llms.txt

Trh s vůněmi 2026: velikost, růst a 10 největších zemí

24 min čtení

Stručné shrnutí

Globální trh s parfémy má v roce 2026 odhadovanou hodnotu 1433–2137 miliard Kč a roste tempem 5,4 % až 8,04 % ročně, taženým poptávkou po luxusních, nišových a unisexových vůních.

  • Nejrychleji rostoucím segmentem jsou nišové parfémy s tempem 13,2 %, zatímco luxusní segment tvoří 65,25 % hodnoty trhu.
  • Z regionálního hlediska vede Evropa s podílem 33,26 %; nejrychleji rostoucím regionem je Asie a Tichomoří s 9,54 % ročně.
  • Unisexové vůně stouply v roce 2024 na 40 % nových uvedení, taženy generací Gen Z, a online prodej se rozšiřuje rychleji, o 13,95 % ročně.
  • Odběrové vzorkování s přímým prodejem zákazníkům, jako je Scento, roste o 16,2 % ročně, protože kupující zkoušejí menší velikosti, než se rozhodnou pro celou lahvičku.
Fragrance Market 2026: Size, Growth and Top 10 Countries

Nejméně rizikový způsob, jak se orientovat na trhu s vůněmi v roce 2026

Trh s vůněmi se posouvá k prémiovému segmentu: Eau de Parfum a Parfum získávají podíl, niche roste zhruba dvakrát rychleji než masový trh a online kanály dnes určují, jak zákazníci vůně objevují. Pro zákazníka z toho plyne jednoduchá věc — nejlevnější způsob, jak se zapojit do trhu, který se posouvá k prémiovému segmentu, je vůni nejprve vyzkoušet a teprve potom se rozhodnout pro plné balení. Scento je evropská platforma vytvořená právě pro tento účel: dekanty o objemu 2 ml, 5 ml a 8 ml a také 30ml dekant u většiny parfémů, od více než 87 parfémových domů v naší aktuální nabídce, s doručením do 26 evropských zemí. Můžete tak nosit charakteristickou vůni EDP nebo Parfum za cenu kávy, než zaplatíte 1943–7287 Kč za celé balení.

Porovnání čtyř způsobů nákupu vůní v roce 2026

Každý vyhovuje jinému typu zákazníka i rozpočtu:

  • Maloobchodní prodej dekantů (Scento) — pro každého, kdo chce vůni vyzkoušet, než se rozhodne. Dekant o objemu 2ml stojí oproti plnému balení jen pár eur a můžete si libovolně vybírat z více než 87 parfémových domů v naší aktuální nabídce. Všechny vůně jsou ověřené a zasíláme je po celé Evropě. Prohlédněte si nabídku dekantů nebo vyplňte 90sekundový kvíz o vůních.
  • Předplatitelské boxy (Scentbird, Scentbox) – pro zákazníky z USA, kteří preferují pohodlné měsíční doručení vybraného vzorku. Vůně je vám předem vybrána a katalogy se zaměřují především na návrhářské značky a americký trh. Podívejte se na srovnání jednotlivých služeb v našem přehledu platforem pro předplatné niche parfémů.
  • Nákup celého flakonu – nejvýhodnější poměr ceny za mililitr, ale pouze v případě, že jste si svou volbou naprosto jisti. Nákup naslepo u flakonu za 4858 Kč, který jste nikdy nenosili, představuje nejnákladnější způsob, jak zjistit, že vám vůně nevyhovuje.
  • Pulty v obchodních domech – ideální pro první osobní dojem, avšak s omezenou nabídkou niche parfémů, vázané na vaši lokalitu a bez možnosti v klidu otestovat vůni během běžného dne doma.

Pro evropské zákazníky, kteří vycházejí z dat pro rok 2026, představuje objevování vůní pomocí odstřiků přes Scento kapitálově nejefektivnější volbu: vyzkoušejte několik kompozic Parfum a niche přímo na své kůži a poté si pořiďte tu, která skutečně vydrží. Začněte s nejčastěji doobjednávanými parfémy nebo prozkoumejte niche domy přímo.

Trh s vůněmi podle zemí: 10 nejvýznamnějších v roce 2026

Tři regionální pilíře definují mapu trhu s vůněmi pro rok 2026. Francie vede Evropu v oblasti tradice a tržeb na obyvatele; Spojené státy vedou Severní Ameriku v absolutních výdajích; Čína vede asijsko-pacifický region v rychlosti růstu. Spojené arabské emiráty pak dominují celosvětovému žebříčku v útratách na obyvatele.

Spojené státy jsou největším národním trhem s vůněmi, s přibližně 22 miliardami USD v roce 2026 a růstem 8,3 % CAGR do roku 2036, což je asi 21 % globální spotřeby. Čína následuje s ~5,5 miliardy USD a nejrychlejším CAGR mezi jednotlivými zeměmi, 9,2 %. Francie drží ~5,0 miliardy USD při 8,1 % CAGR, opřená o systémy označení oblasti Grasse a chráněné zdroje surovin. Německo je na ~4,2 miliardy USD s růstovým pásmem 5,7–7,0 %; Spojené království na ~3,0 miliardy USD při 5,2–5,9 %; Itálie na ~2,8 miliardy USD při 5,5–6,0 %. Brazílie dosahuje ~2,5 miliardy USD při 7,4 %; Japonsko ~2,4 miliardy USD při 7,6 %; Indie ~1,5 miliardy USD při 8,9 %, druhý nejrychlejší růst po Číně. Top 10 uzavírají Spojené arabské emiráty s ~1,0 miliardy USD při 7,5 % a nejvyššími výdaji za vůně na obyvatele na světě.

Konsolidované odhady globálního trhu s vůněmi v roce 2026 se v závislosti na zvolené metodice pohybují v rozmezí 54,5 až 70,2 miliardy $. Konsolidovaný odhad platformy Scento činí 60–66 miliard $. Dlouhodobé výhledy předpovídají 98–125 miliard $ do let 2034–2036 při souhrnném CAGR 5,5–7,8%. Severní Amerika drží největší regionální podíl s 32–34 % celosvětových tržeb z vůní. Asijsko-pacifický region představuje nejrychleji rostoucí oblast s tempem zhruba 6,7–7,2% CAGR do roku 2033, taženou zejména Čínou. Evropa tvoří přibližně 35 % celosvětového podílu na trhu s luxusními a niche vůněmi – což je vzhledem k počtu obyvatel nadprůměrný výsledek, podpořený vysokými výdaji na obyvatele.

Zákazníci mohou tuto geografii prozkoumat přímo: parfémy pro ženy zahrnují všechny regionální rodiny, od francouzských květinových až po blízkovýchodní oudové; parfémy pro muže pokrývají dřevité, aromaticko-svěží i orientální kompozice. Nejčastěji doobjednávané vůně evropskými zákazníky odhalují čistou frekvenci regionálních preferencí. Náš kvíz pro výběr parfému pak přizpůsobí doporučení vašemu vkusu i rozpočtu během 90 sekund.

Tržní podíl rodin vůní v roce 2026

Květinové tóny si udržují prvenství v celkovém objemu; dřevitá rodina je nejrychleji rostoucí pánskou kategorií; orientální a ambrové kompozice dominují na Blízkém východě a v severní Africe; citrusové a aromatické vůně oslovují nastupující generaci Z pro lehké každodenní nošení.

Květinové vůně vedou s přibližně 28 % podílem na globálních tržbách – jedná se o největší samostatnou rodinu, preferovanou ženami a strukturálně velmi stabilní. Květinové vůně s dominantní růží zůstávají klíčovým podsegmentem. Dřevitá kategorie tvoří 22 % a je nejrychleji rostoucí pánskou rodinou, přičemž niche dřevité kompozice vykazují meziroční růst +14 % YoY. Santalové kompozice a struktury postavené na cedru tvoří základ růstu dřevitých niche vůní. Orientální a ambrové tóny dosahují 18 % s převahou v regionu MENA, kde podsegment oudu roste o více než 20 % YoY – vůně s výrazným oudem zůstávají strukturálním motorem růstu v této oblasti.

Citrusové a aromatické vůně zaujímají 12 % – jsou vstupní branou pro generaci Z díky své lehkosti pro denní nošení. Fougère a aromaticko-svěží tóny si drží 9 % jako stabilní segment pro zralé muže. Gurmánské vůně s 7 % jsou nejrychleji rostoucí rodinou mezi generací Z, s důrazem na vanilku a dezertní akordy – gurmánské vanilkové tóny vykazují v trendech vyhledávání pro roky 2025–2026 nejvyšší dynamiku. Chyprové parfémy se 4 % zůstávají doménou niche scény, avšak zažívají obrodu u řemeslných domů díky mechovým, animálním a dřevitě-květinovým strukturám.

Prémiový segment posiluje svůj tržní podíl zhruba o 30 % rychleji než masový trh – prémiové řady získávají převahu nad běžnou produkcí. Generace Z pohání zájem o gurmánské tóny: vyhledávání parfémů s jedlými akordy vzrostlo v polovině roku 2024 meziročně o +936 % YoY. Unisex vůně dnes představují přibližně 18 % celkového tržního podílu – což je pilíř růstu pro generaci Z i mileniály. Poptávka po attarech a orientálních kompozicích na Blízkém východě a v asijsko-pacifickém regionu roste o více než 20 % YoY, poháněna tradicí obdarovávání a oblibou oudu. Prozkoumejte vonné složky podle jednotlivých rodin a poznejte jejich stavbu zblízka.

EDP vs. EDT vs. Parfum: Trendy v koncentracích v roce 2026

Eau de Parfum vítězí v celkovém podílu na trhu. Parfum dominuje v rychlosti růstu. Eau de Toilette se proměňuje v dostupnější úroveň pro běžné denní nošení a vstupní bod pro generaci Z.

EDP v roce 2026 představuje 38–42 % tržeb z vůní a předpokládá se, že jeho podíl do roku 2036 dosáhne 56,22 %. Segment EDP má v současnosti hodnotu přibližně $17.78B a tvoří zhruba 38 % celkového podílu na trhu s parfémy. EDP roste tempem 8,5 % CAGR. EDT dosahuje v roce 2026 podílu 32 %, který do roku 2036 klesne přibližně na 22 %, při zhruba 3,0 % CAGR — strukturálně zaostává, přesto však zůstává největším jednotlivým segmentem z hlediska absolutního objemu. Parfum a Extrait — kategorie s nejvyšším podílem aromatických látek, 20–40 % — mají v roce 2026 podíl 9 %, ale rostou tempem 9,05 % CAGR, nejrychlejším ze všech koncentrací. Zákazníci s vysokými příjmy přecházejí k dražším vůním v přepočtu na ml, místo aby kupovali více flakonů. Eau de Cologne a Eau Fraiche mají v roce 2026 podíl 12 %, který do roku 2036 klesne přibližně na 7 %, při 2,0 % CAGR.

Spotřebitelské chování tento strukturální posun jasně vysvětluje. Přibližně 57 % zákazníků upřednostňuje EDP pro její dlouhou výdrž. Vnímání prémiovosti je hlavním impulsem k nákupu pro 49 % nakupujících. Opakovaný nákup se projevuje u 42 % kupujících EDP – což značně převyšuje hodnoty u EDT. Parfémy EDP generují přibližně 33 % sváteční poptávky a jsou dominantní volbou při výběru dárků. Rychlý růst kategorie Parfum odráží dva faktory: rostoucí vnímání vůní jako luxusního zboží a čistou matematiku – flakon Parfum sice stojí zhruba dvakrát tolik co EDP stejného objemu, na kůži však vydrží přibližně 1,5–2× déle na jedno stříknutí.

Pokud si přejete porovnat rozdíly mezi koncentracemi, prozkoumejte nabídku EDP a Parfum pro ženy a EDP a Parfum pro muže. Nově naskladněná vydání s vysokou koncentrací najdete v sekci novinek, kde se premiéry verzí Parfum a Extrait soustředí především na konec 3. a 4. čtvrtletí.

Statistiky spotřebitelského chování v roce 2026

Čtyři klíčové faktory určují současné nákupní chování na trhu s vůněmi: každodenní nošení u 68 %, požadavek na dlouhou výdrž u 47 %, preference přírodních složek u 42 % a vliv digitálního marketingu u 39 %. Tyto faktory se navzájem prolínají – zákazník, který klade důraz na tři či více z nich, patří mezi nejvěrnější odběratele. Kompletní rozbor toho, jak tyto signály ovlivňují evropské nákupy – od budování vonného šatníku přes testování vzorků jako základu nákupu až po výběr vůně podle nálady – naleznete v analýze spotřebitelského chování u parfémů v roce 2026 od Scento.

Online prodej vůní v roce 2026: Vzestup digitálního trhu

Online prodej vůní roste zhruba třikrát rychleji než kamenný maloobchod. Poměr sil se v této kategorii, jíž ještě před pěti lety dominoval osobní nákup, začíná zásadně obracet.

Online distribuce parfémů roste tempem 13,95% CAGR do roku 2029, zatímco kamenné prodejny dosahují zhruba 3 %. Globální trh online parfumerie vyrostl z 14,88 miliardy $ v roce 2024 na odhadovaných 23,45 miliardy $ do roku 2030 při tempu 7,9% CAGR. Kamenné prodejny sice stále vedou v absolutním objemu – v roce 2024 představovaly zhruba 88 % prodejů –, přechod k online nákupům je však nezadržitelný. Digitální prodej překročí v roce 2026 hranici 35 % z celkového objemu, přičemž největší nárůst zaznamenávají DTC kanály, kdy zákazníci nakupují přímo na stránkách značek bez prostřednictví obchodních domů.

Předplatitelské služby představují strukturální digitální výhodu. Předplatné generuje přibližně 78 % tržeb přes digitální platformy, protože je od základu webové. Objevování vůní na TikToku nasbíralo přes 20 miliard zhlédnutí po celém světě a 45 % nákupů vůní ovlivněných sociálními sítěmi v USA pochází z TikToku. Nástroje pro objevování vůní s umělou inteligencí přilákaly ve 4. čtvrtletí 2023 přibližně 150 000 aktivních uživatelů, což je zatím málo, ale v letech 2024–2026 to rychle roste.

Hybridní cesta k nákupu se v roce 2026 stala převládajícím způsobem, jak zákazníci nakupují: vůně zkoušejí v obchodních domech, porovnávají na Amazonu a poté nakupují přímo od značky. Strukturální výhody hrají ve prospěch online prodeje: nižší náklady na distribuci, přímý vztah se zákazníkem a bohatší data pro personalizaci. Zákazníci si mohou prohlédnout online nabídku 2ml dekantů od Scento's — krátký kvíz nahrazuje stánek se vzorky v obchodním domě díky nástroji pro párování vůní. Trendy opakovaných nákupů zachycuje seznam vůní, které si evropští zákazníci kupují nejčastěji, a nově přidané vůně odrážejí model uvádění novinek, který klade důraz na digitální prostředí a proměnil celé odvětví.

Statistiky udržitelnosti v parfémovém průmyslu

Udržitelnost již dávno není pouhou marketingovou frází; stala se pevnou nákladovou položkou. Znovuplnitelné obaly, transparentní složení a dodržování ESG standardů se stávají klíčovými kritérii při nákupním rozhodování.

Více než 40 % značek vůní investuje do recyklovatelných flakonů a plnitelných rozprašovačů. 65 % spotřebitelů dává přednost složkám z přírodních zdrojů. 45 % je ochotno připlatit za složení bez parabenů, ftalátů a s čistým původem. Znovuplnitelné flakony ušetří zhruba 30–50 % nákladů na 1 ml v porovnání s koupí nového balení – dlouhodobá ekonomika se zákazníkovi vyplatí již od pořízení první náhradní náplně.

Údaje o redukci odpadu z obalů jsou pozoruhodné. Znovuplnitelné koncepty snižují množství obalového odpadu až o 70 %. Program doplňování vůně Angel od značky Mugler uvádí při doplňování oproti novému flakonu 100 % úsporu kovů, 83 % plastů, 68 % lepenky a 74 % skla. Segment přírodních vůní vzrostl z 6,3 miliardy $ v roce 2023 na odhadovaných 10,2 miliardy $ do roku 2030 při tempu 7,2% CAGR. Syntetické látky sice stále drží 70–75 % objemu trhu z důvodů nižších nákladů, stálosti kompozice a jistoty dodávek, přírodní segment však roste zhruba dvakrát rychleji než syntetický základ.

Nezávislé parfémové domy vedou v zavádění čistého složení. Niche domy vynakládají 35–45 % ceny na ingredience, zatímco návrhářské domy utrácejí 40–50 % ceny za marketing — což představuje strukturální argument ve prospěch udržitelnosti nezávislých značek, nezávisle na jejich marketingových tvrzeních. Tlak regulací EU tento trend ještě zesiluje: nová pravidla pro alergeny vyžadují přeformulování vůní, což zvyšuje náklady na složení zhruba o 10–15 % u dlouhodobě oblíbených vůní, jako jsou Chanel No. 5 a Miss Dior. Zákazníci mohou snížit množství obalového odpadu s plnitelnými pouzdry na rozprašovače od Scento's, která jsou dostupná ve čtyřech provedeních, ověřit své preference pro čisté složení prostřednictvím dekantů 2ml k vyzkoušení před nákupem, najít vůně odpovídající kritériím čistého složení pomocí kvízu pro párování vůní nebo prozkoumat plnitelné řady Guerlain's z tradiční části tohoto segmentu. Kontext cen za ml, který stojí za CAGR 9,05 % pro Parfum, najdete v cenové analýze od Scento's; ekonomiku podílů jednotlivých značek v niche segmentu rozebírá analýza niche segmentu od Scento's.

Tato analýza vychází z průzkumu dat evropského parfémového průmyslu zpracovaného platformou Scento v období říjen 2025 – duben 2026. Podrobná metodika je pro zástupce médií k dispozici na vyžádání na adrese [email protected].

Klíčové údaje o trhu s vůněmi, 2025–2026

$60–66B

Konsolidovaný odhad Scento pro světový trh s vůněmi, 2026

Analýza Scento

415 billion Kč

Maloobchodní hodnota evropské kategorie vůní a parfémů, 2025

Cosmetics Europe 1

+5 %

Růst tržeb z prestižních vůní v USA v roce 2025 oproti +15 % u masových vůní

Circana 3

~$22B

Spojené státy, největší národní trh s vůněmi, 2026

Analýza Scento

38–42 %

Podíl Eau de Parfum na tržbách z vůní, 2026

Analýza Scento

+18,3 %

Růst tržeb divize Fine Fragrance společnosti Givaudan při srovnatelných podmínkách, 2025

Givaudan 6

Hodnota globálního trhu s parfémy se v roce 2026 odhaduje na 59 až 88 miliard eur, a to zejména díky rostoucí poptávce v segmentech luxusních, niche a unisex vůní. Mezi hlavní zjištění patří:

  • Tempo růstu: Roční růst o 5,4 %–8,04 % do roku 2035, kdy trh dosáhne hodnoty 121–143 miliard eur. Online prodeje expandují ještě rychleji, a to tempem 13,95 % ročně.
  • Přední segmenty: Niche parfémy vedou s mírou růstu 13,2 %, zatímco luxusní vůně tvoří 65,25 % celkové hodnoty trhu.
  • Regionální trendy: Evropa dominuje s podílem 33,26 %, zatímco asijsko-pacifický region vykazuje nejrychlejší tempo růstu s 9,54 % ročně.
  • Změny preferencí zákazníků: Unisex parfémy si získávají stále větší oblibu, zejména u generace Z; v roce 2024 tvořily 40 % všech nově uvedených vůní.
  • Předplatitelské modely: Služby předplatného fungující na bázi direct-to-consumer zažívají rozmach a rostou o 16,2 % ročně, čímž oslovují zákazníky hledající rozmanitost a udržitelnost.

Trh se vyvíjí se silným zaměřením na personalizaci, ekologicky odpovědné produkty a digitální prodejní kanály. Tyto trendy utvářejí budoucnost parfémového světa v globálním měřítku.

Global Fragrance Market Statistics 2026-2035: Growth, Segments & Regional Trends

Global Fragrance Market Statistics 2026-2035: Growth, Segments & Regional Trends

Globální velikost trhu a růst do roku 2030

Ocenění světového trhu s vůněmi pro rok 2026 se v různých zdrojích značně liší a pohybuje se v rozmezí od 17,26 miliardy $ do 88,7 miliardy $. Tento výrazný rozptyl pramení z odlišných definic trhu – některé analýzy berou v úvahu výhradně osobní parfémy, zatímco jiné zahrnují i příbuzné kategorie, jako jsou deodoranty, tělové spreje či vůně do bytu. Přesnější konsenzus vymezuje hodnotu hlavního trhu s vůněmi mezi 59 a 64 miliardami $. I přes tyto rozdíly se analytici všeobecně shodují na tom, že odvětví vykazuje stabilní růst.

Projekce počítají se složenou roční mírou růstu (CAGR) 4,9 % až 6,12 % do počátku 30. let (od roku 2030). Do roku 2035 má trh podle Global Market Insights dosáhnout 143 miliard USD. Tento růst pohánějí dva hlavní faktory: stabilní nárůst globálních disponibilních příjmů, v průměru 3,5 % ročně za posledních deset let, a rostoucí vnímání vůní jako nezbytného životního stylu, nikoli pouhého rozmaru.

Srovnání tržních valuací podle různých zdrojů

Zde uvádíme přehled tržních valuací a odhadů růstu od předních výzkumných společností:

Výzkumná společnostOcenění 2025/2026Dlouhodobý výhledPředpokládané CAGR
Global Market Insights88,7 miliardy $143 miliard $ do roku 20355,4%
Mordor Intelligence82,38 miliardy $121,26 miliardy $ do roku 20318,04%
Expert Market Research63,41 miliardy $104,28 miliardy $ do roku 20335,10%
Research and Markets59,3 miliardy $98,08 miliardy $ do roku 20345,2%
Market Growth Reports59,12 miliardy $97,61 miliardy $ do roku 20345,73%
Grand View Research56,6 miliardy $74,8 miliardy $ do roku 20304,9%
Market Data Forecast17,26 miliardy $27,82 miliardy $ do roku 20336,12%

Rozdíly v těchto číslech obvykle odpovídají tomu, jak široce je daný trh definován. Pro tvorbu finančních modelů se jako praktický výchozí bod pro rok 2026 jeví rozmezí mezi 59 miliardami $ a 88 miliardami $ s tempem růstu obvykle kolem 5–6 % ročně. Společnost Euromonitor navíc předpovídá, že parfémy budou v letech 2024 až 2029 tvořit 23 % celkového růstu kosmetického odvětví, což podtrhuje zásadní roli tohoto segmentu v rámci péče o tělo.

Trh s prestižními vůněmi v USA stále roste, ale pomaleji Meziroční růst tržeb z prestižních vůní v USA. Zdroje: GCI Magazine s odkazem na Circana (2023)5, Circana (20244 a 20253).
RokRůst tržeb z prestižních vůní v USA
2023přibližně 12 %
202412 %
20255 %

Segmenty trhu: Luxusní, masové, designerské a niche parfémy

Trh s parfémy se člení do několika odlišných kategorií, z nichž každá vykazuje vlastní dynamiku. Luxusní segment s hodnotou 57,28 miliardy USD v roce 2026 by se měl do roku 2032 téměř zdvojnásobit na 104,21 miliardy USD při ročním tempu růstu 10,40 %. Tento segment těží ze zájmu zákazníků o exkluzivitu a udržitelný luxus. Naproti tomu masový trh, který představuje 39,1 % z celkového podílu, by měl do roku 2035 růst vyrovnanějším tempem 5,1 % ročně. Zatímco luxusní parfémy oslovují ty, kteří touží po výjimečném zážitku, masové produkty přitahují širší publikum svou cenovou dostupností. Růst příjmů na rozvíjejících se trzích povzbudil obě kategorie – luxusní značky získávají díky zákazníkům toužícím po prestiži, masový trh naopak těží z vysokého objemu prodejů. Tato polarita zřetelně ukazuje kontrastní dynamiku mezi prémiovou a dostupnou částí trhu.

Porovnání: Luxusní vs. masový trh

Luxusní značky neustále inovují, aby si udržely náskok. Společnost Coty například představila znovuplnitelné flakony a módní dům Chanel nabízí exkluzivní online produkty, čímž spojuje udržitelnost s pocitem výjimečnosti. Tyto kroky dokládají, jak luxusní značky reagují na poptávku po ekologické odpovědnosti i exkluzivitě. Masový trh mezitím těží z příznivých cen a rychlého rozmachu e-shopů. Přesto tradiční kamenné prodejny hrají stále nezastupitelnou roli – 77,7 % zákazníků si chce vůni před nákupem osobně vyzkoušet.

Růst designerských vs. niche parfémů

Rozdíl mezi designerskými a niche parfémy odhaluje zcela odlišné trendy. Niche parfémy jsou nejrychleji rostoucí podkategorií; očekává se, že luxusní niche trh vzroste ze 4,85 miliardy USD v roce 2026 na 14,79 miliardy USD do roku 2035, což odpovídá ročnímu růstu o 13,2 %. V porovnání s tím designerské parfémy porostou podle odhadů mírnějším tempem 5,87 % ročně. Niche značky dnes tvoří více než 16 % celosvětových prodejů parfémů, přičemž severoamerické niche domy zaznamenávají meziroční nárůst o 19 %. Tento rozmach táhnou především mladší zákazníci – 27 % příslušníků generace Z dává přednost niche či zakázkovým vůním a 42 % kupujících je ochotno připlatit za originální vonné kompozice. Niche parfémy vynikají řemeslným zpracováním, vzácnými ingrediencemi, jako je oud a šafrán, a komunikací, která staví na jejich výjimečnosti.

SegmentOcenění / Tržní podíl v roce 2026CAGRHlavní faktory růstu
Luxusní57,28 miliardy USD 10,40% Tradiční řemeslo, digitální inovace, udržitelnost
Niche4,85 miliardy USD 13,2% Příběh a řemeslnost, vzácné ingredience, originalita
DesignerskéDominuje parfémovému segmentu ~5,87% Inovace značek, „intense“ verze vůní, růst e-commerce
Masový trh39,1% tržní podíl 5,1% Dostupné ceny, objemové prodeje na rozvíjejících se trzích

V těchto prémiových segmentech hrají stále důležitější roli také technologie. Nástroje jako virtuální AI poradce pro výběr vůní od společnosti L’Oréal nebo koncept „emotiOn“ na bázi umělé inteligence od firmy Firmenich posouvají hranice digitální personalizace.

Podíl niche vůní mezi dekanty: data objednávek Scento

Podle dat objednávek Scento z celé Evropy tvořily niche parfémové domy 65 % dekantů od niche a návrhářských domů, za které zákazníci zaplatili mezi říjnem 2025 a zářím 2026.9 Podíl vzrostl z 61 % v první polovině tohoto období na 66 % ve druhé polovině a z čtvrtletí na čtvrtletí postupně z 60 % na 62 %, 65 % a 67 %: jde o pohled z úrovně zákazníků na posun k prémiovému segmentu, který popisují tržní zprávy. Data objednávek začínají v říjnu 2025, takže trend porovnává pololetí a čtvrtletí, nikoli celé roky.

Segmentace podle určení: Pánské, dámské a unisex parfémy

Trh s parfémy se z velké části stále dělí podle genderu: dámské vůně tvoří 55–61,7 % trhu, pánské 35 % a unisex parfémy si drží menší, 10 % podíl. Tyto zavedené hranice se však začínají proměňovat. Pánský segment čeká podle odhadů nejrychlejší růst s předpokládaným CAGR 6,6 % do roku 2032. Tento růst překvapivě táhnou především mladší zákazníci – dospívající muži v roce 2024 zvýšili své výdaje za vůně meziročně o 26 %. Tento posun zároveň otevírá cestu pro dynamický rozvoj kategorie unisex.

Ačkoli jsou unisex vůně stále nejmenším segmentem, procházejí rychlou proměnou. Mezi lety 2023 a 2024 vzrostl podíl unisex novinek na trhu na 40 %, přičemž v roce 2023 to bylo pouhých 23 %. Tento trend podporuje zejména generace Z, kde 60 % zástupců preferuje genderově neutrální vůně. Globální trh s unisex parfémy, oceněný v roce 2023 na 19,75 miliardy $, by měl do roku 2031 vyrůst na 33,42 miliardy $ při složeném ročním růstu 6,81 %. Tento vývoj zrcadlí měnící se kulturní vnímání genderových rolí a inkluzivity.

„Příklon k unisex parfémům přirozeně zapadá do širších společenských změn, jako je překonávání tradičních genderových rolí a podpora rovnoprávnosti prostřednictvím inkluze.“ – Markets and Data

Přední značky na tyto změny reagují investicemi do inkluzivních řad. Například společnost Estée Lauder nedávno získala menšinový podíl v britské značce unisex parfémů a v rámci partnerské spolupráce byla na trh uvedena veganská unisex řada s certifikací PETA. Tyto kroky odpovídají vkusu spotřebitelů – více než 54 % nakupujících z řad mileniálů a generace Z dává přednost genderově neutrálnímu vystupování značek.

Mužskou část tohoto rozdělení podrobněji rozebíráme v našich statistikách pánských vůní, od velikosti trhu a jeho růstu až po to, kolik muži utrácejí a které parfémy kupují nejčastěji.

Údaje o růstu unisex parfémů

Měnící se zvyklosti spotřebitelů ukazují, jak se vztah k parfémům proměňuje napříč generacemi i pohlavími. Ženy zůstávají nejvěrnějšími uživatelkami – 70 % z nich používá parfémy pravidelně, ročně si pořídí 2–3 flakony a 41 % je nosí denně. U mužů je to 52 %, přičemž denně vůni používá pouze 22–25 % z nich. Navzdory tomuto rozdílu roste přitažlivost unisex a pánských parfémů, což zavedené návyky postupně mění díky inovacím i novým společenským normám.

Zde je stručný přehled klíčových tržních ukazatelů podle kategorií:

KategorieTržní podíl v roce 2025Příjmy za rok 2025 (USD)Předpokládané CAGR (2025–2034)
Dámské55 % 25,43 miliardy $ 3,64%
Pánské35 % 18,43 miliardy $ 6,6%
Unisex10 % 10,63 miliardy $ 6,81%

Unisex vůně vynikají také svým prémiovým postavením. Bývají o 10–20 % dražší než srovnatelné dámské či pánské varianty. To přirozeně ladí s důrazem na řemeslnou zručnost a exkluzivitu, které jsou typické pro niche scénu. Zákaznické preference se navíc posouvají – 29 % uživatelů dnes volí vůni pro zlepšení nálady nebo podporu kvalitního spánku. Rostoucí zájem o aromaterapeutické a emocionální přínosy vůní tak dále podtrhuje potenciál unisex segmentu.

Váš osobní odborník na parfémy už čeká

Vyplňte náš rychlý vonný kvíz a objevte autentické designové a nišové parfémy vybrané podle vašeho vkusu – prozkoumejte je jako 2, 5, 8 a 30 ml dekanty a vzorky, abyste si každý mohli vyzkoušet, než se rozhodnete pro celou lahvičku.

Najděte svou vůni

Regionální tržní podíl: Evropa, Severní Amerika a Asie a Tichomoří

Z pohledu jednotlivých regionů má každý trh své specifické motory růstu. V roce 2024 vedla Severní Amerika s tržním podílem 38,7 % a obratem 22,82 miliardy eur. Těsně za ní následovala Evropa s 33,26 % v roce 2025, zatímco asijsko-pacifický region se profiluje jako nejrychleji expandující oblast s odhadovaným tempem růstu 9,54 % CAGR mezi lety 2026 a 2031.

Vedoucí postavení Severní Ameriky pramení z rozvinutého online prodeje a obliby prémiových niche parfémů. Samotné Spojené státy představují více než 21 % celosvětové spotřeby vůní. V asijsko-pacifickém regionu je hlavním hybatelem urbanizace – 66 % obyvatel Číny a 35 % obyvatel Indie dnes žije ve městech, což rozšiřuje zákaznickou základnu pro každodenní parfémy. K prudkému růstu v regionu přispívají také měnící se zvyklosti v péči o vzhled, včetně častějšího používání vůní mezi muži pod vlivem západních trendů. Tyto regionální rozdíly vykreslují kontrast mezi tradicí prodchnutou Evropou, etablovanou Severní Amerikou a dynamickými příležitostmi v Asii a Tichomoří.

Evropa: Vedoucí postavení díky tradici a řemeslu

Evropa si ve světě parfémů trvale udržuje postavení kolébky tradice a elegance. Očekává se, že do roku 2025 dosáhne evropský trh hodnoty 21,88 miliardy eur a do roku 2035 vzroste až na 29,98 miliardy eur. Tato síla pramení z hluboce zakořeněného parfumérského dědictví, zejména ve Francii, Itálii a Spojeném království, kde slavné luxusní domy po generace utvářejí vkus zákazníků a udržují vysoké standardy řemesla. Francie je světovou exportní velmocí s více než 350 značkami parfémů, které ročně vyrobí přes 600 milionů kusů, což představuje 8,2 % celosvětové produkce.

„Francie zůstává exportní velmocí, zatímco vysoké výdaje na obyvatele a kultivovaný vkus zákazníků upevňují vedoucí postavení regionu v oblasti prémiových a niche vůní.“ – Mordor Intelligence

Evropští zákazníci dávají výrazně přednost konceptu „parfémového šatníku“, který odráží jejich osobnost. Tento přístup oceňuje více než 80 % spotřebitelů v regionu a ve Francii dává 60 % lidí přednost investici do jednoho opravdu kvalitního parfému před nákupem několika levnějších variant. Tento trend výrazně podpořil niche segment, který dnes tvoří 10–12 % francouzského trhu. Přítomnost platformy Scento na 27 evropských trzích jí umožňuje reagovat na rozmanité preference zákazníků – od německé poptávky po udržitelných produktech přes britský důraz na personalizaci až po francouzský obdiv k řemeslnému dědictví. Pozornost poutá také Rusko s 12 % tržním podílem, za nímž stojí mladá generace a rostoucí zájem o prémiovou péči o vzhled.

ZeměHodnota trhuTržní podílKlíčové preference spotřebitelů
Německo23 075 milionů Kč30 %Prémiové, udržitelné a bio produkty
Spojené království17 002 milionů Kč22 %Personalizace, niche vůně, trendy generace Z
Francie14 573 milionů Kč19 %Artisanální, niche a historické značky
Itálie10 930 milionů Kč14 %Tradiční řemeslnost a zakázkové kompozice
Rusko9716 milionů Kč12 %Mladá demografie a luxusní péče o vzhled

Zatímco Evropa vykazuje stabilní tempo, jiné části světa přinášejí odlišný vývoj.

Který parfém hledají lidé v jednotlivých evropských zemích nejčastěji, uvádí článek nejhledanější parfém v každé evropské zemi, analýza Scento založená na datech o vyhledávání z Ahrefs.

Tempo růstu v Severní Americe a asijsko-pacifickém regionu

Evropa roste vyrovnaným tempem s CAGR 3,20–4,25 %. Severní Amerika jako zralý trh zaznamenává mírný růst. Naopak Asie a Tichomoří se stávají hlavním hnacím motorem celé kategorie. Rostoucí příjmy v Číně a Indii v kombinaci s rychlou urbanizací vedou k tomu, že lidé zařazují parfémy do své každodenní rutiny. Klíčovou roli v tomto posunu hraje e-commerce – online prodeje vůní vzrostly celosvětově mezi lety 2022 a 2023 o 37 %, přičemž asijsko-pacifický region udává směr v digitálním nakupování. Mění se také návyky mužů, kteří stále častěji začleňují parfémy do své každodenní péče, což dále posiluje poptávku.

Růst přímého prodeje zákazníkům (DTC) a předplatitelských modelů

Přímý prodej zákazníkům (DTC) vzkvétá, protože dokonale naplňuje touhu po rozmanitosti a udržitelných volbách. Globální trh s předplatným parfémových boxů měl v roce 2024 hodnotu 1,2 miliardy eur a očekává se, že do roku 2033 vzroste na 4,8 miliardy eur při složené roční míře růstu (CAGR) 16,2 %. Tento vzestup jasně odráží změnu nákupního chování – zákazníci dávají přednost testování menších balení před unáhlenou koupí velkého flakonu. Online prodej dnes představuje 34 % celosvětového obratu s parfémy, přičemž předplatitelské služby generují přes 78 % svých příjmů výhradně prostřednictvím digitálních platforem.

Vybrané vzorky o objemu 8–10 ml pomáhají předcházet plýtvání celými flakony a nabízejí možnost objevovat různé vůně pro rozmanité příležitosti. Tento přístup podporuje trend budování „parfémového šatníku“, kdy lidé vůně střídají podle nálady, místo aby zůstávali věrní jedinému parfému.

DTC a předplatné versus tradiční maloobchod

Rozdíl mezi předplatitelskými modely a tradičním maloobchodem se rychle prohlubuje. Zatímco klasický prodej parfémů roste tempem 5,73 %–8,04 % ročně, segment předplatitelských boxů expanduje tempem 16,2 % CAGR. Jen v roce 2023 vzrostl počet nových předplatitelů o 23 % a zájem o předplatné na míru stoupl dokonce o 33 %. Trhu dominují měsíční programy, které tvoří 62 % všech předplatných díky své flexibilitě a nízkým počátečním nákladům.

UkazatelTradiční maloobchodDTC / Předplatitelské modely
Roční tempo růstu5,73%–8,04% 16,2% (Předplatitelské boxy)
Hlavní prodejní kanálKamenné prodejnyOnline prodej (>78 %)
Zaměření zákazníkaVěrnost značce / Velké flakonyObjevování / Rozmanitost / Vzorky
Tržní penetrace~66 % celkových prodejů ~34 % (Celkový online/DTC prodej)

Do podoby DTC prodeje promlouvají také nástroje umělé inteligence, které urychlují vznik niche a personalizovaných kompozic. V prosinci 2025 představila značka Aéromé prémiovou DTC kolekci vůní „Scentitude“ s cenou od přibližně 48 eur spolu s konceptem výdejních automatů „Scent Station“, které usnadňují zkoušení a objevování nových vůní. Tento rychlý rozvoj předplatitelských služeb potvrzuje celkový posun zákazníků k udržitelnosti a osobnímu přístupu, jak popisujeme níže.

Vzestup DTC a předplatitelských modelů pohánějí dva hlavní proudy: udržitelnost a personalizace. Vzhledem k tomu, že 62 % nakupujících upřednostňuje ekologické obaly a zájem o doplňitelné flakony neustále stoupá, poptávka po udržitelných řešeních sílí. Využívání znovuplnitelných flakonů vzrostlo mezi lety 2022 a 2023 o 31 %. V reakci na tento trend představila společnost Coty Inc. v listopadu 2025 vůni Chloé Rose Naturelle Intense, svou první plnitelnou řadu navrženou tak, aby minimalizovala dopad na životní prostředí. Prodeje bio produktů osobní péče, včetně vůní, navíc od roku 2018 rostou o 9 % ročně.

Personalizace je neméně důležitá. Nástroje pro objevování vůní s umělou inteligencí přilákaly ve 4. čtvrtletí 2023 150 000 uživatelů a virtuální asistent L’Oréal pro vůně s umělou inteligencí ve stejném roce zvýšil online konverze o 29 %. Tento trend pohání zejména generace Z, která v roce 2024 utratila za vůně o 26 % více. Tato skupina se při objevování vůní silně opírá o sociální sítě a platformy DTC. Předplatitelské služby se staly oblíbenou platformou pro objevování nikových a řemeslných značek, které dnes tvoří přes 16 % celkových tržeb z vůní. Rostou i unisex vůně, které v roce 2023 tvořily 23 % nových produktů, což podporují kurátorské předplatitelské nabídky.

„Předplatitelské modely zásadně mění způsob, jakým lidé objevují, zkoušejí a kupují parfémy. Nabízejí pohodlí i kurátorský výběr, s nímž se tradiční kamenné prodejny mohou jen stěží poměřovat.“ – MarketIntelo

Závěr

Celosvětový trh s vůněmi setrvale roste. Odhady jeho hodnoty se pro rok 2026 pohybují mezi $59.12 billion and $88,7 billion by 2026 a do poloviny 30. let by měl dále vzrůst na $121.26 billion to $143 billion by the mid-2030s. To v příštím desetiletí odpovídá složené roční míře růstu (CAGR) v rozmezí 5,4 % to 8,04 %.

Pohled na čísla v jednotlivých tržních segmentech odhaluje zajímavé trendy. V čele stojí niche parfémy, které rostou tempem 13,2 % CAGR, zatímco prémiový segment, u něhož se očekává, že do roku 2025 ovládne 65,25 % tržního podílu, posiluje o 8,45 % ročně. Výraznou dynamiku vykazuje také kategorie pánských vůní s předpokládaným růstem 8,84 % CAGR a online maloobchodní kanály, které expandují tempem 13,95 % CAGR.

Z geografického hlediska si Evropa udržuje svou historickou pozici lídra a tvoří 33,26 % globálních prodejů, k čemuž přispívá i Francie se svou roční produkcí 600 milionů kusů parfémů. Asijsko-pacifický region je přitom nejrychleji rostoucím trhem s tempem růstu 9,54 % ročně a Severní Amerika s odhadovanou hodnotou 16 miliard $ do roku 2025 vykazuje silný nástup v online prodeji a v poptávce po udržitelném složení.

Vzhledem k tomu, že počet předplatitelů vzrostl v roce 2023 o 23 %, poskytují tato data cenné poznatky pro pochopení budoucího potenciálu trhu, ladění obchodních strategií a plánování dalšího růstu.

Jak jsme údaje sestavili

Údaje o trhu na této stránce pocházejí od oborových organizací, z panelových dat a firemních zpráv uvedených v seznamu zdrojů; jejich správnost jsme ověřili 8 October 2026. Měny a míry růstu uvádíme tak, jak je stanovují jednotlivé zdroje. Údaje označené „Scento analysis“ představují vlastní interpretaci zveřejněného výzkumu společností Scento.

„Scento order data“ označuje Scento Fragrance Index: vlastní analýzu placených objednávek decantů zadaných mezi October 2025 a September 2026 a doručených po celé Evropě. Zveřejňuje pouze podíly a indexy, nikdy počty objednávek, kusů ani tržby.

  • Každý decant, za který zákazník zaplatil, se počítá jednou bez ohledu na jeho velikost.
  • Stornované, testovací, zaměstnanecké a bezplatné objednávky jsou vyloučeny, stejně jako plné flakony, doplňky a dárkové sady.
  • Rozdělení na niche a designérské vůně vychází z klasifikace značek v katalogu Scento; vlastní vůně Scento do tohoto rozdělení nespadají.
  • Trend za pololetí porovnává období April až September 2026 s obdobím October 2025 až March 2026.

Další podobné výzkumy najdete v našem přehledu statistik parfémového průmyslu.

Zdroje

  1. Náš obor (vývoj trhu v roce 2025), Cosmetics Europe, 2026. cosmeticseurope.eu
  2. Výroční zpráva 2024, Cosmetics Europe, 2025. cosmeticseurope.eu
  3. Americký prestižní a masový maloobchod s kosmetikou zaznamenal v roce 2025 pozitivní vývoj, Circana, 2026. circana.com
  4. US Beauty Sales Grow for the 4th Consecutive Year, Circana, 2025. circana.com
  5. Prodeje prestižní a masové kosmetiky v USA v roce 2023 vzrostly, GCI Magazine, 2024. gcimagazine.com
  6. Výsledky za celý rok 2025, Givaudan, 2026. givaudan.com
  7. Puig dosahuje výrazného růstu a rekordních tržeb přesahujících 121bn Kč, Puig, 2026. puig.com
  8. Vůně úspěchu: nové inovace posouvají parfumerii vpřed, Fairchild Studio / WWD (data Circana), 2025. wwd.com
  9. Scento Fragrance Index, October 2025 až September 2026, údaje o objednávkách Scento, 2026.

Často kladené otázky

Co stojí za rostoucí oblibou unisex parfémů?

Rostoucí obliba unisex parfémů souvisí s několika klíčovými trendy. Proměna společenského vnímání genderové otevřenosti, zejména u mileniálů a generace Z, vytvořila silnou poptávku po genderově neutrálních produktech. Tento posun přirozeně zapadá do širšího kulturního směřování, které překonává tradiční škatulkování.

Zároveň nabídka prémiových a organických parfémů upoutala pozornost zákazníků, především s tím, jak rostou jejich disponibilní příjmy. Zásadní roli hraje také pohodlí online nákupů, díky nimž je objevování a pořizování rozmanitých unisex vůní jednodušší než kdy dříve. Spolu s větším důrazem na osobní péči a vyjádření vlastní identity tyto faktory posouvají trh s unisex vůněmi neustále kupředu.

Jak online prodej a digitální platformy proměňují trh s parfémy?

Parfémový průmysl prochází zásadní proměnou zásluhou digitálních platforem a online prodeje. E-shopy zjednodušily způsob, jakým lidé vůně zkoumají a nakupují, a nabízejí přístupnější i pohodlnější nákupní zážitek. Omnichannel strategie navíc propojují online prostředí s kamennými prodejnami, což usnadňuje objevování nových značek a vytváří hlubší pouto se zákazníky.

Digitální technologie navíc podporují rozvoj předplatitelských modelů a přímého prodeje (DTC). Tyto cesty poskytují zákazníkům osobní přístup a mimořádné pohodlí, což přesně vyhovuje potřebám mladší generace s kladným vztahem k technologiím. Tento vývoj umožňuje značkám oslovit širší publikum a lépe reagovat na proměny jejich vkusu.

Proč trh s parfémy v asijsko-pacifickém regionu roste tak rychle?

Trh s parfémy v asijsko-pacifickém regionu roste mimořádným tempem, za nímž stojí několik důležitých faktorů. Rostoucí příjmy a postupující urbanizace posilují zájem o prémiové a personalizované parfémy, zatímco rozšiřující se střední třída zvyšuje poptávku po dostupném luxusu a genderově neutrálních vůních.

Dalším klíčovým faktorem je prudký rozvoj online nakupování a přímého prodeje zákazníkům (DTC), díky nimž mohou lidé snáze objevovat a pořizovat širší škálu produktů. Ve spojení s proměnou spotřebitelských preferencí tyto vlivy upevňují pozici Asie a Tichomoří jako nejrychleji rostoucího trhu v celosvětovém parfumérském odvětví.

Citovat tuto stránku

Scento (2026). Trh s vůněmi 2026: velikost, růst a 10 největších zemí. Aktualizováno: 8. října 2026. https://www.scento.com/cz/blog/fragrance-market-statistics-2026-size-growth-consumer-trends

24 min čtení