfogyasztás legmeggyőzőbb statisztikája Belgium egy főre jutó adata: 1486 kilogramm parfüm és kölnivíz fogyasztása 1000 lakosra vetítve 2024-ben, ami a legmagasabb szint az Európai Unió tagállamai között. A szám három szempontra bontva mutatja meg igazán a jelentőségét.
Abszolút értékben ez a szám lakosonként évente körülbelül 1,49 kilogramm illatszerterméket jelent, ami hozzávetőlegesen 1,5 liter parfümöt tesz ki fejenként. Ez rendkívül magas fogyasztási sűrűséget jelent bármely ország tekintetében, és az átlagos belga vásárlót globálisan is a legintenzívebb egy főre jutó szépségápolási piacok szintjére emeli.
Relatív értelemben Belgiumban az egy főre jutó illatanyag-felhasználás nagyjából 1.78-szorosa a hollandiai értéknek, és hozzávetőlegesen az európai uniós átlagnak körülbelül 6-szorosa. Írország áll hozzá a legközelebb 1447 kilogrammal 1000 lakosra vetítve, míg Hollandia egyértelműen a harmadik 836 kilogrammal 1000 lakosra vetítve. Írország előnye csekély, Hollandiáé már jelentős, az uniós átlaggal szembeni különbség pedig óriási.
A piaci kontextust tekintve Belgium az Európai Unió ötödik legnagyobb parfümpiaca a teljes volument nézve, annak ellenére, hogy az ország lakossága mindössze 11,7 millió fő. Belgium ezt az abszolút volumen szerinti rangsorolást kizárólag az egy főre jutó intenzitásnak köszönheti: egy kisebb népesség olyan ütemben vásárol illatszereket, amely felülmúlja a lényegesen nagyobb országokét. Abszolút volumenben Franciaország, Németország és Olaszország vezet; Belgium az egy főre jutó arányban áll az élen.
Az egy főre jutó illatanyag-fogyasztás tekintetében az Európai Unióban egyetlen ország sem előzi meg Belgiumot; ez az előny legalább a 2020-as évek eleje óta fennáll.
A hosszú távú mintázat szintén sokatmondó. Belgium egy főre jutó elsősége nem egyéves statisztikai véletlen. Az ország 2024-ig bezárólag legalább három egymást követő évben birtokolta az uniós egy főre jutó koronát; a különbség Írországhoz képest némileg csökkent, de az előny stabil maradt. Írország az egyetlen hiteles kihívó; Hollandia és a többi versenytárs jóval az első kettő mögött marad. A Scento meglátása szerint Belgium egy főre jutó pozíciója strukturálisan beágyazott, és valószínűtlen, hogy 2030 előtt bárki megelőzné.
Belgium Európa többi illatpiacának tükrében
A Cosmetics Europe adatai szerint Belgium és Luxemburg együttes illat- és parfümeladásai 2025-ben 0.528 milliárd eurót tettek ki, 3,1%-kal többet, mint 2024-ben. Az illatok a kozmetikai kiadások 21,2%-át teszik ki, amivel csak Franciaország 23,5%-os aránya előzi meg őket1. Egy főre vetítve Spanyolországban (50,0 €) és Franciaországban (49,4 €) többet költenek illatokra, mint Belgiumban és Luxemburgban (42,0 €); Belgium EU-s elsősége tehát az elfogyasztott illatanyag mennyiségére, nem a költésekre vonatkozik.
| Ország | Illateladások, 2025 | Változás 2024-hez képest | Részesedés a kozmetikai kiadásokból | Egy főre jutó érték (Scento elemzése) |
|---|---|---|---|---|
| Belgium és Luxemburg | €0.528bn | +3,1% | 21,2% | 42,0 € |
| Franciaország | €3.401bn | +3,5% | 23,5% | 49,4 € |
| Spanyolország | €2.458bn | +9,5% | 20,8% | 50,0 € |
| Egyesült Királyság | €2.202bn | +1,3% | 15,0% | 31,7 € |
| Németország | €2.144bn | +2,1% | 11,9% | 25,7 € |
| Olaszország | €1.551bn | +7,4% | 12,1% | 26,3 € |
| Lengyelország | €0.781bn | +8,6% | 12,2% | 21,4 € |
| Hollandia | €0.701bn | −3,3% | 18,4% | 38,8 € |
| Románia | €0.400bn | +9,7% | 17,9% | 21,0 € |
| Európa (összesen) | €17.075bn | +4,8% | 15,6% | — |
Kiskereskedelmi árak, milliárd euróban. Forrás: Cosmetics Europe, Market Performance 2025, Euromonitor-adatokkal1. Az egy főre jutó érték a Scento elemzése: az illateladások osztva a 2025-ös népességgel. Belgium és Luxemburg adatai együttesen szerepelnek.
- Franciaország€3.401bn
- Spanyolország€2.458bn
- Egyesült Királyság€2.202bn
- Németország€2.144bn
- Olaszország€1.551bn
- Lengyelország€0.781bn
- Hollandia€0.701bn
- Belgium és Luxemburg€0.528bn
- Románia€0.400bn
Kulturális mozgatórugók: Miért költ Belgium többet egy főre vetítve?
Az egy főre jutó adat akkor válik puszta statisztikából valódi történetté, ha társítjuk az azt létrehozó kulturális tényezőkkel. A Scento szintézise négy strukturális okot azonosít, amelyek magyarázatot adnak arra, miért költ Belgium ennyit illatszerekre.
Az első tényező földrajzi és nyelvi. Belgium a francia parfümkészítési hagyomány és a holland kiskereskedelmi tradíció metszéspontjában helyezkedik el. Vallóniában a francia a domináns nyelv, Flandriában a holland, a Keleti kantonokban pedig a német. A belga vásárló mély kulturális jártassággal bír a francia parfümkészítési kánonban, miközben megőrzi a holland fogyasztókra jellemző árérzékeny, rugalmas csatornahasználatot igénylő vásárlási fegyelmet. Az eredmény egy olyan vásárlói profil, amely az illatszerekre való magas költési hajlandóságot kifinomult kiskereskedelmi elvárásokkal ötvözi – ez Európán belül szokatlan kombináció. A belgák úgy vásárolnak parfümöt, ahogyan a hollandok csokoládét.
A második mozgatórugó a jövedelem koncentrációja. Belgiumban magas az egy főre jutó rendelkezésre álló jövedelem, amely különösen a sűrű városi központokban koncentrálódik, beleértve Brüsszelt, Antwerpent, Gentet, Liège-t és Leuwent. A prémium illatszerkategória aránytalanul nagy mértékben szolgálja ki a városi, prémium jövedelemmel rendelkező rétegeket, Belgium urbanizációs mintázata pedig az ország teljes lakosságához képest szokatlanul nagy megszólítható prémium piacot teremt. Brüsszel önmagában – az uniós intézmények jelenlétével és a koncentrált nemzetközi munkaerővel – lényegesen nagyobb parfüm-kiskereskedelmi jelenlétet tart fenn, mint amit a város lakosságszáma indokolna.
A harmadik tényező az ajándékozási kultúra. Az illatszerek mélyen beágyazódtak a belga ajándékozási hagyományokba. Az anyák napja, a december eleji Sinterklaas, a karácsony és a Valentin-nap egyaránt aránytalanul nagy illatszer-kiskereskedelmi forgalmat generál Belgiumban. A belga szépségápolási szaküzletek az uniós átlagnál jóval nagyobb Q4-es költésről számolnak be: a november és a december az éves kategóriaértékesítésből érdemben nagyobb részt képvisel, mint a szomszédos országokban. Kifejezetten a Sinterklaas-hagyomány vonzza Belgiumba azt a december eleji kiskereskedelmi forgalmat, amely más európai piacokon nem jellemző; az illatszerek az egyik leggyakoribb ajándékkategóriának számítanak.
A negyedik tényező a kiskereskedelmi infrastruktúra. Az ICI Paris XL önmagában több mint 120 belga üzletet működtet, és az ország harmadik legnagyobb kozmetikai kiskereskedője, amelynek éves forgalma meghaladja a 490 millió eurót. Hozzáadva a Planet Parfum hálózatát, az Inno áruházi koncesszióit, valamint a kisebb brüsszeli és antwerpeni prémium butikokat, Belgium rendelkezik az egyik legmagasabb egy főre jutó szépségápolási szaküzlet-sűrűséggel Európában. A kiskereskedelmi sűrűség növeli a fogyasztást: a prémium illatszerek megvásárlásának egyszerűsége táplálja a vásárlási hajlandóságot, a kiskereskedelmi elérhetőség és a kategória iránti elkötelezettség közötti visszacsatolási hurok pedig strukturálisan tartós.
A Scento megfogalmazása szerint: Belgium azért költ többet egy főre vetítve illatszerekre, mert a belga vásárlók a parfümöt a mindennapi önkifejezés részeként kezelik, nem pedig alkalmi kényeztetésként. A kategória olyan módon épült be a mindennapi életbe és a szezonális rituálékba, ahogyan a legtöbb más európai piacon nem. A vásárlók több üveget váltogatnak a hangulatok, alkalmak és évszakok szerint, ahelyett, hogy éveken át egyetlen jellegzetes illat mellett köteleznék el magukat. Ez a parfümruhatár-váltási szokás mind a vásárlónkénti magasabb darabszámot, mind az új parfümházak bevonására való nagyobb hajlandóságot elősegíti. A Scento kvízén keresztüli személyre szabott illatfelfedezés ezt a mindennapi önkifejezési keretet tükrözi, az illatkiegészítők és parfümszórók pedig az ebből fakadó illatgardrób-rotációt szolgálják.
Vásárlói demográfia: Kik költik el az 1486 kilogrammot?
A belga parfümvásárlók körülbelül 60%-a nő, a férfi szegmens pedig jelentős és folyamatosan növekszik az illatgardrób-trend hatására – vagyis azon szokás révén, hogy több üveg parfümöt birtokolnak a különböző hangulatokhoz, alkalmakhoz és évszakokhoz igazodva, ahelyett, hogy egyetlen jellegzetes illat mellett maradnának. A belga Z generáció és az ezredfordulósok aránytalanul nagy mértékben ösztönzik a niche kategória növekedését; az 55 év feletti idősebb belga vásárlók pedig a designer klasszikusok rotációját biztosítják, amely már két évtizede stabil.
Földrajzi szempontból a brüsszeli agglomeráció és Antwerpen adja a prémium kiskereskedelmi volumen többségét. Vallónia a francia házak felé hajlik, ami a nyelvi kötődést és a Párizs közelségéből adódó határokon átnyúló szokásokat egyaránt tükrözi. Flandria az európai designer és niche márkák szélesebb körét mutatja, erősebb holland és német határon túli vásárlási mintákkal. A Keleti kantonok, amelyek abszolút volumenben kisebbek, aránytalanul nagy mértékben az aacheni és kölni szaküzletekből szerzik be az illatszereket.
A niche illatok penetrációjának életkori görbéje megegyezik a nyugat-európai mintákkal: a niche elterjedtsége a 25 és 40 év közötti városi prémium vásárlók körében a legmagasabb, míg az 55 év felettiek körében a hagyományos designer márkák iránti hűség a jellemző. A férfi unisex szegmens a leggyorsabban növekvő vásárlói réteg 2022 óta, és a Scento várakozásai szerint a férfiak aránya az összes belga parfümvásárló körében eléri a mintegy 45%-ot 2030-ra, a 2026-os körülbelül 38–40%-ról növekedve.
A belga Z generációs és fiatalabb ezredfordulós vásárlók másként közelítik meg az illatokat, mint szüleik generációja. Míg az idősebb belga vásárló egy életen át jellemzően egy kis, két-három jellegzetes illatból álló kollekciót épített fel, a 30 év alattiak négy-hat üvegből álló, 12–18 havonta megújuló rotációs ruhatárat alakítanak ki. A kategória iránti elkötelezettség intenzitása ebben a fiatalabb csoportban vásárlónként lényegesen magasabb, mint az azonos korosztályra vonatkozó uniós átlag, és ez az egyik strukturális oka annak, hogy a belga egy főre jutó fogyasztás a generációváltás során is megőrizte vezető szerepét. Az illatgardrób rotációjának szemlélete magától értetődő kulturális alapállás a belga Z generációs parfümvásárlók körében.
A csatornapreferencia nagyjából a generációs vonalak mentén oszlik meg. Az idősebb vásárlók a szépségápolási szaküzletekhez és az áruházi koncessziókhoz hűek. A fiatalabb vásárlók megoszlanak a szaküzletek, a közvetlen online vásárlás (DTC) és a határokon átnyúló beszerzések között. Különösen a határon átnyúló komponens koncentrálódik jelentősen a 40 év alatti korosztályban, akik vásárlás előtt aktívan összehasonlítják a belga, francia, holland és német kiskereskedők árait.
A jövedelem megoszlása a belga parfümvásárlók körében súlyzó alakú mintát mutat. A tömegpiaci testpermet-szegmens, amelyet a Tendam és a hasonló, volumenorientált kiskereskedők uralnak, nagy belépő szintű vásárlóbázist fed le a fiatalabb és alacsonyabb jövedelmű csoportokban. A prémium és niche szegmens a magasabb jövedelmű városi réteget vonzza be. A jövedelemeloszlás közepe a fősodorbeli designer illatok felé hajlik, ahol a Dior, az Yves Saint Laurent és a Lancome az alappillérek. A súlyzómodell azt jelenti, hogy a belga parfüm-kiskereskedelemnek egyszerre két strukturálisan eltérő vásárlói profilt kell kiszolgálnia, és azok a kiskereskedők, akik mindkét végleten jól teljesítenek, általában uralják a teljes kategóriarészesedést.
A belga prémium vásárlóbázison belüli költési intenzitás szintén rendhagyó. Az éves költés alapján a belga parfümvásárlók felső 20%-a lényegesen nagyobb részt képvisel a teljes kategóriaértékből, mint a megfelelő felső 20%-os csoport Németországban vagy Franciaországban. A magas költésű csoport koncentrációja mind a belga prémium vásárlók magasabb abszolút költési szintjének, mind annak a gardróbépítési szokásnak a következménye, amely során az egyes vásárlók négy-hét üveget váltogatnak a hangulatok és évszakok szerint, ahelyett, hogy egy vagy két illat mellett maradnának.
A generációváltás szintén megfigyelhető. A TikTokon, az Instagramon és a tágabb közösségi kereskedelmen keresztül az illatokkal találkozó belga Z generációs vásárlók az őket megelőző ezredfordulós korosztálytól eltérő márkapreferenciákkal lépnek be a kategóriába. A niche ismertsége a belga Z generáció körében lényegesen magasabb, mint az azonos korosztály uniós átlaga, ami tükrözi mind Belgium magas kategória-elkötelezettségi bázisát, mind az ország erős parfümtartalom-készítői jelenlétét a közösségi platformokon. A Z generáció belépési pontja az illatok világába egyre inkább niche-központú, semmint designer-központú, ami strukturális törést jelent a történelmi belga vásárlói úthoz képest.
Vezető márkák Belgiumban (2026): Francia központú kínálat
Belgium legfőbb parfümimportja túlnyomórészt Franciaországból, az Egyesült Királyságból és Hollandiából származik, amelyek együttesen az importérték több mint 70%-át adják. A belga kiskereskedelem bestseller-kínálata franciásabb az uniós átlagnál. A designer házak dominálnak: a Dior katalógusa, az YSL katalógusa, a Lancome katalógusa, a Givenchy katalógusa, a Hermes katalógusa, a Guerlain katalógusa és a Jean Paul Gaultier évről évre váltják egymást a belga szaküzletek bestseller-listáinak élén. Az öt francia ház az ország designer volumenének jelentős részét teszi ki.
A niche elterjedtségét a Maison Francis Kurkdjian katalógusa vezeti, amely különösen erős Brüsszelben és a környező kétnyelvű városi magban. A Parfums de Marly, a Creed, a Frederic Malle és a Diptyque katalógusa teszi teljessé a niche kategória élmezőnyét. A Diptyque különösen erős belga jelenléttel bír a márka teljes európai részesedéséhez képest, részben azért, mert a ház visszafogott francia polgári esztétikája rezonál a brüsszeli és vallon prémium vásárlóközönséggel.
Belgium nem rendelkezik jelentős saját kézműves parfümszcénával, de az ország Európa legelismertebb niche parfüm-kiskereskedelmének ad otthont. Az eredeti ICI Paris XL-t Brüsszel Ixelles negyedében alapították 1968-ban, és a lánc belga gyökerei ma is láthatóak a több mint 120 belga üzletében fellelhető mély niche kínálatban. A Scento kínálatában a nőknek válogatott illatok és a tágabb niche parfüméria kategória kifejezetten jól illeszkedik a belga prémium vásárlói profilhoz, a teljes katalógus pedig bemutatja az alacsony áfájú uniós joghatóságokból határokon átnyúlóan vásárló belga fogyasztók számára elérhető parfümházak széles választékát.
Az import-export struktúra ugyanerről tanúskodik más szemszögből. Belgium az illatszertermékek több mint 70%-át Franciaországból, az Egyesült Királyságból és Hollandiából importálja, ami a nyelvi és logisztikai közelséget egyaránt tükrözi. Az ország egyszerre jelentős belföldi fogyasztó és Benelux kiskereskedelmi csomópont, jelentős oda-vissza áramlással Hollandia és Franciaország irányába. A határokon átnyúló vásárlási szokások tovább erősítik ezt a dinamikát: a belga vásárlók Párizsból és Amszterdamból szerzik be azokat a termékeket, amelyeket belföldön nehezen találnak meg, míg a francia és holland vevők átlépik a határt az ICI Paris XL akcióiért és a belga exkluzív promóciókért.
A márkakínálat fejlődése 2020 óta inkább egyenletes volt, semmint felforgató jellegű. Az öt francia örökségi ház (Dior, YSL, Lancome, Givenchy, Hermes) megőrizte volumensúlyát, míg a niche térnyerése organikusan növekedett a Scento által korábban leírt vásárlóréteg-váltásból fakadóan. A belga kiskereskedelemben nem tapasztalható az a másolat-gazdasági (dupe) nyomás, amely 2023 óta átalakította az Egyesült Királyság piacát, részben azért, mert a belga vásárlók prémium termékekre való költési hajlandósága kevesebb teret hagy a másolatokkal való helyettesítésnek. A márkák összetétele 2030-ban valószínűleg nagy vonalakban hasonlítani fog a maihoz: a niche részaránya növekszik a designer rovására, a tömegpiaci testpermetek aránya pedig változatlan marad.
Francia-holland határmenti átszivárgás: Hogyan vásárolnak a belgák a határon túl?
Belgium háromnyelvű valósága (francia Vallóniában, holland Flandriában, német a Keleti kantonokban), valamint kompakt földrajzi elhelyezkedése miatt a határon átnyúló parfümvásárlás valós strukturális sajátosság, nem pedig pusztán statisztikai érdekesség. Minden belga körülbelül 90 percnyi autóútra él Franciaországtól vagy Hollandiától, és a belga határ átlépésének strukturális nehézsége egy vásárlás kedvéért Európa többi részéhez képest szokatlanul csekély.
Néhány konkrét példa, amelyre a Scento rámutathat: a brüsszeli lakosok elautóznak a párizsi parfümériákba a limitált Hermes kiadásokért, az exkluzív Guerlain bevezetésekért és a korai megjelenésekért, amelyeket a francia hazai szaküzletek a belga forgalmazást megelőzően kapnak meg. Az antwerpeniek a maastrichti ICI Paris XL-ben vásárolnak a holland exkluzív promóciókért és a szezonális leárazásokért, amelyekkel a belga üzletláncok árai nem tudnak versenyezni. A Keleti kantonok lakói Aachenből szerzik be a német exkluzív Bvlgari Maestrali újdonságokat és a kölni szaküzletek mélyebb niche kínálatát.
Az import-export kereskedelmi adatok makroszintű mintázata megerősíti a határon átnyúló viselkedést. Belgium az illatszertermékek körülbelül 60%-át Franciaországból és Németországból importálja, miközben a beérkező volumen mintegy 40%-ának reexport-pontjaként szolgál a szomszédos piacok felé. Ez a kölcsönös áramlás azt jelenti, hogy Belgium egyszerre két szerepet tölt be: jelentős belföldi fogyasztó és aktív logisztikai tranzitállomás. Különösen a Brüsszel és Amszterdam közötti Benelux folyosón zajlik jelentős, mindkét irányú B2B illatszerforgalom.
A belga vásárló számára a határon átnyúló mintázat tovább növeli az egy főre jutó adatot. Az 1000 lakosra jutó 1486 kilogramm egy része olyan határon túli vásárlásokból származik, amelyek megjelennek a belga fogyasztási adatokban, még akkor is, ha a kiskereskedelmi tranzakció Franciaországban, Hollandiában vagy Németországban történt. A fordítottja is igaz: a belga oldalon lévő ICI Paris XL forgalma magában foglalja az akciók miatt Belgiumba átlépő holland és francia vásárlókat is, ami némileg növeli a belga kiskereskedelmi adatokat a tiszta lakossági fogyasztáshoz képest. A nettó hatás egy kis mértékű felfelé mutató torzítás a belga egy főre jutó számban, de a strukturális előny a versenytárs piacokhoz képest elég nagy ahhoz, hogy ez a torzítás ne változtassa meg a rangsort.
Az online határon átnyúló vásárlás egy harmadik réteget ad hozzá. A belga vásárlók vásárlás előtt aktívan összehasonlítják az árakat a francia, holland és német online szaküzletek között, különösen a niche illatok esetében, ahol az egy 250–350 eurós üvegen elérhető abszolút megtakarítás indokolja a hosszabb szállítási időt. Az ár-összehasonlító magatartás leginkább a 40 év alatti korosztályban koncentrálódik, és tükrözi mind a fiatalabb belga vásárlók digitális tájékozottságát, mind az EU-szintű e-kereskedelmi árak strukturális átláthatóságát. A Belgiumot kiszolgáló márkák és kiskereskedők számára az online árfegyelem nem választható lehetőség; a belga vásárló minden jelentős árkülönbséget észrevesz, és ki is használja azt.
A határokon átnyúló viselkedésnek jelentős visszafelé irányuló áramlása is van. Brüsszel uniós intézményi fővárosi szerepe rendszeres látogatóforgalmat vonz az Európai Unió minden részéből, a brüsszeli szaküzletek parfümeladásainak jelentős része pedig más tagállamokban élő uniós szakemberektől származik, akik hivatalos útjaik során vásárolnak a város parfümériáiban. Különösen az ICI Paris XL brüsszeli üzletei profitálnak ebből az intézményi látogatói forgalomból, és az ebből adódó vásárlói összetétel Brüsszel központjában szokatlanul nemzetközi a többi belga kiskereskedelmi helyszínhez képest.
A Scento megfogalmazása szerint: a belga vásárló a legaktívabb határon átnyúló parfümvásárló Nyugat-Európában. Ez a magatartásforma tartós, strukturálisan beágyazódott az ország földrajzába és nyelvi összetételébe, és valószínűtlen, hogy 2030-ig gyengülne. A parfümminták és utazó kiszerelések különösen jól szolgálják ezt a határon átnyúló vásárlót, mivel ugyanaz a vásárlási szándék, amely egy Brüsszel–Párizs utat ösztönöz egy limitált kiadásért, a Belgiumba szállító EU-s kiskereskedőktől származó, alacsonyabb kockázatú online mintavásárlást is hajtja. A vásárlók felfedezhetik a teljes férfi katalógust is a férfi unisex szegmenshez, amely 2022 óta a belga vásárlóbázis leggyorsabban növekvő része.
2030-as kitekintés: Megőrzi Belgium az egy főre jutó koronát?
A Scento három strukturális előrejelzést fogalmaz meg a belga parfümpiacra vonatkozóan 2030-ig.
Először is, Belgium megtartja az uniós egy főre jutó koronát. A strukturális mozgatórugók (földrajz, nyelvi megoszlás, ajándékozási kultúra, kiskereskedelmi sűrűség) tartósak, és kizárólag Írország (jelenleg 1447 kilogramm 1000 főre vetítve) tekinthető valós kihívónak. Az ír egy főre jutó fogyasztás 2023-ban és 2024-ben folyamatosan emelkedett, és a Belgiummal szembeni különbség némileg szűkült, de az írországi háttértényezők (az amerikai típusú kiskereskedelem és a jelentősen eltérő ajándékozási kultúra) kellően különböznek ahhoz, hogy a felzárkózás lassú maradjon. Belgium előnye a legvalószínűbb forgatókönyv szerint 30–50 kilogramm marad 1000 főre vetítve 2030-ig, magabiztosan megelőzve a második helyezettet.
Másodszor, a férfi és unisex szegmens tovább erősödik. A belga férfi parfümhasználat elterjedtsége 2022 óta évente mintegy 1–2 százalékponttal emelkedett, és a Scento előrejelzése szerint a férfiak aránya az összes vásárlón belül 2030-ra eléri a hozzávetőlegesen 45%-ot a 2026-os nagyjából 38–40%-ról. Ennek mozgatórugója a Z generációs és ezredfordulós férfiak körében hódító illatgardrób-trend, amely Brüsszelben és Antwerpenben az európai átlagot meghaladó mértékben gyorsult fel. Az illatgardrób rotációja strukturálisan kedvez a niche parfümöknek, mivel csökkenti az egy-egy vásárlással járó elköteleződési terhet, és lehetővé teszi a vásárlók számára, hogy hangulatok és alkalmak szerint válogassanak a különböző parfümházak között.
Harmadszor, a niche parfümök további 8–12 százalékpontos értékrészesedést szereznek 2030-ig, ahogy a Maison Francis Kurkdjian, a Parfums de Marly és a feltörekvő művészi parfümházak mélyebben behatolnak a brüsszeli és antwerpeni kiskereskedelembe. A niche szegmens jelenleg magas egyszámjegyű növekedést mutat évente értékben, ami lényegesen gyorsabb, mint a szélesebb körű designer forgalom bővülése, és a Scento várakozásai szerint ez a pálya folytatódni fog. A niche részesedésének 2030-as végső állapota a teljes belga parfümérték megközelítőleg 35–40%-a lesz, szemben a 2026-os körülbelül 25–28%-kal.
A Belgiumra vonatkozó makrokép 2030-ig a Scento által vizsgált minden dimenzióban pozitív. Az egy főre jutó fogyasztás továbbra is a legmagasabb az EU-ban. A vásárlói réteg tovább mélyíti a kategória iránti elkötelezettségét. A kiskereskedelmi infrastruktúra egy főre vetítve a legsűrűbb marad Nyugat-Európában. A határokon átnyúló vásárlási szokások strukturálisan beágyazottak maradnak. A niche parfümök részesedése a designerek rovására növekszik anélkül, hogy felborítaná a teljes kategória-összetételt. A tömegpiaci testpermetek szintje stagnál, stabil belépő szintű réteget biztosítva, amely idővel a designer kategória felé mozdul el.
Mindez azt jelenti a 2030-as végpont szempontjából, hogy a belga parfümpiac megőrzi egy főre jutó koronáját, elmélyíti a niche penetrációt, kiszélesíti a férfi vásárlói bázist, és továbbra is a legsűrűbb egy főre jutó szépségápolási szaküzleti környezetként működik Nyugat-Európában. A kategória összetétele 2030-ban nagy vonalakban hasonlítani fog a maihoz: a niche a teljes érték jelentős többletrészét szívja magába, a designer abszolút értékben stagnál, de részesedést veszít, a tömegpiaci testpermetek pedig biztosítják azt a stabil belépő szintű közeget, amely táplálja a magasabb kategóriákba lépők körét.
A márkák és a kiskereskedők számára a 2030-as belga piac kapcsán nem az a döntő kérdés, hogy belépjenek-e, hanem az, hogyan elégítsék ki egy olyan vásárlóbázis igényeit, amely kifinomultabb, határokon átnyúlóan aktívabb és a kategória iránt elkötelezettebb, mint bármely más uniós versenytárs piacon. A belga vásárlók azokat a kereskedőket fogják jutalmazni, akik felveszik a versenyt az ICI Paris XL által öt évtized alatt kiépített kínálati mélységgel, és megbüntetik azokat, akik felületesebb szakmai ajánlattal közelítenek a piachoz. A léc magasan van, és egyre feljebb kerül, de a sikeres teljesítés jutalma arányos ezzel. Belgium olyan egy főre jutó parfümkeresletet fog generálni, amellyel egyetlen más 11,7 milliós európai ország sem vetekedhet, és minden olyan márka vagy kiskereskedő, amely kellő türelemmel és fegyelemmel rendelkezik ahhoz, hogy megfeleljen ennek a színvonalnak, strukturálisan kedvező keresleti környezetet talál majd 2030-ig és azon túl is.
Az a határokon átnyúló magatartás, amelyet a belga vevők beépítettek parfümvásárlási rutinjukba, szintén aligha fog enyhülni. Az ország földrajza és nyelvi összetétele olyan strukturálisan gördülékeny határon túli közeget teremt, amelyet egyetlen más uniós piac sem képes reprodukálni, a digitálisan magabiztos 40 év alatti korosztály pedig tovább bővíti a teljes kategóriaköltés online, határon átnyúló elemét. A belga kiskereskedelem 2030-ban nem csupán az országhatárokon belül versenyez majd, hanem aktívan Párizzsal, Amszterdammal, Aachennel és a Belgiumba szállító EU-szintű online szaküzletekkel is. A versenyhelyzet nyomása erősíti a vásárlók igényességét, és olyan működési környezetet hoz létre, amely lényegesen szigorúbb szűrőt jelent, mint bármely versenytárs piac.
A szélesebb parfümipar számára Belgium képviseli az Európai Unió illatszerek iránt leginkább elkötelezett vásárlóbázisát. Bármely márka vagy kiskereskedő, amely megnyeri Brüsszelt, strukturális hídfőállást szerez Vallóniában, Luxemburgban és Észak-Franciaországban is, mivel a határokon átnyúló vásárlói magatartás olyan nyelvi határokon keresztül terjeszti el a prémium vásárlói ismertséget, amelyeket más piacok sokkal merevebben érvényesítenek. A személyre szabott illatfelfedezés továbbra is a legzökkenőmentesebb belépési pont az új belga prémium vásárlók számára, a tágabb niche parfüméria kategória pedig az a terület, ahol a strukturális növekedés realizálható 2030-ig.
Arról, hogy Belgium egy főre jutó vezető szerepe hogyan illeszkedik az Európai Unió parfümapiaci környezetébe, további részleteket talál a Scento európai parfümpiaci elemzésében.
Ez az elemzés a Scento belga parfümpiaci vizsgálatán alapul, amely a 2025. október és 2026. április közötti időszakot öleli fel. A részletes módszertan a sajtó képviselői számára kérésre elérhető a [email protected] címen.
Források
- The European cosmetics and personal care industry, Cosmetics Europe; teljes adatok: Cosmetics Europe, Market Performance 2025 (PDF, Euromonitor-adatokkal).
Válaszok az Ön kérdéseire
- Melyik európai ország fogyasztja a legtöbb parfümöt egy főre vetítve?
- Belgium vezeti az Európai Uniót az egy főre jutó illatfogyasztásban: 2024-ben nagyjából 1,486 kilogramm jutott 1,000 lakosra, amit más uniós tagállam nem ért el. Írország a legközelebbi társ, nagyjából 1,447 kilogrammal 1,000 lakosonként, Hollandia pedig 836 kilogrammal 1,000 lakosonként egyértelműen harmadik. Egy főre vetítve Belgium nagyjából 1.78-szor annyi illatot fogyaszt, mint Hollandia, és nagyjából 6-szor annyit, mint az uniós átlag. A Scento véleménye szerint Belgium legalább 2030-ig megtartja ezt a koronát. Értékben az illat a belga és luxemburgi kozmetikai kiadások 21.2%-át teszi ki, ami a Cosmetics Europe 2025-ös adatai szerint csak Franciaország mögött áll a második helyen.
- Miért fogyaszt Belgium ennyi parfümöt?
- Négy szerkezeti tényező emelkedik ki: a Franciaország és Hollandia közötti földrajzi és nyelvi helyzet, amely mély francia parfümériai kulturális jártasságot ad Belgiumnak a holland kiskereskedelmi fegyelemmel párosítva; a Brüsszelben, Antwerpenben és Gentben koncentrálódó magas városi rendelkezésre álló jövedelem; a beágyazott ajándékozási hagyomány, amely aránytalanul nagy negyedik negyedéves kiskereskedelmi forgalmat hajt; valamint a kifinomult szakkereskedelmi infrastruktúra, ahol egyedül az ICI Paris XL több mint 120 belga üzletet működtet. A Scento elemzése: a belga vásárlók az illatot mindennapi személyes önkifejezésnek tekintik, nem alkalmi kényeztetésnek, ami Európán belül szokatlan kulturális minta.
- Hol vásárolnak parfümöt a belgák?
- A szakosodott szépségkereskedelem dominál, az élen az ICI Paris XL áll, amely forgalom alapján az ország harmadik legnagyobb kozmetikai kiskereskedője, több mint 120 belga üzlettel; utána a Planet Parfum, az áruházi koncesszióként működő Inno, valamint a kisebb prémium butikok következnek Brüsszelben, Antwerpenben és Gentben. A határon átnyúló vásárlás jelentős szerkezeti jellegzetesség: a brüsszeliek Párizsba autóznak a limitált kiadásokért, az antwerpeniek a maastrichti ICI Paris XL-ben vásárolnak, a keleti kantonok lakói pedig Aachenből szerzik be az illataikat. Az online parfümértékesítés nő, de a csatornamixben kisebb részt képvisel, mint Hollandiában vagy Németországban.
- Mely parfümmárkák a legnépszerűbbek Belgiumban?
- Belgium bestseller-felhozatala az uniós átlagnál franciásabb. A designer házak vezetnek: Dior, Yves Saint Laurent, Lancome, Givenchy, Hermes, Guerlain és Jean Paul Gaultier. A niche szintet a Maison Francis Kurkdjian vezeti, amely Brüsszelben különösen erős, a felhozatalt pedig a Parfums de Marly, a Creed, a Frederic Malle és a Diptyque egészíti ki. Belgium az illattermékei több mint 70%-át Franciaországból, az Egyesült Királyságból és Hollandiából importálja, ami közvetlenül tükrözi az Európai Unió két fő illatpiaca közötti földrajzi és kulturális elhelyezkedését.
- Mekkora a belga illatpiac?
- Abszolút értelemben Belgium az Európai Unió ötödik legnagyobb illatpiaca mennyiség szerint, pedig a lakossága mindössze 11.7 millió fő. A piac kiskereskedelmi értéke a több százmilliós eurós tartomány felső egyjegyű részén van. A kiemelt szám az egy főre jutó fogyasztás, amely 2024-ben 1,486 kilogramm volt 1,000 lakosonként, és ezen a mutatón Belgium jóval a súlya fölött teljesít, hiszen megelőz olyan piacokat is, amelyeknek háromszor-négyszer annyi lakosa van. Az egy főre jutó éllovasság mögötti tényezők földrajzi, kulturális és kiskereskedelmi infrastrukturális természetűek, és a Scento szerint tartósak maradnak. A Cosmetics Europe 2025-ben €0.528 milliárd illatértékesítést jegyez Belgiumra és Luxemburgra, ami 3.1%-os növekedés 2024-hez képest.
- Nő a parfümfogyasztás Belgiumban?
- Igen, mérsékelten. Az érték évente nagyjából 2–3%-kal nő névlegesen, a niche illatszegmens növekedése pedig érezhetően gyorsabb, évi magas egyjegyű százalékos ütemben. A mennyiség növekedése inkább stagnálás. A fő növekedési hajtóerő a prémium és niche felé tolódó szerkezeti összetétel, valamint a férfi és uniszex illatok növekvő térnyerése. A Scento 2030-ig szóló előrejelzése: Belgium megtartja az egy főre jutó fogyasztási koronát, a niche további 8–12 százalékponttal növeli értékbeli részesedését, a férfi vásárlók aránya pedig az összes illatvásárló 45%-a felé közelít.
- Vásárolnak a belgák parfümöt a határon túl?
- Igen, bőségesen. Belgium kis földrajzi mérete és háromnyelvű valósága miatt a határon átnyúló parfümvásárlás valódi szerkezeti jellegzetesség. A brüsszeliek limitált kiadásokat szereznek be párizsi parfümériákból, az antwerpeniek az ICI Paris XL akcióiért Hollandiában vásárolnak, a keleti kantonok lakói pedig Aachenből és más német városokból szerzik be az illataikat. Ez a kétirányú áramlás azt jelenti, hogy Belgium egyszerre az EU egy főre vetítve legnagyobb illatfogyasztója és az illatlogisztika egyik legaktívabb csomópontja, célpiac és újraelosztási pont is egyben a Benelux-folyosón.
Az oldal hivatkozása
Scento (2026). Belgium parfümpiaca 2026: fogyasztás és vezető márkák. Frissítve: 2026. október 8.. https://www.scento.com/hu/blog/belgian-perfume-market-statistics-2026
Adatok:CSV letöltéseJSON letöltése