Rumunia to najbardziej niedoceniana historia wzrostu na rynku perfum w Unii Europejskiej. Wartość tamtejszego rynku detalicznego przekroczyła 400 milionów euro, notując około 25% wzrostu w porównaniu z poziomem sprzed pandemii, a w kraju po cichu rozwinęła się rodzima scena rzemieślnicza, która jeszcze dekadę temu nie istniała. Mimo to anglojęzyczne źródła na temat rumuńskiego rynku perfum pozostają skąpe, fragmentaryczne i zdezaktualizowane. Analiza Scento wypełnia tę lukę.
Niniejszy artykuł syntetyzuje publiczne dane rynkowe, wskaźniki handlowe oraz własną kierunkową interpretację sygnałów z zamówień Scento w Rumunii, tworząc spójny obraz pozycji rumuńskiego rynku w 2026 roku oraz kierunków jego rozwoju do roku 2030. Obraz ten jest jednolity pod każdym badanym przez Scento kątem: to dojrzewający rynek w fazie transformacji, na którym segment premium zdobywa udziały wartościowe szybciej, niż traci je segment masowy, a profil konsumenta coraz bardziej przypomina Europę Zachodnią sprzed pokolenia.
Rumuński nabywca perfum w 2026 roku nie jest już tym samym konsumentem, który napędzał rumuński handel produktami beauty w latach 2010–2019. Wyższe dochody realne, dojrzewająca sieć sprzedaży detalicznej marek premium oraz pokoleniowa zmiana w kulturowym podejściu do zapachów stworzyły rynek o strukturze diametralnie różnej od tej z czasów wstąpienia Rumunii do Unii Europejskiej w 2007 roku. Analiza sygnałów zakupowych klientów Scento w Rumunii od 2023 roku potwierdza to, co sugerowały publiczne dane rynkowe: Rumunia znajduje się na wczesnym etapie wieloletniej fali premiumizacji, która potrwa dłużej, niż zakłada większość obserwatorów.
Poniżej przedstawiono ustrukturyzowaną analizę rynku podzieloną na siedem części: kontekst rynkowy, trendy konsumenckie, zwrot ku marce premium, wiodące marki, rozwój e-commerce, podatki i polityka cenowa oraz perspektywy na 2030 rok. Każda sekcja opiera się na publicznych danych skorelowanych kierunkowo z sygnałami zamówień Scento, bez ujawniania wewnętrznych wolumenów platformy. Wniosek strukturalny we wszystkich sekcjach pozostaje niezmienny: Rumunia podąża ścieżką Europy Zachodniej sprzed pokolenia, a młodsza demografia i krótszy czas kompresji zmian tworzą jedną z najbardziej fascynujących trajektorii wzrostu rynku zapachów w UE.
Rynek perfum w Rumunii w liczbach
Wartość detaliczna rumuńskiego rynku perfum w 2025 roku
Cosmetics Europe 1
Wzrost w 2025 roku, najszybszy spośród dziewięciu porównywanych poniżej rynków europejskich
Cosmetics Europe 1
Wzrost wartości rumuńskiego rynku perfum od 2019 roku
Analiza Scento
Udział sprzedaży perfum w Rumunii realizowanej online w 2024 roku
Analiza Scento
Aktywne rumuńskie marki perfumeryjne
Analiza Scento
Udział Rumunii w przychodach Notino za FY2024
Touch Magazine 2
Zarys sytuacji: Rumuński rynek perfum dzisiaj
Rumunia zajmuje siódme miejsce w Unii Europejskiej pod względem wielkości wolumenu konsumpcji perfum, plasując się w przedziale około 3% udziału na poziomie krajowym obok Holandii, Irlandii i Portugalii. Wartość rynku krajowego przekroczyła 400 milionów euro w 2025 roku, co stanowi około 25% wzrostu w porównaniu z poziomem sprzed pandemii. Czynniki napędzające ten wzrost są dobrze ugruntowane: spadająca inflacja w miarę zbliżania się Zharmonizowanego Wskaźnika Cen Konsumpcyjnych do średniej unijnej, rosnące średnie dochody w Bukareszcie, Klużu-Napoce i Timișoarze oraz dojrzewająca sieć sprzedaży detalicznej premium, która obejmuje obecnie sklepy Douglas, eMAG Beauty Hub, Sephora Bucharest i rosnącą obecność sieci Marionnaud.
Według Scento Rumunia to najbardziej niedoceniana historia wzrostu w europejskiej branży perfumeryjnej. Brak rzetelnych anglojęzycznych opracowań na temat tego rynku sam w sobie stanowi istotny element tej historii: rynek o takiej skali, rozwijający się w takim tempie i posiadający tak świeżą scenę rzemieślniczą, zasługuje na znacznie lepszą dokumentację. Rumuńscy konsumenci kosmetyków, zwłaszcza miejski segment premium, zmieniają preferencje szybciej, niż nadążają za tym oficjalne rejestry. Rozdźwięk między dynamiką lokalnego rynku a stanem wiedzy w anglojęzycznych analizach branżowych stanowi sam w sobie szansę rynkową dla każdej uważnej marki lub detalisty.
Struktura kategorii odzwierciedla rynek znajdujący się w punkcie zwrotnym. Perfumy projektanckie wciąż przewodzą wolumenowo, ale segment niszowy awansował z pozycji niszowej ciekawostki na poziom w pełni wiarygodnej drugiej siły rynkowej. Segment zapachów masowych, zwłaszcza wolumen generowany w kanale drogerii, od 2022 roku uległ stagnacji w ujęciu realnym, a prognozy wskazują na dalszy spadek jego udziału wartościowego do 2030 roku. Wyspecjalizowany handel detaliczny beauty notuje stały wzrost od końca lat 2010–2019, na czele z konceptem shop-in-shop eMAG Beauty Hub otwartym w 2020 roku oraz nieustanną ekspansją stacjonarną sieci Douglas Romania w Bukareszcie, Klużu, Timișoarze i Jassach. Ofertę zamykają salony Marionnaud i Sephora w najpopularniejszych bukareszteńskich centrach handlowych: AFI Cotroceni, Mega Mall oraz Promenada Mall.
Otoczenie makroekonomiczne sprzyja popytowi na perfumy. Od 2018 roku dochód rozporządzalny w Rumunii rósł w ujęciu skumulowanym szybciej niż średnia unijna, a przeciętny dochód gospodarstwa domowego kształtuje się obecnie na poziomie około 30% poniżej średniej UE według parytetu siły nabywczej. Szczyt inflacyjny z lat 2022–2023 nadszarpnął realną siłę nabywczą w całej kategorii, jednak jej spadek w 2024 roku i na początku 2025 roku przywrócił korzystne warunki sprzyjające przechodzeniu do wyższych segmentów cenowych, co napędzało wybory rumuńskich konsumentów już przed szokiem inflacyjnym. Szczególnie Bukareszt wyrósł na jeden z najbardziej aktywnych rynków kosmetycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, ze wskaźnikami nasycenia powierzchnią handlową per capita zbliżającymi się do Warszawy i Pragi.
Struktura demograficzna wprowadza kolejny sprzyjający element. Rumunia ma młodsze społeczeństwo niż średnia unijna – odsetek populacji poniżej 35. roku życia jest tu wyższy niż we Francji, Włoszech czy Niemczech. Pokolenie poniżej 35 lat jest strukturalnie bardziej otwarte na perfumy niszowe, budowanie zapachowej garderoby i zakupy kosmetyków w modelu online-first niż grupy starsze, a ta demograficzna siła napędowa utrzyma się co najmniej do 2030 roku. Połączenie młodszej demografii, rosnących dochodów realnych i dojrzewającej infrastruktury handlowej stanowi fundament 25-procentowego wzrostu wartości sprzedaży detalicznej, jaki Rumunia odnotowała od 2019 roku. Wypłaszczenie tej trajektorii przed 2028 rokiem jest mało prawdopodobne.
Rumunia na tle innych europejskich rynków perfum
Cosmetics Europe odnotowuje rumuńską sprzedaż perfum na poziomie 400 mld euro w cenach detalicznych w 2025 r., czyli o 9,7% więcej niż w 2024 r., co jest najszybszym wzrostem spośród dziewięciu rynków poniżej, przy czym perfumy stanowią 17,9% rumuńskich wydatków na kosmetyki1. Rumunia odpowiadała za 8% przychodów internetowego sprzedawcy Notino w roku obrotowym 20242 i wyeksportowała w 2024 r. perfumy i wody toaletowe o wartości 0,06 mld USD3.
| Kraj | Sprzedaż zapachów, 2025 | Zmiana względem 2024 | Udział w wydatkach na kosmetyki | Na osobę (analiza Scento) |
|---|---|---|---|---|
| Rumunia | €0.400bn | +9,7% | 17,9% | 21,0 € |
| Francja | €3.401bn | +3,5% | 23,5% | 49,4 € |
| Hiszpania | €2.458bn | +9,5% | 20,8% | 50,0 € |
| Wielka Brytania | €2.202bn | +1,3% | 15,0% | 31,7 € |
| Niemcy | €2.144bn | +2,1% | 11,9% | 25,7 € |
| Włochy | €1.551bn | +7,4% | 12,1% | 26,3 € |
| Polska | €0.781bn | +8,6% | 12,2% | 21,4 € |
| Holandia | €0.701bn | −3,3% | 18,4% | 38,8 € |
| Belgia i Luksemburg | €0.528bn | +3,1% | 21,2% | 42,0 € |
| Europa (łącznie) | €17.075bn | +4,8% | 15,6% | — |
Ceny detaliczne, miliardy euro. Źródło: Cosmetics Europe, Market Performance 2025, z danymi Euromonitor1. Wartość na osobę to wynik analizy Scento: sprzedaż zapachów podzielona przez populację w 2025 roku. Belgia i Luksemburg są wykazane łącznie.
- Francja€3.401bn
- Hiszpania€2.458bn
- Wielka Brytania€2.202bn
- Niemcy€2.144bn
- Włochy€1.551bn
- Polska€0.781bn
- Holandia€0.701bn
- Belgia i Luksemburg€0.528bn
- Rumunia€0.400bn
Grecja to kolejny rynek wart porównania, a nasze statystyki rynku perfum w Grecji obejmują jego wielkość, import i eksport oraz zapachy zamawiane tam najczęściej.
Trendy konsumenckie: Wolumen, wartość i zwrot ku segmentowi premium
Główny wskaźnik wolumenu dla Rumunii wynosi około 6000 ton metrycznych perfum i wód toaletowych zużywanych rocznie w oparciu o dane z 2024 roku, co plasuje ten kraj w pierwszej dziesiątce UE pod względem wielkości, mimo średniej pozycji w przeliczeniu na mieszkańca. Wartość ta skrywa jednak znacznie ciekawszą tendencję: wzrost wartościowy od 2020 roku w sposób znaczący i konsekwentny wyprzedza wzrost wolumenowy.
Wolumen perfum premium w Rumunii rósł w tym okresie wolniej niż ich łączna wartość – to klasyczny statystyczny wyznacznik rynku przechodzącego transformację asortymentową w górę skali. Według Scento, traktując to jako obserwację analityczną, a nie deklarację marketingową: rumuński konsument perfum wydaje dziś więcej na mniejszą liczbę flakonów, wybierając jednak produkty wyższej jakości. Ten sam trend widoczny jest na sąsiednich rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, jednak w Rumunii zarysowuje się wyraźniej niż na Węgrzech czy w Bułgarii, wykazując zbieżność z procesami zachodzącymi w Polsce w latach 2017–2021, gdy polski handel detaliczny premium osiągał swój własny punkt zwrotny.
Wartość koszyka zakupowego rumuńskiego konsumenta perfum wykazuje tendencję wzrostową w ujęciu bieżącym, nawet przy stabilnym lub nieznacznie wyższym wolumenie sztukowym. Motorem napędowym jest substytucja segmentowa: klient, który pięć lat temu kupował dwa flakony projektanckie rocznie, dziś sięga po jeden zapach od projektanta oraz jeden z segmentu podstawowego niszowego (entry-level niche), charakteryzujący się znacznie wyższą ceną w przeliczeniu na mililitr. Sygnały zamówień Scento wskazują na identyczną ewolucję koszyka w ujęciu kohortowym: typowy klient z czasem przechodzi do wyższych segmentów, a zmiana struktury koszyka koncentruje się w segmencie niszowym.
Podział na mass market i premium ilustruje tę samą prawidłowość z innej perspektywy. Segment premium generuje dziś nieproporcjonalnie dużą część wzrostu wartościowego, podczas gdy wolumen produktów masowych pozostaje w dużej mierze na stałym poziomie. Do 2026 roku perfumy z segmentu premium i prestige łącznie odpowiadają za większość wartości kategorii, mimo mniejszego udziału wolumenowego. Segment masowy, zdominowany przez kanał sprzedaży bezpośredniej Avon oraz sieci drogeryjne DM, Mueller i ProfiMed, zachowuje znaczenie wolumenowe, lecz przestał być motorem wzrostu.
Zmienił się też wzorzec sezonowości popytu na perfumy w Rumunii. 4. kwartał zawsze był największy dzięki prezentom na Boże Narodzenie i Dzień Matki, ale różnica między 4. kwartałem a resztą roku zmniejszyła się wraz z upowszechnianiem się wśród miejskiej grupy premium zachowań polegających na budowaniu garderoby zapachowej. Rumuński nabywca w 2026 r. częściej robi wiele mniejszych zakupów w ciągu roku i rzadziej koncentruje całoroczne wydatki na perfumy w listopadzie i grudniu. Spłaszczanie krzywej sezonowości to jedna ze strukturalnych cech dojrzewającego rynku perfum, a rumuńska sprzedaż detaliczna jest pod tym względem coraz bardziej zachodnioeuropejska.
Szczyt zakupów prezentów na Dzień Matki w marcu jest również wyjątkowo silnym czynnikiem napędzającym popyt na perfumy w Rumunii. Kulturowe znaczenie obchodów Dnia Matki w Rumunii sprawia, że wzrost sprzedaży detalicznej w Q1 przewyższa średnią UE za ten sam okres, a perfumy należą do najczęściej wybieranych kategorii prezentowych. Łączna koncentracja zakupów prezentowych w Q1 i Q4 w rumuńskim handlu detalicznym perfumami jest wyraźnie wyższa niż średnia UE, ale tendencja ta stopniowo słabnie w miarę upowszechniania się zwyczaju komponowania garderoby zapachowej.
W segmencie premium widać wyraźne ukierunkowanie na rodziny zapachów gourmand, orientalnych oraz ambrowych. Rumuńscy odbiorcy preferują ciepłe, słodkie, waniliowo-ambrowe profile, stanowiące trzon kompozycji takich jak Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540, orientalnej linii Parfums de Marly oraz szerzej pojętej estetyki bliskowschodniej niszy. Świeże, cytrusowe i akwatyczne profile, które dominują wśród konsumentów z basenu Morza Śródziemnego, cieszą się w Rumunii mniejszym powodzeniem niż we Włoszech czy Hiszpanii. Kulturowe i klimatyczne dopasowanie ciepłych nut orientalnych do upodobań rumuńskich konsumentów to jeden z trwałych wzorców zidentyfikowanych przez Scento, wspierający ścieżkę wzrostu niszy do 2030 roku.
Zwrot ku marce premium: Od mass marketu do niszy, od drogerii po butik
Trzy konkretne kroki, jakie podejmują rumuńscy konsumenci w 2026 roku, przedstawione na podstawie analizy profilu odbiorców przygotowanej przez Scento.
Krok pierwszy to przejście z produktów masowych do marek projektanckich. Klienci, którzy przez całe swoje dwudzieste lata wybierali markę Avon, drogeryjne odpowiedniki zapachów projektantów oraz podstawowe mgiełki do ciała, po trzydziestce sięgają po czołowe domy mody: Dior Sauvage, Yves Saint Laurent Libre, Tom Ford Black Orchid, Lancome La Vie Est Belle oraz szerszy asortyment marek projektanckich dominujący na półkach w regionach DACH i CEE. Ten proces jest już dobrze ugruntowany i odpowiada za większość wzrostu wolumenu w tym segmencie. Grupa konsumentów sięgających po perfumy projektanckie po raz pierwszy powiększa się w ujęciu rok do roku od 2022 roku, charakteryzując się młodszym wiekiem i bardziej miejskim stylem życia niż tradycyjna baza klientów rynku masowego.
Drugi krok to przejście od marek projektanckich do segmentu entry-level niche. Klient, który pewnie sięga po kompozycje Dior czy Tom Ford, jest coraz bardziej skłonny rozważyć zakup Le Labo Santal 33, Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 czy orientalnych propozycji Parfums de Marly w przedziale cenowym od 250 do 350 euro. Ten proces jest zjawiskiem nowszym, silniej skoncentrowanym w miejskim segmencie premium i rosnącym w ujęciu procentowym szybciej niż krok pierwszy. To właśnie ta dynamika zmienia oblicze rumuńskiego rynku luksusowego. Klient wkraczający w segment niszowy zazwyczaj posiada już kilka flakonów od projektantów przed zakupem pierwszej niszy, a sygnały zakupowe Scento wskazują, że wybór perfum niszowych koreluje ze wzrostem całkowitych rocznych wydatków na zapachy.
Trzecim ruchem jest pojawienie się niewielkiej, ale wiarygodnej krajowej sceny rzemieślniczej. Rumunia ma dziś 15 aktywnych marek perfum, z czego 13 powstało w ciągu ostatnich pięciu lat. Calaj Perfume, założona w Aradzie w 2020 r., zdobyła uznanie w międzynarodowych konkursach i zbudowała wiarygodny kanał eksportowy do zachodnioeuropejskiej sprzedaży specjalistycznej. Odnowiony Miraj z Bukaresztu, pierwotnie rumuński dom perfumeryjny z lat 1950., wrócił na rynek w 2023 r. i odnotował wyraźny wzrost sprzedaży rok do roku. Marki te nie generują jeszcze wolumenu w skali europejskiej, ale sygnalizują krajową scenę twórczą, której dekadę temu nie było i która może wydać przełomowy międzynarodowy dom niszowy na początku lat 2030.
Ten trzeci proces ma równie istotne znaczenie kulturowe, co komercyjne. Rodzima rzemieślnicza scena perfumeryjna sprawia, że rumuńscy odbiorcy zaczynają postrzegać zapachy jako formę działalności twórczej, a nie jedynie importowany luksus. Ta zmiana kulturowa, w połączeniu ze wzrostem zamożności, pogłębia ogólne zaangażowanie w całą kategorię. Zainteresowanie mediów markami Calaj i Miraj sukcesywnie rośnie od 2023 roku, a świadomość olfaktoryczna miejskich konsumentów w Rumunii w tym samym czasie wyraźnie wzrosła.
Odlewki oraz formaty podróżne stanowią pomost, który pozwala początkującym entuzjastom perfum luksusowych testować niszowe kompozycje w cenie od 250 do 350 euro bez konieczności podejmowania ryzyka zakupu za 300 euro. To profil klienta, z myślą o którym powstało Scento, a dopasowanie między rumuńskimi odbiorcami przechodzącymi do segmentu premium a modelem dekantów jest widoczne w danych zamówień Scento od 2023 roku. Klienci zamawiający odlewkę 2 ml perfum MFK lub PdM częściej decydują się na zakup pełnowymiarowego flakonu niż ci, którzy poznają markę wyłącznie w tradycyjnej cenie detalicznej. Odlewki i formaty podróżne pozostają najprostszą drogą wejścia w świat perfum niszowych, a indywidualny quiz doboru zapachu Scento kieruje nowych klientów z Rumunii ku spersonalizowanym rekomendacjom z segmentu marek niszowych i projektanckich dopasowanym do ich preferencji.
Najpopularniejsze marki w Rumunii (2026): Nurt projektancki i wschodząca nisza
Popyt na perfumy w Rumunii skupia się dziś wokół marek projektanckich, jednak segment niszowy notuje tempo wzrostu rok do roku dwu- do trzykrotnie wyższe. Zestaw bestsellerowych marek projektanckich w Rumunii w dużej mierze pokrywa się z asortymentem dominującym w handlu detalicznym w regionach DACH i CEE: Dior, Yves Saint Laurent, Tom Ford, Giorgio Armani, Versace, Calvin Klein, Hugo Boss, Lancome oraz Carolina Herrera. Z kolei segment niszowy wybierany przez rumuńskich odbiorców reprezentują przede wszystkim Maison Francis Kurkdjian, Parfums de Marly, Creed, Xerjoff oraz Amouage – to tożsama czołówka bestsellerów niszowych, która napędza rynki premium w Niemczech, Włoszech i Francji, aczkolwiek o mniejszej głębokości penetracji rynku.
Oto analiza rumuńskiego konsumenta perfum przygotowana przez Scento, oparta na danych zakupowych z Rumunii od 2023 roku. Sygnał ten jest spójny w obrębie różnych grup zamówień, segmentów klientów i ujęć sezonowych. Domy projektanckie przewodzą pod względem liczby kupujących oraz łącznego wolumenu; domy niszowe przodują pod względem średniej wartości zamówienia, powtarzalności zakupów oraz dynamiki wzrostu kategorii. Klienci wybierający niszę wracają po kolejne zakupy częściej niż klienci marek projektanckich, co stanowi wyraźny dowód na to, że niszowi odbiorcy w Rumunii budują własne garderoby zapachowe, zamiast ograniczać się do pojedynczych transakcji.
Rumuńscy konsumenci wykazują dużą wrażliwość na głośne premiery niszowe, które generują rozgłos medialny i budują świadomość kategorii. Katalog Maison Francis Kurkdjian, na czele z Baccarat Rouge 540 i bogatym portfolio zapachów orientalno-ambrowych, osiąga w Rumunii nieproporcjonalnie wysoką dynamikę sprzedaży w porównaniu z całkowitą obecnością marki w Europie. Katalog Parfums de Marly, w szczególności kompozycje Layton, Delina i Pegasus, zyskał w Rumunii w ciągu ostatnich trzech lat rzeszę zwolenników przekraczającą średni udział marki w Europie Środkowo-Wschodniej. Katalog Creed, zwłaszcza Aventus, utrzymuje stabilną bazę klientów, głównie w segmencie zapachów męskich.
W segmencie marek projektanckich prym wiedzie kanon globalny. Katalog Dior oraz katalog YSL to dwa największe domy mody pod względem wolumenu sprzedaży w Rumunii. Tuż za nimi plasuje się katalog Tom Ford, wspierany przez linię Private Blend, łączącą ofertę projektancką z pozycjonowaniem niszowym. Katalog Giorgio Armani, w szczególności linie Si oraz Acqua di Gio, odpowiada za znaczący wolumen sprzedaży odpowiednio w segmencie damskim i męskim. Zestawienie marek projektanckich o wysokim wolumenie dopełniają Versace, Lancome i Calvin Klein, przy czym linie Versace Eros oraz Calvin Klein CK Everyone cieszą się szczególnym zainteresowaniem męskiej części odbiorców.
Podział według płci w popycie na zapachy w Rumunii odzwierciedla ogólny model zachodnioeuropejski. Kobiety odpowiadają za około 60% całkowitego wolumenu sprzedaży perfum, choć od 2022 roku to segment męski notuje szybszy wzrost procentowy. Penetracja niszy wśród mężczyzn wyraźnie przyspieszyła w Bukareszcie i Klużu, gdzie prym wiodą Creed Aventus, Parfums de Marly Layton oraz Tom Ford Tobacco Vanille. Perfumy dla kobiet oraz perfumy dla mężczyzn w ofercie Scento prezentują pełen asortyment kompozycji projektanckich i niszowych, idealnie dopasowany do preferencji rumuńskich klientów. Nabywcy mogą również przejrzeć pełną ofertę, aby uzyskać całościowy wgląd w rynek.
Najczęściej kupowane perfumy w Scento w Rumunii
Na podstawie Scento Fragrance Index: dziesięć perfum najczęściej kupowanych przez klientów w Rumunii w Scento, uszeregowanych według liczby opłaconych decantów wysłanych do Rumunii między październikiem 2025 a wrześniem 2026 roku. Podano wyłącznie pozycje w rankingu, bez wolumenów.
| Miejsce | Perfumy | Dom perfumeryjny |
|---|---|---|
| 1 | Guidance | Amouage |
| 2 | Imagination | Louis Vuitton |
| 3 | Valaya | Parfums de Marly |
| 4 | Guidance 46 | Amouage |
| 5 | Angels’ Share | By Kilian |
| 6 | Aventus | Creed |
| 7 | Baccarat Rouge 540 Extrait | Maison Francis Kurkdjian |
| 8 | Bianco Latte | Giardini di Toscana |
| 9 | XJ 1861 Naxos | Xerjoff |
| 10 | Ombre Nomade | Louis Vuitton |
Rumunia jest jedynym krajem z opublikowanym przez Scento zestawieniem top 10, w którym Louis Vuitton Imagination nie zajmuje pierwszego miejsca: prowadzi Amouage Guidance, a Amouage plasuje drugi zapach, Guidance 46, na 4. miejscu.
Jak liczymy: każdy dekant perfum, za który klient zapłacił (0.75, 2, 5, 8 lub 30 ml), liczy się raz, niezależnie od pojemności. Pomijamy anulowane zamówienia, bezpłatne produkty, wymiany, karty podarunkowe oraz zamówienia pracowników i testowe, a zapach trafia do rankingu tylko wtedy, gdy jego pozycję potwierdza wystarczająca liczba odrębnych zamówień.
Rozwój e-commerce: eMAG, Douglas i kanał internetowej sprzedaży perfum
Liderem rumuńskiego rynku e-commerce w kategorii beauty jest eMAG, największy sprzedawca internetowy w kraju pod względem łącznych obrotów. W 2020 roku firma otworzyła w bukareszteńskiej dzielnicy Băneasa koncept shop-in-shop Beauty Hub w segmencie premium i od tamtej pory stale rozwija asortyment perfum oraz liczbę współpracujących marek. Douglas Romania prowadzi ponad 30 salonów stacjonarnych i rozwija platformę internetową, koncentrując obecność w Bukareszcie, Klużu, Timișoarze oraz Jassach. Ofertę uzupełniają Sephora i Marionnaud, obecne w popularnych bukareszteńskich centrach handlowych: AFI Cotroceni, Mega Mall i Promenada.
Zmiana układu kanałów sprzedaży przebiega w sposób jednolity i konsekwentny. Udział handlu internetowego w sprzedaży perfum w Rumunii wzrósł z poziomu poniżej 15% przed pandemią do około 25% w 2024 roku, a według prognoz utrzyma tę dynamikę do 2030 roku. Profil rumuńskiego klienta e-commerce charakteryzuje się młodszym wiekiem, wielkomiejskim profilem oraz większą skłonnością do zakupów transgranicznych niż klient tradycyjny; znaczna część wydatków online trafia do detalistów z terenu UE oferujących wysyłkę do Rumunii w oparciu o korzystniejsze stawki VAT.
Z analizy Scento wynika, że rumuński konsument perfum coraz częściej w pierwszej kolejności wybiera sklep internetowy, a butik stacjonarny traktuje drugoplanowo. Sprzyja to platformom e-commerce działającym transgranicznie, w tym Scento, wywierając równolegle presję na tradycyjny kanał perfumerii stacjonarnych. Douglas Romania zareagował na to przyspieszeniem integracji omnichannel, natomiast eMAG postawił na poszerzenie oferty luksusowych produktów i silniejszą ekspozycję konceptu Beauty Hub. Rywalizacja rynkowa między wyspecjalizowanymi sprzedawcami lokalnymi a paneuropejskimi platformami internetowymi to jeden z fundamentów handlu perfumami w Rumunii w 2026 roku.
Handel transgraniczny odgrywa tu kluczową rolę. Znaczna część perfum zamawianych online w Rumunii przechodzi przez centra logistyczne w jurysdykcjach UE o niższych stawkach podatkowych, a rumuńscy klienci aktywnie porównują finalne ceny u sprzedawców z Niemiec, Holandii czy Włoch. Zwyczaj weryfikacji cen jest najlepiej widoczny w segmencie niszowym, gdzie realna oszczędność przy zakupie rzędu 250–350 euro w pełni uzasadnia dłuższy czas oczekiwania na dostawę i drobne niedogodności zamówień zagranicznych. Rumuńscy klienci kupujący niszę za granicą należą na ogół do najbardziej zaangażowanych pasjonatów perfum, co tworzy trwałą zależność między zakupami transgranicznymi a całkowitymi rocznymi nakładami na tę kategorię.
Udział handlu mobilnego (m-commerce) w Rumunii jest zauważalnie wyższy niż na większości rynków Europy Zachodniej. Klienci w Rumunii w wyjątkowym stopniu preferują zakupy na smartfonach – transakcje mobilne stanowią tam większy procent handlu internetowego w kategorii beauty niż wynosi średnia unijna. To zjawisko wynika zarówno ze struktury demograficznej (młodsze społeczeństwo), jak i infrastruktury (wysoka jakość mobilnego internetu szerokopasmowego). Dla marek i dystrybutorów działających w Rumunii optymalizacja kanału mobilnego przekłada się na znacznie wyższy zwrot z inwestycji (ROI) niż w Niemczech czy Francji. Bestsellery perfumeryjne na Scento odzwierciedlają aktualne wybory zakupowe rumuńskich klientów w 2026 roku, z kolei zestawienia oparte na akordzie róży nawiązują do bogatej rumuńskiej tradycji uprawy róży damasceńskiej, obecnej w lokalnym ogrodnictwie i perfumiarstwie od stuleci.
Podatki, VAT i wpływ cen na rumuńskiego konsumenta
Podstawowa stawka podatku VAT w Rumunii wynosi 19% i plasuje się w dolnym przedziale stawek w Unii Europejskiej. W Niemczech i Austrii stawki te wynoszą od 19 do 20%, w krajach nordyckich od 24 do 25%, a we Francji 20%. Niższa stawka VAT w Rumunii stanowi strukturalną zaletę, dzięki której kraj ten zyskał pozycję atrakcyjnego cenowo rynku docelowego dla zagranicznych zamówień perfum, częściowo niwelując wyższe koszty logistyki importowej, z jakimi mierzy się każdy rynek wschodniej części UE w porównaniu z centrami produkcyjnymi w Niemczech i Francji.
Niedawny spadek dynamiki inflacji ustabilizował siłę nabywczą. Po spadkach z lat 2022–2023 Zharmonizowany Wskaźnik Cen Konsumpcyjnych dla kosmetyków powrócił w 2024 i na początku 2025 roku w okolice wyznaczonego przez Europejski Bank Centralny celu inflacyjnego na poziomie 2%. Wprowadzony w 2025 roku pakiet fiskalny objął modyfikacje podatkowe, nie dotykając jednak bezpośrednio branży perfumeryjnej, co zapewniło stabilność stawek VAT w tej kategorii. Sytuacja podatkowa dla rumuńskiego handlu perfumami oraz lokalnych konsumentów pozostaje korzystna.
W praktyce oznacza to, że przy zakupie z Rumunii odlewka perfum niszowych o wartości 250 euro, realizowana przez jurysdykcję unijną z korzystnym opodatkowaniem, może być finalnie o 5 do 15% tańsza niż w przypadku zakupu dokonanego w Niemczech czy Holandii. Ten transgraniczny arbitraż cenowy tłumaczy część wolumenu sprzedaży zagranicznej i stanowi jeden ze strukturalnych powodów, dla których europejskie platformy e-commerce wysyłające zamówienia do Rumunii rosną od 2022 roku szybciej niż krajowy handel detaliczny. Ta różnica będzie się stopniowo zacierać w miarę postępującej harmonizacji podatków VAT, utrzyma się jednak co najmniej do 2027, a najpewniej do 2028 roku.
Istotnym czynnikiem w tym procesie są także kursy walut. Po okresie kilkuletniej umiarkowanej deprecjacji rumuński lej wykazuje relatywną stabilność wobec euro od 2023 roku. Ogranicza to ryzyko kursowe przy zamówieniach zagranicznych i pozwala rumuńskim konsumentom efektywniej korzystać z różnic w stawkach VAT. Stabilizacja waluty w zestawieniu z dyferencjałem podatkowym wspiera rozwój europejskiego handlu internetowego perfumami skierowanego do rumuńskich odbiorców, a tendencja ta prawdopodobnie nie ulegnie odwróceniu przed 2027 rokiem.
Prognozy na 2030 rok: Kierunki rozwoju rynku rumuńskiego
Trzy strukturalne prognozy Scento dla rumuńskiego rynku perfum do 2030 roku.
Po pierwsze, struktura sprzedaży będzie w dalszym ciągu przesuwać się w stronę segmentu premium. Prognozuje się, że perfumy niszowe zwiększą swój udział wartościowy o kolejne 5 do 10 punktów procentowych do 2030 roku, co pozwoli im osiągnąć pułap 35–40% całego rynku przed końcem dekady. To dynamika wyższa od średniej w UE, odzwierciedlająca tempo nadrabiania zaległości rozwojowych wobec Europy Zachodniej. Główną grupę napędzającą tę zmianę stanowią mieszkańcy Bukaresztu, Klużu i Timișoary, przy wsparciu ze strony Jassów, Braszowa i Konstancy. W mniejszych miastach oraz na prowincji proces przechodzenia do segmentu premium będzie wolniejszy, lecz nie ulegnie regresowi; segment masowy zachowa stabilną bazę do 2030 roku, mimo systematycznego wzrostu udziałów marek luksusowych.
Po drugie, udział e-commerce w sprzedaży perfum przekroczy poziom 35–40% do 2030 roku, zmniejszając dystans do rynków zachodnioeuropejskich. Sprzedaż internetowa będzie w dalszym ciągu odbierać udziały rynkowe tradycyjnym perfumeriom stacjonarnym, przy czym zakupy transgraniczne zachowają istotne znaczenie co najmniej do 2027 roku. Wzrost ten przypadnie w udziale wyspecjalizowanym sklepom internetowym, europejskim platformom zakupowym oraz sklepom firmowym marek (D2C); kanał masowy i drogerie zanotują stabilizację lub niewielki spadek. Podejście mobile-first pozostanie znacznie ważniejsze niż na rynkach Europy Zachodniej – każda marka czy dystrybutor w Rumunii musi traktować zakupy mobilne jako kanał wiodący, a nie uzupełniający.
Po trzecie, mała, lecz dynamicznie rosnąca lokalna scena rzemieślnicza – licząca dziś 15 marek, z których 13 powstało w ostatnich pięciu latach – będzie się nadal umacniać. Calaj, reaktywowana marka Miraj oraz cała grupa nowych rumuńskich brandów z lat 2020–2025 będą konsekwentnie profesjonalizować dystrybucję, identyfikację wizualną oraz działania w mediach zagranicznych. Bardzo prawdopodobne, że do 2030 roku Rumunia wyłoni przynajmniej jeden międzynarodowy niszowy dom perfumeryjny, a głównymi pretendentami do tego miana są Calaj lub któryś z podmiotów debiutujących na przełomie 2024 i 2025 roku. Wpływ rodzimej sceny twórczej na ogólny wzrost świadomości i zaangażowania w kategorię perfum ma większe znaczenie gospodarcze niż bezpośredni wolumen jej sprzedaży detalicznej.
W szerszej perspektywie branżowej Rumunia pozostaje jednym z najbardziej perspektywicznych i niedocenianych rynków wzrostu w Unii Europejskiej. Zachowania tutejszych konsumentów ewoluują w tym samym kierunku co w pozostałej części Europy, lecz znacznie szybciej. W przypadku zrównania konsumpcji per capita z poziomem Holandii czy Niemiec docelowy potencjał rynku jest dwukrotnie wyższy od obecnego. Do 2030 roku łączna wartość sprzedaży detalicznej na rumuńskim rynku perfum może wynieść od 600 do 750 milionów euro, w zależności od dynamiki premiumizacji oraz odporności czynników makroekonomicznych. Indywidualny dobór zapachu pozostaje najwygodniejszym punktem startowym dla nowych rumuńskich konsumentów segmentu premium, a kategoria, jaką są perfumy niszowe, stanie się głównym motorem rozwoju rynku w nadchodzącej dekadzie.
Szerszy kontekst pozycji Rumunii na europejskim rynku perfum przedstawia opracowana przez Scento analiza europejskiego rynku zapachów.
Powyższa analiza powstała na podstawie badań rynku perfum w Rumunii przeprowadzonych przez Scento w okresie od października 2025 do kwietnia 2026 roku. Szczegółowy opis metodologii jest dostępny dla przedstawicieli mediów pod adresem [email protected].
Źródła
- Europejska branża kosmetyczna i produktów do pielęgnacji ciała, Cosmetics Europe; pełne dane: Cosmetics Europe, wyniki rynkowe za 2025 r. (PDF, z danymi Euromonitor).
- Notino wyprzedza europejski rynek e-commerce, osiągając dwucyfrowy wzrost w 2024 r., Touch Magazine.
- Eksport perfum i wód toaletowych (HS 330300) według krajów, 2024, UN Comtrade za pośrednictwem World Integrated Trade Solution (WITS), Bank Światowy.
Odpowiedzi na twoje pytania
- Jak duży jest rumuński rynek perfum w 2026 roku?
- Z analizy Scento wynika, że rumuński rynek zapachów przekraczał w 2025 roku 400 milionów euro w wartości detalicznej, a w 2026 roku nadal rośnie, głównie za sprawą segmentu premium. Pod względem wolumenu Rumunia zużywa rocznie około 6,000 ton metrycznych perfum i wód toaletowych, co plasuje ją w pierwszej dziesiątce rynków zapachowych Unii Europejskiej. Rynek urósł wartościowo o około 25% od 2019 roku przy skromnym wzroście wolumenu, co jest wyraźnym sygnałem, że rumuńscy nabywcy sięgają po droższe perfumy, a nie kupują ich więcej. Cosmetics Europe notuje €0.400 miliarda, o 9.7% więcej niż rok wcześniej, czyli najszybszy wzrost spośród dziewięciu porównywanych tu rynków europejskich. To około 17.9% wydatków Rumunów na kosmetyki.
- Jakie marki perfum sprzedają się w Rumunii najlepiej?
- Rumuński popyt na perfumy zdominowały domy projektanckie, a rotację bestsellerów wyznaczają Dior, Yves Saint Laurent, Tom Ford, Giorgio Armani, Versace, Lancome, Calvin Klein, Hugo Boss i Carolina Herrera. Segment niszowy, na którego czele stoją Maison Francis Kurkdjian, Parfums de Marly, Creed, Xerjoff i Amouage, jest w ujęciu bezwzględnym mniejszy, ale rok do roku rośnie dwa do trzech razy szybciej niż projektancki. Dane Scento o zamówieniach z Rumunii, obejmujące dwanaście miesięcy do września 2026 roku, pokazują czołową 10 prowadzoną przez nisze, z Amouage Guidance i Louis Vuitton Imagination na czele.
- Czy rumuński rynek perfum rośnie?
- Tak, i to wyraźnie szybciej wartościowo niż wolumenowo. Publicznie dostępne dane rynkowe wskazują na wzrost wartości sprzedaży detalicznej o około 25% w latach 2019–2025, czyli w rocznym tempie około 4% nominalnie. Wzrost wolumenu był skromniejszy i wynosił 1 do 2% rocznie, co potwierdza, że główny wzrost napędza zmiana struktury sprzedaży: ci sami nabywcy kupują mniej flakonów, ale droższych. Prognozuje się, że segment premium będzie dalej wyprzedzał segment masowy do 2030 roku.
- Dlaczego rumuńscy nabywcy przechodzą na perfumy premium i niszowe?
- Wyróżniają się trzy czynniki strukturalne: rosnące realne dochody po szczycie inflacji z lat 2022–2023, rozbudowana dystrybucja premium dzięki eMAG Beauty Hub, Douglas w Rumunii i Sephora Bucharest oraz zmiana pokoleniowa wśród nabywców z Bukaresztu, Kluż i Timiszoary, którzy traktują perfumy jako wyraz tożsamości, a nie zwykły środek pielęgnacji. Obserwacja Scento: rumuński nabywca z 2026 roku coraz bardziej przypomina zachodnioeuropejskiego nabywcę z 2020 roku, z tą samą ścieżką awansu, tyle że skompresowaną do pięciu lat.
- Jak Rumunia wypada na tle innych europejskich rynków perfum?
- Pod względem spożycia perfum na mieszkańca Rumunia plasuje się w średniej grupie Unii Europejskiej: wyraźnie poniżej Belgii i Holandii oraz za Niemcami i Włochami w wolumenie bezwzględnym, ale przed większością rówieśników z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Bułgarią i Węgrami. Strukturalny sufit jest znacząco wyższy niż obecny zasięg: gdyby spożycie na mieszkańca w Rumunii zrównało się z holenderskim lub niemieckim, rynek krajowy mniej więcej by się podwoił. Zdaniem Scento to zbliżenie jest historią z lat 2030–2035, a nie z 2026 roku.
- Jaka stawka VAT obowiązuje przy sprzedaży perfum w Rumunii?
- Podstawowa stawka VAT w Rumunii wynosi 19%, co plasuje się w dolnej części unijnego przedziału, w porównaniu z 20 do 25% w krajach DACH, państwach nordyckich i większości Europy Zachodniej. To strukturalna przewaga rumuńskiego handlu detalicznego i transgranicznych sklepów internetowych obsługujących rumuńskich nabywców. Niszowe perfumy za 250 euro, zakupione za pośrednictwem jurysdykcji UE z niskim VAT, mogą wyjść o 5 do 15% taniej niż ten sam zakup zrealizowany krajowo na rynkach z wyższym VAT.
- Czy istnieją rumuńskie marki perfum?
- Tak, a krajowa scena rzemieślnicza jest niewielka, ale wiarygodna. Według zestawienia Scento w 2025 roku działało 15 rumuńskich marek perfumeryjnych, z czego 13 powstało w ciągu ostatnich pięciu lat. Najbardziej widoczne na arenie międzynarodowej są Calaj Perfume z Aradu, założone w 2020 roku, oraz odrodzone Miraj z Bukaresztu, przy czym Calaj zdobyło uznanie na międzynarodowych targach perfumerii niszowej. Rumunia mogłaby wiarygodnie wydać do 2030 roku jeden przełomowy międzynarodowy dom niszowy, co jest prawdziwym sygnałem, by tę kategorię uważnie obserwować.
- Jak Rumuni kupują perfumy?
- Coraz częściej online: udział sprzedaży internetowej w rynku zapachów wzrósł z poniżej 15% przed pandemią do około 25% w 2024 roku. Prym wiodą eMAG, Douglas i Notino, a Rumunia dała 8% przychodów Notino w roku finansowym 2024.
Cytuj tę stronę
Scento (2026). Rynek perfum w Rumunii 2026: Nowy nabywca segmentu premium. Aktualizacja: 3 listopada 2026. https://www.scento.com/pl/blog/romanian-perfume-market-statistics-2026