llms.txt

Statistici despre industria parfumurilor 2026: peste 100

28 min de citit

Pe scurt

O imagine bazata pe date a pietei parfumurilor din 2026: dimensiunea pietei, cresterea regionala, vanzarile online, cheltuielile Gen Z, orientarea spre premium si tendintele de sustenabilitate.

Perfume Industry Statistics 2026: 100+ Stats You Need to Know

Industria parfumurilor este in plina expansiune in 2026, iar vanzarile globale sunt estimate sa ajunga la 88,7 € billion, sustinute de o crestere anuala de 8,04 %. Printre factorii-cheie se numara cheltuielile mai mari ale generatiei Gen Z, orientarea spre parfumuri premium si de nisa si ascensiunea comertului online, care creste cu un CAGR de 9,21 %. Iata o imagine de ansamblu:

  • Segmentul premium domina: 65,25 % din valoarea pietei in 2025.
  • Impactul generatiei Gen Z: cheltuielile pentru parfumuri au crescut cu 26 % in 2024.
  • Cresterea vanzarilor online: se estimeaza ca comertul electronic va reprezenta 33 % din venituri pana in 2025.
  • Tendinte regionale: Europa conduce cu o cota de piata de 35,3 %, in timp ce regiunea Asia-Pacific inregistreaza cea mai rapida crestere, cu un CAGR de 9,54 %.
  • Sustenabilitatea conteaza: 65 % dintre cumparatorii de produse de lux prioritizeaza optiunile ecologice.

Aceasta evolutie reflecta schimbarea obiceiurilor consumatorilor, care pun accent pe personalizare, inovatie digitala si formule de calitate superioara, precum Eau de Parfum. Industria depaseste oferta destinata pietei de masa pentru a raspunde nevoilor cumparatorilor cu preferinte diverse, atenti la valoare si implicati digital.

Industria parfumurilor in 2026: statistici-cheie si tendinte ale pietei

Industria parfumurilor in 2026: statistici-cheie si tendinte ale pietei

Cifre-cheie despre industria parfumurilor, 2025–2026

88,7 € billion

Vanzari globale de parfumuri estimate pentru 2026, sustinute de o crestere anuala de 8,04 %

Analiza Scento

5,04 €B, +7,8 %

Venit net Puig in 2025: 5.042 € million, +7,8 % la comparabil

Puig 1

8.174 €M

Veniturile LVMH din parfumuri si cosmetice in 2025, stabile (0 %) pe baza organica

LVMH 3

17,1 € billion

Valoarea de retail a categoriei de parfumuri si produse parfumate din Europa, in 2025

Cosmetics Europe 7

85.000+

Membri in comunitatea de parfumuri Scento

Date interne Scento

1. Statistici proprietare Scento

Scento

Date proprietare Scento: perspective asupra descoperirii moderne a parfumurilor

Datele Scento ofera o imagine clara asupra modului in care consumatorii descopera parfumuri in 2026, evidentiind schimbari de comportament si preferinte.

Peste 85.000 de membri fac parte din comunitatea de parfumuri Scento (date interne Scento). Acest grup in crestere reflecta indepartarea de cumparaturile traditionale din magazine, pe masura ce tot mai multi oameni cauta experiente olfactive atent selectionate si personalizate.

Catalogul Scento include peste 1.000 de parfumuri de designer si de nisa (date interne Scento). De la branduri de lux la parfumieri independenti si etichete de nisa emergente, colectia reflecta accentul tot mai mare pus de industrie pe varietate si individualitate.

Utilizatorii Scento au completat peste 75.000 de teste de profil olfactiv (date interne Scento). Acest numar ridicat subliniaza o tendinta-cheie: cumparatorii cauta indrumare personalizata pentru a naviga printre multitudinea de optiuni de parfumuri. Popularitatea acestor teste demonstreaza cat de mult apreciaza consumatorii recomandarile personalizate, bazate pe date, in detrimentul cumparaturilor la intamplare.

O alta observatie importanta: decanturile de 8ml, care ofera aproximativ 120 de pulverizari, le permit utilizatorilor sa descopere parfumuri fara sa se angajeze la sticle in marime normala (date interne Scento). Aceste constatari ofera o perspectiva asupra evolutiei pietei globale a parfumurilor.

Date despre comenzile Scento, actualizare 2026

Cele mai cumparate cinci parfumuri de pe Scento intre octombrie 2025 si septembrie 2026 au fost Louis Vuitton Imagination, Creed Aventus, Amouage Guidance, Louis Vuitton Ombre Nomade si Xerjoff XJ 1861 Naxos, clasate in functie de decanturile achizitionate de clienti.10 Casele aflate in top dupa ponderea decanturilor au fost:

  1. Louis Vuitton: 9,5 %
  2. Amouage: 8,5 %
  3. Parfums de Marly: 7 %
  4. Creed: 6,5 %
  5. Xerjoff: 5 %

Doar clasamente si ponderi, din Scento Fragrance Index.

2. Dimensiunea si cresterea pietei globale

Piata parfumurilor isi continua traiectoria ascendenta

Potrivit Global Market Insights, vanzarile globale de parfumuri sunt pe cale sa ajunga la $88,7 billion pana in 2026. Alte firme de cercetare estimeaza dimensiunea pietei intre $60.26 billion si $82.38 billion pentru acelasi an, cu rate de crestere proiectate de 8,04 % CAGR (Mordor Intelligence; Research Nester).

Traiectoria de crestere a pietei variaza usor de la un raport la altul, proiectiile CAGR situandu-se intre 5,4 % (Global Market Insights) si 8,8 % (SkyQuest) in urmatorul deceniu. Cresterea este alimentata in principal de majorarea veniturilor disponibile si de preferinta tot mai mare pentru parfumurile premium, pe masura ce veniturile globale cresc cu 3,5 % anual (Global Market Insights).

Parfumurile premium au dominat piata, reprezentand 65,25 % din valoarea totala a pietei in 2025 (Mordor Intelligence). Intre timp, generatia Gen Z a devenit un motor-cheie al cresterii, majorandu-si cheltuielile pentru parfumuri cu 26 % in 2024 (Mordor Intelligence). Eau de Parfum s-a remarcat, de asemenea, ca preferinta favorita, reprezentand 54,34 % din cota veniturilor in 2025 (Mordor Intelligence).

In sectiunea urmatoare, vom analiza tendintele regionale pentru a descoperi unde se manifesta cel mai dinamic aceasta crestere.

3. Analiza pietei regionale

Europa conduce, Asia-Pacific accelereaza

Europa continua sa domine piata globala a parfumurilor, detinand o impresionanta cota de 35,3 % din piata globala in 2024. Numai Franta reprezinta o remarcabila cota de 24 % din contributia Europei (Perfume Market Report; SkyQuest). De asemenea, se estimeaza ca regiunea va genera 37 % din cresterea segmentului de lux pana in 2030, consolidandu-si pozitia de lider in parfumeria de lux (Global Market Insights).

Intre timp, Asia-Pacific se contureaza drept regiunea cu cea mai rapida crestere, cu o rata anuala compusa de crestere (CAGR) estimata intre 9,54 % si 10,66 % pana in 2031. Aceasta crestere rapida este alimentata in mare parte de extinderea clasei de mijloc in tari precum China si India (Mordor Intelligence; Research Nester). Piata parfumurilor de lux din regiune urmeaza, de asemenea, sa creasca intr-un ritm anual constant de 7,9 % pana in 2030 (Global Market Insights).

Orientul Mijlociu reprezinta o piata cu valoare ridicata, cu radacini adanci in traditiile parfumurilor opulente si persistente, precum oudul si attarurile. Consumatorii din regiune au cheltuieli ridicate pe cap de locuitor, parfumurile de lux avand adesea preturi de aproximativ $325 pentru un flacon de 100ml (SkyQuest).

In America de Nord, comportamentul consumatorilor se schimba vizibil. Cumparatorii renunta sa se limiteze la un singur parfum reprezentativ si isi construiesc, in schimb, garderobe olfactive variate. De exemplu, femeile sunt cu 37 % mai predispuse decat barbatii sa aleaga parfumuri in functie de starea lor de spirit din ziua respectiva (Research Nester).

In continuare, vom analiza modul in care aceste preferinte regionale modeleaza principalele canale de vanzare din industrie.

Pentru parfumul pe care il cauta cel mai des fiecare tara europeana, vezi cel mai cautat parfum din fiecare tara europeana.

4. Canale de vanzare

Magazinele fizice domina in continuare, dar vanzarile online recupereaza rapid

Magazinele fizice raman un pilon al vanzarilor de parfumuri, reprezentand 42,65 % din vanzarile estimate pentru 2025 si generand $11.82 billion in 2024. Avand in vedere ca 60 % dintre consumatori prefera sa testeze produsele in persoana, este limpede de ce conteaza experienta directa a mirosului, texturii si ambalajului (Mordor Intelligence; Global Market Insights). Aceasta legatura senzoriala continua sa sustina importanta comertului traditional, chiar si pe masura ce industria evolueaza.

Intre timp, comertul online castiga rapid teren, inregistrand o rata anuala compusa de crestere (CAGR) impresionanta de 9,21 % pana in 2031 si ajungand la peste 770 million de clienti (Mordor Intelligence; Research Nester). Pentru a compensa lipsa experientei senzoriale, platformele digitale folosesc acum profilarea bazata pe AI si ofera testari prin abonament, facilitandu-le consumatorilor explorarea parfumurilor fara sa intre intr-un magazin (Mordor Intelligence).

Retelele sociale au devenit, de asemenea, un motor puternic al descoperirii parfumurilor. Platforme precum TikTok au un rol important, influentand 45 % dintre achizitiile facute de utilizatorii retelelor sociale din SUA. Numai hashtagul #PerfumeTikTok a adunat 6,4 billion de vizualizari, iar generatia Z si-a crescut cheltuielile pentru parfumuri cu 26 % in 2024 (Research Nester; Mordor Intelligence).

Se estimeaza ca piata parfumurilor online va reprezenta 33 % din venituri pana in 2025, iar veniturile din comertul electronic urmeaza sa depaseasca $5 billion pana in 2027 (Research Nester). Brandurile imbina avantajele ambelor lumi prin strategii omnichannel, precum „Scent Stations” fizice si concepte de automate, combinand placerea experientei tactile din magazin cu comoditatea explorarii digitale (Mordor Intelligence).

Aceste canale de vanzare in continua evolutie evidentiaza schimbarile dinamice ale comportamentului consumatorilor si ale tiparelor de cheltuieli.

5. Cheltuielile consumatorilor si date demografice

Femeile conduc cheltuielile, dar barbatii sunt segmentul cu cea mai rapida crestere

Piata parfumurilor continua sa evolueze, iar tendintele cheltuielilor consumatorilor reflecta schimbari semnificative in comportamentul de cumparare.

Femeile raman principalele cumparatoare, reprezentand 53,52 % din veniturile pietei in 2026, desi aceasta pondere este in scadere fata de 61,7 % in 2025. Aceasta dominanta isi are originea in asocierea de lunga durata dintre parfum, ingrijire personala si identitate.

Intre timp, segmentul masculin se extinde rapid, cu o rata anuala de crestere de 6,6 %. Adolescentii, in special baietii, impulsioneaza aceasta tendinta, cheltuielile lor crescand cu 26 % fata de anul precedent. Platformele de socializare precum TikTok si Instagram au avut un rol esential in schimbarea felului in care barbatii percep parfumul, integrandu-l in rutine mai ample de ingrijire personala.

La nivel global, consumatorul mediu contribuie cu $8.19 la veniturile din parfumuri. Unele regiuni se remarca in mod special, precum Arabia Saudita, unde oudul si parfumurile orientale sunt foarte apreciate, si SUA, unde se estimeaza ca vanzarile de parfumuri vor ajunge la 9 € billion pana in 2026.

Cumparatorii mai tineri inclina spre calitate, nu cantitate: peste 60 % dintre cei din pietele dezvoltate prefera un singur parfum de inalta calitate. In plus, sustenabilitatea conteaza - 65 % dintre consumatorii de lux sunt dispusi sa plateasca mai mult pentru optiuni prietenoase cu mediul.

In ceea ce priveste preturile, parfumurile din gama medie au reprezentat 39,1 % din piata in 2025. Pana in 2026, se estimeaza ca parfumurile non-lux vor reprezenta 63,8 % din vanzari, iar cele de lux, 36,2 %. Aceste schimbari evidentiaza evolutia prioritatilor si preferintelor de pe piata mondiala a parfumurilor.

Expertul tău personal în parfumuri te așteaptă

Completează testul nostru rapid de parfumuri și descoperă parfumuri designer și de nișă autentice, alese pe gustul tău – explorează-le ca decanturi și mostre de 2, 5, 8 și 30 ml, ca să le poți încerca pe fiecare înainte de a alege un flacon întreg.

Descoperă-ți parfumul

6. Volumul productiei si al vanzarilor

Parfumul: de la un lux ocazional la un element esential de zi cu zi

Obiceiurile consumatorilor au remodelat piata parfumurilor, transformandu-le dintr-un rasfat rar intr-o necesitate de zi cu zi.

Se estimeaza ca piata mondiala a parfumurilor va creste semnificativ, valoarea sa fiind estimata intre $64.47 billion si $88,7 billion pana in 2026. Aceasta crestere a veniturilor reflecta o schimbare a prioritatilor de productie. Se asteapta ca parfumurile de masa sa conduca aceasta crestere, impulsionate de consumatorii care cauta optiuni accesibile, dar de inalta calitate.

Producatorii se concentreaza tot mai mult pe formule cu concentratii mai ridicate, precum Eau de Parfum si Parfum, care ofera o persistenta mai indelungata si un raport calitate-pret mai bun. Acest lucru corespunde asteptarilor in schimbare ale consumatorilor, care acorda prioritate parfumurilor ce imbina persistenta cu senzatia ca isi merita pretul.

Franta ramane o forta majora in productia mondiala de parfumuri, exportand parfumuri in valoare de aproximativ $7 billion worth of perfume in 2022, iar peste 50,5 % din productie ajunge pe pietele internationale. Regiunea Grasse, cunoscuta pentru expertiza sa in dezvoltarea ingredientelor, continua sa fie un centru al inovatiei. Pana in 2026, se estimeaza ca Europa va detine aproximativ 35 % to 36 % din cota de piata mondiala a parfumurilor.

Un alt motor al cresterii productiei si vanzarilor este popularitatea in crestere a "colectiilor de parfumuri". Aceasta tendinta presupune ca publicul sa isi alcatuiasca selectii de parfumuri adaptate diferitelor stari de spirit, anotimpuri si ocazii. Pe masura ce cumparatorii renunta sa se bazeze pe un singur parfum reprezentativ, industria se adapteaza pentru a raspunde cererii de varietate si personalizare.

Parfumurile catre care se indreapta de fapt aceste vanzari, la nivel mondial si in comenzile europene Scento, sunt clasate in statisticile noastre despre cele mai bine vandute parfumuri.

7. Cele mai bine vandute branduri si companii

Jucatorii de forta care contureaza piata de peste $60B

Piata parfumurilor, evaluata la peste $60 billion, este conturata de cativa jucatori dominanti. Giganti globali precum LVMH, L’Oréal, Coty, Estée Lauder, Chanel si Puig conduc industria, dominand atat segmentul de lux, cat si pe cel de masa. Capacitatea lor de a imbina exclusivitatea cu accesibilitatea a fost esentiala, intrucat consumatorii cauta tot mai mult parfumuri de calitate la o gama variata de preturi.

In prezent, produsele non-luxury reprezinta 63,8 % din totalul vanzarilor, in timp ce segmentul premium genereaza 57,5 % din venituri. Acest echilibru evidentiaza o piata in care brandurile de lux isi pastreaza prestigiul, in timp ce ofertele de masa se dezvolta oferind preturi accesibile fara a face compromisuri in privinta calitatii. Lansarile recente de produse ilustreaza aceasta dinamica in continua evolutie.

In august 2023, Coty a lansat Burberry Goddess, obtinand vanzari record si demonstrand strategia sa pe doua piete. Doi ani mai tarziu, Miu Miu a lansat Miutine, o apa de parfum premium cu note de capsuni salbatice si zahar brun, profitand de tendinta gourmand. Chanel si-a consolidat, de asemenea, pozitia in segmentul de lux cu BLEU DE CHANEL L’EXCLUSIF in august 2025, folosind lemn de santal din Noua Caledonie provenit din surse sustenabile. Aceste lansari subliniaza apetitul tot mai mare al consumatorilor pentru parfumuri care imbina inovatia cu calitatea.

"Pietele de masa si cele de prestigiu se contopesc, brandurile premium fiind prezente pe canalele de masa, iar brandurile de lux cu preturi accesibile avand succes." - Larissa Jensen, SVP and Global Beauty Advisor, Circana

Parfumurile de masa sunt in prezent segmentul cu cea mai rapida crestere, cu o rata de crestere estimata la 11 % pana in 2026. Branduri precum Sol de Janeiro au avut succes atragand Generatia Z cu spray-uri parfumate gourmand, concepute pentru a fi folosite in straturi, o tendinta care a prins avant intre 2025 si 2026. In plus, rezonanta emotionala joaca un rol important, intrucat 80 % dintre consumatori aleg acum parfumuri in functie de capacitatea lor de a le imbunatati starea de spirit si starea de bine.

Veniturile Puig continua sa creasca Venituri nete, milioane €. Surse: rezultatele Puig pentru 20251; rezultatele Puig pentru 2024, prin Beauty Packaging2; cifra pentru 2023 este analiza Scento a rezultatelor Puig din 2024 (4.790 M€ ÷ 1.113, folosind cresterea raportata de +11,3%).
AnVenit net Puig
20234.304 €M
20244.790 €M
20255.042 €M

Veniturile obtinute de fiecare dintre aceste grupuri din parfumerie, de la L’Oréal si LVMH la Puig si Chanel, sunt comparate in statisticile noastre despre veniturile brandurilor de parfumuri.

Intensitatea iernii si parfumurile axate pe starea de bine contureaza anul 2026

Schimbarile de sezon aduc un suflu nou preferintelor in materie de parfumuri, iar iarna 2026 pune in prim-plan arome mai profunde si mai melancolice. Notele florale usoare fac loc unor profiluri de "intensitate intunecata", cu note indraznete precum flori negre, cacao, sofran si cardamom. Aceste parfumuri mai bogate raspund dorintei tot mai mari pentru arome care trezesc emotii si exprima individualitatea. In paralel, experientele inspirate de natura castiga teren, pe masura ce tot mai multi oameni se indreapta catre elemente cu efect de ancorare, precum lemn maturat, balsam, radacini aromatice si chiar acorduri inspirate de biotehnologie, precum petrichorul, pentru a cultiva o legatura cu lumea naturala.

Piata "nostalgiei senzoriale" este, de asemenea, in plina expansiune, sustinuta de note dulci si reconfortante precum caramelul si vanilia cu note de unt, iar estimarile ii plaseaza valoarea la $23 billion pana in 2026. Retelele sociale amplifica aceste tendinte, cautarile de parfumuri florale crescand cu 225 %, iar cele pentru "dark cologne" explodand cu 1.000%. In plus, 65 % dintre consumatorii din S.U.A. renunta la utilizarea unui singur parfum si aleg in schimb sa combine parfumuri pentru corp, par si produse de ingrijire personala, pentru o experienta mai personalizata.

Preferintele regionale continua sa contureze aceste tendinte, reflectand influente culturale diverse. De exemplu, consumatorii din Orientul Mijlociu raman fideli parfumurilor de lux pe baza de oud, care pun in valoare traditiile regionale. In schimb, cumparatorii japonezi prefera parfumurile discrete si delicate. Intre timp, parfumurile cu eticheta curata, axate pe starea de bine, domina in Germania, iar in China, clasa mijlocie aflata in crestere stimuleaza cererea pentru formate usor de luat in calatorii si parfumuri inspirate din Occident.

"Parfumurile de iarna vor raspunde cererii pentru profiluri olfactive mai inventive, valorificand dubla oportunitate de a pozitiona joaca drept un nou pilon al starii de bine si de a raspunde dorintei consumatorilor de a se exprima mai liber prin parfum." - Cosmetica Labs

Aceste preferinte in schimbare ale consumatorilor modeleaza si modul in care brandurile abordeaza pietele regionale. Colectiile sezoniere in editie limitata reprezinta acum 15 % din vanzarile de parfumuri de lux. In regiunea Asia-Pacific, brandurile valorifica momente culturale precum Anul Nou Lunar si Diwali, lansand ambalaje exclusive, concepute special pentru aceste sarbatori. De exemplu, in noiembrie 2025, Coty Inc. a lansat Chloé Rose Naturelle Intense — prima sa linie de parfumuri reincarcabile — pentru a raspunde cererii tot mai mari de solutii de ambalare ecologice.

TENDINTE IN PARFUMERIE PENTRU 2026

Concluzie

In 2026, industria parfumurilor trece printr-o transformare care depaseste cu mult simpla crestere a pietei. Cu o valoare de $82.38 billion si estimari care indica atingerea pragului de $121.26 billion by 2031, la o rata anuala de crestere de 8,04 %, preferintele in schimbare ale consumatorilor remodeleaza totul, de la designul produselor pana la modul in care sunt comercializate parfumurile. Aceste schimbari redefinesc in mod semnificativ peisajul industriei.

Iata trei tendinte-cheie care impulsioneaza aceasta evolutie:

  • Parfumurile premium sunt in prim-plan, acest segment detinand 65,25 % din cota de piata si inregistrand o crestere anuala de 8,45 %. Formulele cu concentratie ridicata devin tot mai populare, asa cum am explorat mai devreme in acest articol.
  • Inovatia digitala transforma experienta de cumparare, iar instrumente precum profilarea olfactiva bazata pe AI si testarea virtuala contribuie la depasirea limitarilor senzoriale ale cumparaturilor online. Se preconizeaza ca retailul online va creste cu o rata de 9,21 % to 12,4 % CAGR.
  • Sustenabilitatea a devenit o conditie esentiala, brandurile adoptand ambalajele reincarcabile si ingredientele biotehnologice pentru a raspunde asteptarilor celor 65 % dintre consumatorii de lux care aleg acum cu prioritate optiuni ecologice.

Tendintele regionale arata, de asemenea, directia in care se indreapta piata parfumurilor. Europa continua sa fie in frunte datorita brandurilor sale cu traditie, in timp ce regiunea Asia-Pacific se contureaza drept piata cu cea mai rapida crestere, inregistrand un 9,54 % CAGR. Totodata, segmentul parfumurilor unisex se dezvolta rapid, cu un 9,3 % CAGR, pe masura ce distinctiile traditionale dintre genuri in preferintele olfactive se estompeaza. Aceste evolutii transforma modul in care consumatorii descopera parfumurile si interactioneaza cu ele.

Datele proprietare ale Scento ofera o perspectiva mai detaliata asupra acestor schimbari. Cu 85.000+ membri activi, 1.000+ parfumuri atent selectionate si 75.000+ chestionare completate (date interne Scento), platforma se afla intr-o pozitie unica pentru a urmari aceste tendinte in timp real. Cresterea interesului pentru descoperirea personalizata, formatele de ambalaj mai mici si modelele de abonament reflecta dorinta consumatorului modern de confort si individualitate.

Cifrele spun o poveste convingatoare: industria parfumurilor devine mai personalizata, mai atenta la mediu si mai orientata spre digital, oferind consumatorilor o varietate si un control fara precedent. Brandurile care adopta aceste schimbari nu doar ca isi vor mentine relevanta, ci vor prospera intr-o piata tot mai sofisticata. Cele care se opun risca sa ramana in urma intr-un peisaj aflat in rapida evolutie.

Cum am realizat aceasta analiza

Cifrele despre companii si piata din noile cifre-cheie, din grafic si din sursele de pe aceasta pagina provin din rezultatele anuale, organizatiile din industrie si rapoartele mentionate in lista de surse, verificate la 8 octombrie 2026. Monedele si ratele de crestere sunt prezentate asa cum apar in fiecare sursa. Cifrele marcate „Analiza Scento” reprezinta propria interpretare a cercetarilor publicate de catre Scento.

„Date despre comenzile Scento” se refera la Scento Fragrance Index: analiza proprie Scento a comenzilor platite pentru decanturi, plasate intre octombrie 2025 si septembrie 2026 si expediate in Europa. Sunt publicate doar clasamente si ponderi, niciodata numarul comenzilor, cantitatile de produse sau veniturile.

  • Fiecare decant achizitionat de un client se numara o singura data, indiferent de marime; parfumurile sunt clasate in functie de aceste decanturi.
  • Comenzile anulate, de test, ale angajatilor si cele gratuite sunt excluse, la fel ca parfumurile in flacoane intregi, accesoriile si seturile cadou.
  • Un parfum inclus in clasament trebuie sa depaseasca un numar minim de comenzi separate; cifrele bazate pe prea putine comenzi nu sunt publicate.

Mai multe cercetari de acest tip sunt reunite in sectiunea noastra de statistici despre industria parfumurilor.

Surse

  1. Puig inregistreaza o crestere puternica si vanzari record de peste 5 €bn, Puig, 2026. puig.com
  2. Puig raporteaza rezultate record in 2024, Beauty Packaging, 2025. beautypackaging.com
  3. Performanta solida intr-un context economic si geopolitic global perturbat (rezultatele din 2025), LVMH, 2026. lvmh.com
  4. Rezultatele anuale din 2025, L’Oréal, 2026. loreal-finance.com
  5. Rezultatele pentru intregul an 2025, Givaudan, 2026. givaudan.com
  6. Impactul economic al contrafacerii in sectoarele imbracamintei, cosmeticelor si jucariilor din UE, EUIPO, 2024. euipo.europa.eu
  7. Industria noastra (performanta pietei in 2025), Cosmetics Europe, 2026. cosmeticseurope.eu
  8. Kering si L’Oréal isi finalizeaza alianta strategica, Kering, 2026. kering.com
  9. Retailul de produse de infrumusetare premium si de masa din SUA inregistreaza rezultate pozitive in 2025, Circana, 2026. circana.com
  10. Indicele parfumurilor Scento, octombrie 2025 – septembrie 2026, datele comenzilor Scento, 2026.

INTREBARI FRECVENTE

Cum contribuie Generatia Z la cresterea industriei parfumurilor?

Generatia Z schimba lumea parfumurilor, punand accent pe conexiunea emotionala si exprimarea de sine, in locul ideilor traditionale despre lux. Pentru tinerii din aceasta generatie, parfumurile nu sunt doar accesorii — sunt instrumente prin care isi afirma individualitatea. O tendinta populara in randul lor este suprapunerea parfumurilor, prin care combina mai multe arome pentru a crea un parfum personal, distinctiv.

Platformele de social media, in special TikTok, joaca un rol major in modul in care aceasta generatie descopera si alege parfumurile. Cumparaturile de parfumuri au devenit mai interactive si mai influentate de tendinte, deciziile fiind modelate de influenceri digitali si continut viral. Dincolo de estetica, Generatia Z pune un accent puternic pe sustenabilitate, transparenta si incluziune. Tinerii sunt atrasi de parfumurile neutre din perspectiva genului si de ingredientele obtinute in mod etic, incurajand brandurile sa-si regandeasca abordarea pentru a raspunde acestor asteptari.

Interesant este ca Generatia Z cheltuieste, de asemenea, mai mult pe parfumuri decat generatiile mai in varsta, impulsionand cresterea pietei. Atentia acordata tendintelor digitale si consumului ghidat de valori nu doar remodeleaza industria, ci stimuleaza si idei noi si directii inedite pentru branduri.

Cum influenteaza sustenabilitatea piata parfumurilor?

Sustenabilitatea joaca un rol tot mai important in industria parfumurilor, influentand atat metodele de productie, cat si strategiile de marketing. Consumatorii mai tineri, in special milenialii si Generatia Z, prefera tot mai mult parfumurile care pun in evidenta ingredientele naturale, ambalajele ecologice si materialele obtinute in mod etic. Aceasta schimbare de prioritati transforma modul in care brandurile relationeaza cu publicul lor.

Ca raspuns, multe companii de parfumuri adopta practici menite sa-si reduca impactul asupra mediului. De la reducerea emisiilor de carbon pana la imbunatatirea eficientei utilizarii resurselor, aceste schimbari sunt in concordanta cu obiectivele globale de mediu. Dincolo de beneficiile ecologice, astfel de eforturi contribuie la consolidarea increderii si loialitatii consumatorilor, pozitionand sustenabilitatea drept un motor al inovatiei si progresului in lumea parfumurilor.

Cum schimba tehnologia modul in care oamenii cumpara parfumuri?

Tehnologia schimba felul in care cumparam parfumuri, facand experienta mai captivanta, personalizata si convenabila. Platformele de social media precum TikTok joaca un rol important in influentarea deciziilor de cumparare, aproape jumatate dintre consumatori fiind influentati de continutul pe care il intalnesc online. In acelasi timp, comertul electronic este in plina expansiune, iar vanzarile online de parfumuri ar urma sa creasca de la 3 € billion in prezent la peste 5 € billion pana in 2027.

Brandurile folosesc inteligenta artificiala si instrumente bazate pe date pentru a oferi recomandari personalizate si experiente digitale captivante. Aceste progrese le permit cumparatorilor sa exploreze si sa aleaga parfumuri fara sa se bazeze pe mostre fizice. In plus, ascensiunea serviciilor cu abonament si a optiunilor in formate de calatorie — promovate adesea online — schimba obiceiurile de cumparare, oferind modalitati mai flexibile si convenabile de a te bucura de parfumuri de lux. Aceste inovatii sustinute de tehnologie ajuta brandurile sa se conecteze cu publicul tanar, familiarizat cu tehnologia, transformand totodata felul in care consumatorii descopera si cumpara parfumurile preferate.

De Sebastian Dobrincu, fondator si analist in industrie la Scento

Statistici despre productia de parfumuri

Parfumeria moderna functioneaza pe baza unui raport de 70/30 intre moleculele aromatice sintetice si extractele naturale — un raport care s-a mentinut stabil din 2015 si nu da semne ca s-ar inversa. Ponderea sintetica este structurala, nu estetica: restrictiile IFRA privind ingrediente naturale precum muschiul de stejar, muschiul de copac si anumite extracte de origine animala au restrans paleta de ingrediente naturale, in timp ce moleculele captive — substante aromatice proprietare detinute de Givaudan, Firmenich, IFF si Symrise — au devenit materiile prime care diferentiaza parfumeria fina contemporana. Chiar si casele de nisa promovate drept „inclinate spre natural” folosesc de obicei un amestec de ingrediente sintetice si naturale; ingredientele exclusiv naturale sunt rareori viabile comercial, avand in vedere persistenta si siajul asteptate de consumatori.

Productia europeana este concentrata in trei centre. Grasse, capitala istorica, este un pilon al productiei de extracte naturale — iasomie, trandafir, tuberoza, lavanda — si gazduieste aproximativ jumatate din forta de munca din industria parfumurilor din Franta. Versailles este centrul productiei contractuale, unde multe esente de prestigiu sunt produse in baza unor acorduri white-label, inainte de a fi trimise la imbuteliere specifica fiecarui brand. Geneva este centrul corporativ si creativ si gazduieste sediile celor patru mari case de parfumuri care furnizeaza materii prime si acorduri de baza majoritatii parfumierilor din lume.

Spania s-a afirmat drept o forta discreta a productiei: analiza Scento a datelor privind exporturile UE arata ca Spania reprezinta aproximativ 27 % din productia de parfumuri a UE, calculata in functie de valoarea exporturilor, impulsionata de prezenta industriala a Puig in Catalonia. Italia contribuie cu productie artizanala specializata din Florenta, Milano si Bologna; Regatul Unit pastreaza o prezenta de productie restransa, dar cu marje ridicate. Industria europeana de fabricare a parfumurilor angajeaza direct peste 90.000 de persoane, iar lantul de aprovizionare indirect angajeaza de cateva ori mai multe — in productia de flacoane din sticla, ambalaje, distributie, comert cu amanuntul si invatamantul de specialitate din domeniul parfumeriei.

Indicatorii volumului de productie subliniaza cat de concentrata este industria. Analiza Scento a productiei europene de parfumuri indica un volum anual de aproximativ 1,4–1,5 billion de unitati de parfum finit, in toate segmentele. Aproximativ 60 % din acest volum provine de la mai putin de cincizeci de producatori contractuali, iar primii zece producatori — inclusiv Cosmétique Active International (L'Oréal), Albéa, COSMOGEN si divizia de productie Puig — gestioneaza singuri peste 35 % din imbutelierea parfumurilor din UE. Productia de flacoane din sticla se desfasoara aproape in intregime prin sase producatori europeni de sticla (Verescence, Bormioli Luigi, Pochet, SGD Pharma, Stoelzle si Heinz Glas), creand un blocaj structural la nivelul ambalajelor, care limiteaza viteza cu care orice noua lansare de prestigiu poate creste dincolo de loturile in editie limitata.

Principalele companii de parfumuri dupa venituri in 2026

Sapte conglomerate domina veniturile globale din parfumeria de prestigiu in 2026. Divizia Perfumes & Cosmetics a LVMH se afla in frunte, sustinuta de Christian Dior, Guerlain, Givenchy, Maison Francis Kurkdjian si Loewe. L'Oréal Luxe ocupa locul al doilea datorita YSL Beauté, Lancôme si unui portofoliu de case distribuite prin contracte de licenta, inclusiv Maison Margiela Replica.

Coty Inc. — prin divizia Coty Luxury — detine licentele de parfumuri Calvin Klein, Hugo Boss, Gucci, Burberry si Tiffany & Co. Estée Lauder Companies detine Tom Ford Beauty, Aerin si Le Labo (achizitionat in 2014), ceea ce ii confera o expunere disproportionata la segmentul de nisa in raport cu veniturile totale. Inter Parfums distribuie Jimmy Choo, Coach, Lacoste si o serie lunga de licente ale caselor de moda. Puig — conglomeratul spaniol de produse de infrumusetare, detinut de o familie — detine Carolina Herrera, Paco Rabanne (acum Rabanne), Jean Paul Gaultier si Penhaligon's. Shiseido completeaza segmentul de top cu portofoliul sau de parfumuri Narciso Rodriguez, Issey Miyake si Serge Lutens.

Distributia dintre conglomerate si casele de nisa spune povestea mai interesanta. Analiza comenzilor Scento arata ca primele sapte conglomerate detin aproximativ 70 % din veniturile segmentului european al parfumurilor premium, insa rata lor de crestere se situeaza la media categoriei, de 4–5 % pe an. Casele independente de nisa — Creed (achizitionata de Kering in 2023 si detinuta de L'Oréal din 31 martie 2026), Byredo, Le Labo, Diptyque, Jo Malone London, Amouage, Xerjoff, Parfums de Marly — reprezinta o baza de venituri mai mica, dar cresc cu 8–11 % pe an. Fluxul de achizitii reflecta acest lucru: fiecare conglomerat fie a achizitionat o casa de nisa, fie cauta activ una.

Istoricul achizitiilor din ultimul deceniu dezvaluie logica strategica. Estée Lauder a cumparat Le Labo (2014) si Frederic Malle (2014). Puig a achizitionat Byredo (2022) si Penhaligon's. Kering a adus Creed in propria grupare in 2023, pentru o suma estimata la 3,8 miliarde USD, cea mai mare achizitie de nisa din istorie; L'Oréal a finalizat achizitia Kering Beauté, inclusiv Creed, pe 31 martie 2026. L'Oréal a absorbit Aesop in 2023. Tiparul este constant: conglomeratele platesc multipli de 10–15× veniturile pentru case de nisa consacrate, ca sa obtina o crestere pe care nu o pot produce intern. Raritatea creativa a nisei, condusa de fondatori, bazata pe poveste si cu preturi de raritate, nu se scaleaza prin manualele operationale ale conglomeratelor, motiv pentru care achizitia, nu lansarea organica, este calea dominanta de intrare.

Piata parfumurilor in functie de segmentul de pret

Trei segmente de pret structureaza piata globala a parfumurilor, iar fiecare raspunde unor intrebari comerciale diferite. Segmentul de masa — parfumuri cu preturi de $0–$49 — domina ca volum de unitati, reprezentand aproximativ 65 % din toate sticlele de parfum vandute la nivel mondial. Segmentul premium — $50–$149 — atrage cea mai mare parte a cumparatorilor noi; acesta este pragul pe care il trec majoritatea consumatorilor cand fac trecerea de la segmentul de masa la cel de prestigiu. Segmentul de lux si ultra-lux — $150+ — domina ca venituri, desi reprezinta o mica parte din volumul de unitati.

Diferenta este cea mai pronuntata in Europa. Analiza Scento a distributiei regionale a veniturilor arata ca segmentul de $150+ reprezinta peste 55 % din veniturile totale din Europa de Vest, desi insumeaza aproximativ 35 % din volumul de unitati. Invers, segmentul de $0–$49 reprezinta aproximativ 65 % din volumul de unitati, dar doar 18 % din venituri. Segmentul intermediar ($50–$149) este zona volatila — aici concureaza brandurile direct-to-consumer, alternativele inspirate de parfumuri cunoscute si casele independente pentru consumatorii care trec la un segment superior, dar nu s-au orientat inca spre lux.

Economia decanturilor depaseste cadrul segmentelor de pret. Un decant de 2ml dintr-un parfum de lux de $300 se vinde cu aproximativ $5–$8, incadrandu-se in segmentul de masa prin pretul absolut, dar in cel de lux prin costul pe mililitru. Categoria Scento exista tocmai in aceasta zona intermediara: le permite cumparatorilor sa descopere segmentul de lux fara sa plateasca pretul unui flacon intreg. De aceea, cadrul segmentelor de pret este tot mai putin relevant pentru piata din 2026 — intrebarea nu mai este „in ce segment a fost lansat acest parfum?”, ci „la ce pret de intrare il poate accesa consumatorul?”. Exploreaza decanturi de parfum pentru a vedea concret cum se calculeaza costul pe mililitru sau gaseste-ti parfumul cu ajutorul chestionarului de potrivire.

Mobilitatea intre segmente — ritmul in care cumparatorii urca pe scara preturilor — este indicatorul urmarit cel mai atent in industria de prestigiu. Analiza Scento a secventelor de cumparare din Europa arata ca, atunci cand au acces la testare prin mostre si decanturi, cumparatorii care incep in segmentul de $50–$149 ajung la cel de $150+ in 14–18 luni. Cei fara acest acces au nevoie, de regula, de 3–4 ani pentru aceeasi trecere, daca o fac vreodata. Canalul decanturilor accelereaza mobilitatea intre segmente: elimina angajamentul financiar care a conditionat istoric testarea parfumurilor de lux. De aceea, intre 2018–2020, brandurile de lux au trecut de la opozitia fata de economia decanturilor la parteneriate active cu retaileri de decanturi reglementati, incepand din 2023.

Statistici despre cumpararea parfumurilor de catre Generatia Z in 2026

Cumparatorii din Generatia Z — nascuti aproximativ intre 1997–2012 — sunt cohorta de consumatori de parfumuri cel mai atent studiata in categoria moderna, iar cifrele explica de ce brandurile isi reorganizeaza intregul proces de descoperire in jurul lor. Cheltuielile anuale medii pentru parfumuri ale cumparatorilor din Generatia Z au ajuns la aproximativ $200–$220 in 2025–2026, cu circa 25 % peste nivelul generatiei Millennials la aceeasi varsta. Barbatii din Generatia Z cheltuiesc cu 35–40 % mai mult pe comanda decat barbatii Millennials aflati in aceeasi etapa a vietii — aceasta generatie a depasit practic stigma sociala asociata interesului barbatilor pentru parfumuri, iar cheltuielile o reflecta.

Canalele de descoperire se diferentiaza clar. Aproximativ 66 % dintre cumparatorii din Generatia Z indica TikTok drept principalul canal prin care descopera parfumuri noi; Instagram se situeaza pe locul al doilea, cu aproximativ 38 %, iar recenzorii de pe YouTube ocupa locul al treilea, cu 31 %. Standul de parfumuri din magazinele fizice — in mod traditional principalul canal al primei intalniri cu un parfum — coboara pe locul al cincilea sau al saselea in cazul acestei cohorte. Parfumurile de nisa au rezultate disproportionat de bune in acest model de descoperire: TikTok favorizeaza aromele distinctive, care starnesc conversatii, orientand cohorta mai mult spre nisa decat spre parfumurile de designer, intr-o proportie mai mare decat in cazul oricarei generatii anterioare.

Adoptarea mostrelor si a decanturilor este semnalul structural definitoriu pentru Generatia Z. Datele comenzilor Scento din pietele sale europene arata ca clientii din Generatia Z prefera decanturi de 2ml si 5ml pentru testarea initiala, apoi trec la un decant de 8 ml sau la un decant dintr-un flacon de 30 ml, dupa ce identifica o familie de note reprezentativa. Parcursul de descoperire — mostra, decant, flacon de marime medie, flacon intreg — este de aproximativ patru ori mai granular decat tiparul generatiei millennial, bazat pe a merge la Sephora si a cumpara pe nevazute un parfum de 100ml. Aceasta generatie este mai prudenta cu banii si mai sigura pe propriul gust, iar economia decanturilor este formatul de produs firesc pentru ambele tendinte. Descopera parfumuri pentru femei, parfumuri pentru barbati sau cele mai noi aparitii, atent selectate.

Preferintele olfactive se deosebesc de asemenea in moduri masurabile fata de cele ale generatiilor anterioare. Analiza de catre Scento a datelor comenzilor Gen Z identifica fisticul, ambroxanul, iso-e-super si familia gurmanda a vaniliei drept note cu o crestere exceptionala — mentionate frecvent in conversatiile despre descoperiri initiate pe TikTok si transformate in achizitii efective intr-un ritm de 2–3× mai mare decat in catalogul general. Formulele de parfumuri cu note comestibile (cireasa, caramel, espresso, caramel sarat) ar fi inregistrat o crestere de peste 900 % in conversatiile de pe retelele sociale intre 2022 si 2025, confirmand apetitul generatiei pentru profiluri olfactive distinctive si care starnesc conversatii. Concluzia structurala este ca Gen Z nu cheltuieste pur si simplu mai mult pe aceleasi parfumuri cumparate de generatiile mai in varsta — tinerii influenteaza activ notele care ajung sa domine comercial categoria parfumurilor de prestigiu.

Ocuparea fortei de munca si amprenta productiei in industrie

Industria europeană a parfumurilor angajează direct peste 90.000 de persoane în roluri de producție, la care se adaugă multipli ai acestei cifre în lanțul indirect de aprovizionare — producția de flacoane din sticlă, designul ambalajelor, educația în parfumerie, distribuția, retailul și ecosistemul editorial și de influenceri care stimulează tot mai mult descoperirea. Franța conduce la capitolul ocupare directă în producție, cu aproximativ 32.000 de persoane în roluri legate de producția de parfumuri, concentrate în Grasse, Versailles și clusterul de ambalare din Île-de-France. Spania urmează datorită amprentei Puig în Catalonia și cozii lungi de producători contractuali care deservesc case europene distribuite prin licență.

Italia contribuie cu mestesuguri specializate si productie artizanala, sustinand un numar semnificativ de locuri de munca in jurul oraselor Florenta, Milano si Bologna; Regatul Unit mentine o baza de productie mai restransa, dar cu marje ridicate, in jurul caselor cu traditie Penhaligon's si Floris; contributia Germaniei este concentrata in chimia materiilor prime, prin Symrise. Contributia Elvetiei este disproportionat de mare in raport cu numarul de angajati: cele patru mari case de parfumuri din Geneva (Givaudan, Firmenich, IFF, Symrise) au aproximativ 15.000 de angajati in operatiunile lor globale, iar creatiile lor stau la baza parfumurilor create de parfumierii din spatele majoritatii parfumurilor de prestigiu din lume.

Imaginea ocuparii fortei de munca in aval este mai dinamica. Analiza de catre Scento a ecosistemului european al parfumurilor sugereaza ca retailul, distributia, operatiunile de e-commerce, educatia in parfumerie si ecosistemul editorial si al creatorilor de continut asigura inca 250.000+ de roluri in Europa. Segmentul de angajare cu cea mai rapida crestere este economia creatorilor: recenzentii specializati in parfumuri de pe TikTok, Instagram si YouTube influenteaza acum o parte considerabila a descoperirilor din categorie, iar numarul indirect de angajati ai agentiilor, echipelor de management al talentelor si operatiunilor care sustin creatorii s-a dublat aproximativ din 2022.

Educatia in parfumerie s-a extins si ea, devenind un segment economic distinct. Institutul Supérieur International du Parfum, de la Cosmétique et de l'Aromatique Alimentaire (ISIPCA) din Versailles, Grasse Institute of Perfumery si programele mai noi de la Cinquième Sens si Robertet Academy inscriu impreuna cateva mii de studenti anual. Formarea talentelor are o importanta strategica, deoarece volumul lansarilor de nisa este limitat de capacitatea creativa — exista doar un numar limitat de parfumieri pregatiti sa creeze parfumuri de nivelul celor de prestigiu, iar tiparul achizitiilor dintre conglomerate si casele de nisa face concurenta lansarilor noi de nisa pentru aceeasi resursa creativa rara.

Statistici despre parfumurile contrafacute in 2026

Parfumurile contrafacute costa industria europeana legitima aproximativ $3 billion in venituri anuale pierdute. Parfumurile se afla in mod constant printre primele trei categorii de produse confiscate la frontierele UE de unitatile de aplicare a drepturilor de proprietate intelectuala; analiza de catre Scento a datelor vamale arata ca parfumurile reprezinta intre 8–14 % din valoarea totala a confiscarilor la frontierele UE legate de proprietatea intelectuala, in functie de an. Contrafacerile vizeaza numele de prestigiu cele mai cunoscute — flacoanele emblematice de la Chanel, Dior, YSL, Tom Ford si Creed — deoarece economia contrafacerilor se bazeaza pe recunoasterea de catre consumatori.

Canalele de distributie sunt bine documentate: marketplace-uri online cu un nivel scazut de incredere, oferte pe platforme de comert social, revanzatori de produse importate prin canale gri si puncte de vanzare temporare neautorizate. Aproximativ 5–10 % dintre produsele parfumate vandute prin marketplace-uri neautorizate sunt contrafacute, iar proportia creste considerabil pentru produsele listate la 50–70 % sub pretul obisnuit de vanzare cu amanuntul. Economia contrafacerilor este concentrata geografic — productia are loc de regula in China, Turcia si EAU; distributia se face adesea prin puncte de intrare din Europa de Est si zona mediteraneana; livrarea catre consumatori se bazeaza tot mai mult pe modele de dropshipping.

Masurile de contracarare sunt importante pentru cumparatorii care aleg produse autentice. Retailerii autorizati — inclusiv Creed, Tom Ford, Maison Francis Kurkdjian, Byredo si Le Labo de pe Scento — opereaza in cadrul unui lant de aprovizionare verificat, care urmareste lichidul parfumat de la producator, prin distribuitor, pana la consumator. Economia decanturilor adauga un nivel util de autentificare: cand un decant este obtinut dintr-un flacon original verificat de catre un retailer reglementat, lantul de custodie este scurt si trasabil. Rasfoieste catalogul complet de parfumuri, selectia atent aleasa de cele mai vandute parfumuri sau cadourile parfumate; exploreaza indexul notelor daca un anumit acord este punctul de plecare.

Identificarea este mai dificila decat se asteapta cumparatorii. Cele mai frecvente indicii ale unui produs contrafacut — tipar aliniat gresit pe cutie, greutate a sticlei usor diferita, coduri de lot care nu trec verificarile de autenticitate — necesita o comparatie directa sau instrumente specializate, pe care consumatorul obisnuit nu le are la dispozitie. Mirosul este testul cel mai putin fiabil: o operatiune de contrafacere bine pusa la punct poate reproduce notele de varf si de mijloc suficient de bine pentru a trece de o verificare olfactiva superficiala, chiar daca evolutia parfumului difera de obicei la uscarea acestuia. Lectia pentru protectia consumatorilor este simpla — cumpara din canale autorizate, cu lanturi de aprovizionare trasabile, considera preturile cu peste 50 % sub pretul de retail un semnal de alarma si, pentru parfumurile pe care nu le cunosti, prefera canalul decanturilor sau al mostrelor in locul ofertelor la pret redus pentru flacoane intregi de pe platforme online nesupravegheate.

Aceasta analiza se bazeaza pe examinarea de catre Scento a datelor din industria europeana a parfumurilor, octombrie 2025 – aprilie 2026. O metodologie detaliata este disponibila presei la cerere, la [email protected].

Citați această pagină

Scento (2026). Statistici despre industria parfumurilor 2026: peste 100. Actualizat la 24 octombrie 2026. https://www.scento.com/ro/blog/perfume-industry-statistics-2026

28 min de citit