W przeliczeniu na mieszkańca żaden kraj w Unii Europejskiej nie zużywa więcej zapachów niż Belgia. Ta strukturalna przewaga utrzymuje się co najmniej od początku lat 2020., napędzając strukturę kategorii, która znacznie przewyższa potencjał 11,7-milionowej populacji kraju, i pozostaje jednym z najbardziej niedocenianych faktów dotyczących europejskiego handlu detalicznego w branży beauty. Przeprowadzona przez Scento analiza belgijskiego rynku perfum w 2026 roku przedstawia pełny obraz kryjący się za tą czołową statystyką, wyjaśniając, dlaczego belgijscy konsumenci wydają tak dużo na zapachy, gdzie robią zakupy, co kupują i jak ta przewaga per capita przekształca szerszą mapę logistyczną Beneluksu.
Niniejszy artykuł łączy publiczne dane o konsumpcji, przepływy handlowe, strukturę sieci sprzedaży detalicznej oraz badania kategorii w jedną spójną analizę rynku belgijskiego. Wnioski płynące z każdego badanego aspektu są zbieżne: przewaga Belgii w przeliczeniu na mieszkańca jest trwała, jej czynniki napędowe mają charakter strukturalny, a nie koniunkturalny, a rola kraju zarówno jako potężnego konsumenta krajowego, jak i transgranicznego węzła handlowego będzie się umacniać do 2030 roku.
Belgia wyróżnia się na tle Europy czymś niezwykłym. Traktuje zapach jako codzienną formę osobistej ekspresji, a nie luksus zarezerwowany na specjalne okazje. Kategoria ta jest wpleciona w belgijską codzienność i rytuały sezonowe w stopniu doprawdy niespotykanym na innych głównych rynkach europejskich. Ten wzorzec kulturowy łączy się z położeniem geograficznym kraju, infrastrukturą handlową i profilem dochodu rozporządzalnego, dając wynik per capita, któremu żaden porównywalny rynek nie jest w stanie dorównać. Analiza Scento śledzi ten wzorzec kulturowy, czynniki strukturalne oraz przyszłą trajektorię łącznie, a nie w oderwaniu od siebie.
Struktura niniejszej analizy obejmuje sześć części: samą pozycję lidera per capita, kulturowe czynniki leżące u jej podstaw, dane demograficzne konsumentów, najlepiej sprzedające się marki w Belgii, transgraniczne przepływy między Francją a Holandią oraz perspektywy do 2030 roku. Każda sekcja stanowi inne spojrzenie na tę samą historię. Przewaga Belgii per capita jest realna, trwała i znacząca, a czynniki strukturalne, które ją generują, nie występują z taką samą intensywnością na żadnym innym porównywalnym rynku UE.
Belgijski rynek zapachów w liczbach
Zużycie zapachów na 1000 osób — najwyższe w UE pod względem wolumenu
Analiza Scento
Liczba ludności Belgii
Analiza Scento
Sklepy ICI Paris XL w Belgii, o rocznych obrotach przekraczających 490 milionów euro
Analiza Scento
Udział niszowych zapachów w wartości belgijskiego rynku zapachów w 2026 r.
Analiza Scento
Sprzedaż zapachów i perfum w Belgii i Luksemburgu w 2025 r. w cenach detalicznych, wzrost o 3,1%
Cosmetics Europe 1
Udział zapachów w wydatkach na kosmetyki w Belgii i Luksemburgu w 2025 r., drugi najwyższy po Francji
Cosmetics Europe 1
Belgijska korona per capita: liczby kryjące się za faktami
Najbardziej uderzającą statystyką w europejskiej konsumpcji perfum jest belgijski wskaźnik per capita: 1486 kilogramów perfum i wód toaletowych zużytych na 1000 mieszkańców w 2024 roku, co stanowi najwyższy poziom spośród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Liczba ta robi największe wrażenie, gdy spojrzy się na nią z trzech perspektyw.
W ujęciu bezwzględnym wartość ta reprezentuje około 1,49 kilograma produktów zapachowych na jednego mieszkańca Belgii rocznie, czyli w przybliżeniu 1,5 litra zapachu na mieszkańca w skali roku. Jest to niezwykła intensywność konsumpcji perfum w skali dowolnego kraju, stawiająca przeciętnego belgijskiego konsumenta w tej samej lidze, co najbardziej chłonne rynki beauty na świecie.
W ujęciu względnym Belgia zużywa w przeliczeniu na mieszkańca około 1,78 razy więcej zapachów niż Holandia i około 6 razy więcej niż średnia w Unii Europejskiej. Najbliższym konkurentem jest Irlandia z wynikiem 1447 kilogramów na 1000 mieszkańców, a Holandia zajmuje wyraźne trzecie miejsce z 836 kilogramami na 1000 osób. Różnica dzieląca lidera od zajmującej drugie miejsce Irlandii jest niewielka, dystans do Holandii – znaczny, a przepaść w stosunku do średniej unijnej – olbrzymia.
W kontekście rynkowym Belgia jest piątym co do wielkości rynkiem perfum w Unii Europejskiej pod względem bezwzględnego wolumenu, mimo że populacja kraju wynosi zaledwie 11,7 miliona mieszkańców. Belgia zawdzięcza tę pozycję w rankingu wolumenowym wyłącznie intensywności per capita: mniejsza populacja kupuje zapachy w tempie przewyższającym znacznie większe kraje. Francja, Niemcy i Włochy przodują pod względem bezwzględnego wolumenu; Belgia prowadzi pod względem wskaźnika na mieszkańca.
W przeliczeniu na mieszkańca żaden kraj Unii Europejskiej nie zużywa więcej zapachów niż Belgia — to trwała przewaga, utrzymująca się co najmniej od początku lat 2020.
Wymowny jest również trend długoterminowy. Przewaga Belgii per capita nie była jednorocznym anomalnym skokiem statystycznym. Kraj ten utrzymał unijną koronę per capita przez co najmniej trzy kolejne lata do 2024 roku włącznie – dystans do Irlandii nieznacznie się zmniejszył, lecz pozycja lidera pozostała niewzruszona. Irlandia jest jedynym realnym pretendentem; Holandia i pozostałe rynki pozostają wyraźnie w tyle za czołową dwójką. Zdaniem Scento pozycja Belgii per capita jest strukturalnie ugruntowana i mało prawdopodobne jest, aby została przełamana przed 2030 rokiem.
Belgia na tle innych europejskich rynków zapachów
Pod względem wartości Cosmetics Europe odnotowuje 0.528 mld euro sprzedaży zapachów i perfum w Belgii i Luksemburgu łącznie w 2025 r., co oznacza wzrost o 3,1% w porównaniu z 2024 r. Zapachy stanowią 21,2% wydatków na kosmetyki w tych krajach — więcej odnotowano tylko we Francji (23,5%)1. W przeliczeniu na osobę Hiszpania (220 zł) i Francja (217 zł) wydają na zapachy więcej niż Belgia i Luksemburg (184 zł), dlatego przewaga Belgii w UE dotyczy ilości zużywanych zapachów, a nie wydatków.
| Kraj | Sprzedaż zapachów, 2025 r. | Zmiana względem 2024 r. | Udział w wydatkach na kosmetyki | Na osobę (analiza Scento) |
|---|---|---|---|---|
| Belgia i Luksemburg | 2319bn zł | +3,1% | 21,2% | 184 zł |
| Francja | 14 939bn zł | +3,5% | 23,5% | 217 zł |
| Hiszpania | 10 797bn zł | +9,5% | 20,8% | 220 zł |
| Wielka Brytania | 9672bn zł | +1,3% | 15,0% | 139 zł |
| Niemcy | 9418bn zł | +2,1% | 11,9% | 113 zł |
| Włochy | 6813bn zł | +7,4% | 12,1% | 116 zł |
| Polska | 3431bn zł | +8,6% | 12,2% | 94 zł |
| Holandia | 3079bn zł | −3,3% | 18,4% | 170 zł |
| Rumunia | 1757bn zł | +9,7% | 17,9% | 92 zł |
| Europa (łącznie) | 75 002bn zł | +4,8% | 15,6% | — |
Ceny detaliczne, miliardy euro. Źródło: Cosmetics Europe, Market Performance 2025, z danymi Euromonitor1. Wartość na osobę to analiza Scento: sprzedaż zapachów podzielona przez liczbę ludności w 2025 r. Dane dla Belgii i Luksemburga podano łącznie.
- Francja14 939bn zł
- Hiszpania10 797bn zł
- Wielka Brytania9672bn zł
- Niemcy9418bn zł
- Włochy6813bn zł
- Polska3431bn zł
- Holandia3079bn zł
- Belgia i Luksemburg2319bn zł
- Rumunia1757bn zł
Czynniki kulturowe: dlaczego Belgia wydaje najwięcej per capita
Wskaźnik per capita przestaje być suchą statystyką, a staje się fascynującą opowieścią, gdy zestawi się go z czynnikami kulturowymi, które go kształtują. Synteza Scento wskazuje na cztery strukturalne powody, dla których Belgia przeznacza tak znaczne środki na zapachy.
Pierwszym czynnikiem jest kontekst geograficzny i językowy. Belgia leży na styku francuskiej tradycji perfumiarskiej i holenderskiej kultury handlu detalicznego. Język francuski dominuje w Walonii; niderlandzki przeważa we Flandrii; niemieckim posługują się mieszkańcy Kantonów Wschodnich. Belgijski konsument wykazuje głęboką wrażliwość kulturową na kanon francuskiego perfumiarstwa, zachowując jednocześnie świadomość cenową i elastyczność w wyborze kanałów sprzedaży, kojarzone z konsumentami holenderskimi. W efekcie powstaje profil nabywcy łączący wysoką skłonność do wydatków na zapachy z wyrafinowanymi oczekiwaniami wobec retailu – co stanowi rzadką kombinację w skali Europy. Belgowie kupują perfumy tak, jak Holendrzy czekoladę.
Drugim czynnikiem jest koncentracja dochodów. Belgia charakteryzuje się wysokim dochodem rozporządzalnym na mieszkańca, szczególnie skoncentrowanym w gęstych ośrodkach miejskich, takich jak Bruksela, Antwerpia, Gandawa, Liège czy Leuven. Segment premium w kategorii zapachów w nieproporcjonalnie dużym stopniu trafia do miejskich grup o ponadprzeciętnych dochodach, a belgijski model urbanizacji generuje niezwykle duży docelowy rynek premium w stosunku do całkowitej populacji kraju. Sama Bruksela, z obecnością instytucji unijnych i skoncentrowaną rzeszą międzynarodowych specjalistów, generuje znacznie większą przestrzeń handlową w segmencie perfum, niż wskazywałaby na to sama liczba stałych mieszkańców miasta.
Trzecim czynnikiem jest kultura obdarowywania. Perfumy są w Belgii głęboko wpisane w tradycję składania prezentów. Dzień Matki, Sinterklaas na początku grudnia, Boże Narodzenie i walentynki generują w Belgii nieproporcjonalnie duży wolumen sprzedaży perfum. Specjalistyczny handel kosmetyczny w Belgii odnotowuje wyjątkowo wysokie wydatki w 4. kwartale w porównaniu ze średnią UE, a listopad i grudzień stanowią wyraźnie większą część rocznej sprzedaży kategorii niż w krajach sąsiednich. Tradycja Sinterklaas szczególnie przyciąga do Belgii sprzedaż z początku grudnia, której nie widać na innych rynkach europejskich, a perfumy są jedną z najczęściej wybieranych kategorii prezentów.
Czwartym czynnikiem jest infrastruktura handlu detalicznego. Samo ICI Paris XL prowadzi w Belgii ponad 120 salonów i jest trzecim co do wielkości detalistą kosmetycznym w kraju, z rocznymi obrotami przekraczającymi 490 milionów euro. Dodając do tego Planet Parfum, stoiska w domach towarowych Inno oraz mniejsze butiki premium w Brukseli i Antwerpii, Belgia może pochwalić się jednym z najwyższych w Europie zagęszczeń wyspecjalizowanych punktów sprzedaży artykułów beauty per capita. Zagęszczenie sklepów napędza konsumpcję: łatwość zakupu perfum premium wzmacnia gotowość do ich nabywania, a sprzężenie zwrotne między dostępnością w handlu a zaangażowaniem w kategorię ma trwały charakter strukturalny.
Perspektywa Scento: Belgia wydaje więcej na zapachy per capita, ponieważ belgijscy konsumenci traktują perfumy jako codzienną formę osobistej ekspresji, a nie okazjonalny luksus. Kategoria ta jest wpisana w życie codzienne i sezonowe rytuały w stopniu niespotykanym na większości innych rynków europejskich. Klienci rotują wieloma flakonami w zależności od nastroju, okazji i pory roku, zamiast przywiązywać się do jednego signature scent na całe lata. Zwyżka zainteresowania budowaniem zapachowej garderoby przekłada się zarówno na wyższy wolumen jednostkowy przypadający na konsumenta, jak i większą otwartość na włączanie nowych marek do rotacji. Spersonalizowane odkrywanie zapachów za pomocą quizu Scento wpisuje się w ideę codziennej autoekspresji, a akcesoria zapachowe i atomizery doskonale odpowiadają na potrzebę rotacji w zapachowej garderobie.
Demografia konsumentów: kto zużywa te 1486 kilogramów
Wśród belgijskich konsumentów perfum około 60% stanowią kobiety, przy czym zauważalny i stale rosnący segment męski napędzany jest trendem „zapachowej garderoby” – zwyczajem posiadania wielu flakonów na różne nastroje, okazje i pory roku, w opozycji do wierności jednemu zapachowi sygnaturowemu. Belgijskie Pokolenie Z oraz Millenialsi w nieproporcjonalnie dużym stopniu stymulują wzrost kategorii niszowej; dojrzalsi belgijscy klienci powyżej 55. roku życia stanowią natomiast fundament stabilnej od dwóch dekad rotacji klasyków marek designerskich.
Pod względem geograficznym aglomeracja brukselska i Antwerpia odpowiadają za większość wolumenu sprzedaży w segmencie premium. Walonia skłania się ku domom francuskim, co odzwierciedla zarówno powinowactwo językowe, jak i nawyki zakupów transgranicznych wynikające z bliskości Paryża. Flandria wykazuje bardziej zróżnicowany miks europejskich marek designerskich i niszowych, z wyraźniejszymi wzorcami zakupów transgranicznych w Holandii i Niemczech. Kantony Wschodnie, o mniejszym wolumenie bezwzględnym, zaopatrują się w dużej mierze w wyspecjalizowanych perfumeriach w Akwizgranie i Kolonii.
Krzywa wiekowa penetracji perfum niszowych odpowiada wzorcom zachodnioeuropejskim: jest ona najwyższa wśród miejskich konsumentów premium w wieku od 25 do 40 lat, podczas gdy w grupie 55+ przeważa wieloletnia lojalność wobec tradycyjnych domów mody. Męski segment unisex rośnie najszybciej od 2022 roku, a Scento przewiduje, że udział mężczyzn w całkowitej liczbie belgijskich nabywców perfum osiągnie około 45% do 2030 roku, w porównaniu z około 38–40% w 2026 roku.
Belgijskie Pokolenie Z i młodsi Millenialsi podchodzą do zapachów inaczej niż pokolenie ich rodziców. Podczas gdy starszy belgijski konsument zazwyczaj budował skromną kolekcję dwóch lub trzech charakterystycznych zapachów przez całe życie, grupa poniżej 30. roku życia tworzy rotujące garderoby składające się z czterech do sześciu flakonów, odświeżanych co 12 do 18 miesięcy. Intensywność zaangażowania w kategorię przypadająca na jednego nabywcę w tym młodszym segmencie jest znacznie wyższa niż średnia unijna dla tej samej grupy wiekowej, co stanowi jeden ze strukturalnych powodów, dla których belgijska konsumpcja per capita utrzymała pozycję lidera w procesie wymiany pokoleniowej. Koncepcja zapachowej szafy jest naturalnym założeniem kulturowym wśród belgijskich konsumentów perfum z Pokolenia Z.
Preferencje dotyczące kanałów sprzedaży dzielą się w przybliżeniu wzdłuż linii pokoleniowych. Starsi konsumenci wybierają wyspecjalizowany detal beauty i stoiska w domach towarowych. Młodsi dzielą zakupy między specjalistyczne sklepy stacjonarne, kanały online direct-to-consumer oraz zakupy transgraniczne. W szczególności komponent transgraniczny jest wyraźnie skoncentrowany w grupie poniżej 40. roku życia, która przed zakupem aktywnie porównuje ceny u detalistów belgijskich, francuskich, holenderskich i niemieckich.
Rozkład dochodów wśród belgijskich konsumentów zapachów ma strukturę sztangi (ang. barbell pattern). Masowy segment mgiełek do ciała, zdominowany przez Tendam i podobne sieci nastawione na wolumen, przyciąga szeroką bazę początkujących konsumentów, skupioną w młodszych i mniej zarabiających kohortach. Segment premium i niszowy trafia do zamożniejszej grupy miejskiej. Środek rozkładu dochodów skłania się ku mainstreamowym markom designerskim, gdzie filarami pozostają Dior, Yves Saint Laurent i Lancome. Taki układ oznacza, że belgijski handel detaliczny perfumami musi obsługiwać dwa strukturalnie odmienne profile klientów jednocześnie, a detaliści, którzy skutecznie radzą sobie na obu biegunach, dominują w całkowitym udziale w kategorii.
Niezwykła jest również intensywność wydatków w grupie belgijskich konsumentów premium. Najbardziej zamożne 20% belgijskich nabywców perfum pod względem rocznych wydatków odpowiada za znacznie większą część całkowitej wartości kategorii niż analogiczna 20-procentowa grupa w Niemczech czy we Francji. Ta wysoka koncentracja wydatków wynika zarówno z wyższego bezwzględnego poziomu wydatków belgijskich konsumentów premium, jak i ze zwyczaju budowania garderoby zapachowej, w ramach którego rotuje się od czterech do siedmiu flakonów w zależności od nastroju i pory roku, zamiast poprzestawać na jednym lub dwóch.
Widoczna jest również sukcesja pokoleniowa. Belgijscy konsumenci z Pokolenia Z, stykający się ze światem zapachów za pośrednictwem TikToka, Instagrama i szeroko pojętego social commerce, wkraczają do tej kategorii z innymi preferencjami markowymi niż wcześniejsza generacja Millenialsów. Świadomość marek niszowych wśród belgijskiego Pokolenia Z jest znacznie wyższa niż średnia unijna dla tej samej grupy wiekowej, co odzwierciedla zarówno wysoki poziom wyjściowego zaangażowania w kategorię w Belgii, jak i silną obecność rodzimych twórców treści perfumowych na platformach społecznościowych. Punktem wejścia do świata zapachów dla Pokolenia Z coraz częściej staje się niszowa perfumeria, a nie marki designerskie, co stanowi strukturalne odejście od historycznej ścieżki belgijskiego konsumenta.
Najpopularniejsze marki w Belgii (2026): profil zorientowany na Francję
Belgijski import perfum pochodzi w przeważającej mierze z Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii – kraje te generują łącznie ponad 70% wartości importu. Zestawienie bestsellerów w belgijskim handlu detalicznym jest bardziej francuskie niż średnia w UE. Dominują domy designerskie: katalog Dior, katalog YSL, katalog Lancome, katalog Givenchy, katalog Hermes, katalog Guerlain oraz Jean Paul Gaultier rok po roku okupują czołowe miejsca na listach bestsellerów belgijskich wyspecjalizowanych perfumerii. Te wielkie francuskie domy mody zapewniają znaczną część wolumenu segmentu designerskiego w kraju.
W segmencie niszowym prym wiedzie katalog Maison Francis Kurkdjian, cieszący się szczególną popularnością w Brukseli i otaczającym ją dwujęzycznym obszarze metropolitalnym. Parfums de Marly, Creed, Frederic Malle oraz katalog Diptyque dopełniają czołówkę marek niszowych. Diptyque ma w Belgii wyjątkowo silną pozycję w porównaniu z ogólnym udziałem marki w rynku europejskim, częściowo dlatego, że stonowana, francusko-burżuazyjna estetyka tego domu rezonuje z miejskim segmentem premium w Brukseli i Walonii.
Choć Belgia nie posiada własnej, rozwiniętej sceny perfumiarstwa rzemieślniczego, to właśnie tutaj działają jedne z najbardziej cenionych w Europie salonów z perfumami niszowymi. Pierwsza perfumeria ICI Paris XL powstała w brukselskim Ixelles w 1968 roku, a belgijskie korzenie sieci są do dziś widoczne w głębi niszowej selekcji w ponad 120 salonach w całym kraju. Zapachy stworzone dla kobiet oraz szersza kategoria perfum niszowych w katalogu Scento doskonale wpisują się w profil belgijskiego klienta premium, a pełny katalog ukazuje bogactwo marek dostępnych dla belgijskich konsumentów kupujących transgranicznie w jurysdykcjach UE z niższymi stawkami podatku VAT.
Struktura importu i eksportu potwierdza te wnioski z innej perspektywy. Belgia sprowadza ponad 70% produktów zapachowych z Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii, co wynika zarówno z bliskości językowej, jak i logistycznej. Kraj jest jednocześnie potężnym konsumentem krajowym i detalicznym punktem tranzytowym w Beneluksie, charakteryzującym się znaczącymi wzajemnymi przepływami handlowymi z Holandią i Francją. Model zakupów transgranicznych potęguje tę dynamikę: belgijscy klienci poszukują produktów trudno dostępnych na rynku lokalnym w Paryżu i Amsterdamie, podczas gdy francuscy i holenderscy konsumenci przyjeżdżają do Belgii, by skorzystać z promocji w ICI Paris XL i ofert dostępnych wyłącznie na rynku belgijskim.
Ewolucja miksu marek od 2020 roku miała charakter stabilny, a nie rewolucyjny. Pięć tradycyjnych francuskich domów (Dior, YSL, Lancome, Givenchy, Hermes) utrzymało swoje udziały wolumenowe, podczas gdy penetracja niszy rosła organicznie wraz ze zmianami pokoleniowymi, które Scento opisało wcześniej. Belgijski rynek detaliczny nie doświadczył presji ze strony zjawiska tańszych zamienników (tzw. dupe economy), które od 2023 roku przekształciło rynek brytyjski – po części dlatego, że wysoka gotowość Belgów do wydatków na segment premium pozostawia mniej przestrzeni na substytuty. Struktura marek w 2030 roku będzie prawdopodobnie zbliżona do dzisiejszej: nisza zwiększy udziały kosztem marek designerskich, a masowe mgiełki do ciała utrzymają stabilną pozycję.
Transgraniczne przepływy z Francją i Holandią: jak kupują Belgowie
Trójjęzyczna specyfika Belgii (francuski w Walonii, niderlandzki we Flandrii, niemiecki w Kantonach Wschodnich) w połączeniu z niewielkim terytorium sprawia, że transgraniczne zakupy perfum są rzeczywistym elementem strukturalnym, a nie statystyczną ciekawostką. Każdy mieszkaniec Belgii mieszka w odległości około 90 minut jazdy samochodem od Francji lub Holandii, a bariery związane z przekroczeniem granicy w celach zakupowych są wyjątkowo niskie w porównaniu z resztą Europy.
Oto konkretne przykłady, na które wskazuje Scento: mieszkańcy Brukseli jeżdżą do paryskich perfumerii po limitowane edycje Hermes, ekskluzywne premiery Guerlain oraz by skorzystać z wcześniejszych okienek premierowych, które francuski rynek wewnętrzny otrzymuje przed dystrybucją w Belgii. Mieszkańcy Antwerpii odwiedzają salon ICI Paris XL w Maastricht w poszukiwaniu promocji i sezonowych wyprzedaży dostępnych tylko w Holandii, których belgijskie placówki sieci nie są w stanie zaoferować w tej samej cenie. Z kolei mieszkańcy Kantonów Wschodnich zaopatrują się w Akwizgranie w niedostępne u siebie edycje Bvlgari Maestrali oraz korzystają z bogatszej selekcji niszowej w perfumeriach w Kolonii.
Wzorzec makro w danych o handlu zagranicznym potwierdza te zachowania transgraniczne. Belgia importuje około 60% produktów perfumeryjnych z Francji i Niemiec, pełniąc jednocześnie funkcję punktu reeksportowego dla około 40% wolumenu trafiającego na rynki sąsiednie. Te dwukierunkowe przepływy oznaczają, że Belgia odgrywa dwie role naraz: chłonnego konsumenta krajowego i aktywnego węzła logistycznego. W szczególności korytarz Beneluksu między Brukselą a Amsterdamem charakteryzuje się znaczącym ruchem zapachów w kanale B2B w obu kierunkach.
W przypadku konsumenta z Belgii ten model transgraniczny dodatkowo zawyża statystyki per capita. Część z 1486 kilogramów na 1000 mieszkańców pochodzi z zakupów transgranicznych, które pojawiają się w belgijskich danych konsumpcyjnych, mimo że transakcja detaliczna miała miejsce we Francji, Holandii lub w Niemczech. Zjawisko to działa też w drugą stronę: obroty belgijskich salonów ICI Paris XL obejmują zakupy holenderskich i francuskich klientów przyjeżdżających do Belgii na promocje, co nieznacznie zawyża belgijskie dane sprzedaży w stosunku do czystej konsumpcji rezydentów. Efektem netto jest niewielkie statystyczne przeszacowanie belgijskiej liczby per capita, jednak strukturalna przewaga nad porównywalnymi rynkami jest na tyle duża, że różnica ta nie wpływa na pozycję w rankingu.
Kolejną płaszczyznę stanowią transgraniczne zakupy online. Belgijscy konsumenci aktywnie porównują oferty we francuskich, holenderskich i niemieckich specjalistycznych drogeriach internetowych przed podjęciem decyzji, zwłaszcza w przypadku perfum niszowych, gdzie bezwzględna oszczędność rzędu 250–350 euro na flakonie w pełni uzasadnia dłuższy czas dostawy. To zachowanie jest najbardziej widoczne w grupie poniżej 40. roku życia i odzwierciedla zarówno biegłość cyfrową młodszych Belgów, jak i przejrzystość cenową europejskiego e-commerce. Dla marek i detalistów obsługujących Belgię dyscyplina cenowa w sieci nie jest opcją – jest koniecznością; belgijski konsument bez trudu wychwyci każdą istotną różnicę cenową i wykorzysta ją na swoją korzyść.
Zachowania transgraniczne mają także istotny wektor odwrotny. Status Brukseli jako stolicy instytucjonalnej Unii Europejskiej generuje stały ruch gości z całej Wspólnoty, a znacząca część wydatków na zapachy w brukselskich perfumeriach pochodzi od urzędników i ekspertów z innych państw członkowskich, którzy odwiedzają tutejsze salony podczas podróży służbowych. Brukselskie sklepy ICI Paris XL w szczególności korzystają z tego strumienia odwiedzających, dzięki czemu struktura klientów w centrum Brukseli jest wyjątkowo międzynarodowa w porównaniu z innymi belgijskimi lokalizacjami.
Perspektywa Scento: belgijski konsument jest najbardziej aktywnym transgranicznie nabywcą perfum w Europie Zachodniej. To zachowanie ma charakter trwały, jest strukturalnie wpisane w geografię i strukturę językową kraju i z pewnością nie osłabnie do 2030 roku. Próbki, odlewki i flakony podróżne idealnie odpowiadają potrzebom tego profilu klienta – ta sama intencja zakupowa, która skłania do wyjazdu z Brukseli do Paryża po limitowaną edycję, prowadzi do wygodnego zakupu odlewki online u europejskich detalistów wysyłających zamówienia do Belgii. Klienci mogą również odkryć pełny katalog męski, obejmujący męski segment unisex, który od 2022 roku rozwija się w Belgii najdynamiczniej.
Perspektywy do 2030 roku: czy Belgia utrzyma koronę per capita?
Oto trzy prognozy strukturalne, które Scento stawia dla belgijskiego rynku perfum do 2030 roku.
Po pierwsze, Belgia zachowa unijną koronę w konsumpcji per capita. Czynniki strukturalne (geografia, zróżnicowanie językowe, kultura obdarowywania, zagęszczenie sieci handlowej) są trwałe, a jedynym realnym pretendentem pozostaje Irlandia (obecnie 1447 kilogramów na 1000 mieszkańców). Choć irlandzka konsumpcja na mieszkańca systematycznie pięła się w górę w latach 2023 i 2024, przez co różnica względem Belgii nieco stopniała, to uwarunkowania rynkowe w Irlandii (detal w stylu amerykańskim oraz diametralnie odmienna kultura prezentowa) są na tyle różne, że zbliżenie obu rynków następuje powoli. Przewaga Belgii najprawdopodobniej utrzyma się na poziomie 30–50 kilogramów na 1000 osób do 2030 roku, zapewniając jej bezpieczną pozycję lidera.
Po drugie, segment męski i unisex będzie systematycznie rósł w siłę. Wskaźnik penetracji perfum wśród belgijskich mężczyzn rośnie o około 1 do 2 punktów procentowych rocznie od 2022 roku, a Scento prognozuje, że udział mężczyzn w całkowitej liczbie nabywców osiągnie około 45% do 2030 roku (wobec ok. 38–40% w 2026 roku). Siłą napędową jest zjawisko budowania zapachowej garderoby wśród mężczyzn z Pokolenia Z i Millenialsów, które w Brukseli i Antwerpii rozwija się szybciej niż wynosi średnia europejska. Zwyczaj rotacji zapachami sprzyja perfumom niszowym, obniżając psychologiczny koszt pojedynczego zakupu i pozwalając klientom łączyć różne domy perfumeryjne w zależności od nastroju i okazji.
Po trzecie, perfumy niszowe zdobędą dodatkowe 8 do 12 punktów procentowych udziału w wartości rynku do 2030 roku, w miarę jak Maison Francis Kurkdjian, Parfums de Marly oraz wschodzące domy artystyczne będą coraz silniej obecne w punktach sprzedaży w Brukseli i Antwerpii. Wartość segmentu niszowego rośnie obecnie w tempie wysokim jednocyfrowym rocznie, wyraźnie wyprzedzając szerszy rynek marek designerskich, a Scento oczekuje utrzymania tej trajektorii. Docelowy udział perfum niszowych w 2030 roku wyniesie około 35–40% całkowitej wartości rynku perfum w Belgii, wobec około 25–28% w 2026 roku.
Obraz makroekonomiczny Belgii do 2030 roku rysuje się obiecująco w każdym z analizowanych przez Scento wymiarów. Konsumpcja per capita pozostaje najwyższa w UE. Baza konsumentów stale pogłębia swoje zaangażowanie w kategorię. Infrastruktura handlowa w ujęciu na mieszkańca jest najgęstsza w Europie Zachodniej. Zakupy transgraniczne pozostają trwałym elementem krajobrazu. Perfumy niszowe zwiększają udział kosztem marek designerskich bez zachwiania równowagi w kategorii. Masowe mgiełki do ciała utrzymują stabilny poziom, stanowiąc stałe źródło nowych konsumentów, którzy z czasem przechodzą do segmentu designerskiego.
W perspektywie 2030 roku oznacza to belgijski rynek zapachowy, który zachował koronę per capita, pogłębił penetrację niszy, poszerzył bazę męskich konsumentów i niezmiennie funkcjonuje jako najbardziej zagęszczone środowisko wyspecjalizowanego handlu beauty w Europie Zachodniej w przeliczeniu na mieszkańca. Struktura kategorii w 2030 roku będzie zbliżona do obecnej, przy czym nisza przejmie znaczną część całkowitej wartości, segment designerski utrzyma wolumen bezwzględny, lecz straci udziały procentowe, a mgiełki mass marketowe pozostaną stabilną bazą wprowadzającą klientów na ścieżkę produktów wyższej klasy.
Dla marek i detalistów kluczowe pytanie na rok 2030 nie brzmi: „czy wejść do Belgii?”, lecz: „jak skutecznie dotrzeć do bazy konsumentów, która jest bardziej wyrafinowana, bardziej aktywna transgranicznie i silniej zaangażowana w kategorię niż na jakimkolwiek innym rynku UE?”. Belgijscy klienci docenią tych graczy, którzy dorównają głębokości selekcji budowanej przez ICI Paris XL przez ponad pięć dekad, i bezwzględnie odrzucą powierzchowną ofertę. Poprzeczka wisi wysoko i stale idzie w górę, ale nagroda za sprostanie tym wymaganiom jest w pełni proporcjonalna. Belgia wygeneruje popyt na zapachy w przeliczeniu na mieszkańca, któremu nie dorówna żaden inny 11,7-milionowy kraj w Europie, a każda marka czy detalista dysponujący cierpliwością i dyscypliną, by sprostać tym standardom, zyska strukturalnie sprzyjające środowisko do 2030 roku i w kolejnych latach.
Nawyki transgraniczne, które belgijscy klienci na stałe wpisali w swoje rutyny zakupowe, również nie ulegną osłabieniu. Geografia kraju i mozaika językowa tworzą środowisko o znikomej barierze transgranicznej, niespotykane na innych rynkach UE, a oswojona z technologią grupa poniżej 40. roku życia będzie stale zwiększać udział zakupów transgranicznych online w całkowitych wydatkach na tę kategorię. Belgijski handel detaliczny w 2030 roku będzie konkurować nie tylko wewnątrz granic kraju, ale również bezpośrednio z Paryżem, Amsterdamem, Akwizgranem oraz ogólnoeuropejskimi e-sklepami wysyłającymi towary do Belgii. Presja konkurencyjna podnosi wymagania konsumentów i tworzy środowisko rynkowe, które weryfikuje ofertę znacznie surowiej niż rynki ościenne.
W szerszym ujęciu branżowym Belgia stanowi najbardziej zaangażowaną w kulturę zapachów bazę konsumentów w całej Unii Europejskiej. Każda marka lub detalista, który odniesie sukces w Brukseli, zyskuje jednocześnie strukturalny punkt oparcia w Walonii, Luksemburgu i północnej Francji, ponieważ transgraniczne zwyczaje zakupowe przenoszą świadomość marek premium ponad barierami językowymi, które na innych rynkach stanowią znacznie sztywniejszą granicę. Spersonalizowane odkrywanie zapachów pozostaje najprostszą drogą dotarcia do nowych belgijskich konsumentów premium, a szeroka kategoria perfum niszowych to przestrzeń, w której rozegra się walka o strukturalny wzrost do 2030 roku.
Szerszy europejski kontekst pozycji lidera Belgii per capita na tle rynku perfum w całej UE przedstawia publikacja Scento: analiza europejskiego rynku zapachów.
Powyższa analiza opiera się na badaniu belgijskiego rynku zapachów przeprowadzonym przez Scento w okresie od października 2025 r. do kwietnia 2026 r. Szczegółowa metodologia jest dostępna dla przedstawicieli mediów na życzenie pod adresem [email protected].
Źródła
- Europejski przemysł kosmetyczny i higieny osobistej, Cosmetics Europe; pełne dane: Cosmetics Europe, Market Performance 2025 (PDF, z danymi Euromonitor).
Odpowiedzi na twoje pytania
- Który kraj europejski zużywa najwięcej perfum na mieszkańca?
- Belgia przoduje w Unii Europejskiej pod względem spożycia perfum na mieszkańca, z wynikiem około 1,486 kilograma na 1,000 mieszkańców w 2024 roku, którego nie osiągnęło żadne inne państwo członkowskie. Najbliżej jest Irlandia z około 1,447 kilograma na 1,000, a wyraźnie trzecia jest Holandia z 836 kilogramami na 1,000. W przeliczeniu na mieszkańca Belgia zużywa około 1.78 raza więcej perfum niż Holandia i około 6 razy więcej niż średnia unijna. Zdaniem Scento Belgia utrzyma tę koronę co najmniej do 2030 roku. Wartościowo perfumy stanowią 21.2% wydatków na kosmetyki w Belgii i Luksemburgu, co według danych Cosmetics Europe z 2025 roku jest drugim wynikiem po Francji.
- Dlaczego Belgia zużywa tak dużo perfum?
- Wyróżniają się cztery czynniki strukturalne: położenie geograficzne i językowe między Francją a Holandią, dzięki któremu Belgia łączy głęboką znajomość kultury francuskiej perfumerii z holenderską dyscypliną handlową; wysokie dochody rozporządzalne skoncentrowane w miastach – Brukseli, Antwerpii i Gandawie; zakorzeniona tradycja obdarowywania, która napędza ponadprzeciętny wolumen sprzedaży w czwartym kwartale; oraz wyrafinowana infrastruktura wyspecjalizowanego handlu, w której sam ICI Paris XL prowadzi ponad 120 belgijskich punktów. Analiza Scento: belgijscy nabywcy traktują perfumy jako codzienny wyraz osobowości, a nie okazjonalną przyjemność, co jest w Europie nietypowym wzorcem kulturowym.
- Gdzie belgijscy nabywcy kupują perfumy?
- Dominuje wyspecjalizowany handel kosmetyczny, na czele z ICI Paris XL, trzecim największym pod względem obrotów sprzedawcą kosmetyków w kraju, z ponad 120 belgijskimi sklepami, a dalej Planet Parfum, Inno jako koncesja w domu towarowym oraz mniejsze butiki premium w Brukseli, Antwerpii i Gandawie. Zakupy transgraniczne to istotna cecha strukturalna: mieszkańcy Brukseli jeżdżą po edycje limitowane do Paryża, mieszkańcy Antwerpii robią zakupy w ICI Paris XL w Maastricht, a mieszkańcy Kantonów Wschodnich zaopatrują się w Akwizgranie. Sprzedaż perfum online rośnie, ale w strukturze kanałów pozostaje mniejszym udziałem niż w Holandii czy w Niemczech.
- Jakie marki perfum są najpopularniejsze w Belgii?
- Rotacja bestsellerów w Belgii jest bardziej francuska niż średnia unijna. Prowadzą domy projektanckie: Dior, Yves Saint Laurent, Lancome, Givenchy, Hermes, Guerlain i Jean Paul Gaultier. Segment niszowy wiedzie Maison Francis Kurkdjian, szczególnie silny w Brukseli, a rotację dopełniają Parfums de Marly, Creed, Frederic Malle i Diptyque. Belgia importuje ponad 70% swoich perfum z Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii, co bezpośrednio odzwierciedla jej geograficzne i kulturowe położenie między dwiema stołecznymi rynkami perfum Unii Europejskiej.
- Jak duży jest belgijski rynek perfum?
- W ujęciu bezwzględnym Belgia jest piątym co do wielkości rynkiem perfum w Unii Europejskiej pod względem wolumenu, mimo że liczy zaledwie 11.7 miliona mieszkańców. Wartość rynku w sprzedaży detalicznej mieści się w górnej części jednocyfrowych setek milionów euro. Najważniejszą liczbą jest spożycie na mieszkańca, 1,486 kilograma na 1,000 w 2024 roku, w którym Belgia osiąga wyniki nieproporcjonalne do swojej wielkości, wyprzedzając rynki o liczbie ludności trzy lub cztery razy większej. Czynniki stojące za przewagą na mieszkańca wynikają z geografii, kultury i infrastruktury handlu, a Scento oczekuje, że pozostaną trwałe. Cosmetics Europe notuje dla Belgii i Luksemburga w 2025 roku sprzedaż perfum na poziomie 2319 miliarda zł, o 3.1% więcej niż w 2024 roku.
- Czy spożycie perfum w Belgii rośnie?
- Tak, choć umiarkowanie. Wartość rośnie nominalnie o około 2 do 3% rocznie, a segment perfum niszowych rośnie wyraźnie szybciej, w górnej części zakresu jednocyfrowego rocznie. Wzrost wolumenu jest bliższy zeru. Głównym motorem wzrostu jest strukturalne przesunięcie w stronę premium i nisz, połączone z rosnącą penetracją wśród mężczyzn i w segmencie unisex. Prognoza Scento do 2030 roku: Belgia utrzyma koronę w spożyciu na mieszkańca, nisze zdobędą kolejne 8 do 12 punktów procentowych udziału wartościowego, a segment męskich nabywców zbliży się do 45% wszystkich nabywców perfum.
- Czy belgijscy nabywcy kupują perfumy za granicą?
- Tak, na dużą skalę. Zwarta geografia Belgii i trzy języki urzędowe sprawiają, że transgraniczne zakupy perfum są prawdziwą cechą strukturalną. Mieszkańcy Brukseli kupują edycje limitowane w paryskich perfumeriach, mieszkańcy Antwerpii robią zakupy w Holandii, korzystając z promocji ICI Paris XL, a mieszkańcy Kantonów Wschodnich zaopatrują się w Akwizgranie i innych niemieckich miastach. Ten dwukierunkowy przepływ sprawia, że Belgia jest jednocześnie największym w UE konsumentem perfum na mieszkańca i jednym z najaktywniejszych punktów logistyki perfum, zarówno rynkiem docelowym, jak i węzłem redystrybucji dla korytarza Beneluksu.
Cytuj tę stronę
Scento (2026). Belgijski rynek perfum 2026: zużycie i czołowe marki. Aktualizacja: 8 października 2026. https://www.scento.com/pl/blog/belgian-perfume-market-statistics-2026