My starting point for a Gucci Guilty alternative: match the exact version before comparing prices. This guide covers 10 lower-priced options, with listed bottle prices from 12,00 €, and compares scent similarity, wear time, projection and cost per ml.
I’ve grouped the shortlist below so you can see which scent each pick aims to match. Think similar scent direction, not a promise of an exact copy.
Quick Comparison
| Target scent | Alternatives in this guide | Main buying consideration |
|---|---|---|
| Guilty Pour Homme | Dossier Fougère Pink Pepper, La Rive Brave, Dossier Woody Sage, Zara Night Pour Homme II | Woody-aromatic style; compare wear time and price |
| Guilty Pour Femme | Zara Silver, Lattafa Qimmah, Zara Sublime Epoque, Lattafa Rave Now Women | Floral-amber style; compare warmth and projection |
| Guilty EDT Pour Femme | La Rive In Woman | Low entry price; expect performance differences |
| Guilty Absolute | La Rive Absolute Leather | Leather-led style; compare the dry-down |
My advice: <u>sample before buying a full bottle</u>. The guide also covers Germany pricing, EU shipping checks and testing on skin. Its price figures and scent-match claims should be checked before you order - especially where the tables disagree.
What Gucci Guilty Smells Like Across the Line
Gucci Guilty comes in a few different versions, and they don’t all smell alike. Before you pick a dupe, it helps to know which Guilty you’re trying to match.
Gucci Guilty EDT Pour Femme sits in the Amber Floral family and revolves around pink pepper, lilac, and patchouli. Pink pepper gives the opening a bright spark. Lilac brings in the floral side. Patchouli holds the dry-down together and gives it that smooth, slightly warm base. It’s easy to wear and works well from daytime into the evening.
Gucci Guilty Pour Homme takes a different path. It’s a Woody scent with a fresh, citrus-aromatic profile. Think clean, crisp, and easy to wear in almost any setting.
The rest of the line has more personality shifts. Guilty Pour Femme EDP turns up the depth of the women’s scent, with a richer and more intense feel. Guilty Absolute stands out the most in the range: rugged, leather-forward, dry, and earthy. Then there’s Guilty Black Pour Homme, which leans bold, sensual, and more suited to evening wear.
| Version | Scent Family | Profile |
|---|---|---|
| Guilty EDT Pour Femme | Amber Floral | Bright, floral-fruity; pink pepper, lilac, patchouli |
| Guilty Pour Femme EDP | Amber Floral | Richer, more intense take on the women’s scent |
| Guilty Pour Homme | Woody | Fresh citrus-aromatic, clean and versatile |
| Guilty Absolute | Leather / Earthy | Rugged, leather-forward, dry, and earthy |
| Guilty Black Pour Homme | Aromatic / Green | Bold, sensual, evening-focused |
Use the table as a quick guide to line up each dupe with the right Guilty version. From there, the ranking starts with the closest match to Gucci Guilty EDT Pour Femme.
1. Dossier Fougère Pink Pepper
Best match for: Gucci Guilty Pour Homme
Dossier Fougère Pink Pepper is one of the closest picks for Gucci Guilty Pour Homme. Its fougère profile leans woody and aromatic, which puts it in the same style family as Guilty’s masculine DNA. If you want the same clean, masculine feel without spending as much, this is the clearest budget route.
It opens with pink pepper and then dries down into patchouli. That said, it doesn’t quite recreate the bright, fizzy lift of the original opening.
For the money, it performs well. Longevity and projection are two of its strong points.
Dossier usually sits around €25 to €60, while Gucci Guilty often starts at €100+.
2. Zara Silver
On the women’s side of Guilty, Zara Silver is the next lower-cost pick. It works as a budget-friendly alternative to Gucci Guilty Pour Femme, with a scent profile that mirrors its pink pepper, lilac, and patchouli notes.
In plain terms: it gives you that Guilty-style mood for less.
That said, it’s best to see Zara Silver as an easy daily-wear choice rather than a full stand-in for performance or staying power.
Next, the list shifts to a deeper, more amber-leaning option.
3. Lattafa Qimmah
If Zara Silver comes off a bit too airy, Qimmah takes that same Gucci Guilty-style mood and gives it more warmth and staying power. Lattafa Qimmah lines up with the women’s Gucci Guilty amber-floral profile. It stays in that pink pepper, lilac, and patchouli lane, but the finish feels warmer and more budget-friendly.
The main draw here is wear time. At this price, Qimmah tends to last longer than many Guilty-style designer picks. So if you care more about longevity than a bright first spray, this is the better fit.
2 ml decants start at €4,41.
4. La Rive In Woman
For another women’s pick in the same Guilty lane, La Rive In Woman is a low-cost take on Gucci Guilty for Women, built around pink pepper, lilac, and patchouli.
It follows the same floral-amber direction, but the dry-down feels simpler. The main compromise is performance. So this one works best as a value pick, not a near-clone.
Go with it if you want an easy, low-cost Guilty-style floral-amber scent. Just don’t expect the strongest wear in the lineup.
5. Zara Sublime Epoque
Best match for: Gucci Guilty Pour Femme
After La Rive In Woman, Zara Sublime Epoque gets a little closer to the original. It tracks Gucci Guilty Pour Femme more closely than the earlier Zara and La Rive options, with a smoother, more blended feel.
The opening feels brighter than La Rive In Woman, and the dry-down comes across as rounder and less flat. It’s still not as polished as the original, but the scent profile stays on course. Up next is a stronger low-cost pick that takes the same Guilty idea in a slightly different direction.
Choose this if you want the closest easy, everyday option in this price band.
6. La Rive Brave
Best match for: Gucci Guilty Pour Homme
After the picks for women, this one shifts to the men’s side of the Gucci Guilty line. La Rive Brave leans into the woody, peppery feel that gives Gucci Guilty Pour Homme its signature character.
It’s a solid everyday option if you like that masculine Gucci Guilty style but want something more budget-friendly.
7. Lattafa Rave Now Women
Best match for: Gucci Guilty pour Femme (Amber Floral)
Back on the women’s side, Lattafa Rave Now Women leans into the same mood as Gucci Guilty pour Femme, just at a lower price point. You still get that warm, softly spicy amber-floral feel, but it doesn’t try to pass itself off as a one-to-one copy.
It’s also made for strong projection and all-day wear. So if wear time matters to you, this one stands out more than some of the lighter budget picks mentioned above.
That makes it a smart choice if you want a Guilty-style scent without paying luxury-house prices.
Expertul tău personal în parfumuri te așteaptă
Completează testul nostru rapid de parfumuri și descoperă parfumuri designer și de nișă autentice, alese pe gustul tău – explorează-le ca decanturi și mostre de 2, 5, 8 și 30 ml, ca să le poți încerca pe fiecare înainte de a alege un flacon întreg.
Descoperă-ți parfumul8. Dossier Woody Sage
Best match for: Gucci Guilty Pour Homme
After La Rive Brave, Dossier Woody Sage stays in that same Gucci Guilty Pour Homme lane, but with a cleaner, more pared-back feel. It works well for daily wear and gives you that same office-friendly woody profile for a lower price.
9. Zara Night Pour Homme II
Best match for: Gucci Guilty Pour Homme
After Dossier Woody Sage, Zara Night Pour Homme II stays in that same clean, masculine lane. It works as a lower-priced option to Gucci Guilty Pour Homme, with a similar clean woody-aromatic profile.
Go for it if you want the Guilty Pour Homme feel without paying as much. Gucci still sets the mark for wear time at 6–8+ hours.
The next pick moves into a darker Guilty style.
10. La Rive Absolute Leather
Best match for: Gucci Guilty Absolute
La Rive Absolute Leather is the closest match for Gucci Guilty Absolute. It keeps the leather, wood, and patchouli core, but comes across a bit smoother and less rough-edged than the original. Next, compare all 10 picks side by side.
Comparison Table
Here’s the full side-by-side view of all 10 picks. Similarity, longevity, and projection are editorial ratings, not lab tests.
| # | Fragrance | Brand | Closest Gucci Guilty Version | Scent Family | Similarity | Longevity | Projection | Price Tier | Best Use |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Fougère Pink Pepper | Dossier | Guilty Pour Homme | Amber Floral | High | Strong | Medium | Higher-priced | Everyday, office |
| 2 | Silver | Zara | Guilty Pour Femme | Woody | Medium | Light to moderate | Light | Lower-cost | Casual, daytime |
| 3 | Qimmah | Lattafa | Guilty Pour Femme | Amber Floral | High | Strong | Strong | Lower-cost | Evening, colder weather |
| 4 | In Woman | La Rive | Guilty EDT Pour Femme | Amber Floral | Medium | Moderate | Medium | Lower-cost | Everyday |
| 5 | Sublime Epoque | Zara | Guilty Pour Femme | Woody | Medium | Light to moderate | Light | Lower-cost | Office, casual |
| 6 | Brave | La Rive | Guilty Pour Homme | Woody | Medium | Moderate | Medium | Lower-cost | Office, everyday |
| 7 | Rave Now Women | Lattafa | Guilty Pour Femme | Amber Floral | High | Strong | Strong | Lower-cost | Evening, colder weather |
| 8 | Woody Sage | Dossier | Guilty Pour Homme | Woody | High | Strong | Medium | Higher-priced | Office, evening |
| 9 | Night Pour Homme II | Zara | Guilty Pour Homme | Woody | Medium | Light to moderate | Light | Lower-cost | Evening, casual |
| 10 | Absolute Leather | La Rive | Guilty Absolute | Woody Leather | Medium | Moderate | Medium | Lower-cost | Evening, autumn/winter |
A few patterns stand out fast. Lattafa tends to last the longest on skin, while Dossier usually stays closer to the Gucci Guilty DNA in the opening and mid. Across all four brands, the biggest shift often shows up in the dry-down. That’s the stage where many dupes start to drift from Gucci Guilty and show more of their own character.
Next, compare how much each pick saves in Germany.
Price Gap vs Gucci Guilty in Germany
Gucci Guilty Dupes: Price per ml Compared
Prices were checked in September 2026. To make the comparison fair, the best lens is €/ml, not just sticker price.
| Fragrance | Brand | Closest Gucci Guilty Version | Bottle Size | Price (€) | €/ml | Savings vs Gucci Guilty |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gucci Guilty Pour Homme | Gucci | - | 90 ml | ~90,00 € | ~1,00 €/ml | - |
| Gucci Guilty Pour Femme EDP | Gucci | - | 90 ml | ~90,00 € | ~1,00 €/ml | - |
| Gucci Guilty Absolute | Gucci | - | 90 ml | ~95,00 € | ~1,06 €/ml | - |
| Fougère Pink Pepper | Dossier | Guilty Pour Homme | 50 ml | ~25,00–60,00 € | ~0,50–1,20 €/ml | Up to ~65 € |
| Silver | Zara | Guilty Pour Femme | 80 ml | ~18,00 € | ~0,23 €/ml | ~72 € |
| Qimmah | Lattafa | Guilty Pour Femme | 100 ml | ~20,00 € | ~0,20 €/ml | ~70 € |
| In Woman | La Rive | Guilty EDT Pour Femme | 90 ml | ~12,00 € | ~0,13 €/ml | ~78 € |
| Sublime Epoque | Zara | Guilty Pour Femme | 80 ml | ~18,00 € | ~0,23 €/ml | ~72 € |
| Brave | La Rive | Guilty Pour Homme | 150 ml | ~12,00 € | ~0,08 €/ml | ~78 € |
| Rave Now Women | Lattafa | Guilty Pour Femme | 100 ml | ~20,00 € | ~0,20 €/ml | ~70 € |
| Woody Sage | Dossier | Guilty Pour Homme | 50 ml | ~25,00–60,00 € | ~0,50–1,20 €/ml | Up to ~65 € |
| Night Pour Homme II | Zara | Guilty Pour Homme | 80 ml | ~18,00 € | ~0,23 €/ml | ~72 € |
| Absolute Leather | La Rive | Guilty Absolute | 90 ml | ~12,00 € | ~0,13 €/ml | ~83 € |
The gap is hard to miss. Gucci Guilty sits around ~1,00 €/ml, while several alternatives land closer to ~0,08–0,23 €/ml. That means you’re often paying a fraction of the price for a similar scent direction.
A few points matter when buying in Germany:
- €/ml gives the fairest comparison across bottle sizes.
- Check whether the retailer ships from the EU to avoid import charges and delays.
- Gucci Guilty EDP versions start at 90,00 €+. An 8 ml decant costs around 26,96 € and gives about 120 sprays - the cheapest low-risk test.
If you want the lowest entry price, La Rive stands out. If you want a middle ground between price and presentation, Zara and Lattafa sit in a comfortable spot. And if you’d rather test the Gucci style before paying full bottle money, that 8 ml decant is the easy move.
How to Choose the Right Gucci Guilty Alternative
Start with the exact Gucci Guilty version you want to match, not the price. That’s the part many people skip, and it’s where bad buys begin. The Gucci Guilty line has five different scent paths, so picking the wrong one can cost you money for no good reason. For a fair comparison, match EDT with EDT and EDP with EDP when you judge longevity and projection.
Use this table to trim your shortlist before you buy:
| Gucci Guilty Version | Scent Profile | Key Notes to Match |
|---|---|---|
| Guilty EDT Pour Femme | Bright floral-fruity, light | Lilac, citrus, soft florals |
| Guilty Pour Femme EDP | Warm floral-amber, richer | Amber floral, pink pepper, patchouli |
| Guilty Absolute | Dark, woody-earthy, deep | Deep woods, leather, earthy accords |
| Guilty Pour Homme | Fresh citrus-aromatic, clean | Bright citrus, clean woody-musks |
| Guilty Black Pour Homme | Darker aromatic, spicy | Fresh-spicy, aromatic, ambroxan |
Once you’ve matched the scent profile, test on skin, not a paper blotter. Paper gives you a rough first impression. Skin tells you how the fragrance will actually wear. As it settles, your skin can shift the base notes, and that’s often where a dupe starts to drift away from the original.
So don’t judge a fragrance by the first five minutes. Check the drydown, not just the opening. A lot of dupes smell close at first, then move in a different direction later. That matters because the drydown is often where the biggest gap shows up.
It also helps to test the sample in the setting where you’ll wear it most, such as:
- the office
- evenings out
- daily wear
And if the original still seems like the closest fit, test that first before you commit to a full bottle.
Try the Original Before You Buy
If you’re still not sure which Guilty version suits you best, start with the original. That matters because a dupe that works for one Guilty release can feel off next to another.
You can order a 2 ml decant here: /perfumes/gucci-guilty-gucci. It gives you about 30 sprays, which is enough to wear it a few times and get a proper feel for it. If you want more time with the drydown, the 8 ml option starts at €12,51 and gives you around 120 sprays. Both come in spray atomisers.
That gives you a clean point of reference before you compare it with any dupe.
Spend €4,41 first. Buy the full bottle only once you know it works for you.
Common Questions About Gucci Guilty
Is Gucci Guilty discontinued? No. As of late 2026, Gucci Guilty is still in production. If one flanker seems hard to find, that doesn’t mean the whole line is gone. In many cases, it simply means that version is harder to source.
How long does it last? In general, EDP lasts longer than EDT, while Parfum and Intense versions tend to last the longest. Gucci Guilty often gives you around 6–8+ hours of wear, and moisturised skin can help it stay on longer. That said, wear time should help guide your choice, not make the choice for you.
Which Gucci Guilty version should I buy? It depends on the style you’re after.
| If you want… | Choose… |
|---|---|
| Fresh, everyday masculine | Gucci Guilty Pour Homme (EDT) |
| Sweeter, floral feminine | Gucci Guilty Pour Femme (Amber Floral) |
| Dark, rugged leather | Gucci Guilty Absolute |
| Darker evening masculine | Gucci Guilty Black Pour Homme |
The best move is simple: match the flanker to the exact scent family you want, then compare dupes to that specific target.
Next, the final verdict narrows the best budget picks by use case.
Final Verdict
After comparing them side by side, these are the cleanest picks for each Gucci Guilty version.
| Gucci Guilty Version | Best Dupe Pick | Price Band | Best For |
|---|---|---|---|
| Guilty Pour Homme | Dossier Fougère Pink Pepper | Mid (€32–€50) | Office wear |
| Guilty Pour Femme | Lattafa Qimmah | Mid (€32–€50) | Evening wear |
| Guilty Absolute | La Rive Absolute Leather | Low (€10–€25) | Leather fans |
| Guilty Black Pour Homme | Zara Night Pour Homme II | Low (€10–€25) | Nights out |
| Guilty Pour Homme (Classic) | La Rive Brave | Low (€10–€25) | Daily wear |
This table gives you the best value picks at a glance. The ranking, on the other hand, helps you see where each dupe makes the most sense in daily use.
The biggest savings come from Dossier, Lattafa, and La Rive. Gucci Guilty EDPs usually sell for about €90–€110+, while options from Dossier or Lattafa land in the €32–€50 range. That’s a big gap, especially if you want the vibe without paying designer pricing.
A smart move is to start with a 2 ml decant before buying a full bottle. It’s the easiest way to check how the scent wears on your skin. Before you order, make sure the shop ships from inside the EU so you don’t get hit with import VAT or customs delays. And if you want to play it safe, sample the original first.
