Olanda indeplineste simultan doua roluri in industria parfumurilor din Europa, iar aproape nicio alta tara din UE nu le indeplineste pe amandoua. Consumul de parfumuri per capita este ridicat structural, tara ocupand locul al treilea in clasamentul UE, cu 836 de kilograme la 1.000 de locuitori. Totodata, este principalul hub de facto al Europei pentru distributia si reexportul parfumurilor, portul Rotterdam si aeroportul Schiphol gestionand impreuna cele mai mari fluxuri reciproce de comert cu parfumuri din Uniunea Europeana, dupa Germania.
Acest profil dual inseamna ca povestea parfumurilor din Olanda tine mai mult de logistica decat de un singur titlu despre cumparatorii interni. In fiecare an, in Olanda intra produse de parfumerie in valoare de aproximativ 1,9 miliarde USD, a doua cea mai mare valoare a importurilor de parfumuri din UE, dupa Germania. Un volum comparabil pleaca spre Germania, Polonia, Franta, Belgia si Cehia. Tara cumpara simultan cantitati mari de parfumuri pentru propriii locuitori si le directioneaza prin infrastructura sa logistica spre restul Europei. Analiza Scento a pietei parfumurilor din Olanda in 2026 contureaza imaginea de ansamblu a ambelor roluri.
Consumatorul olandez este, de asemenea, atipic in Europa: familiarizat cu mediul digital, flexibil in alegerea canalului, atent la pret si tot mai interesat de parfumeria de nisa, dupa o lunga perioada de dominatie a parfumurilor mainstream de designer. Combinatia dintre structura duala a pietei (consum ridicat si hub logistic) si profilul neobisnuit de exigent al cumparatorilor online face ca Olanda sa fie atat o piata de destinatie, cat si un teren de testare riguros pentru orice retailer sau brand care se extinde in Europa de Nord. Analiza Scento urmareste ambele roluri impreuna, nu separat.
Analiza este structurata in sase sectiuni: clasamentul per capita, in care Olanda ocupa locul al treilea in UE, dupa Belgia si Irlanda; mecanismele hubului de reexport, cu Rotterdam si Schiphol in centrul infrastructurii logistice pentru parfumuri la nivelul UE; comportamentul cumparatorilor interni, caracterizat de flexibilitate in alegerea canalului si familiaritate cu mediul digital; cele mai vandute branduri din Olanda, unde mixul de furnizori difera semnificativ de cel din Belgia; canalul online, in care tara are un avans structural in penetrarea digitala a produselor de infrumusetare; si perspectivele pentru 2030, cand, in viziunea Scento, toate cele patru roluri se vor consolida, nu se vor inversa.
Piata parfumurilor din Olanda in cifre
Parfumuri importate anual in Olanda
Analiza Scento
Olandezi cu varsta de peste 12 ani care au cumparat online cosmetice, parfumuri sau produse de infrumusetare in 2024
Piata interna de parfumuri din Olanda, la preturi de retail, 2025
Analiza Scento
Cresterea anuala a importurilor de parfumuri din Olanda, 2020–2024
Analiza Scento
Exporturile olandeze de parfumuri si ape de toaleta in 2024
UN Comtrade 4
Vanzarile de parfumuri in Olanda in 2025, la preturi de retail, au scazut cu 3,3 %; 18,4 % din cheltuielile pentru cosmetice
Cosmetics Europe 3
Locul Olandei in clasamentul per capita: numarul trei in Europa
In 2024, Olanda a consumat aproximativ 836 de kilograme de parfumuri si ape de toaleta la 1.000 de locuitori, al treilea cel mai ridicat nivel per capita din Uniunea Europeana. Tara se situeaza clar peste media UE si mult peste media Europei de Vest, dar semnificativ sub liderii per capita. Primele trei locuri in clasamentul european publicat sunt ocupate de: Belgia, cu 1.486 kilograme la 1.000 de locuitori; Irlanda, cu 1.447 kilograme la 1.000 de locuitori; Olanda, cu 836 de kilograme la 1.000 de locuitori. Olanda ocupa locul al treilea, nu al doilea, la consumul de parfumuri per capita.
Ca volum absolut, Olanda se numara printre primii opt consumatori de parfumuri din UE, in aceeasi categorie de aproximativ 3 % din cota nationala ca Belgia, Romania, Irlanda si Portugalia. Populatia tarii, de 17,8 milioane, este suficient de mare pentru a-i asigura un loc in top opt dupa volumul absolut, dar suficient de mica pentru ca cifra per capita sa ramana structural sub nivelul liderilor Belgia si Irlanda. Coridorul Randstad, care cuprinde Amsterdam, Rotterdam, Haga si Utrecht, concentreaza cea mai mare parte a volumului vanzarilor interne premium, iar Eindhoven, Groningen si Maastricht sunt cele mai puternice piete secundare.
Consumul de parfumuri per capita din Olanda este cel mai bine descris ca fiind ridicat structural, nu lider de categorie. Cumparatorii olandezi sunt mai implicati in parfumerie decat media UE, iar veniturile disponibile ridicate, concentrarea urbana densa si penetrarea de top a magazinelor specializate in produse de infrumusetare sunt factorii structurali care explica acest lucru. Tara nu ajunge la nivelul de lider per capita al Belgiei deoarece cultura sa de retail si de oferire a cadourilor, desi solida, nu are combinatia neobisnuita de fluenta in franceza si disciplina olandeza care sta la baza performantei superioare a Belgiei. Cumparatorii olandezi isi distribuie, de asemenea, cheltuielile pentru produse de infrumusetare si ingrijire personala mai larg intre categorii, iar ingrijirea pielii si a parului absoarbe o parte din cheltuieli care in Belgia se indreapta mai mult spre parfumuri.
Plafonul structural al consumului per capita din Olanda este semnificativ mai jos decat cel al Belgiei. In viziunea Scento, este putin probabil ca Olanda sa conteste suprematia Belgiei sau a Irlandei in clasamentul per capita pana in 2030, insa locul al treilea al tarii este solid. Factorii determinanti (veniturile, densitatea si retailul) sunt durabili, iar diferenta fata de locul al patrulea (Portugalia in unii ani, Franta in altii, in functie de modul in care este eliminat consumul transfrontalier) este suficient de mare pentru ca pozitia Olandei in top trei sa fie protejata structural.
Cifra per capita a Olandei trebuie interpretata si in contextul rolului tarii de hub logistic. O parte din cele 836 de kilograme la 1.000 de locuitori reprezinta parfumuri care au tranzitat depozitele olandeze in drum spre alte destinatii din UE si au fost atribuite statistic consumului din Olanda, nu pietei destinatiei finale. Efectul asupra volumului este mic, dar nu neglijabil, si inseamna ca comportamentul cumparatorilor interni olandezi genereaza o cifra per capita reala usor mai scazuta decat sugereaza valoarea publicata. In analiza sa, Scento foloseste cifra publicata de 836 ca reper de referinta, mentionand totodata ajustarea aferenta rolului de hub logistic.
Olanda in comparatie cu celelalte piete europene de parfumuri
Pe o baza mai larga, calculata la preturi de retail, decat estimarea Scento de $534 million, Cosmetics Europe inregistreaza vanzari de parfumuri in Olanda de €0.701 billion in 2025, in scadere cu 3,3 % fata de 2024, singurul declin dintre cele noua piete de mai jos. Parfumurile reprezinta in continuare 18,4 % din cheltuielile olandezilor pentru cosmetice, mult peste procentul de 11,9 % din Germania3. Estimarea Scento privind o crestere de aproximativ 1,3 % pe an pana in 2030 reflecta o tendinta multianuala; cifra Cosmetics Europe se refera la un singur an. UN Comtrade inregistreaza exporturi olandeze de parfumuri in valoare de $1.03 billion in 2024, situand tara pe locul al cincilea intre exportatorii europeni din graficul de mai jos4.
| Tara | Vanzari de parfumuri, 2025 | Variatie fata de 2024 | Pondere din cheltuielile pentru cosmetice | Per persoana (analiza Scento) |
|---|---|---|---|---|
| Olanda | €0.701bn | −3,3 % | 18,4 % | 38,8 € |
| Franta | €3.401bn | +3,5 % | 23,5 % | 49,4 € |
| Spania | €2.458bn | +9,5 % | 20,8 % | 50,0 € |
| Regatul Unit | €2.202bn | +1,3 % | 15,0 % | 31,7 € |
| Germania | €2.144bn | +2,1 % | 11,9 % | 25,7 € |
| Italia | €1.551bn | +7,4 % | 12,1 % | 26,3 € |
| Polonia | €0.781bn | +8,6 % | 12,2 % | 21,4 € |
| Belgia si Luxemburg | €0.528bn | +3,1 % | 21,2 % | 42,0 € |
| Romania | €0.400bn | +9,7 % | 17,9 % | 21,0 € |
| Europa (total) | €17.075bn | +4,8 % | 15,6 % | — |
Preturi de retail, miliarde de euro. Sursa: Cosmetics Europe, Market Performance 2025, cu Euromonitor3. Valoarea per persoana este calculata de Scento: vanzarile de parfumuri impartite la populatia din 2025. Belgia si Luxemburg sunt raportate impreuna.
- Franta$8.62bn
- Spania$4.61bn
- Italia$2.78bn
- Germania$1.57bn
- Olanda$1.03bn
- Regatul Unit$0.74bn
- Polonia$0.73bn
- Romania$0.06bn
Belgia nu apare in graficul exporturilor: doua consultari ale aceluiasi tabel UN Comtrade indica valori diferite.
Hubul de reexport: cum circula parfumurile prin Europa prin Rotterdam si Amsterdam
Tarile de Jos sunt cel mai mare centru european de distributie si reexport de parfumuri, iar acest rol dublu defineste piata olandeza a parfumurilor intr-un mod pe care nicio cifra pe cap de locuitor nu-l poate surprinde de una singura. Tara se bazeaza pe doua infrastructuri logistice care, impreuna, gestioneaza aproximativ un sfert din toate fluxurile comerciale europene de parfumuri.
Portul Rotterdam este cel mai mare din Europa ca volum si gestioneaza importurile maritime de containere cu ingrediente pentru parfumuri, ambalaje si produse finite, care sosesc din America de Nord, Asia si Golf. Aeroportul Schiphol din Amsterdam este al treilea cel mai aglomerat aeroport de marfa din Europa si gestioneaza importurile aeriene de produse premium, de nisa si parfumuri cu livrare urgenta, care evita ruta mai lenta de transport maritim. Impreuna, aceste doua noduri confera Tarilor de Jos un rol disproportionat de important in logistica parfumurilor la nivelul UE, pe care nicio alta tara nu-l egaleaza.
Cifrele privind fluxurile comerciale spun aceeasi poveste. Aproximativ 1,9 billion USD in produse parfumate intra anual in Tarile de Jos sub forma de importuri, a doua cea mai mare valoare a importurilor de parfumuri din UE, dupa Germania, cu 2,1 billion USD. Aproximativ 1,6 to 1,9 billion USD pleaca sub forma de exporturi catre Germania, Polonia, Franta, Belgia si Republica Ceha. Echilibrul structural dintre importuri si exporturi inseamna ca o parte importanta din produsele parfumate consumate in DE, PL, BE, FR si CZ tranziteaza mai intai depozitele si vama olandeze, chiar si atunci cand marca, comerciantul si consumatorul final nu sunt olandezi.
Portofoliul de furnizori de pe partea importurilor este semnificativ de diversificat. Spania reprezinta o parte importanta a importurilor olandeze de parfumuri, datorita concentrarii de unitati de productie din Catalonia si zona Barcelonei, care aprovizioneaza o parte importanta din distributia europeana a portofoliului Puig. Germania furnizeaza o parte importanta atat prin exporturile de produse de designer de marca, cat si prin comertul specializat de reexport din Hamburg. Statele Unite furnizeaza o cota mai mica, dar in crestere, reflectand accelerarea de dupa 2022 a parfumurilor de nisa americane in retailul european prin distributia directa cu ruta prin Schiphol. Diversitatea furnizorilor este unul dintre motivele structurale pentru care volumul importurilor Tarilor de Jos a crescut mai rapid decat cel al pietelor comparabile din 2022 incoace.
Exemple concrete pe care Scento le poate mentiona. Centrele de procesare a comenzilor pentru produse de infrumusetare din zona Schiphol gestioneaza distributia europeana multibrand pentru case de nisa care nu au propria infrastructura logistica, iar mai multe case americane si franceze importante de nisa isi directioneaza intregul volum de vanzari directe catre consumatori din UE prin parteneri de procesare a comenzilor din zona Amsterdamului. Depozitele din portul Rotterdam grupeaza containerele cu parfumuri importate pentru redistribuire aeriana si rutiera in UE, iar conexiunile retelei rutiere olandeze cu Germania fac din Rotterdam o ruta mai eficienta catre centrele de distributie din Frankfurt si Hamburg decat porturile germane directe, pentru multe configuratii ale lantului de aprovizionare.
Ritmul de crestere este semnificativ. Importurile de parfumuri in Tarile de Jos au crescut cu aproximativ 13,67 % CAGR intre 2020 to 2024, printre cele mai rapide ritmuri din Europa, cresterea anuala intre 2023 si 2024 fiind de aproximativ 21,58 %. Accelerarea reflecta orientarea catre produse premium a pietei europene a parfumurilor dupa pandemie, combinata cu centralizarea structurala a distributiei la nivelul UE in centrele olandeze. Tendinta nu incetineste.
Rolul de centru logistic se imbina cu cel de piata de consum intr-un mod pe care nicio alta tara din UE nu-l egaleaza. Marcile care isi directioneaza distributia la nivelul UE prin infrastructura olandeza obtin si un avantaj structural in retailul intern olandez, deoarece aceleasi depozite din zona Amsterdamului care livreaza la Hamburg livreaza si catre Bol.com, Douglas Online si ICI Paris XL Online, in una sau doua zile. Sinergia dintre retail si logistica consolideaza pozitia dubla a Tarilor de Jos si este unul dintre motivele structurale pentru care orice marca europeana importanta de produse de infrumusetare care evalueaza o strategie de extindere in UE incepe cu depozitarea in Olanda.
Perspectiva Scento: Tarile de Jos sunt in acelasi timp o piata interna cu valori ridicate pe cap de locuitor si centrul logistic de facto al UE pentru parfumuri, un rol dublu pe care nicio alta tara din UE nu-l indeplineste. Implicatiile se extind in intreaga industrie a parfumurilor. Marcile care evalueaza strategia de distributie in UE iau in considerare in mod disproportionat depozitarea in Olanda; retailerii care isi extind activitatea transfrontaliera colaboreaza tot mai des cu operatori de procesare a comenzilor din zona Schiphol; platformele de comert electronic adresate consumatorilor, care livreaza in UE, folosesc adesea infrastructura olandeza, indiferent de locul in care locuieste clientul final. Cumparatorii pot rasfoi catalogul complet Scento si accesoriile pentru parfumuri si atomizoarele de voiaj, potrivite pentru obiceiul de a alterna parfumurile, specific unei tari aflate in centrul comertului cu parfumuri din UE.
Comportamentul cumparatorilor interni: cum cumpara olandezii parfumuri
Pentru cumparatorul olandez de parfumuri, mediul digital este ceva firesc. Peste 80 % dintre adultii olandezi cumpara in mod regulat online din toate categoriile, iar aproximativ 30,7 % dintre adultii olandezi cu varsta de peste 12 ani au cumparat online produse cosmetice, parfumuri sau produse de infrumusetare in 2024, fata de 21,4 % in 2020. Aceasta este cea mai mare rata de penetrare a cumparaturilor online de produse de infrumusetare dintre marile piete vest-europene, iar tendinta pana in 2030 se numara printre cele mai constante cresteri ale ponderii canalelor online in retailul din UE.
Valoarea pietei interne a parfumurilor este de aproximativ 534 million USD in termeni de retail pentru 2025, cu o crestere moderata de aproximativ 1,3 % CAGR. Canalele de masa (drogherii, supermarketuri, Etos, Kruidvat, Albert Heijn) reprezinta o parte importanta din volumul parfumurilor; parfumeriile specializate (Douglas, ICI Paris XL, cu peste 150 de magazine in Tarile de Jos) domina segmentul premium. Canalul online castiga cota in fiecare an, Bol.com, Douglas Online, ICI Paris XL Online, Etos Online si Kruidvat Online fiind cei mai mari cinci retaileri online de parfumuri dupa volumul cumulat.
Cumparatorul olandez este consumatorul rational al Uniunii Europene. Atent la preturi, flexibil in alegerea canalului si tot mai dispus sa cumpere parfumuri premium de nisa, dar mai putin predispus la achizitii impulsive decat vecinii belgieni. Acelasi cumparator care este dispus sa cheltuiasca 250 to 350 euro pe un parfum de nisa compara activ preturile pe Bol.com, Douglas si la retailerii transfrontalieri din UE inainte de achizitie. Aceasta combinatie creeaza un mediu de retail care recompenseaza executia, diversitatea si transparenta preturilor si penalizeaza retailul opac sau pozitionarea bazata exclusiv pe impuls.
Diferentele dintre generatii urmeaza tiparele din Europa de Vest. Cumparatorii olandezi mai in varsta (55+) sustin rotatia parfumurilor clasice de designer si continua sa se concentreze puternic in retailul specializat de beauty. Cumparatorii mai tineri (sub 40 de ani) se impart intre retailul specializat, vanzarile online directe catre consumator si achizitiile transfrontaliere, tot mai frecvente. Segmentul sub 30 de ani, in special, stimuleaza interesul pentru categoria de nisa prin TikTok si Instagram, creatorii olandezi de continut despre parfum fiind printre cei mai activi de pe platforma in UE. Decanturile si sticlutele de voiaj sunt cea mai accesibila cale de intrare in universul parfumeriei de nisa pentru cumparatorul olandez nativ digital, care apreciaza posibilitatea de a testa inainte de a se angaja, oferita de decanturi.
Distributia pe genuri pe piata parfumurilor din Olanda reflecta media generala a UE, cumparatoarele reprezentand aproximativ 58 to 60 % din volumul total al categoriei. Ponderea barbatilor a crescut constant din 2022 si este probabil sa ajunga la aproximativ 45 % din totalul cumparatorilor pana in 2030. Cumparatorul olandez de sex masculin este semnificativ mai deschis catre parfumurile de nisa decat media barbatilor din UE, in parte datorita ecosistemului mai dezvoltat de continut digital al tarii si in parte pentru ca obiceiul de a purta mai multe parfumuri, care stimuleaza adoptarea nisei, este mai putin asociat cu un anumit gen in retailul olandez decat pe pietele din Europa de Sud.
Concentrarea geografica a volumului de retail premium in coridorul Randstad genereaza un tipar neobisnuit. Aproximativ doua treimi din volumul parfumurilor premium din Olanda sunt consumate pe o raza de aproximativ 80 de kilometri, care cuprinde Amsterdam, Rotterdam, Haga si Utrecht. Treimea ramasa este distribuita in restul tarii, cu Eindhoven, Groningen si Maastricht drept clustere secundare. Concentratia spatiala ridicata a cererii premium face planificarea retailului olandez mai eficienta la nivel de magazin decat in retailul belgian sau german echivalent si este unul dintre motivele structurale pentru care ICI Paris XL si Douglas au reusit sa opereze profitabil retele dense de magazine in Olanda.
Topul brandurilor vandute in Olanda (2026): un mix german, francez si spaniol
Mixul brandurilor de top din Olanda difera de cel din Belgia. In timp ce Belgia se orienteaza spre Franta, Olanda importa parfumuri intr-o proportie mai mare din Spania, Germania si Statele Unite, care reprezinta impreuna aproximativ 32 % din valoarea importurilor; Franta, Italia si Regatul Unit sunt furnizori secundari. Aceasta diversitate geografica reflecta rolul tarii de centru de distributie cu surse multiple, nu de importator axat pe un singur coridor.
Rotatia celor mai bine vandute produse reflecta acest tipar cu surse multiple. Brandurile de designer se afla in fruntea clasamentelor: catalogul Dior, catalogul YSL, catalogul Tom Ford, catalogul Hugo Boss, catalogul Calvin Klein, Lancome si Giorgio Armani. Prezenta Hugo Boss si Calvin Klein este deosebit de vizibila in retailul olandez fata de cel belgian, reflectand atat deschiderea mai mare a cumparatorilor olandezi fata de brandurile americane si germane de designer, cat si ponderea mai ridicata a exporturilor din aceste tari in mixul de furnizori.
Adoptarea parfumurilor de nisa este condusa de catalogul Maison Francis Kurkdjian, catalogul Parfums de Marly, Creed, catalogul Le Labo, catalogul Byredo si Diptyque. Le Labo si Byredo au o prezenta deosebit de puternica in Olanda in raport cu cota lor generala din Europa, in parte deoarece limbajul minimalist de design al acestor case se potriveste cu estetica retailului olandez si in parte deoarece Bol.com si Douglas Online au investit intr-o selectie mai ampla de parfumuri de nisa decat canalele online belgiene echivalente.
ICI Paris XL, cu peste 150 de magazine in Olanda si o prezenta online puternica, este principalul retailer specializat de beauty din tara. Douglas Netherlands si Bol.com completeaza peisajul e-commerce si omnichannel. Catalogul complet Scento prezinta diversitatea caselor care corespund preferintelor cumparatorilor olandezi, iar parfumurile selectionate pentru femei si parfumurile selectionate pentru barbati reflecta tiparele distributiei pe genuri vizibile in retailul specializat olandez. Categoria mai larga de parfumerie de nisa este segmentul cu cea mai rapida crestere in retailul olandez in 2026 si 2027.
Evolutia mixului de branduri din 2020 incoace a fost constanta, dar diferita de tiparele belgiene. In timp ce retailul belgian si-a pastrat concentrarea asupra caselor franceze, retailul olandez si-a diversificat treptat segmentul de nisa, casele americane (Le Labo, Byredo) si cele italiene (Xerjoff, Acqua di Parma) castigand cota alaturi de numele franceze consacrate din parfumeria de nisa. Diversificarea este determinata in parte de deschiderea culturala mai ampla a cumparatorilor olandezi fata de diverse stiluri nationale si in parte de rolul tarii de centru logistic, care faciliteaza prezenta in retailul olandez a oricarei case de nisa cu distributie la nivelul UE.
Canalul online: Bol, Douglas, ICI Paris XL si o penetrare de 30 % a beauty-ului online
Tarile de Jos au cea mai mare penetrare a achizitiilor online de produse de beauty din Europa de Vest. Datele publice din sondajele de consum arata ca 30,7 % din populatia neerlandeza cu varsta de 12+ ani a cumparat cosmetice, parfumuri sau produse de beauty online in 2024, fata de 21,4 % in 2020. Cosmeticele si parfumurile sunt acum a sasea cea mai populara categorie online la nivel national, dupa imbracaminte si electronice, dar inaintea categoriilor care domina comertul online in majoritatea celorlalte piete europene.
Peisajul de e-commerce din Tarile de Jos este neobisnuit pentru Europa. Bol.com, liderul autohton de e-commerce al tarii, cu vanzari anuale de peste 2 billion USD, depaseste Amazon in Tarile de Jos, un avantaj structural care le favorizeaza pe companiile autohtone de fulfilment si creeaza un peisaj concurential semnificativ diferit fata de Germania, Franta sau Regatul Unit. Magazinele online specializate in beauty Douglas, ICI Paris XL, Etos si Kruidvat domina canalul online de parfumuri, fiecare avand un rol distinct: Douglas este reperul pentru parfumurile premium de designer si o selectie de niche, ICI Paris XL se remarca prin profunzimea ofertei de specialitate, Etos acopera segmentul mass-market si drugstore, iar Kruidvat domina prin volumele generate de preturile accesibile.
Comertul online cu produse de beauty din Tarile de Jos a depasit 2 billion USD in 2024 si se estimeaza ca va ajunge la 3 billion USD pana in 2029. Ponderea vanzarilor online in totalul comertului cu produse de beauty este printre cele mai ridicate din Europa si se estimeaza ca va continua sa creasca. Parfumurile urmeaza aceeasi tendinta, ponderea vanzarilor online din categorie crescand constant de la an la an in 2024 si 2025. Prognoza Scento: ponderea vanzarilor online in totalul comertului cu parfumuri din Tarile de Jos va depasi 40 % pana in 2030, cea mai rapida crestere dintre toate pietele importante din UE.
Pentru branduri si retaileri, canalul online neerlandez este mediul de executie cel mai solicitant din comertul cu parfumuri din Europa de Vest. Transparenta preturilor, amploarea alternativelor transfrontaliere si flexibilitatea cumparatorilor neerlandezi in alegerea canalelor inseamna ca orice oferta de retail online trebuie sa-si dovedeasca valoarea, nu sa se bazeze pe o audienta captiva. Brandurile si retailerii care reusesc online in Tarile de Jos au tendinta sa castige si publicul online mai larg din Europa de Nord, deoarece cumparatorii neerlandezi sunt cei mai exigenti consumatori de beauty online din Europa. Cele mai bine vandute parfumuri actuale de la Scento reflecta ceea ce aleg cu consecventa, in 2026, cei mai exigenti cumparatori din Europa de Nord.
Ponderea comertului mobil in vanzarile online de produse de beauty din Tarile de Jos a crescut constant, desi nu la fel de rapid ca in unele piete din Europa de Sud. Cumparatorii neerlandezi isi impart achizitiile aproximativ egal intre mobil si desktop, desktopul pastrandu-si ponderea in cazul achizitiilor premium si niche cu valoare mai mare, unde compararea preturilor si bogatia informatiilor conteaza cel mai mult. Repartizarea dintre mobil si desktop este mai echilibrata decat in orice alta piata importanta din UE si reflecta atat disponibilitatea cumparatorilor neerlandezi de a petrece sesiuni mai lungi de navigare pe desktop, cat si maturitatea experientei de utilizare a retailului mobil neerlandez.
Modelele bazate pe abonamente si quiz-uri de descoperire se potrivesc in mod deosebit cumparatorilor online neerlandezi. Profilul cumparatorilor din tara, nativi digital si flexibili in alegerea canalelor, se preteaza structural la dinamici de testare inainte de angajament, in care decanturile si recomandarile personalizate reduc costul asumarii unei achizitii in explorarea categoriei niche. Cumparatorii neerlandezi trec de la descoperirea bazata pe quiz la achizitii de parfumuri full-size in proportii considerabil mai mari decat in pietele similare din UE, mai putin familiarizate cu mediul digital.
Calitatea logisticii si a fulfilmentului joaca, de asemenea, un rol semnificativ in comertul online cu produse de beauty din Tarile de Jos. Infrastructura exceptionala de livrare pe ultima mila din tara permite livrari constante a doua zi sau in aceeasi zi, la costuri pe care putine alte piete din UE le pot egala. Cumparatorii neerlandezi se asteapta la acest standard de livrare si isi transfera achizitiile catre retailerii care il respecta. Orice brand sau retailer care intra in comertul online din Tarile de Jos fara o executie competitiva a livrarilor pe ultima mila va avea dificultati in a castiga loialitatea cumparatorilor, indiferent de amploarea catalogului sau de competitivitatea preturilor, deoarece standardul de livrare este stabilit de infrastructura autohtona a Bol.com si nu este negociabil pentru cumparatorii online neerlandezi de produse de beauty.
Perspective pentru 2030: Tarile de Jos isi mentin pozitia pe cap de locuitor si isi consolideaza rolul de hub de reexport
Trei predictii structurale ale Scento privind piata parfumurilor din Tarile de Jos pana in 2030.
In primul rand, Tarile de Jos isi vor mentine locul al treilea in clasamentul pe cap de locuitor. Pozitiile de lider ale Belgiei si Irlandei in consumul pe cap de locuitor sunt solid consolidate structural, iar diferenta dintre nivelul neerlandez si pozitiile superioare, ocupate de locurile imediat deasupra, este mare. Si diferenta dintre Tarile de Jos si piata de pe locul al patrulea este considerabila: Portugalia, Franta si alte cateva piete se situeaza intr-un grup apropiat, dar constant sub nivelul neerlandez. Se estimeaza ca consumul pe cap de locuitor din Tarile de Jos va creste usor pana in 2030, iar locul al treilea se va mentine.
In al doilea rand, rolul de hub de reexport se va amplifica. Tot mai multe branduri globale de beauty isi centralizeaza distributia in UE prin Rotterdam si centre de fulfilment din zona Schiphol, iar importurile de parfumuri din Tarile de Jos sunt estimate sa continue sa creasca in medie cu 8 to 12 % anual pana in 2030. Aceasta evolutie reflecta atat cresterea organica a volumelor de comert cu parfumuri la nivelul UE, cat si centralizarea structurala a operatiunilor de distributie pentru intreaga UE in hub-uri neerlandeze. Valoarea importurilor in 2030 este pe cale sa depaseasca 3 billion USD, reducand semnificativ diferenta fata de Germania.
In al treilea rand, ponderea canalului online va depasi 40 % din totalul vanzarilor categoriei de parfumuri pana in 2030, cea mai rapida schimbare de canal dintre toate pietele importante din UE. Factorii determinanti (dominatia autohtona a Bol.com, executia online solida a Douglas, profunzimea ofertei de specialitate a ICI Paris XL si flexibilitatea cumparatorilor neerlandezi in alegerea canalelor) sunt durabili, iar tendinta din 2024 si 2025 a fost remarcabil de constanta. Cumparatorii neerlandezi de produse de beauty online vor ramane cel mai exigent test de executie pentru retailul din UE cel putin pana in 2030.
Structura pietei cu rol dual (un consumator intern important si un hub logistic pentru UE) este caracteristica durabila care diferentiaza Tarile de Jos de orice alta piata similara din UE si explica de ce amprenta industriei parfumurilor din tara depaseste cu mult populatia de 17,8 milioane de locuitori. In perspectiva anului 2030, Tarile de Jos isi consolideaza si mai mult pozitia de coloana vertebrala logistica a UE pentru parfumuri, cu o piata interna premium care isi mentine locul al treilea la consumul pe cap de locuitor si un canal online lider in Europa de Vest ca rata de penetrare.
Pana in 2030, diferenta dintre retailul fizic si cel online va continua sa se reduca. Lanturile olandeze specializate in beauty au investit masiv in strategii omnichannel incepand din 2022, iar convergenta dintre selectia atent curatorie din magazine si oferta ampla online este mai rapida in Tarile de Jos decat pe orice alta piata similara din UE. Retailerii care isi pastreaza selectia ampla de produse premium si de nisa, mentinand totodata o politica de preturi competitiva pe canalul online, vor continua sa domine segmentul parfumurilor din Tarile de Jos pana in 2030. Cei care nu reusesc pe una dintre aceste directii vor pierde cota de piata in favoarea specialistilor online transfrontalieri care deservesc cumparatorii olandezi din centre logistice din Germania, Belgia si Italia.
Implicatiile pentru strategia de brand sunt clare. Brandurile care isi gestioneaza distributia la nivelul intregii UE prin huburi olandeze si investesc intr-o prezenta puternica pe platformele online specializate din Tarile de Jos vor obtine un avantaj structural, care se va amplifica pe pietele mai largi din Europa de Nord. Brandurile care trateaza Tarile de Jos ca pe o piata secundara, in urma Germaniei sau Frantei, vor continua sa obtina rezultate sub potential, deoarece cumparatorul olandez apreciaza mai mult calitatea executiei decat amploarea si tinde sa transfere activ cota de piata de la brandurile care investesc prea putin catre cele care se ridica la nivelul exigentelor sale.
Prognoza pentru piata olandeza a parfumurilor pana in 2030 este favorabila, dar supusa unor teste de rezistenta pe toate planurile. Consumul pe cap de locuitor se mentine. Volumele reexporturilor se cumuleaza intr-un ritm anual ridicat, de o singura cifra. Cota canalului online ajunge la 40 % din vanzarile totale ale categoriei. Segmentul de cumparatori isi aprofundeaza interesul pentru nisa si continua sa compare activ ofertele din mai multe magazine. Retailul specializat se consolideaza in continuare, cei mai puternici operatori omnichannel castigand cota de piata in detrimentul competitorilor mai slabi. Rolul tarii, atat ca piata interna premium, cat si ca pilon logistic pentru intreaga UE, ramane cadrul analitic esential, iar orice brand sau retailer care evalueaza strategia pentru Tarile de Jos ar trebui sa trateze aceste doua roluri ca fiind inseparabile, nu ca oportunitati de piata distincte.
Pentru Scento si intreaga industrie a parfumurilor, Tarile de Jos sunt simultan o piata interna premium si coloana vertebrala operationala a distributiei de parfumuri in UE. A castiga cumparatorul olandez inseamna a castiga cel mai familiarizat cu mediul digital dintre cumparatorii de parfumuri din UE, iar a castiga acces la infrastructura olandeza de depozitare inseamna a castiga acces la coloana vertebrala a lantului de aprovizionare pentru Germania, Polonia, Belgia, Franta si Republica Ceha. Descoperirea parfumului personalizat ramane cea mai accesibila modalitate de a atrage noi cumparatori olandezi de produse premium, iar categoria mai larga de parfumerie de nisa este cea in care se va concretiza cresterea structurala pana in 2030.
Pentru o perspectiva europeana mai ampla asupra locului pe care il ocupa Tarile de Jos in peisajul parfumurilor din UE, consulta analiza pietei parfumurilor la nivel european realizata de Scento.
Aceasta analiza se bazeaza pe evaluarea de catre Scento a pietei olandeze a parfumurilor, din octombrie 2025 pana in aprilie 2026. O metodologie detaliata este disponibila pentru presa la cerere, la [email protected].
Surse
- Online aankopen; persoonskenmerken (tabelul 84889NED), CBS (Statistics Netherlands).
- Ruim 8 op de 10 mensen deden online aankopen, CBS, .
- Industria europeana a cosmeticelor si produselor de ingrijire personala, Cosmetics Europe; date complete: Cosmetics Europe, Performanta pietei 2025 (PDF, cu Euromonitor).
- Exporturi de parfumuri si ape de toaleta (HS 330300) pe tari, 2024, UN Comtrade prin World Integrated Trade Solution (WITS), World Bank.
Raspunsuri la intrebarile tale
- Cum se claseaza Olanda in consumul european de parfumuri?
- Olanda este a treia tara din Uniunea Europeana ca nivel de consum de parfumuri pe cap de locuitor, cu aproximativ 836 de kilograme la 1,000 de locuitori in 2024, dupa Belgia, cu 1,486 de kilograme, si Irlanda, cu 1,447 de kilograme. Ca volum absolut, tara se numara printre primele opt piete de parfumuri din UE, desi are o populatie de doar 17.8 milioane de locuitori. Cumparatorul olandez este mai implicat in lumea parfumurilor decat media UE, iar factorii structurali sunt venitul disponibil ridicat, densitatea urbana mare din coridorul Randstad si o penetrare a comertului specializat de frumusete de cel mai inalt nivel.
- De ce este Olanda o piata importanta de parfumuri in Europa?
- Din doua motive pe care nicio alta tara din UE nu le combina atat de limpede: este o piata interna structural ridicata pe cap de locuitor si cel mai mare centru european de distributie si reexport de parfumuri. Portul Rotterdam si aeroportul Schiphol fac impreuna din Olanda punctul logistic de facto al parfumurilor in UE. Anual intra ca importuri produse de parfumerie in valoare de aproximativ 1.9 miliarde USD, iar un volum comparabil pleaca spre Germania, Polonia, Franta si alte destinatii din UE. Importurile olandeze de parfumuri au crescut cu o rata medie anuala compusa de circa 13.67% intre 2020 si 2024, printre cele mai rapide din Europa.
- Cat de mare este piata olandeza de parfumuri?
- Piata interna olandeza de parfumuri are aproximativ 534 milioane USD la valoare de retail in 2025 si creste modest, cu circa 1.3% pe an (rata medie anuala compusa) pana in 2030. Volumul de consum este de aproximativ 14,000 pana la 15,000 de tone pe an. Comertul electronic olandez de produse de frumusete, in sens larg, este semnificativ mai mare: a depasit 2 miliarde USD in 2024 si se estimeaza ca va ajunge la 3 miliarde USD pana in 2029, reflectand atat vanzarile online de parfumuri, cat si pe cele de produse conexe de ingrijire personala. Combinatia dintre o piata interna de dimensiuni medii si un rol logistic disproportionat de mare ii confera Olandei un profil dublu in industria parfumurilor, pe care nicio alta tara din UE nu il egaleaza. Cosmetics Europe, folosind o baza mai larga a pretului de retail, inregistreaza €0.701 miliarde in 2025, in scadere cu 3.3% fata de 2024. Parfumurile reprezinta 18.4% din cheltuielile olandeze pentru cosmetice, mult peste cele 11.9% din Germania.
- Unde cumpara olandezii parfumuri?
- Comertul specializat de frumusete conduce. ICI Paris XL are 150+ magazine in Olanda si o prezenta online puternica, Douglas din Olanda are atat o retea consistenta de magazine fizice, cat si un business online, iar Etos si Kruidvat domina canalul drogheriilor de masa. Ponderea canalului online este cea mai mare din Europa de Vest: 30.7% dintre adultii olandezi cu varsta de 12+ ani au cumparat cosmetice sau parfumuri online in 2024, fata de 21.4% in 2020. Bol.com, liderul olandez al comertului electronic, capteaza si el un volum important de parfumuri, atat in segmentul designer, cat si in cel de nisa de intrare.
- Ce marci de parfumuri sunt cele mai populare in Olanda?
- Casele designer domina: Dior, Yves Saint Laurent, Tom Ford, Hugo Boss, Calvin Klein, Lancome si Giorgio Armani. Penetrarea in segmentul de nisa este condusa de Maison Francis Kurkdjian, Parfums de Marly, Creed, Le Labo, Byredo si Diptyque. Mixul olandez de importuri difera de cel al Belgiei: importurile olandeze de parfumuri vin in cea mai mare parte din Spania, Germania si Statele Unite, cu Franta, Italia si Regatul Unit ca furnizori secundari, ceea ce reflecta rolul Olandei de centru de distributie cu surse multiple, nu de importator pe un singur coridor, dependent de productia franceza.
- Ce face din Olanda un centru de reexport de parfumuri?
- Trei avantaje structurale: Rotterdam, cel mai mare port al Europei ca volum, preia importurile in containere maritime de la furnizorii globali de parfumuri; aeroportul Schiphol, al treilea aeroport de marfa ca marime din Europa, preia importurile aeriene de produse premium si urgente; iar pozitia centrala a Olandei in UE, cu conexiuni multimodale rutiere, feroviare si fluviale, o face cel mai eficient nod de redistribuire pentru Germania, Belgia, Franta, Polonia si Cehia. Mai multe centre de logistica pentru produse de frumusete sunt grupate in jurul Schiphol si Rotterdam tocmai pentru distributia la nivelul UE. Olanda este in acelasi timp al doilea importator de parfumuri din UE dupa Germania si unul dintre cei mai mari reexportatori ai sai. UN Comtrade inregistreaza exporturi olandeze de parfumuri de $1.03 miliarde in 2024.
- Creste comertul online olandez cu parfumuri?
- Da, iar acesta este canalul cu cea mai rapida crestere din mixul de retail de parfumuri al tarii. Penetrarea online a produselor de frumusete si ingrijire personala a crescut de la 21.4% dintre adultii olandezi cu varsta de 12+ ani in 2020 la 30.7% in 2024, iar cosmeticele si parfumurile sunt acum a sasea categorie ca popularitate printre achizitiile online din tara. Bol.com, Douglas, ICI Paris XL, Etos si Kruidvat conduc canalul online de parfumuri. Scento estimeaza ca ponderea online in totalul retailului olandez de parfumuri va depasi 40% pana in 2030, cea mai rapida dintre pietele majore din UE, un avans structural pe care Olanda este putin probabil sa il piarda.
Citați această pagină
Scento (2026). Piata parfumurilor din Olanda 2026: importuri si branduri. Actualizat la 8 octombrie 2026. https://www.scento.com/ro/blog/dutch-fragrance-statistics-2026