Cel mai bun calendar Advent parfum 2026: top 8 dupa continut

5 min de citit

Pe scurt

Calendarul Adventului Scento 2026 ocupa primul loc. Fiecare editie, For Her si For Him, contine 24 de parfumuri autentice de la case de designer si de nisa: 23 de usite cu parfumuri de 2 ml si o surpriza finala de 8 ml in spatele usii 24, la €149, fara lumanari, lotiuni sau produse de umplutura. PAFORY este cea mai buna alegere sub €100, iar Harrods are cele mai multe flacoane in format complet.

The Scento advent calendars 2026, For her with a black lid and For him with a red lid: two hexagonal 24-door boxes seen from above, with glass spray vials around them

Preturi si continut verificate la 4 octombrie 2026.

Un calendar de Advent cu parfum nu valoreaza mai mult decat ce se afla in spatele usitelor. Unele contin 24 de parfumuri. Altele, sapte sticle, o lumanare si un spray pentru perna. Unele iti arata fiecare usa inainte sa cumperi, iar altele pastreaza surpriza pana in decembrie. Am comparat cele opt calendare de parfum care conteaza cel mai mult pentru cumparatorii din Europa anul acesta, am citit ce publica fiecare vanzator despre continut, cantitati, pret si livrare si le-am clasat dupa cinci lucruri pe care le cauta cu adevarat un iubitor de parfumuri. Iata ce trebuie sa stii:

  • Cel mai bun in general: Scento Advent Calendar, For Her si For Him (€149 fiecare). 24 de usite, fiecare cu un parfum, case de designer si de nisa laolalta, lista completa publicata si, la final, un parfum de 8 ml, cel mai cumparat de clientii nostri din fiecare editie.
  • Cel mai bun sub €100: PAFORY (€99 sau €89 pentru primii 1,000). 24 × 2 ml de la case de nisa mici, plus o revista si vouchere pentru sticle intregi.
  • Cel mai bun daca iei doua: MyScent (€149 fiecare cand cumperi doua). 23 × 2 ml si un parfum de 5 ml, iar continutul fiecarei usite ramane secret pana in ziua respectiva.
  • Cel mai bun pentru sticle intregi: Harrods 12 Days of Fragrance (£225). Sapte sticle intregi in 12 usite, dar s-a epuizat in cateva ore.
  • Cele mai bune miniaturi de nisa de la un retailer clasic: John Lewis (£99). 12 miniaturi de nisa de 5–15 ml; epuizat cand am verificat.
  • Cel mai bun pentru branduri populare: The Fragrance Shop (£150 fiecare, pentru femei si barbati). Cutii separate pentru femei si barbati, avand ca piese principale sticle mari de la branduri populare.
  • Cel mai bun pentru sticle mari intr-o cutie de 25 de zile: Lookfantastic (£150). Un Givenchy de 35 ml si doua sticle de 30 ml, alaturi de miniaturi de designer.
  • Cel mai bun sub £100 in Marea Britanie: Boots 12 Days of Scent (£90). Un Givenchy L'Interdit de 35 ml si noua parfumuri de 10 ml.

Mai jos gasesti o comparatie rapida care te ajuta sa alegi.

Comparatie rapida

#CalendarPretUsiteParfum inclusAlte produsePret pe ml de parfumEditiiDisponibil in
1Scento For Her / For Him€149 fiecare2423 × 2 ml + 1 × 8 ml = 54 mlNiciunul€2.76Her / HimUE, euro
2PAFORY For Her / For Him€99 (€89 pentru primii 1,000)2424 × 2 ml = 48 mlRevista, 40 de benzi de testare, sase vouchere de €50€2.06 (€1.85 la pretul pentru primii cumparatori)Her / HimUE, euro
3MyScent€249 sau €149 fiecare cand cumperi doua2423 × 2 ml + 1 × 5 ml = 51 mlNiciunul mentionat€4.88 (€2.92 la setul de doua)Her / HimMagazin german, euro
4Harrods 12 Days of Fragrance£22512Aproximativ 305 ml, 7 sticle intregiNiciunul mentionatAproximativ £0.74Una, unisexUK, lire sterline (epuizat)
5John Lewis Fragrance£9912103 ml, miniaturi de 5–15 mlNiciunul mentionatAproximativ £0.96Una, mixtaUK, lire sterline (epuizat)
6The Fragrance Shop Women's / Men's£150 fiecare (£120 pentru membri)25Aproximativ 438 ml / 315 mlNu sunt detaliate in sursele noastreAproximativ £0.34 / £0.48Women's / Men'sUK, lire sterline
7Lookfantastic Fragrance£15024–25 de produseAproximativ 230 ml, inclusiv un produs de 35 ml si doua de 30 mlLumanare, spray pentru perna, atomizorAproximativ £0.65Una, mixtaUK, lire sterline
8Boots 12 Days of Scent£9012 (15 produse)Aproximativ 137 ml, inclusiv un produs de 35 ml si noua de 10 mlSpray de corp de 50 ml, lumanareAproximativ £0.66Una, mixtaUK, lire sterline (doar online)

Pretul per ml ia in calcul doar parfumul de purtat si se obtine impartind pretul cutiei la cantitate, in moneda folosita de vanzator. „Aproximativ” inseamna ca am adunat cantitatile sticlelor mentionate de vanzator sau in recenzia citata; nu estimam niciodata o cantitate care nu este publicata.

Cum le-am clasat

Am clasat fiecare calendar dupa cinci criterii, in ordinea importantei:

  1. Fiecare usa ascunde un parfum. Fara lumanari, lotiuni, spray-uri de corp sau obiecte in locul unui parfum.
  2. Case de designer si de nisa in aceeasi cutie. Numele pe care le cauta oamenii, nu doar o singura casa sau categorie.
  3. Lista completa este publicata inainte sa cumperi, ca sa o poti compara cu ceea ce ai deja.
  4. Editii separate For Her si For Him, ca nimeni sa nu descopere o serie de parfumuri pe care nu le-ar purta niciodata.
  5. Pret in euro si livrare in UE inainte de 1 decembrie.

Un calendar care indeplineste mai multe dintre cele cinci criterii se claseaza mai sus. Pe cele care indeplinesc acelasi numar de criterii le-am clasat dupa cantitatea de parfum din spatele fiecarei usite. Pretul per ml apare in fiecare tabel, ca sa poti compara si acest aspect, dar nu l-am folosit la clasare: o sticla mare cu un parfum pe care nu l-ai alege niciodata costa putin per ml, dar tot nu reprezinta o valoare buna.

CalendarParfum in fiecare usaDesigner + nisaLista publicataEditii Her / HimEuro, livrare in UE pana la 1 dec.
ScentoDaDaDaDaDa
PAFORYDaDoar de nisaDaDaDa
MyScentDaMentionat, nu este afisatNuDaEuro; livrarea in UE nu este mentionata
HarrodsDaAxat pe parfumeria de nisaDaNuNu (UK, £)
John LewisDaAxat pe parfumeria de nisaDaNuNu (UK, £)
The Fragrance ShopNu este detaliatParfumuri de designer si de larg consumDaDaNu (UK, £)
LookfantasticNuAxat pe parfumuri de designerDaNuNu (UK, £)
BootsNuAxat pe parfumuri de designerDaNuNu (UK, £)

Cum am verificat. Am citit pagina fiecarui vanzator sau recenzia mentionata in lista Surse, acolo unde pagina vanzatorului nu detaliaza continutul, la 4 octombrie 2026. Declaratie: Scento creeaza si vinde calendarul clasat pe primul loc. I-am aplicat aceleasi cinci criterii ca tuturor celorlalte calendare, iar tabelul de mai sus arata exact cum se situeaza fiecare.

1. Scento Advent Calendar 2026, For Her si For Him (alegerea noastra)

Calendarul nostru respecta o singura regula: in spatele fiecarei usite se afla un parfum pe care ti-ai dori sa-l porti. Fiecare editie contine 24 de parfumuri autentice, decantate din sticle originale pe care le cumparam noi insine, in aceleasi fiole din sticla cu pulverizator pe care clientii nostri le comanda deja. Usitele de la 1 la 23 contin cate 2 ml, dimensiunea cel mai des cumparata de clientii nostri, echivalenta cu aproximativ 30 de pulverizari sau circa zece zile de purtare. Usita 24 contine un spray de calatorie din sticla de 8 ml, cu aproximativ 120 de pulverizari, din parfumul cel mai cumparat de clientii Scento in editia respectiva: Amouage Guidance pentru ea si Louis Vuitton Imagination pentru el. Asta inseamna 54 ml de parfum in fiecare calendar si nimic altceva in cutie.

Cele doua editii sunt selectate separat, in functie de ce cumpara efectiv clientii Scento, si niciun parfum nu apare in ambele, astfel ca un cuplu care cumpara cate una va descoperi impreuna 48 de parfumuri diferite. Fiecare editie imbina casele de parfumuri de designer cunoscute de toata lumea cu cele de nisa, greu de incercat inainte de a cumpara un flacon intreg. Lista completa este mai jos; sari peste ea daca daruiesti calendarul si vrei sa pastrezi surpriza.

CaracteristicaScento Advent Calendar 2026
EditiiFor Her, For Him
Pret€149 fiecare
Usite24
Parfum inclus23 × 2 ml + 1 × 8 ml = 54 ml
Pret per ml€2.76
Usita 248 ml de Amouage Guidance (For Her) sau Louis Vuitton Imagination (For Him)
Alte articoleNiciunul
Exemplare produse300 per editie
LivrarePrecomanda; expedierea incepe la 16 noiembrie 2026; comanda pana la 15 noiembrie 2026 pentru livrare inainte de 1 decembrie in toate cele 26 de tari in care livram
Cumparate separat€347.45 (For Her) / €318.90 (For Him) la preturile Scento din 4 octombrie 2026

Ideal pentru: oricine isi doreste un parfum autentic diferit in fiecare dimineata din Advent, de la case de parfumuri de care a auzit, si un final mai amplu la sfarsit. Este si un cadou usor de ales: selectezi editia in functie de persoana careia ii este destinata, fara sa ghicesti ce parfum i-ar placea.

Ce se ascunde in spatele usitelor

For Her: in cifre. 24 de parfumuri de la 19 case; 11 parfumuri pentru femei si 13 unisex, conform clasificarii din catalogul Scento.

  1. Delina, Parfums de Marly, 2 ml
  2. Libre, Yves Saint Laurent, 2 ml
  3. Gris Charnel, BDK Parfums, 2 ml
  4. Aventus for Her, Creed, 2 ml
  5. Bianco Latte, Giardini di Toscana, 2 ml
  6. Portrait of a Lady, Frederic Malle, 2 ml
  7. Another 13, Le Labo, 2 ml
  8. Fleur Narcotique, Ex Nihilo, 2 ml
  9. Grand Soir, Maison Francis Kurkdjian, 2 ml
  10. Hundred Silent Ways, Nishane, 2 ml
  11. Love Don't Be Shy, By Kilian, 2 ml
  12. Erba Pura, Xerjoff, 2 ml
  13. Musk Therapy, Initio Parfums Prives, 2 ml
  14. Tilia, Marc — Antoine Barrois, 2 ml
  15. Santal 33, Le Labo, 2 ml
  16. Prada Paradoxe, Prada, 2 ml
  17. Hibiscus Mahajád, Maison Crivelli, 2 ml
  18. Attrape — Rêves, Louis Vuitton, 2 ml
  19. Valaya, Parfums de Marly, 2 ml
  20. Lost Cherry, Tom Ford, 2 ml
  21. Angels' Share, By Kilian, 2 ml
  22. Symphony, Louis Vuitton, 2 ml
  23. Baccarat Rouge 540 Extrait, Maison Francis Kurkdjian, 2 ml
  24. Guidance, Amouage, 8 ml, finalul

For Him: in cifre. 24 de parfumuri de la 16 case de parfum; 13 parfumuri masculine si 11 parfumuri unisex, asa cum le prezinta catalogul Scento.

  1. Baccarat Rouge 540, Maison Francis Kurkdjian, 2 ml
  2. Oud for Greatness, Initio Parfums Prives, 2 ml
  3. Terre d'Hermès, Hermès, 2 ml
  4. Arabians Tonka, Montale, 2 ml
  5. Layton, Parfums de Marly, 2 ml
  6. XJ 1861 Naxos, Xerjoff, 2 ml
  7. Dior Homme Intense, Dior, 2 ml
  8. Ganymede, Marc — Antoine Barrois, 2 ml
  9. Green Irish Tweed, Creed, 2 ml
  10. Outlands, Amouage, 2 ml
  11. Sauvage Elixir, Dior, 2 ml
  12. Blue Talisman, Ex Nihilo, 2 ml
  13. Tobacco Vanille, Tom Ford, 2 ml
  14. Elysium Pour Homme Parfum Cologne, Roja Dove, 2 ml
  15. Ombre Leather, Tom Ford, 2 ml
  16. Bal d'Afrique Absolu, Byredo, 2 ml
  17. Gentle Fluidity Silver, Maison Francis Kurkdjian, 2 ml
  18. Vibrato, Sospiro, 2 ml
  19. Althaïr, Parfums de Marly, 2 ml
  20. Torino21, Xerjoff, 2 ml
  21. Reflection Man, Amouage, 2 ml
  22. Ombre Nomade, Louis Vuitton, 2 ml
  23. Aventus, Creed, 2 ml
  24. Imagination, Louis Vuitton, 8 ml, finalul

Alege-ti editia pe pagina calendarului advent Scento: For Her · For Him.

2. PAFORY For Her si For Him

PAFORY, un magazin german de parfumuri pe baza de abonament, vinde un calendar de decanturi in fiecare an cel putin din 2024, iar pentru 2026 il propune din nou in doua editii, For Her si For Him. Fiecare contine 24 de parfumuri de nisa a cate 2 ml, cate unul de la fiecare casa, 48 ml in total, iar lista completa o gasesti pe pagina produsului inainte sa cumperi. Casele sunt mici si independente, precum Memo, Dusita, Bon Parfumeur, Goldfield & Banks si Imperial Parfums, nu nume de designer. Alaturi de flacoane primesti o revista de 100 de pagini, 40 de benzi olfactive, o cutie magnetica, sase vouchere de €50 pentru achizitia de flacoane intregi din parfumurile calendarului si un voucher pentru abonamentul PAFORY. Costa €99 sau €89 pentru primii 1,000 de cumparatori si se livreaza incepand cu 15 octombrie.

CaracteristicaPAFORY 2026
Pret€99 (€89 pentru primii 1,000)
Usite24 × 2 ml = 48 ml
Pret per ml€2.06 (€1.85 la pretul pentru primii cumparatori)
Include siRevista, 40 de benzi olfactive, sase vouchere de €50 pentru flacoane intregi, voucher pentru abonament
EditiiFor Her, For Him
LivrareDin 15 octombrie

Ideal pentru: un iubitor de parfumuri care are deja clasicele si vrea sa descopere case de nisa mici, cu un buget sub €100.

3. MyScent

MyScent, un magazin german de decanturi, vinde al treilea sau calendar advent intr-o editie For Her si una For Him: 23 de usite de 2 ml si una de 5 ml, 51 ml in total, intr-o cutie neagra cu folie aurie. Magazinul descrie selectia drept parfumuri de nisa si de designer, dar o tine secreta: fiecare usita ramane o surpriza pana in ziua ei. Un calendar costa €249; daca iei doua, in orice combinatie de editii pentru ea si pentru el, fiecare costa €149. Livrarea este gratuita si incepe la mijlocul lui noiembrie.

CaracteristicaMyScent 2026
Pret€249 pentru unul; €149 fiecare daca iei doua
Usi23 × 2 ml + 1 × 5 ml = 51 ml
Pret per ml€4.88 pentru unul; €2.92 la doua bucati
SelectieSecreta pana in ziua fiecarei usite
EditiiFor Her, For Him
LivrareDin mijlocul lunii noiembrie, gratuita

Ideal pentru: cumpararea a doua deodata, unul pentru tine si unul de daruit, daca iti place sa nu stii ce urmeaza.

4. Harrods 12 Days of Fragrance

Calendarul de parfumuri Harrods se epuizeaza aproape imediat dupa lansare, asa cum s-a intamplat in 2025. Editia din 2026 are 12 usite si aproximativ 305 ml de parfumuri de nisa, inclusiv sapte sticle in marime standard, fara lumanari sau produse de ingrijire corporala in lista. A costat £225 si a fost pus in vanzare in aplicatia Harrods pe 3 august, iar online pe 4 august, epuizandu-se in cateva ore. Este o cutie unisex de 12 zile, deci acopera jumatate din perioada Adventului si o singura selectie comuna.

CaracteristicaHarrods 2026
Pret£225
Usi12
Parfumuri incluseAproximativ 305 ml, inclusiv 7 in marime standard
Pret per mlAproximativ £0.74
EditiiUna, unisex
DisponibilitateEpuizat in cateva ore de la lansare

Ideal pentru: sticle in marime standard de parfumuri de nisa. S-a epuizat in cateva ore, asa ca se potriveste celor care isi planifica achizitia pentru lansarea din august de anul viitor.

5. John Lewis Fragrance Advent Calendar

John Lewis a lansat primul sau calendar dedicat exclusiv parfumurilor pentru 2026: 12 usite cu miniaturi de nisa intre 5 si 15 ml, in total 103 ml, de la case precum Kilian, Frédéric Malle, BDK Parfums, Nishane (o miniatura de 15 ml) si Acqua di Parma (una de 12 ml). A costat £99, iar John Lewis i-a atribuit o valoare de £305. Cand am verificat pe 4 octombrie, pagina John Lewis indica faptul ca calendarul se epuizase.

CaracteristicaJohn Lewis 2026
Pret£99
Usi12
Parfumuri incluse103 ml, miniaturi de 5–15 ml
Pret per mlAproximativ £0.96
VarianteUna, mixta
DisponibilitateEpuizat (John Lewis, 4 octombrie)

Ideal pentru: miniaturi de nisa mai mari decat un decant, la un pret de magazin obisnuit.

6. The Fragrance Shop Women's and Men's

The Fragrance Shop si-a impartit calendarul din 2026 intr-o editie pentru femei si una pentru barbati, fiecare cu 25 de usite, la £150 sau £120 pentru membrii programului sau de fidelitate. Cutia pentru femei contine aproximativ 438 ml, iar cea pentru barbati, 315 ml. Selectia pentru barbati este condusa de flacoane mari de la branduri populare din marile lanturi de magazine, printre care un Jack & Jones de 75 ml, un Superdry de 30 ml, un Ted Baker de 30 ml si un Saint Hilaire de 30 ml, alaturi de miniaturi de designer intre 4 si 12.5 ml.

CaracteristicaThe Fragrance Shop 2026
Pret£150 fiecare (£120 pentru membri)
Usi25
Parfumuri incluseAproximativ 438 ml (pentru femei), 315 ml (pentru barbati)
Pret per mlAproximativ £0.34 (pentru femei), £0.48 (pentru barbati)
EditiiPentru femei, Pentru barbati

Ideal pentru: cineva care poarta parfumuri in flacoane mari de la branduri din marile lanturi de magazine.

7. Lookfantastic Fragrance Advent Calendar

Al doilea calendar cu parfumuri de la Lookfantastic are intre 24 si 25 de produse la £150, pe care Lookfantastic il evalueaza la peste £530. Pe baza dimensiunilor mentionate in recenzia Beauty Detective, contine aproximativ 230 ml de parfum, in principal un Givenchy de 35 ml si doua flacoane de 30 ml, restul avand intre 3.5 si 15 ml. Cateva usite ascund si o lumanare, un spray pentru perna si un atomizor. A fost lansat pe 1 septembrie, s-a epuizat, iar ulterior a fost listat din nou ca disponibil in stoc.

CaracteristicaLookfantastic 2026
Pret£150
Usi24–25 de produse
Parfum inclusAproximativ 230 ml, inclusiv unul de 35 ml si doua de 30 ml
Pret per mlAproximativ £0.65
Alte produse incluseLumanare, spray pentru perna, atomizor
VarianteUna, mixta

Ideal pentru: cate o usa in fiecare zi de Advent, cu cateva parfumuri de designer in flacoane mari incluse.

8. Boots 12 Days of Scent

Primul calendar cu parfumuri de la Boots are 12 usi si 15 produse la £90. Parfumurile sunt un Givenchy L'Interdit de 35 ml, noua parfumuri de 10 ml si trei miniaturi, in total aproximativ 137 ml, alaturi de un spray de corp de 50 ml si o lumanare. Boots il evalueaza la £356.52 si, lucru neobisnuit, explica pe pagina produsului cum a calculat aceasta valoare. Se vinde doar online, „in limita stocului disponibil”.

CaracteristicaBoots 2026
Pret£90
Usi12 (15 produse)
Parfum inclusAproximativ 137 ml, inclusiv unul de 35 ml si noua de 10 ml
Pret per mlAproximativ £0.66
Alte produse incluseSpray de corp de 50 ml, lumanare
VarianteUna, mixta

Ideal pentru: un cumparator din Regatul Unit care isi doreste un calendar cu parfumuri pentru 12 zile, sub £100.

Merita un calendar de Advent cu parfumuri?

Merita atunci cand vrei sa descoperi parfumuri, nu doar sa ai mai multe. Cu un calendar cu 24 de parfumuri diferite, poti purta fiecare parfum pe pielea ta timp de cateva zile inainte de a investi intr-un flacon intreg — lucru imposibil cu o banda de testare din magazin. Ia in calcul doar parfumul si imparte: calendarul nostru costa €149 pentru 24 de parfumuri, adica €6.21 per parfum sau €2.76 per ml, iar in fiecare usa gasesti o cantitate pe care chiar o poti purta, nu una pentru o singura pulverizare. Conform propriului ghid de cantitati Scento, un decant de 2 ml inseamna aproximativ 30 de pulverizari, adica in jur de zece zile de utilizare, iar cel de 8 ml din ultima usa inseamna aproximativ 120 de pulverizari, adica in jur de o luna.

Daca iti doresti varietate, branduri pe care nu le poti testa la un stand de parfumuri si o editie aleasa pentru persoana care o va deschide, un calendar in care toate cele 24 de usi contin parfum iti ofera mai mult din ceea ce platesti.

Alte lucruri utile de stiut in 2026

  • Cel mai luxos calendar cu parfumuri inregistrat este La Malle des Rêves de la Dior din 2025: 24 de usi, inclusiv sase flacoane de 100 ml din Collection Privée, in 120 de cufere numerotate, la £6,400.
  • Notino nu are un calendar dedicat exclusiv parfumurilor pentru 2026. Calendarul sau din 2025, „12 Days of Fragrant Joys”, cu 12 miniaturi de designer, s-a epuizat.
  • Calendarele de frumusete cu unul sau doua parfumuri nu sunt incluse in acest clasament. Am comparat doar calendarele in care parfumul este vedeta.

Verificarea preturilor

Preturi verificate la 4 octombrie 2026. Preturile se modifica, iar cateva dintre aceste calendare se epuizeaza; verifica pagina vanzatorului inainte sa cumperi.

CalendarPretUnde a fost verificat
Scento For Her / For Him€149 fiecarescento.com
PAFORY 2026€99 (€89 pentru primii 1,000)pafory.com, calendariosdeadviento.com
MyScent 2026€249; €149 fiecare, la cumpararea a douamyscent.de
Harrods 12 Days of Fragrance 2026£225womanandhome.com
John Lewis Fragrance 2026£99johnlewis.com
The Fragrance Shop 2026£150 (£120 pentru membri)thefragranceshop.co.uk, durbinrock.com
Lookfantastic Fragrance 2026£150beauty-detective.com
Boots 12 Days of Scent 2026£90hotukdeals.com, womanandhome.com

Ganduri finale

Cel mai bun calendar advent cu parfumuri este cel in care fiecare usita ascunde ceva ce persoana respectiva va purta. Dupa acest criteriu, calendarul Scento ocupa primul loc: 24 de parfumuri autentice, de designer si de nisa, reunite, alese separat pentru ea si pentru el, prezentate integral, cu un final de 8 ml si fara ca altceva sa ocupe o usita. Daca ai alta prioritate, iata o prezentare rapida:

PrioritateCea mai buna alegereDe ce
Un parfum adevarat in spatele fiecarei usite, de designer si de nisaScento For Her / For Him24 de parfumuri, 54 ml, final de 8 ml, €149
Sub €100PAFORY24 de parfumuri de nisa de 2 ml pentru €99
Cumperi douaMyScent€149 fiecare cand cumperi doua
Flacoane in marime normalaHarrodsSapte flacoane in marime normala in 12 usite (epuizat)
Branduri mainstreamThe Fragrance ShopCutii pentru femei si barbati, £150 fiecare
Sub £100 in Regatul UnitBoots12 usite pentru £90

Indiferent ce alegi, comanda din timp: calendarele pe care si le doresc oamenii se epuizeaza inainte de decembrie, iar calendarul nostru este limitat la 300 de exemplare pentru fiecare editie.

Echipa editoriala Scento a clasat aceste calendare pe baza celor cinci criterii de mai sus, folosind continutul, dimensiunile, preturile si datele de livrare publicate de fiecare vanzator sau recenzia mentionata in lista Surse, acolo unde vanzatorul nu detaliaza continutul. Scento produce calendarul clasat pe primul loc. Preturi verificate la 4 octombrie 2026; primim cu placere corectii. Scento nu este afiliat cu niciunul dintre ceilalti vanzatori sau cu casele de parfumuri mentionate aici; numele brandurilor si ale produselor sunt folosite doar pentru a identifica calendarele si parfumurile comparate.

Intrebari frecvente

Care este cel mai bun calendar advent cu parfumuri pentru 2026?

Pentru parfum in fiecare usita, Scento Advent Calendar 2026: For Her si For Him contin fiecare 24 de parfumuri autentice de designer si de nisa, 23 × 2 ml plus un final de 8 ml, la €149. Sub €100, cele 24 de parfumuri de nisa PAFORY costa €99. Pentru flacoane in marime normala, calendarul Harrods cu 12 usite avea sapte, dar s-a epuizat in cateva ore.

Care este cel mai bun calendar advent cu parfumuri pentru un barbat?

Scento For Him: 24 de parfumuri pentru barbati si unisex, alese exclusiv pentru el, de la parfumuri de designer indragite la case de nisa, cu un final de 8 ml de Louis Vuitton Imagination, cel mai cumparat parfum barbatesc al nostru. Editia pentru barbati de la The Fragrance Shop este alternativa mainstream, dominata de flacoane mari de la branduri precum Jack & Jones si Superdry, iar PAFORY For Him i se potriveste unui barbat care isi doreste case de nisa mai mici.

Care este cel mai luxos calendar advent?

La Malle des Rêves 2025 de la Dior: 24 de usite, inclusiv sase flacoane de 100 ml din Collection Privée, in 120 de cufere numerotate, la £6,400. Dintre calendarele de anul acesta care contin doar parfumuri, 12 Days of Fragrance de la Harrods, la £225, cu sapte flacoane de nisa in marime normala, este cel mai luxos din aceasta lista.

Chanel lanseaza un calendar advent?

Nu am gasit la niciunul dintre retailerii verificati un calendar advent cu parfumuri Chanel disponibil la vanzare pentru 2026. Un blog a scris despre un calendar Chanel pentru 2025, dar nici Chanel, nici vreun retailer nu l-au confirmat, asa ca nu il includem in lista.

Cat costa calendarul advent Dior?

Dior nu publicase pretul pentru 2026 atunci cand am verificat, la 4 octombrie 2026. Calendarul din 2025, Le 30 Montaigne, costa £570 si continea sase miniaturi de parfum, 38.5 ml in total, majoritatea produselor fiind de machiaj si ingrijire a pielii.

Care calendar advent cu parfumuri are cele mai multe flacoane in marime normala?

12 Days of Fragrance de la Harrods: sapte flacoane in marime normala in 12 usite, aproximativ 305 ml de parfum. Lookfantastic si Boots includ fiecare cate un flacon de 35 ml. Calendarul Scento contine decanturi, nu flacoane intregi, iar in spatele usitei 24 se afla un spray de voiaj de 8 ml.

Sunt autentice parfumurile din calendarul Scento?

Da. Fiecare fiola este decantata dintr-un flacon original pe care il cumpara chiar Scento. Nu vindem niciodata parfumuri inspirate de altele sau copii, iar fiecare fiola poarta numele parfumului si al casei.

Cand ar trebui sa comand un calendar advent cu parfumuri ca sa il primesc pana la 1 decembrie?

Comanda calendarul Scento pana la 15 noiembrie 2026 pentru livrare inainte de 1 decembrie in toate cele 26 de tari in care livram. Este disponibil la precomanda si se expediaza incepand cu 16 noiembrie 2026. PAFORY expediaza incepand cu 15 octombrie, iar MyScent de la mijlocul lunii noiembrie. Calendarele Harrods si John Lewis erau deja epuizate cand am verificat, pe 4 octombrie.

Jurnal de actualizari

  • Publicat initial. Preturile si continutul au fost verificate la 4 octombrie 2026.

Surse

  • Calendare advent PAFORY 2026 (pagina produsului): pafory.com/advent-calendars
  • PAFORY 2026: pretul si oferta pentru comenzi anticipate (calendariosdeadviento.com): calendariosdeadviento.com/belleza-y-maquillaje/pafory-2026/
  • MyScent Parfum Adventskalender 2026 (pagina produsului): myscent.de/products/myscent-adventskalender-2026-24-nischen-designerdufte
  • Calendarul advent Harrods 12 Days of Fragrance 2026 (Woman & Home): www.womanandhome.com/beauty/harrods-12-days-of-fragrance-advent-calendar-2026/
  • Calendar advent Harrods cu parfumuri 2025, epuizat (Beauty Detective): beauty-detective.com/harrods-fragrance-advent-calendar-2025/
  • Calendar advent John Lewis cu parfumuri (John Lewis): www.johnlewis.com/content/beauty-hair/john-lewis-fragrance-advent-calendar
  • Calendar advent The Fragrance Shop 2026 (The Fragrance Shop): pay.thefragranceshop.co.uk/advent-calendar-2026/l
  • Calendarul advent pentru barbati The Fragrance Shop 2026 (Durbin Rock): www.durbinrock.com/the-fragrance-shop-mens-advent-calendar-2026/
  • Calendarul Adventului Lookfantastic Fragrance 2026 (Beauty Detective): beauty-detective.com/lookfantastic-fragrance-advent-calendar-2026/
  • 12 Days of Scent de la Boots, textul anuntului (hotukdeals): www.hotukdeals.com/deals/boots-12-days-of-scent-fragrance-advent-calendar-4972673
  • Calendarele advent de frumusete Boots 2026 (Woman & Home): www.womanandhome.com/beauty/boots-beauty-advent-calendars-2026/
  • Dior La Malle des Rêves 2025 (Beauty Detective): beauty-detective.com/dior-la-malle-des-reves-exceptional-advent-calendar-2025/
  • Calendarul Adventului Dior 2025 (beautycalendar.com): beautycalendar.com/dior-advent-calendar-2025/
  • Calendarele Adventului Notino 2026 (Nuvole di Bellezza): www.nuvoledibellezza.com/en/notino-advent-calendars-2026/
5 min de citit