Holandia odgrywa jednocześnie dwie role na europejskim rynku perfum – układ niemal niespotykany w żadnym innym kraju Unii Europejskiej. Z jednej strony charakteryzuje się strukturalnie podwyższonym poziomem konsumpcji per capita, zajmując trzecie miejsce w rankingu UE z wynikiem 836 kilogramów na 1000 mieszkańców. Z drugiej strony stanowi de facto europejskie centrum dystrybucji i reeksportu zapachów, gdzie port w Rotterdamie oraz lotnisko Schiphol wspólnie obsługują największe wzajemne przepływy handlowe perfumami w Unii Europejskiej, zaraz po Niemczech.
Ten podwójny profil sprawia, że historia holenderskiego rynku perfum koncentruje się bardziej wokół logistyki niż wokół pojedynczych nagłówków o krajowych konsumentach. Rocznie do Holandii trafiają produkty zapachowe o wartości około 1,9 miliarda USD, co stanowi drugą co do wielkości wartość importu perfum w UE po Niemczech. Porównywalny wolumen opuszcza kraj, trafiając do Niemiec, Polski, Francji, Belgii i Czech. Kraj ten jednocześnie kupuje znaczne ilości zapachów na potrzeby własnych mieszkańców i przekierowuje je za pośrednictwem swojej infrastruktury logistycznej do reszty Europy. Analiza holenderskiego rynku perfum przeprowadzona przez Scento na 2026 rok tworzy pełny obraz obu tych ról.
Holenderski konsument jest również nietypowy na tle Europy: to cyfrowy tubylec, elastyczny w doborze kanałów sprzedaży, świadomy cenowo i coraz bardziej zainteresowany perfumami niszowymi po długim okresie dominacji segmentu designersko-mainstreamowego. Połączenie dwutorowej struktury rynku (wysoka konsumpcja plus hub logistyczny) oraz wyjątkowo wymagającego profilu kupującego online sprawia, że Holandia funkcjonuje zarówno jako rynek docelowy, jak i środowisko testowe dla każdego detalisty lub marki planującej ekspansję w Europie Północnej. Analiza Scento śledzi obie te role łącznie, a nie w odosobnieniu.
Niniejsza analiza obejmuje sześć sekcji: ranking per capita, w którym Holandia zajmuje trzecie miejsce w UE za Belgią i Irlandią; mechanizmy hubu reeksportowego, w którym Rotterdam i Schiphol stanowią trzon ogólnounijnej logistyki perfum; zachowania konsumentów na rynku krajowym z naciskiem na cyfrową elastyczność wyboru kanałów; najpopularniejsze marki sprzedawane w Holandii, gdzie struktura dostawców znacząco różni się od belgijskiej; kanał online z wyraźnym prymatem kraju pod względem penetracji cyfrowego segmentu beauty; a także perspektywy do 2030 roku, według których – zdaniem Scento – wszystkie te role będą się raczej pogłębiać niż zanikać.
Holenderski rynek perfum w liczbach
Roczny import perfum do Holandii
Analiza Scento
Holendrzy w wieku 12+, którzy w 2024 roku kupili online kosmetyki, perfumy lub produkty pielęgnacyjne
Wartość holenderskiego rynku perfum w sprzedaży detalicznej, 2025
Analiza Scento
Roczny wzrost importu perfum do Holandii, 2020–2024
Analiza Scento
Holenderski eksport perfum i wód toaletowych w 2024 roku
UN Comtrade 4
Sprzedaż perfum w Holandii w 2025 roku w cenach detalicznych, spadek o 3,3%; 18,4% wydatków na kosmetyki
Cosmetics Europe 3
Pozycja Holandii per capita: numer trzy w Europie
W 2024 roku w Holandii skonsumowano około 836 kilogramów perfum i wód toaletowych na 1000 mieszkańców, co stanowi trzeci najwyższy wynik per capita w Unii Europejskiej. Pozycja ta plasuje się wyraźnie powyżej średniej unijnej i znacznie powyżej średniej dla Europy Zachodniej, aczkolwiek odczuwalnie poniżej liderów tego zestawienia. Opublikowany europejski ranking per capita – pierwsza trójka: Belgia 1486 kilogramów na 1000 osób, Irlandia 1447 kilogramów na 1000 osób, Holandia 836 kilogramów na 1000 osób. Holandia zajmuje trzecie, a nie drugie miejsce pod względem spożycia zapachów per capita.
Pod względem wolumenu bezwzględnego Holandia znajduje się w pierwszej ósemce konsumentów perfum w UE, plasując się w tym samym przedziale około 3% udziału w rynku krajowym, co Belgia, Rumunia, Irlandia i Portugalia. Populacja kraju licząca 17,8 miliona mieszkańców jest wystarczająco duża, by zapewnić miejsce w czołowej ósemce pod względem bezwzględnego wolumenu, lecz zbyt mała, aby utrzymać wskaźnik per capita na poziomie zbliżonym do Belgii i Irlandii. Korytarz Randstad, obejmujący Amsterdam, Rotterdam, Hagę i Utrecht, skupia większość krajowego wolumenu sprzedaży detalicznej premium, podczas gdy Eindhoven, Groningen i Maastricht stanowią najsilniejsze rynki drugorzędne.
Holenderską konsumpcję per capita najlepiej określić jako strukturalnie podwyższoną, a nie wiodącą w kategorii. Holenderski konsument wykazuje większe zainteresowanie zapachami niż wynosi średnia unijna, a jego strukturalnymi motorami napędowymi są wysoki dochód rozporządzalny, gęste zaludnienie miejskie oraz wiodąca w swojej klasie penetracja wyspecjalizowanych perfumerii stacjonarnych. Kraj ten ustępuje Belgii pod względem per capita, ponieważ jego kultura zakupowa i obdarowywania prezentami – choć silna – jest pozbawiona unikalnego połączenia francuskiego zamiłowania do luksusu i niderlandzkiej dyscypliny, które napędza belgijskie wyniki. Holenderscy nabywcy rozkładają również swoje wydatki na kosmetyki i pielęgnację bardziej równomiernie pomiędzy kategoriami, gdzie pielęgnacja skóry i włosów pochłania część budżetu, który w Belgii trafia głównie na zapachy.
Strukturalny pułap konsumpcji per capita w Holandii znajduje się wyraźnie poniżej poziomu Belgii. Zdaniem Scento mało prawdopodobne jest, aby Holandia rzuciła wyzwanie Belgii lub Irlandii o pozycję lidera per capita do 2030 roku, jednak trzecie miejsce tego kraju pozostaje niezagrożone. Czynniki napędzające (dochód, gęstość zaludnienia, handel detaliczny) są trwałe, a dystans do czwartego miejsca (w zależności od roku – Portugalii lub Francji, w zależności od rozliczenia konsumpcji transgranicznej) jest na tyle duży, że obecność Holandii w pierwszej trójce pozostaje strukturalnie chroniona.
Holenderski wskaźnik per capita należy również odczytywać w kontekście roli kraju jako hubu logistycznego. Pewna część z 836 kilogramów na 1000 mieszkańców to perfumy, które jedynie przeszły przez holenderskie magazyny w drodze do innych destynacji w UE i zostały statystycznie przypisane do konsumpcji w Holandii, a nie na rynku docelowym. Ta anomalia wolumenowa jest niewielka, ale zauważalna, co oznacza, że zachowania holenderskich konsumentów generują nieco niższą rzeczywistą wartość per capita, niż sugerują oficjalne dane. W swojej analizie Scento traktuje opublikowaną liczbę 836 jako obowiązujący punkt odniesienia, odnotowując jednocześnie tę korektę logistyczną dla pełnego kontekstu.
Holandia na tle innych europejskich rynków perfum
W ujęciu opartym na cenach detalicznych, szerszym niż szacunek Scento wynoszący $534 million, Cosmetics Europe odnotowuje sprzedaż perfum w Holandii na poziomie 3079 billion zł w 2025 roku, o 3,3% niższą niż w 2024 roku. To jedyny spadek wśród dziewięciu rynków przedstawionych poniżej. Perfumy nadal stanowią 18,4% holenderskich wydatków na kosmetyki — znacznie więcej niż 11,9% w Niemczech3. Szacowany przez Scento wzrost o około 1,3% rocznie do 2030 roku odzwierciedla trend wieloletni; dane Cosmetics Europe dotyczą jednego roku. Według UN Comtrade holenderski eksport perfum wyniósł $1.03 billion w 2024 roku, co daje Holandii piąte miejsce wśród europejskich eksporterów przedstawionych na poniższym wykresie4.
| Kraj | Sprzedaż perfum, 2025 | Zmiana względem 2024 | Udział w wydatkach na kosmetyki | Na osobę (analiza Scento) |
|---|---|---|---|---|
| Holandia | 3079bn zł | −3,3% | 18,4% | 170 zł |
| Francja | 14 939bn zł | +3,5% | 23,5% | 217 zł |
| Hiszpania | 10 797bn zł | +9,5% | 20,8% | 220 zł |
| Wielka Brytania | 9672bn zł | +1,3% | 15,0% | 139 zł |
| Niemcy | 9418bn zł | +2,1% | 11,9% | 113 zł |
| Włochy | 6813bn zł | +7,4% | 12,1% | 116 zł |
| Polska | 3431bn zł | +8,6% | 12,2% | 94 zł |
| Belgia i Luksemburg | 2319bn zł | +3,1% | 21,2% | 184 zł |
| Rumunia | 1757bn zł | +9,7% | 17,9% | 92 zł |
| Europa (łącznie) | 75 002bn zł | +4,8% | 15,6% | — |
Ceny detaliczne, miliardy euro. Źródło: Cosmetics Europe, Market Performance 2025, z danymi Euromonitor3. Wartość na osobę to obliczenie Scento: sprzedaż perfum podzielona przez populację w 2025 roku. Dane dla Belgii i Luksemburga podano łącznie.
- Francja$8.62bn
- Hiszpania$4.61bn
- Włochy$2.78bn
- Niemcy$1.57bn
- Holandia$1.03bn
- Wielka Brytania$0.74bn
- Polska$0.73bn
- Rumunia$0.06bn
Belgię pominięto na wykresie eksportu: dwa odczyty tej samej tabeli UN Comtrade podają różne wartości.
Hub reeksportowy: jak Rotterdam i Amsterdam napędzają obieg zapachów w Europie
Holandia jest największym w Europie centrum dystrybucji i reeksportu perfum, a ta podwójna rola stanowi definiującą cechę holenderskiego rynku zapachowego, której nie oddadzą same dane per capita. Filarami kraju są dwa elementy infrastruktury logistycznej, które łącznie obsługują około jednej czwartej całego europejskiego handlu perfumami.
Port w Rotterdamie jest największym portem w Europie pod względem przeładunków, przyjmującym oceaniczne transporty kontenerowe ze składnikami perfumeryjnymi, opakowaniami i gotowymi produktami pochodzącymi z Ameryki Północnej, Azji i krajów Zatoki Perskiej. Z kolei lotnisko Schiphol w Amsterdamie to trzeci najbardziej ruchliwy port towarowy w Europie, obsługujący import lotniczy produktów zapachowych segmentu premium, niszowych i wymagających szybkiej dostawy, które omijają wolniejszy transport morski. Wspólnie te dwa węzły zapewniają Holandii dominującą rolę w logistyce zapachów w całej UE, z którą żaden inny kraj nie może się równać.
Dane dotyczące wymiany handlowej potwierdzają ten stan rzeczy. Rocznie do Holandii trafiają z importu produkty zapachowe o wartości około 1,9 miliarda USD, co plasuje ten rynek na drugim miejscu w UE, tuż za Niemcami z wynikiem 2,1 miliarda USD. Jednocześnie z kraju wyjeżdża eksport o wartości od 1,6 do 1,9 miliarda USD, kierowany do Niemiec, Polski, Francji, Belgii i Czech. Taki strukturalny bilans importowo-eksportowy oznacza, że znacząca część zapachów zużywanych na rynkach DE, PL, BE, FR i CZ najpierw przechodzi przez holenderskie magazyny i odprawy celne – nawet jeśli dana marka, detalista i ostateczny konsument nie mają z Holandią nic wspólnego.
Struktura dostawców po stronie importu charakteryzuje się znaczną dywersyfikacją. Hiszpania odpowiada za dużą część holenderskiego importu perfum dzięki zapleczu produkcyjnemu w Katalonii i okolicach Barcelony, które zaopatruje znaczną część europejskiej sieci dystrybucji portfolio Puig. Niemcy zapewniają istotny udział zarówno poprzez eksport marek designerskich, jak i specjalistyczny handel reeksportowy z Hamburga. Stany Zjednoczone odpowiadają za mniejszą, lecz rosnącą część wolumenu, odzwierciedlając powojenne (po 2022 roku) przyspieszenie wejścia amerykańskich marek niszowych do europejskiego handlu detalicznego poprzez bezpośrednią dystrybucję kierowaną przez Schiphol. Różnorodność dostawców to jeden ze strukturalnych powodów, dla których wolumen importu w Holandii rósł po 2022 roku szybciej niż na rynkach porównywalnych.
Przykłady, na które wskazuje Scento, są bardzo konkretne. Centra fulfilmentu produktów beauty w rejonie Schiphol zarządzają wielomarkową dystrybucją europejską dla domów niszowych, które nie prowadzą własnej logistyki – kilka wiodących amerykańskich i francuskich marek niszowych realizuje całą swoją sprzedaż D2C w UE za pośrednictwem partnerów fulfilmentowych z okolic Amsterdamu. Z kolei magazyny portowe w Rotterdamie konsolidują kontenery z importowanymi perfumami w celu ich redystrybucji drogą lotniczą i lądową po całej UE; doskonałe połączenie holenderskiej sieci drogowej z Niemcami sprawia, że dla wielu konfiguracji łańcucha dostaw Rotterdam okazuje się bardziej efektywną trasą do centrów dystrybucyjnych we Frankfurcie i Hamburgu niż bezpośrednie porty niemieckie.
Dynamika wzrostu robi wrażenie. Import perfum do Holandii rósł w tempie około 13,67% CAGR w latach 2020–2024, plasując się w czołówce Europy, przy czym wzrost r/r między 2023 a 2024 rokiem wyniósł około 21,58%. To przyspieszenie odzwierciedla postpandemiczną premiumizację europejskiego rynku zapachów w połączeniu ze strukturalną centralizacją dystrybucji wewnątrzwspólnotowej w holenderskich hubach. Ta trajektoria nie zwalnia.
Rola hubu logistycznego łączy się z rynkiem konsumenckim w sposób bezprecedensowy w skali UE. Marki, które organizują swoją dystrybucję unijną poprzez holenderską infrastrukturę, zyskują również przewagę strukturalną w holenderskim handlu detalicznym. Te same magazyny z okolic Amsterdamu, które realizują wysyłki do Hamburga, zaopatrują również platformy Bol.com, Douglas Online i ICI Paris XL Online z terminem realizacji zamówienia w 24 do 48 godzin. To sprzężenie zwrotne między handlem detalicznym a logistyką wzmacnia podwójną pozycję Holandii i stanowi jeden ze strukturalnych powodów, dla których każda wiodąca europejska marka beauty, planując strategię ekspansji w UE, w pierwszej kolejności wybiera magazyny w Holandii.
Ocena Scento: Holandia to jednocześnie rynek krajowy o podwyższonej konsumpcji per capita oraz de facto unijny hub logistyki zapachów – to rola, której nie pełni żaden inny kraj UE. Konsekwencje tego zjawiska obejmują całą branżę perfumeryjną. Marki planujące strategię dystrybucji w UE priorytetowo traktują holenderskie magazyny; detaliści rozwijający sprzedaż transgraniczną coraz częściej współpracują z operatorami fulfilmentu przy lotnisku Schiphol; a konsumenckie platformy e-commerce wysyłające zamówienia do UE często korzystają z holenderskiej infrastruktury, niezależnie od kraju zamieszkania klienta końcowego. Klienci mogą przejrzeć pełną ofertę Scento, a także sprawdzić akcesoria zapachowe i atomizery podróżne, które idealnie odpowiadają nawykom budowania własnej kolekcji perfum w kraju znajdującym się w samym sercu europejskiego handlu zapachami.
Zachowania konsumentów: jak Holendrzy kupują zapachy
Holenderski konsument perfum to cyfrowy tubylec. Ponad 80% dorosłych Holendrów regularnie robi zakupy w internecie we wszystkich kategoriach produktowych, a około 30,7% osób w wieku powyżej 12 lat kupiło kosmetyki lub perfumy online w 2024 roku (w porównaniu z 21,4% w 2020 roku). To najwyższy poziom penetracji kanału e-commerce w kategorii beauty na wszystkich głównych rynkach Europy Zachodniej, a trajektoria do 2030 roku wykazuje jeden z najbardziej stabilnych trendów migracji do kanałów cyfrowych w całym handlu detalicznym UE.
Wartość krajowego rynku perfum w 2025 roku wynosi w cenach detalicznych około 534 miliony USD, notując umiarkowany wzrost na poziomie około 1,3% CAGR. Kanały masowe (drogerie, supermarkety, Etos, Kruidvat, Albert Heijn) odpowiadają za dużą część wolumenu; wyspecjalizowane perfumerie (Douglas, ICI Paris XL z ponad 150 sklepami w Holandii) dominują w segmencie premium. Kanał internetowy zyskuje udziały z każdym rokiem – Bol.com, Douglas Online, ICI Paris XL Online, Etos Online i Kruidvat Online to pięciu największych internetowych sprzedawców perfum pod względem łącznego wolumenu.
Holenderski nabywca jest najbardziej racjonalnym konsumentem w Unii Europejskiej. Świadomy cen, elastyczny w doborze punktów sprzedaży, coraz chętniej sięgający po zapachy z półki premium i niszowe, lecz znacznie mniej skłonny do zakupów impulsywnych niż jego belgijscy sąsiedzi. Ten sam klient, który jest gotów wydać od 250 do 350 euro na zapach niszowy, przed dokonaniem transakcji aktywnie porównuje ceny na Bol.com, Douglas oraz u międzynarodowych sprzedawców w UE. Taka kombinacja tworzy środowisko rynkowe, które nagradza sprawność operacyjną, szerokość oferty i przejrzystość cenową, eliminując jednocześnie pozycjonowanie oparte wyłącznie na impulsach lub nieprzejrzystej ofercie.
Podział pokoleniowy odzwierciedla trendy zachodnioeuropejskie. Starsi konsumenci w Holandii (55+) stanowią filar klasyki designerskiej i wciąż kupują głównie w stacjonarnych perfumeriach. Młodsi odbiorcy (poniżej 40. roku życia) dzielą zakupy między perfumerie specjalistyczne, zakupy online bezpośrednio od producenta (D2C) oraz coraz częściej handel transgraniczny. W szczególności grupa poniżej 30 lat buduje świadomość kategorii niszowej za pośrednictwem TikToka i Instagrama, a holenderscy twórcy treści zapachowych należą do najbardziej aktywnych w europejskiej części tych platform. Próbki i odlewki perfum to najprostsza ścieżka wejścia w świat niszy dla cyfrowego holenderskiego konsumenta, który ceni sobie możliwość przetestowania zapachu przed zakupem pełnego flakonu.
Podział według płci na holenderskim rynku zapachów odzwierciedla średnią unijną – kobiety generują od około 58 do 60% całkowitego wolumenu w kategorii. Udział mężczyzn rośnie stabilnie od 2022 roku i do 2030 roku osiągnie prawdopodobnie poziom około 45% kupujących. Holenderski konsument płci męskiej znacznie chętniej sięga po zapachy niszowe niż wynosi średnia unijna dla tej grupy, co wynika po części z silniejszego ekosystemu treści cyfrowych, a po części z faktu, że budowanie garderoby zapachowej jest w holenderskim handlu znacznie mniej uwarunkowane płciowo niż na rynkach południowoeuropejskich.
Koncentracja geograficzna sprzedaży detalicznej premium w korytarzu Randstad tworzy unikalny model. Około dwóch trzecich wolumenu holenderskich zapachów luksusowych jest konsumowane w promieniu około 80 kilometrów, obejmującym Amsterdam, Rotterdam, Hagę i Utrecht. Pozostała jedna trzecia przypada na resztę kraju, z Eindhoven, Groningen i Maastricht jako klastrami drugorzędnymi. Tak wysoka koncentracja przestrzenna popytu na segment premium czyni planowanie sieci handlowej w Holandii bardziej efektywnym w przeliczeniu na pojedynczy sklep niż na analogicznych rynkach w Belgii czy Niemczech. To jeden z kluczowych powodów, dla których ICI Paris XL i Douglas są w stanie z zyskiem zarządzać gęstą siecią stacjonarną w tym kraju.
Najpopularniejsze marki sprzedawane w Holandii (2026): miks niemiecki, francuski i hiszpański
Struktura najpopularniejszych marek w Holandii różni się od belgijskiej. Podczas gdy Belgia skłania się ku rynkowi francuskiemu, Holandia w większym stopniu importuje zapachy z Hiszpanii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych – kraje te generują łącznie około 32% wartości importu, z Francją, Włochami i Wielką Brytanią na kolejnych pozycjach. Ten rozkład geograficzny potwierdza rolę Holandii jako zdywersyfikowanego hubu dystrybucyjnego, a nie importera powiązanego z jednym kierunkiem.
Zestawienie bestsellerów idealnie oddaje ten wieloźródłowy model. Czołowe pozycje zajmują domy mody i marki designerskie: katalog Dior, katalog YSL, katalog Tom Ford, katalog Hugo Boss, katalog Calvin Klein, Lancome oraz Giorgio Armani. Silna obecność marek Hugo Boss i Calvin Klein jest w Holandii znacznie bardziej zauważalna niż w Belgii, co odzwierciedla zarówno większą otwartość holenderskich konsumentów na amerykańskie i niemieckie marki designerskie, jak i strukturę dostaw ukierunkowaną na wolumen eksportowy z tych rynków.
W segmencie niszowym prym wiodą katalog Maison Francis Kurkdjian, katalog Parfums de Marly, Creed, katalog Le Labo, katalog Byredo oraz Diptyque. Le Labo i Byredo posiadają wyjątkowo silną pozycję na rynku holenderskim w porównaniu z ich ogólnym udziałem w Europie – wynika to częściowo z minimalistycznego designu tych domów perfumeryjnych, który idealnie wpisuje się w holenderską estetykę, a częściowo z faktu, że Bol.com i Douglas Online zainwestowały w staranniej dobraną ofertę niszową niż analogiczne serwisy w Belgii.
ICI Paris XL, dysponujący ponad 150 sklepami w Holandii oraz rozbudowanym kanałem internetowym, pozostaje dominującą siecią perfumerii w kraju. Douglas Netherlands i Bol.com dopełniają ten krajobraz e-commerce i omnichannel. Pełny katalog Scento odzwierciedla szeroki wachlarz marek trafiających w gusta holenderskich klientów, oferując zarówno zapachy dla kobiet, jak i zapachy dla mężczyzn, precyzyjnie wpisujące się w strukturę popytu w holenderskich perfumeriach. Szersza kategoria, jaką jest perfumiarstwo niszowe, to najszybciej rosnący segment w holenderskim handlu detalicznym na przestrzeni lat 2026 i 2027.
Ewolucja portfolio marek od 2020 roku postępuje stabilnie, choć inaczej niż w Belgii. Podczas gdy rynek belgijski utrzymał silne przywiązanie do tradycyjnych domów francuskich, handel w Holandii sukcesywnie dywersyfikował swoją ofertę niszową: marki amerykańskie (Le Labo, Byredo) i włoskie (Xerjoff, Acqua di Parma) zyskiwały udziały rynkowe obok francuskich ikon niszy. Ta dywersyfikacja wynika po części z większej otwartości kulturowej holenderskich klientów na różnorodne style, a po części z roli kraju jako centrum logistycznego, dzięki czemu europejski asortyment niemal każdej marki niszowej jest natychmiast łatwo dostępny na rynku holenderskim.
Kanał online: Bol, Douglas, ICI Paris XL i 30% udziału e-commerce w kategorii beauty
Holandia notuje najwyższy wskaźnik penetracji zakupów online w sektorze beauty w Europie Zachodniej. Publicznie dostępne badania konsumenckie wskazują, że 30,7% populacji Holandii w wieku 12+ dokonało zakupu kosmetyków lub perfum przez internet w 2024 roku – w porównaniu z 21,4% w roku 2020. Kosmetyki i perfumy plasują się obecnie na szóstym miejscu wśród najpopularniejszych kategorii online w kraju, ustępując odzieży i elektronice, lecz wyprzedzając kategorie, które dominują w handlu elektronicznym większości innych rynków europejskich.
Holenderski krajobraz e-commerce jest unikatowy w skali Europy. Bol.com, rodzimy lider e-handlu generujący ponad 2 miliardy USD rocznej sprzedaży, radzi sobie w Holandii lepiej niż Amazon. Daje to przewagę lokalnym operatorom logistycznym i tworzy zupełnie inne środowisko konkurencyjne niż w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii. Wyspecjalizowane platformy beauty – Douglas, ICI Paris XL, Etos i Kruidvat – dominują w sprzedaży perfum przez internet, a każda z nich pełni określoną rolę: Douglas odpowiada za segment designerski premium i wybraną niszę, ICI Paris XL kładzie nacisk na specjalistyczną głębię asortymentu, Etos reprezentuje segment mass-market i drogeryjny, a Kruidvat napędza wolumeny atrakcyjną polityką cenową.
Całkowita wartość holenderskiego rynku beauty e-commerce przekroczyła w 2024 roku 2 miliardy USD, a prognozy wskazują na osiągnięcie 3 miliardów USD do 2029 roku. Udział internetu w całkowitej sprzedaży detalicznej artykułów kosmetycznych należy do najwyższych w Europie i stale rośnie. Kategoria zapachów podąża dokładnie tą samą ścieżką – udział sprzedaży perfum online systematycznie rósł rok do roku w latach 2024 i 2025. Prognoza Scento: udział kanału internetowego w całkowitej sprzedaży detalicznej perfum w Holandii przekroczy 40% do 2030 roku, co będzie najszybszym tempem wzrostu wśród wszystkich głównych rynków UE.
Z perspektywy marek i sprzedawców holenderski rynek cyfrowy stanowi najbardziej bezwzględne środowisko operacyjne w zachodnioeuropejskim handlu perfumami. Przejrzystość cen, dostępność ofert zagranicznych oraz swoboda poruszania się między kanałami sprawiają, że każda oferta online musi bronić się realną wartością, a nie przywiązaniem lojalnościowym klientów. Marki i detaliści, którzy wygrywają w holenderskim kanale online, z reguły odnoszą sukcesy w całej Europie Północnej – holenderski konsument to najbardziej wymagający tester zakupów beauty online na naszym kontynencie. Bestsellery zapachowe w ofercie Scento pokazują, po jakie pozycje najbardziej wymagający klienci z Europy Północnej sięgają najchętniej w 2026 roku.
W holenderskim segmencie beauty e-commerce systematycznie rośnie także udział zakupów mobilnych, choć wolniej niż na rynkach południowoeuropejskich. Holendrzy dzielą zakupy między smartfony a komputery stacjonarne niemal po równo. Zakupy na desktopie dominują przy droższych produktach z segmentu premium i niszowego, gdzie kluczowe znaczenie ma porównanie cen i zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami. Ten podział jest znacznie bardziej zrównoważony niż na jakimkolwiek innym kluczowym rynku UE, co świadczy zarówno o gotowości holenderskiego klienta do dłuższego przeglądania oferty na komputerze, jak i o dojrzałości interfejsów mobilnych w holenderskich sklepach.
Modele subskrypcyjne oraz quizy ułatwiające dobór perfum cieszą się wyjątkowym uznaniem holenderskich e-konsumentów. Zorientowany cyfrowo i elastyczny profil klienta sprzyja formule „przetestuj zanim kupisz”, w której odlewki i spersonalizowane rekomendacje obniżają ryzyko związane z odkrywaniem niszowych kompozycji. Holenderscy klienci decydują się na zakup pełnego flakonu po skorzystaniu z quizów rekomendacyjnych na poziomie wyraźnie wyższym niż na mniej zaawansowanych cyfrowo rynkach UE.
Jakość logistyki i realizacji zamówień ma fundamentalne znaczenie w holenderskim handlu perfumami online. Wyjątkowo sprawna infrastruktura dostaw ostatniej mili gwarantuje standard doręczenia na następny dzień, a nawet tego samego dnia – poziom rzadko spotykany na innych rynkach europejskich. Holenderscy konsumenci traktują ten standard jako normę i wybierają tych sprzedawców, którzy potrafią mu sprostać. Każda marka wkraczająca na holenderski rynek e-commerce bez konkurencyjnego zaplecza dostawczego będzie miała trudności ze zbudowaniem lojalności, bez względu na bogactwo katalogu czy atrakcyjność cen. Poprzeczkę jakości doręczeń wyznacza tu infrastruktura Bol.com, co dla holenderskiego e-klienta stanowi warunek bezdyskusyjny.
Perspektywy na 2030 rok: Holandia utrzyma pozycję per capita i wzmocni rolę hubu reeksportowego
Trzy kluczowe wnioski Scento dotyczące holenderskiego rynku zapachów do 2030 r.
Po pierwsze, Holandia utrzyma trzecią pozycję w zestawieniu per capita. Przewaga Belgii i Irlandii ma charakter strukturalny, a dystans dzielący poziom holenderski od czołowych miejsc pozostaje znaczny. Podobnie duża jest przewaga Holandii nad krajem zajmującym czwartą lokatę – Portugalia, Francja i kilka innych rynków tworzą zwartą grupę, lecz notują wyniki stale poniżej poziomu holenderskiego. Przewiduje się, że holenderska konsumpcja per capita będzie umiarkowanie wzrastać do 2030 roku, umacniając kraj na trzeciej pozycji.
Po drugie, rola centrum reeksportowego ulegnie dalszemu wzmocnieniu. Coraz więcej globalnych marek kosmetycznych decyduje się na centralizację dystrybucji europejskiej w centrach fulfilmentowych w okolicach Rotterdamu i lotniska Schiphol, a holenderski import perfum ma rosnąć w tempie od 8 do 12% rocznie do 2030 roku. Trajektoria ta odzwierciedla zarówno organiczny wzrost wolumenu wymiany handlowej w UE, jak i strukturalne przenoszenie operacji dystrybucyjnych do hubów w Holandii. Wartość importu w 2030 roku przekroczy 3 miliardy USD, wyraźnie zmniejszając dystans dzielący Holandię od Niemiec.
Po trzecie, udział kanału internetowego przekroczy 40% całkowitej sprzedaży w kategorii perfum do 2030 roku, co stanowi najszybszą dynamikę transformacji handlowej w całej UE. Czynniki napędzające ten proces (dominacja Bol.com na rynku krajowym, sprawna strategia cyfrowa perfumerii Douglas, specjalistyczne doświadczenie ICI Paris XL oraz elastyczność holenderskich konsumentów) pozostają stabilne, a trendy z lat 2024 i 2025 cechuje wyjątkowa konsekwencja. Holenderski klient e-commerce w segmencie beauty pozostanie najbardziej wymagającym sprawdzianem dla sprzedawców w UE co najmniej do 2030 roku.
Ta podwójna struktura rynku (znaczący konsument wewnętrzny oraz unijne centrum logistyczne) stanowi trwałą cechę wyróżniającą Holandię na tle pozostałych państw członkowskich i sprawia, że znaczenie tego kraju dla branży perfumeryjnej daleko wykracza poza jego 17,8-milionową populację. W perspektywie 2030 roku Holandia jeszcze mocniej ugruntuje swoją pozycję jako logistyczny szkielet Europy w kategorii perfum, łącząc krajowy rynek premium na trzecim miejscu per capita z pozycją zachodnioeuropejskiego lidera pod względem penetracji kanałów online.
Dynamika konkurencji między handlem tradycyjnym a internetowym będzie się do 2030 roku dalej zaostrzać. Holenderskie sieci wyspecjalizowanych perfumerii mocno zainwestowały w model omnichannel od 2022 roku, a przenikanie się selekcji w sklepach stacjonarnych z szerokością oferty online zachodzi w Holandii szybciej niż na jakimkolwiek innym rynku UE. Sprzedawcy, którzy połączą bogatą ofertę marek premium i niszowych z dyscypliną cenową narzucaną przez kanał online, zachowają dominację na holenderskim rynku perfum do 2030 roku. Podmioty, które zawiodą na którymkolwiek z tych pól, stracą udziały na rzecz międzynarodowych specjalistów e-commerce zaopatrujących holenderskich konsumentów z centrów logistycznych w Niemczech, Belgii i we Włoszech.
Wnioski dla strategii marek są jednoznaczne: producenci, którzy oprą swoją europejską dystrybucję o węzły w Holandii i zainwestują w silną obecność w holenderskich kanałach wyspecjalizowanego e-commerce, zyskają przewagę strukturalną w całej Europie Północnej. Z kolei marki, które potraktują Holandię jako rynek drugorzędny względem Niemiec czy Francji, nie wykorzystają w pełni swojego potencjału – holenderski klient nagradza jakość obsługi bardziej niż samą skalę i bez wahania odwraca się od niedoinwestowanych marek na rzecz tych, które spełniają bezkompromisowe standardy tego rynku.
Prognoza dla holenderskiego rynku perfum do 2030 roku jest optymistyczna, lecz bezwzględnie weryfikuje przygotowanie operacyjne na każdym poziomie. Konsumpcja per capita utrzyma wysoki poziom, wolumeny reeksportu będą rosły w wysokim jednocyfrowym tempie, a kanał online osiągnie 40% całkowitej sprzedaży w kategorii. Konsumenci będą pogłębiać swoje zainteresowanie niszowymi kompozycjami, bezustannie porównując oferty. Handel wyspecjalizowany ulegnie dalszej konsolidacji, w której najsilniejsi gracze omnichannel odbiorą udziały słabszym konkurentom. Podwójna rola kraju – jako chłonnego rynku premium i kluczowego hubu logistycznego dla całej UE – pozostaje fundamentalnym punktem wyjścia, a każda marka i detalista analizujący strategię na rynku holenderskim powinien traktować te dwa aspekty jako nierozerwalną całość.
Dla Scento i całego sektora perfumeryjnego Holandia to jednocześnie prestiżowy rynek zbytu i operacyjny kręgosłup europejskiej dystrybucji. Pozyskanie holenderskiego klienta oznacza przekonanie do siebie najbardziej zaawansowanego cyfrowo konsumenta w UE, a zabezpieczenie holenderskiej bazy magazynowej zapewnia strategiczne zaplecze łańcucha dostaw dla rynków w Niemczech, Polsce, Belgii, Francji i Czechach. Personalizowany dobór perfum pozostaje najprostszą drogą dotarcia do nowych holenderskich klientów segmentu premium, a cała kategoria, jaką jest perfumiarstwo niszowe, będzie motorem napędowym wzrostu strukturalnego aż do 2030 roku.
Szerszy europejski kontekst oraz analizę miejsca Holandii na mapie unijnego rynku perfum przedstawia przygotowany przez Scento raport na temat europejskiego rynku zapachów.
Powyższa analiza opiera się na badaniu holenderskiego rynku perfum przeprowadzonym przez Scento w okresie od października 2025 do kwietnia 2026 roku. Szczegółowy opis metodologii jest dostępny dla przedstawicieli mediów pod adresem [email protected].
Źródła
- Zakupy online; cechy osób (tabela 84889NED), CBS (Statistics Netherlands).
- Ponad 8 na 10 osób dokonało zakupów online, CBS, .
- Europejski przemysł kosmetyczny i kosmetyków do pielęgnacji ciała, Cosmetics Europe; pełne dane: Cosmetics Europe, wyniki rynkowe 2025 (PDF, z danymi Euromonitor).
- Eksport perfum i wód toaletowych (HS 330300) według kraju, 2024, UN Comtrade za pośrednictwem World Integrated Trade Solution (WITS), Bank Światowy.
Odpowiedzi na twoje pytania
- Jak Holandia wypada na tle Europy pod względem spożycia perfum?
- Holandia jest trzecim w Unii Europejskiej konsumentem perfum w przeliczeniu na mieszkańca: w 2024 roku około 836 kilogramów na 1,000 mieszkańców, za Belgią z 1,486 kilogramów i Irlandią z 1,447 kilogramów. Pod względem wolumenu bezwzględnego kraj należy do ośmiu największych unijnych rynków perfum, choć liczy zaledwie 17.8 miliona mieszkańców. Holenderski klient jest bardziej zaangażowany w świat perfum niż przeciętny mieszkaniec UE, a strukturalnie napędzają to wysokie dochody do dyspozycji, duża gęstość zaludnienia miast w aglomeracji Randstad oraz najwyższej klasy penetracja wyspecjalizowanych drogerii i perfumerii.
- Dlaczego Holandia jest ważnym rynkiem perfum w Europie?
- Z dwóch powodów, których żaden inny kraj UE nie łączy tak wyraźnie: to strukturalnie wysoki rynek krajowy w przeliczeniu na mieszkańca ORAZ największy w Europie węzeł dystrybucji i reeksportu perfum. Port w Rotterdamie i lotnisko Schiphol sprawiają, że Holandia jest faktycznym punktem logistycznym UE dla perfum. Rocznie trafia tam importem około 1.9 miliarda USD wartości perfum, a porównywalny wolumen wyjeżdża do Niemiec, Polski, Francji i innych krajów UE. Holenderski import perfum rósł w latach 2020–2024 w tempie około 13.67% CAGR, czyli jednym z najszybszych w Europie.
- Jak duży jest holenderski rynek perfum?
- Krajowy rynek perfum w Holandii wart jest około 534 milionów USD w ujęciu detalicznym w 2025 roku i do 2030 roku ma rosnąć skromnie, w tempie około 1.3% CAGR. Wolumen konsumpcji to około 14,000–15,000 ton rocznie. Holenderski e-commerce kosmetyczny jako całość jest wyraźnie większy: w 2024 roku przekroczył 2 miliardy USD, a do 2029 roku ma sięgnąć 3 miliardy USD, co obejmuje zarówno perfumy, jak i pokrewną sprzedaż online produktów do pielęgnacji. Połączenie średniej wielkości rynku krajowego z nieproporcjonalnie dużą rolą węzła logistycznego daje Holandii podwójny profil w branży perfumeryjnej, jakiego nie ma żaden inny kraj UE. Cosmetics Europe, na podstawie szerszej bazy cen detalicznych, podaje dla 2025 roku 3079 miliarda zł, czyli o 3.3% mniej niż w 2024. Perfumy stanowią 18.4% wydatków Holendrów na kosmetyki, znacznie więcej niż 11.9% w Niemczech.
- Gdzie Holendrzy kupują perfumy?
- Prym wiodą wyspecjalizowane sieci kosmetyczne. ICI Paris XL prowadzi ponad 150 holenderskich sklepów i ma silną ofertę online, Douglas w Holandii łączy pokaźną sieć sklepów stacjonarnych z biznesem internetowym, a w kanale drogerii masowych dominują Etos i Kruidvat. Udział kanału online jest najwyższy w Europie Zachodniej: w 2024 roku 30.7% Holendrów w wieku 12+ kupiło online kosmetyki lub perfumy, wobec 21.4% w 2020 roku. Bol.com, krajowy lider holenderskiego e-commerce, sprzedaje też znaczące ilości perfum, zarówno z segmentu designerskiego, jak i na wejściowym poziomie niszowym.
- Jakie marki perfum są najpopularniejsze w Holandii?
- Dominują domy designerskie: Dior, Yves Saint Laurent, Tom Ford, Hugo Boss, Calvin Klein, Lancome i Giorgio Armani. W segmencie niszowym przodują Maison Francis Kurkdjian, Parfums de Marly, Creed, Le Labo, Byredo i Diptyque. Struktura holenderskiego importu różni się od belgijskiej: perfumy trafiają do Holandii najczęściej z Hiszpanii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych, a uzupełniającymi dostawcami są Francja, Włochy i Wielka Brytania. Odzwierciedla to rolę Holandii jako wieloźródłowego węzła dystrybucji, a nie importera zależnego od jednego korytarza i francuskiej produkcji.
- Dlaczego Holandia jest centrum reeksportu perfum?
- Dzięki trzem strukturalnym atutom. Rotterdam, największy port Europy pod względem wolumenu, obsługuje morski import kontenerowy od światowych dostawców perfum. Schiphol, trzecie co do wielkości lotnisko towarowe w Europie, przyjmuje drogą powietrzną produkty premium i te, którym zależy na czasie. Wreszcie centralne położenie w UE i multimodalne połączenia drogowe, kolejowe i śródlądowe czynią z Holandii najsprawniejszy punkt redystrybucji do Niemiec, Belgii, Francji, Polski i Czech. Wokół Schiphol i Rotterdamu skupia się wiele centrów realizacji zamówień kosmetycznych, które obsługują dystrybucję w całej UE. Holandia jest jednocześnie drugim co do wielkości importerem perfum w UE po Niemczech i jednym z największych reeksporterów. UN Comtrade odnotowuje za 2024 rok holenderski eksport perfum o wartości $1.03 miliarda.
- Czy holenderskie zakupy perfum online rosną?
- Tak, i jest to najszybciej rosnący kanał w krajowej sprzedaży detalicznej perfum. Udział zakupów online w kategorii kosmetyków i pielęgnacji wzrósł z 21.4% Holendrów w wieku 12+ w 2020 roku do 30.7% w 2024 roku, a kosmetyki i perfumy są dziś szóstą najczęściej kupowaną w sieci kategorią w kraju. Kanał online perfum prowadzą Bol.com, Douglas, ICI Paris XL, Etos i Kruidvat. Scento prognozuje, że udział online w całej holenderskiej sprzedaży perfum przekroczy 40% do 2030 roku, najszybciej spośród głównych rynków UE, a tej strukturalnej przewagi Holandia raczej nie straci.
Cytuj tę stronę
Scento (2026). Rynek perfum w Holandii 2026: import, online i marki. Aktualizacja: 8 października 2026. https://www.scento.com/pl/blog/dutch-fragrance-statistics-2026