De ce este parfumul atat de scump? Costuri 2026

16 min de citit

Pe scurt

De ce este parfumul atat de scump? O analiza documentata a costurilor din 2026: ingrediente, sticla, publicitate, cheltuieli generale si marja — si cum platesti mai putin per ml.

Why Is Perfume So Expensive? 2026 Cost Breakdown

Pretul unui parfum de designer nu reflecta, in cea mai mare parte, contravaloarea esentei: materiile prime reprezinta o parte minora din cost, in timp ce ambalajul, licentierea, publicitatea si marja de retail acopera restul — motiv pentru care aceeasi formula costa foarte diferit de la o casa la alta.

Designer perfumes sunt scumpe din mai multe motive. De la ingrediente rare la ambalaje luxoase si bugete uriase de marketing, fiecare detaliu se adauga la pret. Iata o scurta prezentare:

  • Ingrediente premium: Materiile prime naturale rare, precum oud-ul ($38.000–$56.000/kg) si uleiul de trandafir ($8.000–$12.000/kg), cresc costurile. Ingredientele sintetice avansate necesita, de asemenea, o dezvoltare costisitoare.
  • Prestigiul brandului: Brandurile de designer folosesc pretul pentru a semnala exclusivitatea si statutul, limitand adesea productia pentru a crea perceptia de raritate.
  • Ambalaj si marketing: Sticlele personalizate, colaborarile cu celebritati si campaniile elaborate cresc semnificativ preturile.
  • Adaosurile comerciale: Marile magazine adauga adaosuri de 45 %-60 %, umfland si mai mult costurile.

De exemplu, o sticla de parfum de $150 poate contine doar $1.50 valoare de fragrance ingredients. Restul provine din ambalaj, publicitate si cheltuieli de retail.

Vrei lux fara pretul ridicat? Orienteaza-te catre alternative precum decanturile, care iti permit sa explorezi parfumuri premium fara sa cheltuiesti prea mult.

Parfumul este scump pentru ca cea mai mare parte a pretului acopera tot ce tine de produs in afara lichidului. Analiza Scento a Interparfums, un producator de parfumuri listat la bursa, arata ca, in 2025, costul vanzarilor a reprezentat aproximativ 36 % din vanzarile nete, publicitatea si promovarea 19,8 %, alte cheltuieli generale aproximativ 26 %, iar profitul operational 18,2 %, inainte ca orice magazin sa-si adauge propria marja.1 Ingredientele naturale rare, precum oudul, cresc costul unor formule de nisa.

Cifre-cheie despre ce acopera pretul unui parfum

$1.50

Ingredientele parfumate dintr-un flacon de parfum de $150

Analiza Scento

45 %–60 %

Adaosul aplicat de marile magazine unui parfum de designer

Analiza Scento

19,8 %

Ponderea din vanzarile nete Interparfums din 2025 cheltuita pe publicitate si promovare

Interparfums 1

63,6 %

Marja bruta Interparfums in 2025: costurile de productie au reprezentat restul de 36,4 %

Interparfums 1

$38.000–$56.000/kg

Pretul tipic de piata al oudului

Analiza Scento

10 % to 40 %

Ponderea pe care o poate reprezenta ambalajul din costul total al unui produs

Analiza Scento

Pretul luxului: De ce parfumurile devin atat de scumpe

Premium Ingredients Drive Up Costs

Parfumurile de designer sunt create folosind ingrediente de inalta calitate, obtinute din intreaga lume sau dezvoltate in laboratoare de ultima generatie. In timp ce parfumurile obisnuite de larg consum se bazeaza pe materiale mai accesibile, luxury fragrances includ adesea componente care pot costa mai mult pe kilogram decat aurul. Sa analizam cum contribuie atat ingredientele naturale rare, cat si substantele sintetice avansate la aceste costuri ridicate.

Materii prime naturale rare

Multe ingrediente naturale folosite in parfumuri sunt rare, greu de recoltat si necesita procese complexe pentru a le extrage uleiurile esentiale. Acesti factori le fac incredibil de scumpe.

Luati oud, de exemplu. Acest ingredient extrem de cautat poate costa pana la $50.000 pe kilogram, preturile pietei situandu-se de obicei intre $38.000 si $56.000 pe kilogram. Doar o mica fractiune - mai putin de 7 % - dintre arborii salbatici Aquilaria produc oud in mod natural, iar recoltarea excesiva a pus si mai mult acesti arbori in pericol, crescandu-i valoarea.

Un alt exemplu este orris butter, care poate ajunge pana la $100.000 pe kilogram, cele mai multe preturi variind intre $38.000 si $53.000 pe kilogram. In mod similar, ambergris, o substanta rara provenita de la balene, variaza intre $11.000 si $66.000 pe kilogram, exemplarele de cea mai inalta calitate depasind $20.000 pe kilogram.

Uleiurile florale ilustreaza, de asemenea, costurile ridicate ale materialelor naturale. De exemplu, rose oil costa intre $8.000 si $12.000 pe kilogram. Pentru a produce doar o uncie de ulei de trandafir, aproximativ 60.000 de trandafiri (cantarind aproximativ 180 de kilograme) trebuie distilati la abur. La fel, jasmine absolute costa intre $4.000 si $9.000 pe kilogram, necesitand aproximativ 2.000 de livre de flori de iasomie pentru a produce o singura livra de ulei.

Iata o privire mai atenta asupra volumului impresionant de flori necesar pentru a crea aceste uleiuri pretioase:

IngredientFlori/Materii prime necesare pentru 1 kg de ulei
Jasmine7–8 milioane de flori
RoseAproximativ 600.000 de trandafiri

Alte ingrediente naturale, precum sandalwood oil ($3.000 pe kilogram) si vanilla absolute (variind intre $1.500 si $4.500 pe kilogram), se adauga costurilor pentru luxury perfumes.

Preturile actuale per kilogram pentru oud, trandafir, stanjenel, vanilie si ambra cenusie, fiecare cu sursa sa, sunt urmarite in raportul nostru despre preturile ingredientelor pentru parfumuri.

Componente sintetice avansate

Pe langa materialele naturale, ingredientele sintetice premium joaca un rol esential in parfumeria moderna. Acesti compusi, dezvoltati prin tehnologii avansate, reprezinta aproximativ 80 % din formularile actuale de parfumuri si includ peste 3.100 de compusi sintetici unici.

Dezvoltarea ingredientelor sintetice este o adevarata provocare. De exemplu, inregistrarea unei noi materii prime pentru uz comercial poate costa in medie 150.000 de euro. Piata globala a ingredientelor pentru parfumuri este estimata sa atinga $21.94 miliarde pana in 2029, reflectand importanta acestor componente in industrie. Furnizori de renume precum Givaudan, Firmenich, Robertet si IFF ofera caselor de luxury perfume houses ingrediente sintetice de cea mai inalta calitate. Acesti compusi meticulos conceputi le permit parfumierilor sa obtina profiluri olfactive constante si precise (scent profiles), desi acest nivel de excelenta vine cu un pret mai mare.

„Cel mai mare cost al nostru este uleiul de parfum.”

Istoria preturilor ingredientelor sintetice evidentiaza, de asemenea, rolul progresului tehnologic in modelarea costurilor. De exemplu, vanillin - o componenta sintetica fundamentala in parfumerie - costa 8.750 de franci pe kilogram in 1876. Pana in 1885, pretul a scazut la 938 de franci pe kilogram, iar pana in 1900 a coborat sub 115 franci pe kilogram.

Fie ca sunt naturale sau sintetice, ingredientele folosite in parfumurile de designer reflecta o dedicare absoluta pentru excelenta si exclusivitate, motiv pentru care aceste creatii au preturi atat de mari. Fiecare componenta dintr-un parfum de lux este o marturie a maiestriei si preciziei investite in desavarsirea unei arome cu adevarat exceptionale.

Nume de renume si disponibilitate limitata

Cand vine vorba de parfumuri de designer, eticheta de pret reflecta adesea mult mai mult decat costul ingredientelor rare. Prestigiul brandului si exclusivitatea sa joaca un rol major in cresterea preturilor. Pentru multi cumparatori, detinerea unui parfum de designer nu inseamna doar aroma in sine - ci statutul si identitatea asociate brandului.

Reputatia si mostenirea brandului

Achizitionarea unui luxury fragrance tine la fel de mult de numele de pe sticla ca si de lichidul din interior. Aici intervine conceptul de prestige pricing - brandurile stabilesc preturi mai mari pentru a semnala o calitate superioara si exclusivitate. Este o tactica psihologica: oamenii tind sa asocieze preturile mai mari cu o calitate mai buna, transformand aceste parfumuri in simboluri de statut si nu doar in produse de uz zilnic.

Jean-Noël Kapferer, expert in marketingul de lux, descrie produsele de lux ca fiind:

„Un obiect neesential, dezirabil, care este scump sau greu de obtinut.”

Brandurile de Designer perfume adopta aceasta filosofie. Mentinandu-si produsele scumpe si uneori mai greu de gasit, ele sporesc gradul de dezirabilitate si pastreaza o aura de exclusivitate. Interesant este ca aceste parfumuri servesc adesea ca punct de intrare in universul luxului. Spre deosebire de genti sau ceasuri care pot costa mii de dolari, un parfum ofera o experienta a luxului la un pret relativ accesibil. Aceasta strategie nu numai ca atrage noi clienti, dar consolideaza si loialitatea fata de brand. Chiar si detaliile mici, cum ar fi stabilirea pretului in numere rotunde (de exemplu, $150 in loc de $149.99), intaresc perceptia calitatii premium.

Pentru a spori fascinatia, multe branduri limiteaza intentionat productia, facand produsele lor sa para si mai speciale.

Productie limitata si colectii speciale

Raritatea este un factor motivational puternic. Prin producerea unor cantitati limitate sau lansarea de colectii speciale, brandurile de lux creeaza un sentiment de urgenta si exclusivitate in jurul aromelor lor. Cand un parfum este etichetat ca „editie limitata” sau face parte dintr-o „colectie exclusiva”, el raspunde dorintei noastre naturale pentru obiecte rare si greu accesibile, stimuland adesea decizii de achizitie mai rapide.

Totusi, echilibrarea exclusivitatii cu extinderea globala nu este o sarcina usoara. Dupa cum noteaza The Wall Street Journal:

„O modalitate de a evita supraexpunerea este sa vinzi mai putine produse la preturi mult mai mari.”

Aceasta abordare a devenit si mai relevanta odata cu cresterea popularitatii pentru niche fragrances - branduri mai mici axate pe maiestrie unica si ingrediente rare. Pentru a ramane competitive, marile branduri consacrate de lux au raspuns lansand si mai multe editii limitate si colectii exclusive, asigurandu-se ca produsele lor raman atragatoare pe o piata aglomerata. Aceste strategii nu numai ca mentin farmecul luxului, dar sugereaza si modalitati prin care experientele exclusiviste pot deveni mai accesibile fara a-si pierde caracterul distinctiv.

sbb-itb-fb213bc

Costuri suplimentare dincolo de parfum

Cand cumperi un parfum de designer, platesti pentru mult mai mult decat aroma din flacon. Pretul premium reflecta o combinatie de factori, inclusiv ambalajul sofisticat, eforturile ample de marketing si costurile stratificate de distributie. Toate aceste elemente conlucreaza pentru a crea experienta luxoasa asociata cu designer fragrances.

Sticle personalizate si ambalaje de lux

Ambalajul joaca un rol esential in costul total al unui parfum de lux. Studiile indica faptul ca ambalajul poate reprezenta intre 10 % si 40 % din costul total al unui produs. Pentru creatiile de designer, brandurile nu fac compromisuri, alegand materiale precum sticla de calitate superioara, pielea si hartia premium pentru a-si crea ambalajele. Cutiile prezinta adesea detalii sofisticate, precum inchideri magnetice, mansoane elegante si efecte speciale de imprimare. La interior, se gasesc compartimente personalizate si insertii de spuma create special pentru a proteja sticlele delicate in timpul transportului.

Aceasta atentie la detalii face mai mult decat sa protejeze produsul - transforma despachetarea intr-o experienta memorabila. Senzatia premium a ambalajului ajuta parfumul sa se distinga pe rafturi si sporeste perceptia generala de lux.

Campanii de marketing si parteneriate cu celebritati

Marketingul este un alt factor major care influenteaza pretul parfumurilor de designer. Piata globala a parfumurilor promovate de celebritati este evaluata la peste $11 miliarde. Cercetarile arata ca parfumurile sustinute de celebritati pot inregistra cresteri ale vanzarilor de 20 % pana la 50 % fata de cele fara o astfel de sustinere. Aceasta tendinta este deosebit de puternica in randul consumatorilor tineri: 45 % din Gen Z si 32 % din Millennials declara ca achizitioneaza produse promovate de celebritati sau influenceri.

Sa luam, de exemplu, lansarile emblematice ale parfumurilor create de Elizabeth Taylor. Debutul din 1987 al parfumului Passion a fost sustinut de o campanie de marketing de $10 milioane, care a contribuit la atingerea unor vanzari de $100 milioane pana in 1991. Dupa aceea, parfumul sau White Diamonds s-a lansat in 1991 cu un buget promotional de $20 milioane si a generat vanzari de peste un miliard de dolari pana in 2007.

„Pasiunea este ingredientul care a facut din mine ceea ce sunt. Pasiunea mea pentru viata... pasiunea mea pentru pasiune m-a facut sa nu renunt niciodata.” — Elizabeth Taylor

Astazi, brandurile folosesc un mix de publicitate traditionala, promovare prin celebritati si retele sociale pentru a genera entuziasm. Platformele sociale, in mod special, le permit celebritatilor sa interactioneze direct cu fanii lor, creand campanii exclusive care sporesc vizibilitatea si stimuleaza vanzarile.

Distributia si adaosurile comerciale de retail

Drumul unui parfum de designer de la productie pana la tine implica intermediari multipli, fiecare adaugandu-si propriul adaos pentru a-si acoperi cheltuielile. Drept urmare, parfumurile de lux se vand adesea la preturi cuprinse intre $150 si peste $500 pe sticla. Marile magazine exclusiviste, de exemplu, opereaza de obicei cu marje de profit variind intre 45 % si 60 %.

Aceste magazine investesc de asemenea masiv in crearea unei experiente opulente de cumparaturi. De la vitrine elegante si personal de vanzari bine pregatit, pana la evenimente exclusive de lansare si servicii personalizate, fiecare detaliu este gandit pentru a reflecta prestigiul brandului. Toti acesti factori contribuie la pretul final al unui parfum de lux. Impreuna, se asigura ca achizitionarea unui parfum de designer este o experienta la fel de sofisticata precum purtarea lui.

Cum s-au distribuit fiecare $100 din vanzarile producatorilor de parfumuri in 2025 Ponderea din vanzarile nete pentru fiecare categorie de cost. Sursa: analiza Scento a rezultatelor anuale Interparfums din 2025 (vanzari nete en-gros, inainte de marja comerciantului cu amanuntul).1
  • Productie (costul vanzarilor)36,4 %
  • Publicitate si promovare19,8 %
  • Alte cheltuieli de vanzare, generale si administrative25,7 %
  • Profit operational18,2 %

Ponderile insumeaza 100,1 % din cauza rotunjirii.

Scento: Parfumuri de designer fara pretul de designer

Scento

Parfumurile de lux vin adesea cu preturi ridicate, din cauza costurilor de productie, branding si ambalare. Scento ofera o alternativa revigoranta, simplificand modul in care oamenii descopera premium scents, mentinand in acelasi timp costurile sub control. Acest serviciu face ca parfumurile de designer sa fie mult mai usor de explorat - si considerabil mai accesibile.

Cum functioneaza Scento

Clientii au acces la o selectie impresionanta de peste 1.000 de parfumuri autentice de la branduri emblematice precum Dior, Tom Ford si Louis Vuitton. Poti alege o noua esenta la fiecare comanda sau poti lasa Scento sa iti ofere recomandari personalizate, adaptate preferintelor tale.

Piata cutiilor cu abonament de parfumuri din SUA creste rapid, iar previziunile indica o rata anuala de crestere de 22,1 % intre 2025 si 2030. La o scara mai larga, se estimeaza ca piata cutiilor cu abonament de produse de infrumusetare va ajunge la $1.49 billion pana in 2025. Testarea parfumurilor in cantitati mici este o modalitate de a le explora fara sa te angajezi la cumpararea unui flacon intreg.

„Un abonament de parfumuri este cea mai buna modalitate de a descoperi o lume olfactiva la un pret accesibil... Un abonament iti permite sa testezi diferite arome si sa-ti gasesti favoritele fara a fi nevoie sa investesti intr-o sticla mare si costisitoare.”

  • Bettina O’Neill, Vicepresedinte Executiv pentru Dezvoltarea Afacerilor si Merchandising.

Acest model nu doar ca face parfumurile de lux mai accesibile, dar incurajeaza si un mod personalizat si fara riscuri de a explora aromele.

Ce aleg cumparatorii de decanturi: datele comenzilor Scento

Datele comenzilor Scento din perioada octombrie 2025–septembrie 2026 arata ca 56 % dintre decanturile achitate de clienti erau parfumuri al caror decant de 8 ml costa 30 € sau mai mult la pretul de membru Scento.7 Cumparatorii platesc pentru lichidul in cantitati mici, nu pentru ambalajul si publicitatea incluse in pretul unui flacon intreg.

Lux accesibil si spirit practic

Fiecare recipient de 8 ml de la Scento ofera in jur de 120 de pulverizari - suficient pentru a dura aproximativ o luna la o utilizare zilnica. Aceasta abordare elimina necesitatea de a investi sume mari in sticle intregi, care adesea raman nefolosite sau isi pierd proprietatile inainte de a fi terminate.

Diferenta de pret este evidenta. Un spray travel-size de 10 ml al unui parfum de designer costa in mod obisnuit intre $30 si $40. Scento ofera aproape aceeasi cantitate la o fractiune din pret. Asa cum declara MarieAnna Ferdinand, EVP de Dezvoltare Parfumuri la Tru Fragrance:

„Travel-sized perfume este o modalitate excelenta de a testa o aroma inainte de a investi in varianta full-size.”

Scento este un retailer de decanturi si mostre de parfum, iar fiecare produs poate fi cumparat printr-o achizitie unica, fara niciun abonament. Acest lucru este deosebit de valoros, deoarece preferintele olfactive sunt profund personale si pot varia in functie de sezon.

Cantitatea conteaza la fel de mult ca brandul: in indicele pretului per ml al parfumurilor publicat de 10ML, pretul median scade de la 3,60 € per ml pentru un decant de 3 ml la 2,57 € per ml pentru un decant de 30 ml (8 October 2026).4

Arome de lux la indemana tuturor

Eliminand costurile ridicate asociate cu productia si ambalajele parfumurilor de lux, Scento deschide portile aromelor de inalta clasa pentru un public mult mai larg. Serviciul raspunde cererii crescute pentru experiente olfactive personalizate, permitandu-le pasionatilor sa incerce o varietate de parfumuri fara a se angaja la achizitia unor sticle complete.

Modelul propus de Scento este ideal pentru oricine doreste sa isi creeze o diverse fragrance collection. Abonantii pot experimenta cu seasonal scents, special-occasion perfumes sau chiar cu cele mai recente tendinte - totul fara cheltuieli exagerate.

In plus, serviciul elimina nevoia de a merge in magazine fizice. Cu livrare comoda acasa si garantii de calitate, Scento faciliteaza explorarea celor mai apreciate parfumuri din confortul propriei locuinte. Este o solutie simpla si placuta de a savura luxul esentelor premium fara investitiile obisnuite de bani sau timp.

Concluzie: Acces accesibil la parfumuri de lux

Structura preturilor pentru parfumurile de lux scoate la iveala detalii surprinzatoare. Intr-o sticla de $150 de high-end perfume, ingredientele propriu-zise pot costa doar intre $1.20 si $1.50. Intre timp, sticla umpluta, inclusiv ambalajul sau, costa aproximativ $20. Pe langa acestea, marile magazine adauga adesea adaosuri comerciale cuprinse intre 60 % si 100 %. In mod surprinzator, costul sticlei, al cutiei si al display-ului de prezentare poate fi de patru pana la sase ori mai mare decat al parfumului in sine. Pentru a amplifica aceste cheltuieli, o reclama pe o singura pagina intr-o revista de moda de prestigiu poate depasi $31.000. Aceste costuri ridicate evidentiaza nevoia unei solutii mai inteligente si mai accesibile.

Scento raspunde acestor provocari eliminand cheltuielile inutile asociate ambalajelor extravagante si adaosurilor comerciale mari. Acest concept inlatura costurile aditionale - adaosurile pe ambalaj, marjele de retail si marile bugete publicitare - care domina pretul traditional al parfumurilor.

Sistemul de abonament reflecta, de asemenea, dorinta consumatorilor de a beneficia de flexibilitate si valoare reala. Fiecare flacon de 8ml ofera aproximativ 120 de pulverizari, asigurand o cantitate ideala de fragrance for a month de utilizare zilnica. Aceasta structura le permite utilizatorilor sa descopere noi esente (explore new scents), sa alterneze aromele in functie de stare sau de anotimp si sa isi construiasca o colectie versatila fara efort financiar major.

Cum am realizat aceasta analiza

Datele despre companii de pe aceasta pagina provin din rezultatele anuale si datele de panel mentionate in lista surselor, verificate la 8 October 2026. Defalcarea costurilor este calculul Scento pe baza rezultatelor Interparfums din 2025: costul vanzarilor este 100 % minus marja bruta de 63,6 %, iar celelalte cheltuieli generale reprezinta totalul cheltuielilor de vanzare, generale si administrative minus publicitatea si promovarea. Cifrele marcate „analiza Scento” reprezinta propria interpretare a preturilor publicate si a cercetarilor de catre Scento.

„Datele comenzilor Scento” se refera la Scento Fragrance Index: analiza proprie Scento a comenzilor de decanturi achitate, plasate intre octombrie 2025 si septembrie 2026 si expediate in Europa. Sunt publicate doar ponderi, niciodata numarul comenzilor, numarul produselor sau veniturile.

  • Fiecare decant achitat de un client este numarat o singura data, indiferent de marime.
  • Comenzile anulate, de test, ale angajatilor si cele gratuite sunt excluse, la fel ca flacoanele intregi, accesoriile si seturile cadou.
  • Categoriile de pret folosesc pretul actual de membru Scento pentru un decant de 8 ml din fiecare parfum; parfumurile fara un astfel de pret sunt excluse din aceasta defalcare.

Mai multe cercetari de acest tip sunt reunite in centrul nostru de statistici despre industria parfumurilor.

Surse

  1. Interparfums, Inc. raporteaza rezultate record pentru trimestrul al patrulea si intregul an 2025, Interparfums, 2026. globenewswire.com
  2. Rezultatele pentru intregul an 2025, Givaudan, 2026. givaudan.com
  3. Puig inregistreaza o crestere puternica si vanzari record de peste 5 €bn, Puig, 2026. puig.com
  4. Indicele pretului parfumului per ml, 10ML, . 10ml.com
  5. Comertul cu produse de infrumusetare premium si mass-market din SUA inregistreaza o evolutie pozitiva in 2025, Circana, 2026. circana.com
  6. Parfumul succesului: inovatii noi duc parfumeria la un alt nivel, Fairchild Studio / WWD (date Circana), 2025. wwd.com
  7. Indicele parfumurilor Scento, octombrie 2025 - septembrie 2026, date privind comenzile Scento, 2026.

Intrebari frecvente

De ce sunt parfumurile de designer atat de scumpe cand ingredientele sintetice sunt o optiune?

Parfumurile de designer sunt recunoscute pentru utilizarea unor ingrediente naturale de top, care contribuie substantial la pretul lor premium. Aceste materii prime ofera o profunzime si o complexitate a aromei greu de reprodus prin solutii sintetice. Procesul de obtinere - cum ar fi culegerea manuala a florilor fragile sau extractia uleiurilor pure - este extrem de laborios si indelungat, ceea ce sporeste costurile.

Dar nu este vorba doar despre ingrediente. Parfumurile de lux reflecta arta si exclusivitate. De la maiestria compozitiei pana la folosirea resurselor rare, fiecare element este atent elaborat. Aceasta sinergie intre calitatea exceptionala si aura de raritate este motivul pentru care aceste arome sunt atat de dorite - si de ce au un pret superior.

De ce sunt parfumurile de designer atat de scumpe?

Parfumurile de designer au adesea preturi ridicate, iar o mare parte din aceasta valoare provine din prestigiul si exclusivitatea asociate marilor case. Aceste branduri investesc resurse ample in selectia ingredientelor superioare, crearea unor ambalaje sofisticate si asigurarea unei calitati artizanale desavarsite. Aceasta dedicare pentru rafinament si perfectiune le amplifica atractivitatea.

Exclusivitatea are, de asemenea, un rol determinant. Editiile limitate si raritatea anumitor compozitii creeaza un sentiment distinct de unicitate, facandu-le profund dorite. Pentru multi, alegerea unui parfum de designer nu se rezuma doar la esenta in sine - este o celebrare a luxului, a elegantei si a statutului pe care aceste branduri le reprezinta.

De ce sa alegi serviciul de decanturi Scento in loc sa cumperi sticle intregi de designer?

In loc sa aloci sume considerabile pentru o singura sticla, ai posibilitatea de a descoperi o colectie variata de creatii premium la o fractiune din pret.

Scento iti permite sa experimentezi compozitii variate fara obligatia de a achizitiona sticle mari. Este modalitatea perfecta de a-ti gasi acea amprenta personala (signature scent) - sau de a schimba aromele dupa inspiratie - bucurandu-te mereu de alegeri inspirate.

Citați această pagină

Scento (2026). De ce este parfumul atat de scump? Costuri 2026. Actualizat la 8 octombrie 2026. https://www.scento.com/ro/blog/why-designer-perfumes-cost-so-much-explained

16 min de citit