Romania este povestea de crestere a parfumurilor din Uniunea Europeana despre care se vorbeste cel mai putin. Piata interna a depasit 400 million euro ca valoare a vanzarilor cu amanuntul, a crescut cu aproximativ 25 % fata de nivelul de dinaintea pandemiei si a dezvoltat discret o scena artizanala locala care nu exista acum un deceniu. Cu toate acestea, informatiile disponibile in limba engleza despre piata parfumurilor din Romania raman limitate, fragmentate si depasite. Analiza Scento acopera acest gol.
Acest articol sintetizeaza date publice despre piata, indicatori comerciali si analiza orientativa a semnalelor din comenzile romanesti ale Scento, pentru a oferi o imagine de ansamblu asupra situatiei pietei romanesti in 2026 si a directiei in care se indreapta pana in 2030. Imaginea este consecventa din toate unghiurile analizate de Scento: o piata in curs de maturizare, aflata in plina schimbare, in care segmentul premium castiga cota valorica mai repede decat o pierde segmentul mass-market, iar profilul cumparatorului seamana tot mai mult cu cel al Europei de Vest de acum o generatie.
Cumparatorul roman de parfumuri din 2026 nu mai este acelasi cu cel care a sustinut piata romaneasca de produse de infrumusetare in anii 2010. Veniturile reale mai mari, o retea de magazine premium in curs de maturizare si schimbarea de generatie in modul in care parfumul este perceput cultural au creat o piata diferita structural de cea din tara care a aderat la Uniunea Europeana in 2007. Analiza Scento a semnalelor privind cumparatorii romani incepand din 2023 confirma ceea ce sugerau datele publice despre piata: Romania se afla la inceputul unui ciclu de mai multi ani de trecere la segmentul premium, cu un potential de crestere mai mare decat presupun majoritatea observatorilor.
Urmeaza o analiza structurata, specifica Romaniei, in sapte sectiuni: contextul pietei, tendintele de consum, orientarea spre segmentul premium, principalele branduri, cresterea comertului electronic, taxele si preturile si perspectivele pentru 2030. Fiecare sectiune se bazeaza pe date publice si este comparata, la nivel orientativ, cu semnalele din comenzile Scento, fara a dezvalui amploarea interna a platformei. Concluzia structurala este aceeasi in toate sectiunile: Romania evolueaza in directia in care Europa de Vest a evoluat acum o generatie, iar populatia mai tanara si perioada mai scurta de recuperare creeaza una dintre cele mai interesante traiectorii de crestere a parfumurilor din UE.
Piata parfumurilor din Romania in cifre
Piata romaneasca a parfumurilor, valoare in retail, 2025
Cosmetics Europe 1
Crestere in 2025, cea mai rapida dintre cele noua piete europene comparate mai jos
Cosmetics Europe 1
Cresterea valorica a pietei romanesti a parfumurilor din 2019
Scento analysis
Ponderea online in vanzarile de parfumuri din Romania, 2024
Scento analysis
Branduri romanesti de parfumuri active
Scento analysis
Ponderea Romaniei in veniturile Notino pe anul fiscal 2024
Touch Magazine 2
Contextul actual al pietei parfumurilor din Romania
Romania este al saptelea cel mai mare consumator de parfumuri din Uniunea Europeana dupa volum, cu o cota nationala de aproximativ 3 %, alaturi de Olanda, Irlanda si Portugalia. Valoarea pietei interne a depasit 400 million euro in 2025, in crestere cu aproximativ 25 % fata de nivelul de dinaintea pandemiei. Factorii structurali favorabili sunt bine conturati: scaderea inflatiei, pe masura ce Indicele armonizat al preturilor de consum se apropie de media UE, cresterea veniturilor medii in Bucuresti, Cluj-Napoca si Timisoara, precum si o retea de magazine premium in curs de maturizare, care include acum Douglas, eMAG Beauty Hub, Sephora Bucharest si o prezenta tot mai puternica a Marionnaud.
In viziunea Scento, Romania este povestea de crestere a parfumurilor din UE despre care se vorbeste cel mai putin. Lipsa unei acoperiri credibile in limba engleza despre piata parfumurilor din Romania face parte din poveste: o piata atat de mare, cu o crestere atat de rapida si o scena artizanala locala atat de noua ar trebui sa fie documentata mai bine. Cumparatorii romani de produse de infrumusetare, mai ales segmentul urban premium, si-au schimbat preferintele mai repede decat pot tine pasul informatiile publice. Diferenta dintre realitatea de pe teren si ceea ce este documentat in analizele industriei in limba engleza reprezinta, in sine, o oportunitate de piata pentru orice brand sau retailer atent la evolutii.
Structura categoriilor reflecta o tara aflata intr-un moment de cotitura. Parfumurile de designer raman lider dupa volum, insa parfumurile de nisa au depasit statutul de curiozitate marginala si au devenit un segment secundar credibil. Parfumurile mass-market, in special cele vandute prin drogherii, au stagnat in termeni reali din 2022 si se estimeaza ca vor continua sa piarda cota valorica pana in 2030. Comertul specializat cu produse de infrumusetare s-a extins constant de la sfarsitul anilor 2010, sustinut de conceptul Beauty Hub shop-in-shop al eMAG, lansat in 2020, si de extinderea continua a magazinelor fizice Douglas Romania in Bucuresti, Cluj, Timisoara si Iasi. Marionnaud si Sephora completeaza prezenta din mallurile aglomerate ale Bucurestiului, la AFI Cotroceni, Mega Mall si Promenada Mall.
Contextul macroeconomic este favorabil cererii de parfumuri. Din 2018, venitul disponibil al romanilor a crescut mai rapid decat media UE, iar venitul mediu al gospodariilor se situeaza acum la aproximativ 30 % sub media UE, raportat la paritatea puterii de cumparare. Varful inflatiei din 2022–2023 a erodat puterea reala de cumparare in intreaga categorie, insa temperarea inflatiei in 2024 si 2025 a readus conditiile favorabile trecerii la produse superioare, care ii orientau deja pe cumparatorii romani spre segmentul premium inainte de socul inflationist. Bucurestiul s-a remarcat in special ca una dintre cele mai active piete urbane de produse de infrumusetare din Europa Centrala si de Est, densitatea magazinelor pe cap de locuitor apropiindu-se de nivelurile din Varsovia si Praga.
Structura demografica aduce un alt factor favorabil. Populatia Romaniei este mai tanara decat media UE, cu o pondere mai mare a persoanelor sub 35 de ani decat in Franta, Italia sau Germania. Segmentul sub 35 de ani este, structural, mai deschis catre parfumurile de nisa, garderoba olfactiva si cumparaturile online de produse de infrumusetare decat segmentele mai in varsta, iar avantajul demografic se va mentine cel putin pana in 2030. Combinatia dintre populatia mai tanara, cresterea veniturilor reale si maturizarea retelei de magazine sta la baza cresterii cu 25 % a valorii vanzarilor cu amanuntul inregistrate de Romania din 2019. Este putin probabil ca aceasta evolutie sa stagneze inainte de 2028.
Romania in comparatie cu celelalte piete europene de parfumuri
Cosmetics Europe inregistreaza vanzari de parfumuri in Romania de 400 miliarde € la preturi de retail in 2025, in crestere cu 9,7% fata de 2024, cea mai rapida crestere dintre cele noua piete de mai jos, parfumurile reprezentand 17,9% din cheltuielile romanesti cu produse cosmetice1. Romania a reprezentat 8 % din veniturile retailerului online Notino pe anul fiscal 20242 si a exportat parfumuri si ape de toaleta in valoare de 0,06 miliarde USD in 20243.
| Tara | Vanzari de parfumuri, 2025 | Variatie fata de 2024 | Pondere in cheltuielile cu produse cosmetice | Pe persoana (analiza Scento) |
|---|---|---|---|---|
| Romania | €0.400bn | +9,7 % | 17,9 % | 21,0 € |
| Franta | €3.401bn | +3,5 % | 23,5 % | 49,4 € |
| Spania | €2.458bn | +9,5 % | 20,8 % | 50,0 € |
| Regatul Unit | €2.202bn | +1,3 % | 15,0 % | 31,7 € |
| Germania | €2.144bn | +2,1 % | 11,9 % | 25,7 € |
| Italia | €1.551bn | +7,4 % | 12,1 % | 26,3 € |
| Polonia | €0.781bn | +8,6 % | 12,2 % | 21,4 € |
| Olanda | €0.701bn | −3,3 % | 18,4 % | 38,8 € |
| Belgia si Luxemburg | €0.528bn | +3,1 % | 21,2 % | 42,0 € |
| Europa (total) | €17.075bn | +4,8 % | 15,6 % | — |
Preturi de retail, miliarde de euro. Sursa: Cosmetics Europe, Market Performance 2025, cu Euromonitor1. Valoarea pe persoana este analiza Scento: vanzarile de parfumuri impartite la populatia din 2025. Belgia si Luxemburg sunt raportate impreuna.
- Franta€3.401bn
- Spania€2.458bn
- Regatul Unit€2.202bn
- Germania€2.144bn
- Italia€1.551bn
- Polonia€0.781bn
- Olanda€0.701bn
- Belgia si Luxemburg€0.528bn
- Romania€0.400bn
Grecia este o alta piata care merita comparata, iar statisticile noastre despre piata parfumurilor din Grecia acopera dimensiunea ei, importurile si exporturile si parfumurile cele mai comandate acolo.
Tendintele de consum: volum, valoare si orientarea spre segmentul premium
Volumul principal al consumului din Romania este de aproximativ 6.000 de tone metrice de parfumuri si ape de toaleta pe an, raportat la baza din 2024, ceea ce plaseaza tara in primele zece din UE dupa volum, in ciuda unui consum per capita situat la mijlocul clasamentului. Cifra ascunde povestea mai interesanta: cresterea valorica a depasit semnificativ si constant cresterea volumului incepand din 2020.
Volumul parfumurilor premium din Romania a crescut mai lent decat valoarea acestora in perioada analizata, semnatura statistica clasica a unei piete care isi muta treptat mixul spre segmentul superior. Perspectiva Scento asupra acestei diferente, formulata ca observatie analitica, nu ca afirmatie promotionala: fiecare cumparator roman de parfumuri cheltuieste mai mult pe mai putine sticle, dar de o calitate mai buna. Aceeasi tendinta se observa pe pietele CEE invecinate, dar este mai pronuntata in Romania decat in Ungaria sau Bulgaria si aproximativ comparabila cu ceea ce a inregistrat Polonia intre 2017 si 2021, cand retailul premium polonez a depasit propriul punct de inflexiune.
Cosul de parfumuri din Romania a avut o tendinta ascendenta in termeni de valoare curenta, chiar daca volumele unitare au ramas stabile sau au crescut usor. Motorul este substitutia intre segmente: un cumparator care achizitiona doua parfumuri de designer pe an in urma cu cinci ani cumpara acum un parfum de designer si unul niche de nivel introductiv, achizitia niche avand un pret pe mililitru semnificativ mai ridicat. Semnalul comenzilor Scento indica acelasi tipar de remodelare a cosului la nivel de grup de cumparatori: cumparatorul tipic trece treptat la produse superioare, remodelarea cosului fiind concentrata in segmentul niche.
Impartirea intre segmentul premium si cel de masa spune aceeasi poveste dintr-un alt unghi. Segmentul premium reprezinta acum o pondere disproportionat de mare din cresterea valorica, in timp ce volumul segmentului de masa a ramas in mare parte stabil. Pana in 2026, parfumurile premium si prestige contribuie impreuna cu majoritatea valorii categoriei, in ciuda unei ponderi mai mici in volum. Segmentul de masa, dominat de canalul de vanzari directe Avon si de retailul din drogherii prin DM, Mueller si ProfiMed, ramane relevant ca volum, dar nu mai este motorul cresterii.
Tiparul sezonalitatii cererii de parfumuri din Romania s-a schimbat, de asemenea. Q4 a fost intotdeauna cel mai mare trimestru, pe fondul cadourilor de Craciun si de Ziua Mamei, dar diferenta dintre Q4 si restul anului s-a redus, pe masura ce comportamentul de a-ti construi o garderoba olfactiva se raspandeste in randul segmentului premium urban. In 2026, cumparatorul roman are mai multe sanse sa faca mai multe achizitii mai mici de-a lungul anului si mai putine sanse sa concentreze intreaga cheltuiala anuala pe parfumuri in noiembrie si decembrie. Aplatizarea curbei sezonalitatii este unul dintre semnele structurale ale unei piete de parfumuri mature, iar retailul romanesc devine tot mai apropiat de cel vest-european in aceasta privinta.
Varful de achizitii de cadouri de Ziua Mamei din martie este, de asemenea, un factor neobisnuit de puternic al cererii de parfumuri din Romania. Importanta culturala acordata Zilei Mamei in Romania genereaza un impuls in retail in Q1 care depaseste media UE pentru aceeasi perioada, parfumurile fiind una dintre cele mai frecvente categorii de cadouri. Concentrarea achizitiilor de cadouri in Q1 si Q4 in retailul de parfumuri din Romania este semnificativ mai mare decat media UE, dar tendinta se aplatizeaza usor pe masura ce se raspandeste comportamentul de a-ti construi o garderoba olfactiva.
In segmentul premium, inclinatia spre familiile olfactive gurmande, orientale si ambrate este deosebit de pronuntata. Cumparatorii romani sunt atrasi de profilul cald si dulce, cu vanilie si ambra, care sta la baza Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540, a selectiei de parfumuri orientale Parfums de Marly si a esteticii niche mai ample din Orientul Mijlociu. Profilurile proaspete, citrice si acvatice, care domina preferintele cumparatorilor mediteraneeni, se vand mai slab in Romania decat in Italia sau Spania. Compatibilitatea culturala si climatica dintre familia olfactiva calda si orientala si preferintele cumparatorilor romani este unul dintre tiparele durabile identificate de Scento si unul care sustine traiectoria de crestere a segmentului niche pana in 2030.
Trecerea la premium: de la masa la niche, de la drogherie la boutique
Trei schimbari concrete pe care le fac cumparatorii romani in 2026, prezentate ca analiza Scento a profilului cumparatorului roman.
Prima schimbare este trecerea de la segmentul de masa la cel de designer. Cumparatorii care in jurul varstei de douazeci de ani se orientau catre Avon, alternative de designer din drogherii si spray-uri de corp de nivel introductiv trec, la treizeci de ani, la parfumuri de designer din prima categorie: Dior Sauvage, Yves Saint Laurent Libre, Tom Ford Black Orchid, Lancome La Vie Est Belle si selectia mai larga de parfumuri de designer care domina cota de raft din DACH si CEE. Aceasta prima schimbare este acum bine consolidata si sustine cea mai mare parte a cresterii volumului de parfumuri de designer. Grupul cumparatorilor din Romania care achizitioneaza pentru prima data parfumuri de designer a crescut structural de la an la an incepand din 2022, iar profilul acestui grup inclina spre persoane mai tinere si mai urbane decat baza traditionala a canalului de masa.
A doua schimbare este trecerea de la parfumuri de designer la parfumuri niche de nivel introductiv. Cumparatorul care poarta deja Dior sau Tom Ford ca alegere de designer pe care o poarta cu incredere este tot mai dispus sa ia in considerare Le Labo Santal 33, Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 sau un parfum oriental Parfums de Marly in intervalul de 250 to 350 euro. Aceasta a doua schimbare este mai recenta, mai concentrata in segmentul premium urban si creste mai rapid procentual decat prima. Este schimbarea care modifica structura pietei premium din Romania. Cumparatorul care face trecerea la niche detine de obicei mai multe parfumuri de designer inainte de a adauga prima achizitie niche, iar semnalul comenzilor Scento indica faptul ca adaugarea unui parfum niche se coreleaza cu cresterea cheltuielilor anuale totale pentru parfumuri.
A treia evolutie este aparitia unei scene artizanale locale restranse, dar credibile. Romania gazduieste acum 15 branduri de parfum active, dintre care 13 au fost create in ultimii cinci ani. Calaj Perfume, fondat la Arad in 2020, a obtinut recunoastere in competitii internationale si a construit un canal de export credibil catre retaileri specializati din Europa de Vest. Miraj, relansat la Bucuresti si initial o casa romaneasca de parfumuri din anii 1950, a revenit pe piata in 2023 si a inregistrat o crestere semnificativa a vanzarilor de la un an la altul. Aceste branduri nu genereaza inca volume la nivel european, dar semnaleaza aparitia unei scene creative locale inexistente acum un deceniu, care ar putea da nastere unei case de nisa cu succes international pana la inceputul anilor 2030.
A treia evolutie conteaza la fel de mult din punct de vedere cultural, cat si comercial. O scena artizanala locala de parfumerie le ofera cumparatorilor romani un motiv sa se apropie de parfum ca de o practica creativa, nu ca de un lux importat, iar schimbarea culturala se cumuleaza cu cresterea veniturilor si aprofundeaza implicarea in categorie. Articolele din presa romaneasca despre Calaj si Miraj sunt tot mai numeroase din 2023, iar nivelul de cunostinte despre parfumuri al cumparatorilor urbani din Romania s-a imbunatatit vizibil in aceeasi perioada.
Decanturile si sticlele de calatorie sunt puntea care le permite cumparatorilor aflati la inceputul segmentului premium sa testeze parfumuri de nisa de 250 to 350 euro fara riscul unui angajament de 300 euro. Acesta este exact profilul de cumparator pentru care a fost creat Scento, iar potrivirea structurala dintre segmentul romanesc aflat in tranzitie spre premium si modelul decanturilor este vizibila in comenzile Scento's din 2023. Cumparatorii care incearca un decant de 2 millilitre dintr-un parfum MFK sau PdM tind sa treaca la achizitia unui flacon intreg intr-o proportie mai mare decat cei care descopera brandul direct in format retail. Decanturile si sticlele de calatorie raman cea mai accesibila cale de intrare in categoria de nisa, iar quiz-ul de descoperire personalizata a parfumurilor de la Scento indruma noii cumparatori romani catre recomandari atent selectate de parfumuri de nisa si de designer, potrivite profilului lor de preferinte.
Branduri de top vandute in Romania (2026): mainstream de designer si nise emergente
Cererea de parfumuri din Romania se indreapta in prezent spre brandurile de designer, segmentul de nisa crescand de doua pana la trei ori mai repede de la un an la altul. Brandurile de designer care domina topul bestsellerurilor din Romania sunt in mare parte aceleasi care predomina in retailul din DACH si CEE: Dior, Yves Saint Laurent, Tom Ford, Giorgio Armani, Versace, Calvin Klein, Hugo Boss, Lancome si Carolina Herrera. Segmentul de nisa vandut cumparatorilor romani este condus de Maison Francis Kurkdjian, Parfums de Marly, Creed, Xerjoff si Amouage, aceleasi branduri de nisa care domina pietele premium de nisa din Germania, Italia si Franta, dar cu o penetrare mai redusa.
Aceasta este analiza Scento a cumparatorilor romani de parfumuri, bazata pe comenzile sale din Romania incepand cu 2023. Tendintele sunt consecvente in toate cohortele de comenzi, segmentele de clienti si perioadele sezoniere. Casele de designer conduc dupa numarul de cumparatori si volumul total; casele de nisa conduc dupa valoarea medie a comenzii, comportamentul de recumparare si cresterea categoriei. Cohorta de nisa revine mai des decat cea de designer, un indicator important ca cei care cumpara parfumuri de nisa in Romania isi construiesc colectii de parfumuri, in loc sa faca achizitii unice.
Cumparatorii romani reactioneaza in mod special la lansarile de succes din segmentul de nisa, care genereaza aparitii in presa si notorietate pentru categorie. Catalogul Maison Francis Kurkdjian's, cu Baccarat Rouge 540 si selectia mai larga de parfumuri orientale si ambrate in prim-plan, inregistreaza in Romania o viteza de vanzare disproportionat de mare in raport cu prezenta sa generala in Europa. Catalogul Parfums de Marly's, in special Layton, Delina si Pegasus, si-a format in ultimii trei ani un public fidel in Romania, cu rezultate peste cota generala a brandului in CEE. Catalogul Creed's, mai ales Aventus, pastreaza o baza stabila de cumparatori romani, sustinuta de segmentul parfumurilor pentru barbati.
Segmentul de designer este dominat de brandurile globale. Catalogul Dior's si catalogul YSL's sunt cele mai mari doua case de designer dupa volumul vanzarilor din Romania, iar catalogul Tom Ford's ocupa un loc apropiat, pe locul al treilea, sustinut de selectia Private Blend, care face legatura intre economia segmentului de designer si cea a segmentului de nisa. Catalogul Giorgio Armani's, in special Si si Acqua di Gio, reprezinta o parte importanta din volumul parfumurilor de designer pentru femei si, respectiv, pentru barbati. Versace, Lancome si Calvin Klein completeaza selectia de designer cu volum ridicat, colectiile Versace Eros si Calvin Klein CK Everyone avand o pondere disproportionata in segmentul masculin.
Repartitia cererii de parfumuri din Romania pe sexe reflecta tendinta generala din Europa de Vest. Cumparatoarele reprezinta aproximativ 60 % din volumul total de parfumuri din Romania, in timp ce segmentul masculin a crescut mai rapid procentual din 2022. Penetrarea parfumurilor de nisa in segmentul masculin s-a accelerat semnificativ in Bucuresti si Cluj, Creed Aventus, Parfums de Marly Layton si Tom Ford Tobacco Vanille conducand in materie de notorietate a parfumurilor de nisa pentru barbati. Selectia de pe Scento include parfumuri atent alese pentru femei si parfumuri atent alese pentru barbati, oferind intreaga selectie de parfumuri de designer si de nisa care corespunde preferintelor din Romania. Cumparatorii pot, de asemenea, rasfoi catalogul complet pentru o perspectiva cuprinzatoare asupra pietei.
Cele mai cumparate parfumuri din Romania la Scento
Din Scento Fragrance Index: cele zece parfumuri pe care clientii din Romania le-au cumparat cel mai des la Scento, ordonate dupa unitatile de decant platite si livrate in Romania intre octombrie 2025 si septembrie 2026. Doar pozitiile, fara volume.
| Loc | Parfum | Casa |
|---|---|---|
| 1 | Guidance | Amouage |
| 2 | Imagination | Louis Vuitton |
| 3 | Valaya | Parfums de Marly |
| 4 | Guidance 46 | Amouage |
| 5 | Angels’ Share | By Kilian |
| 6 | Aventus | Creed |
| 7 | Baccarat Rouge 540 Extrait | Maison Francis Kurkdjian |
| 8 | Bianco Latte | Giardini di Toscana |
| 9 | XJ 1861 Naxos | Xerjoff |
| 10 | Ombre Nomade | Louis Vuitton |
Romania este singura tara cu un top 10 Scento publicat in care Louis Vuitton Imagination nu ocupa primul loc: Amouage Guidance conduce clasamentul, iar Amouage are un al doilea parfum, Guidance 46, pe locul 4.
Cum se face numaratoarea: fiecare decant de parfum pentru care un client a platit (0.75, 2, 5, 8 sau 30 ml) conteaza o data, indiferent de marime. Comenzile anulate, produsele gratuite, inlocuirile, cardurile cadou si comenzile personalului sau de test sunt excluse, iar un parfum este clasat doar atunci cand suficiente comenzi separate ii sustin pozitia.
Cresterea comertului online: eMAG, Douglas si canalul online de parfumuri
Comertul electronic de beauty din Romania este condus de eMAG, cel mai mare retailer online al tarii dupa vanzari agregate. eMAG a lansat in 2020, in cartierul Baneasa din Bucuresti, conceptul sau premium Beauty Hub de tip shop-in-shop si a extins constant de atunci numarul de parfumuri si profunzimea brandurilor. Douglas Romania are peste 30 de magazine fizice, plus o prezenta online activa, cu Bucurestiul, Clujul, Timisoara si Iasiul ca principale puncte urbane de sprijin. Sephora si Marionnaud completeaza prezenta din mall-urile cu trafic ridicat din Bucuresti, la AFI Cotroceni, Mega Mall si Promenada.
Schimbarea structurala a mixului de canale a fost clara si constanta. Ponderea online in vanzarile categoriei de parfumuri din Romania a crescut de la sub 15 % inainte de pandemie la aproximativ 25 % in 2024 si se estimeaza ca va continua sa creasca cumulat pana in 2030. Profilul cumparatorului online din Romania este mai tanar, mai urban si mai activ transfrontalier decat cel din magazine, o parte semnificativa a cheltuielilor online mergand catre retaileri din UE care livreaza in Romania la preturi din jurisdictii cu TVA mai mic.
Observatia analitica a Scento este ca, tot mai mult, cumparatorul de parfumuri din Romania este mai intai cumparatorul online si abia apoi cel din boutique. Acesta este un avantaj pentru jucatorii de comert electronic transfrontalier, printre care Scento, si o presiune structurala asupra canalului traditional al specialistilor din magazine. Raspunsul Douglas Romania a fost o strategie accelerata de integrare online-magazin; raspunsul eMAG a fost o acoperire mai profunda a produselor premium si o prezenta fizica mai vizibila a Beauty Hub. Presiunea competitiva dintre retailul specializat intern si jucatorii online la nivel de UE este una dintre dinamicile definitorii ale retailului de parfumuri din Romania in 2026.
Componenta transfrontaliera este semnificativa. O parte importanta din volumul de parfumuri online consumat in Romania trece prin fulfillment din jurisdictii UE cu TVA mic, iar cumparatorii romani compara activ preturile finale intre retailerii din DE, NL si IT. Comportamentul de comparare a preturilor este cel mai pronuntat in segmentul de nisa, unde economia absoluta in euro la o achizitie de 250–350 de euro justifica timpul suplimentar de livrare si complexitatea marginala a comenzii transfrontaliere. Cumparatorii romani care se simt confortabil sa cumpere nisa transfrontalier sunt, in general, si cei mai implicati in categorie, ceea ce produce o corelatie durabila intre comportamentul transfrontalier si cheltuielile anuale totale pe categorie.
Ponderea comertului mobil este semnificativ mai mare in Romania decat in majoritatea pietelor din Europa de Vest. Cumparatorii romani sunt orientati spre mobil intr-o masura neobisnuita, achizitiile de beauty facute de pe smartphone reprezentand o pondere mai mare din totalul comertului electronic de beauty decat media UE. Acest tipar reflecta atat structura demografica (o populatie in ansamblu mai tanara), cat si infrastructura (acoperire excelenta de internet mobil in banda larga). Pentru brandurile si retailerii care servesc Romania, executia pe mobil reprezinta o parte semnificativ mai mare din ROI-ul total decat in Germania sau Franta. Cele mai vandute parfumuri actuale de la Scento reflecta ce cumpara cel mai des romanii in 2026, iar rotatia curatoriata a acordului de trandafir corespunde afinitatii culturale profunde a Romaniei pentru trandafirul de Damasc, parte din traditia parfumeriei si gradinaritului din tara inca de la inceputul epocii moderne.
Efectele taxelor, ale TVA si ale preturilor asupra cumparatorului roman
Cota standard de TVA a Romaniei este de 19 %, in partea inferioara a spectrului UE. Germania si Austria se afla la 19–20 %, tarile nordice la 24–25 %, iar Franta la 20 %. Cota de TVA mai mica a Romaniei este un avantaj structural care a ajutat-o sa devina o destinatie atractiva ca pret pentru fulfillment-ul transfrontalier de parfumuri si o compensare partiala a costurilor logistice de import mai mari pe care le intampina orice piata din estul UE fata de centrele de productie din Germania si Franta.
Moderarea recenta a inflatiei a stabilizat puterea de cumparare. Indicele armonizat al preturilor de consum pentru produsele cosmetice a urmat IPC-ul general inapoi spre ancora de 2 % a Bancii Centrale Europene in 2024 si in 2025, dupa eroziunea din 2022–2023. Pachetul fiscal din 2025 a introdus ajustari fiscale mai ample fara a viza in mod special parfumurile, lasand stabil regimul de TVA al categoriei. Pozitia fiscala structurala pentru retailul de parfumuri din Romania si pentru cumparatorii romani este constructiva.
Ce inseamna asta pentru cumparator la casa: un decant dintr-un parfum de nisa de 250 de euro, cumparat de un roman si rutat printr-o jurisdictie UE cu TVA mic, poate ajunge cu 5–15 % mai ieftin decat aceeasi achizitie facuta in DE sau NL. Este un arbitraj transfrontalier concret, care explica o parte din volumul transfrontalier de parfumuri din Romania si este unul dintre motivele structurale pentru care platformele de comert electronic la nivel de UE care livreaza in Romania au depasit cresterea retailului intern din 2022. Arbitrajul se va reduce pe masura ce armonizarea TVA continua, dar diferenta este durabila cel putin pana in 2027 si probabil pana in 2028.
Dinamica valutara conteaza si ea pentru arbitrajul transfrontalier. Leul romanesc a fost relativ stabil fata de euro din 2023, dupa o perioada de depreciere moderata de cativa ani. Stabilitatea valutara reduce frictiunea riscului valutar la cumparaturile transfrontaliere si face arbitrajul de TVA mai usor de folosit pentru cumparatorii romani. Efectul combinat al stabilitatii valutare si al diferentei de TVA a fost un avantaj structural durabil pentru comertul electronic de parfumuri la nivel de UE care serveste cumparatori romani, iar dinamica este putin probabil sa se inverseze inainte de 2027.
Perspective 2030: incotro se indreapta Romania
Trei estimari structurale pe care Scento le face despre piata romaneasca a parfumurilor pana in 2030.
In primul rand, mixul dintre segmentul premium si cel mass-market din Romania va continua sa se incline spre premium. Se estimeaza ca parfumeria de nisa va castiga inca 5 to 10 puncte procentuale din cota valorica pana in 2030, ducand ponderea segmentului de nisa spre intervalul superior de 30–40 % pana la finalul deceniului. Aceasta evolutie este mai rapida decat media UE si reflecta dinamica de recuperare a decalajului Romaniei fata de Europa de Vest. Cumparatorii care impulsioneaza aceasta schimbare sunt concentrati in Bucuresti, Cluj si Timisoara, cu o crestere secundara in Iasi, Brasov si Constanta. Orasele mai mici si mediul rural din Romania vor ramane in urma in ceea ce priveste trecerea la premium, dar nu vor regresa; baza segmentului mass-market va ramane stabila pana in 2030, chiar daca ponderea premium creste.
Pana in 2030, ponderea comertului online in vanzarile de parfumuri va depasi 35 to 40 %, reducand decalajul fata de Europa de Vest. Canalul online va continua sa castige teren in detrimentul magazinelor specializate, iar componenta transfrontaliera va ramane semnificativa structural cel putin pana in 2027. Retailerii online specializati, platformele prezente la nivelul UE si comertul electronic direct al brandurilor vor fi cele trei canale care vor castiga cota; retailul mass-market si drogheriile vor ramane stabile sau vor inregistra o usoara scadere. O abordare mobile-first va ramane disproportionat de importanta in raport cu pietele vest-europene comparabile, iar retailerii sau brandurile care deservesc Romania vor trebui sa acorde prioritate cumparaturilor de produse de beauty de pe mobil, tratandu-le drept canal principal, nu secundar.
In al treilea rand, scena artizanala locala, care numara in prezent 15 branduri, dintre care 13 au fost lansate in ultimii cinci ani, este mica, dar in plina dezvoltare. Calaj, Miraj relansat si cohorta mai larga de branduri romanesti noi din perioada 2020 to 2025 isi vor continua profesionalizarea distributiei, a limbajului vizual si a prezentei in presa internationala. Romania ar putea, in mod plauzibil, sa dea nastere unui brand de nisa cu succes international major pana in 2030, candidatii credibili fiind Calaj sau unul dintre brandurile lansate spre sfarsitul lui 2024 si in 2025, care nu au reusit inca sa-si construiasca vizibilitatea internationala. Efectul cumulativ al scenei locale asupra interesului general pentru categorie este mai important din punct de vedere comercial decat contributia sa directa la volumul vanzarilor cu amanuntul.
Pentru industria parfumurilor in ansamblu, Romania este una dintre cele mai putin explorate oportunitati de crestere din Uniunea Europeana. Comportamentul cumparatorilor evolueaza in aceeasi directie ca in restul Europei, doar ca mai rapid, iar plafonul structural, daca consumul pe cap de locuitor din Romania ajunge la nivelul celui din Olanda sau Germania, este de aproximativ doua ori mai mare decat amprenta actuala. Valoarea vanzarilor de parfumuri din Romania in 2030 ar putea ajunge in mod plauzibil la 600 to 750 milioane de euro la pretul de retail, in functie de ritmul trecerii la premium si de rezistenta vanturilor macroeconomice favorabile. Descoperirea personalizata a parfumurilor ramane cel mai simplu punct de acces pentru noii cumparatori romani de produse premium, iar categoria mai larga de parfumerie de nisa este cea in care se va concretiza cresterea din urmatorul deceniu.
Pentru mai mult context despre pozitia Romaniei in peisajul parfumeriei la nivelul UE, consulta analiza pietei parfumurilor la nivel european realizata de Scento.
Aceasta analiza se bazeaza pe evaluarea de catre Scento a pietei parfumurilor din Romania, din octombrie 2025 pana in aprilie 2026. O metodologie detaliata este disponibila pentru presa, la cerere, la [email protected].
Surse
- Industria europeana a cosmeticelor si produselor de ingrijire personala, Cosmetics Europe; date complete: Cosmetics Europe, Evolutia pietei in 2025 (PDF, cu Euromonitor).
- Notino depaseste piata europeana de comert electronic, cu o crestere de doua cifre in 2024, Touch Magazine.
- Exporturile de parfumuri si ape de toaleta (HS 330300) pe tari, 2024, UN Comtrade via World Integrated Trade Solution (WITS), World Bank.
Raspunsuri la intrebarile tale
- Cat de mare este piata romaneasca de parfumuri in 2026?
- Analiza Scento plaseaza piata romaneasca de parfumuri la peste 400 de milioane de euro in valoare de retail in 2025, cu o crestere continua in 2026, determinata in principal de segmentul premium. Ca volum, Romania consuma aproximativ 6,000 de tone metrice de parfumuri si ape de toaleta pe an, ceea ce o plaseaza in primele zece piete de parfumuri din Uniunea Europeana. Piata a crescut cu aproximativ 25% din 2019 in termeni de valoare, in ciuda unei cresteri modeste a volumului, un semnal clar ca cumparatorii romani trec la o categorie superioara, nu cumpara mai mult. Cosmetics Europe inregistreaza €0.400 miliarde, in crestere cu 9.7% fata de anul anterior, cea mai rapida crestere dintre cele noua piete europene pe care le compara aici. Aceasta reprezinta aproximativ 17.9% din cheltuielile romanilor cu produse cosmetice.
- Ce marci de parfumuri se vand cel mai bine in Romania?
- Casele designer domina cererea romaneasca de parfumuri, iar Dior, Yves Saint Laurent, Tom Ford, Giorgio Armani, Versace, Lancome, Calvin Klein, Hugo Boss si Carolina Herrera ancoreaza rotatia celor mai vandute produse. Segmentul de nisa, condus de Maison Francis Kurkdjian, Parfums de Marly, Creed, Xerjoff si Amouage, este mai mic in termeni absoluti, dar creste de doua pana la trei ori mai repede decat cel designer de la an la an. Datele de comanda Scento pentru Romania, pe cele douasprezece luni pana in septembrie 2026, arata un top 10 dominat de nisa, in frunte cu Amouage Guidance si Louis Vuitton Imagination.
- Creste piata romaneasca de parfumuri?
- Da, si vizibil mai repede ca valoare decat ca volum. Datele publice ale pietei indica o crestere a valorii de retail de aproximativ 25% intre 2019 si 2025, adica un ritm anualizat de circa 4% nominal. Cresterea volumului a fost mai modesta, de 1 pana la 2% pe an, ceea ce confirma ca cresterea de ansamblu vine din schimbarea structurii vanzarilor: aceiasi cumparatori iau mai putine sticle, dar mai scumpe. Segmentul premium este prognozat sa continue sa depaseasca segmentul de masa pana in 2030.
- De ce se orienteaza cumparatorii romani spre parfumuri premium si de nisa?
- Se disting trei factori structurali: cresterea veniturilor reale dupa varful inflatiei din 2022 pana in 2023, extinderea distributiei premium prin eMAG Beauty Hub, Douglas Romania si Sephora Bucuresti, precum si o schimbare generationala in randul cumparatorilor urbani din Bucuresti, Cluj si Timisoara, care vad parfumul ca expresie a identitatii personale, nu ca simplu produs de ingrijire. Observatia Scento: cumparatorul roman din 2026 seamana tot mai mult cu cel vest-european din 2020, cu aceeasi traiectorie de urcare comprimata intr-o fereastra de cinci ani.
- Cum se compara Romania cu alte piete europene de parfumuri?
- Romania se afla in categoria de mijloc a Uniunii Europene la consumul de parfumuri pe cap de locuitor, mult sub Belgia si Olanda si in urma Germaniei si Italiei ca volum absolut, dar inaintea majoritatii vecinilor din Europa Centrala si de Est, inclusiv Bulgaria si Ungaria. Plafonul structural este semnificativ mai ridicat decat nivelul actual: daca Romania ar ajunge la consumul pe cap de locuitor al Olandei sau al Germaniei, piata interna s-ar dubla aproximativ. Parerea Scento este ca aceasta convergenta tine de intervalul 2030 pana in 2035, nu de 2026.
- Ce TVA se aplica vanzarilor de parfumuri in Romania?
- Cota standard de TVA in Romania este de 19%, ceea ce o plaseaza la capatul inferior al spectrului din UE, fata de 20 pana la 25% in zona DACH, in tarile nordice si in cea mai mare parte a Europei de Vest. Este un avantaj structural pentru comertul cu amanuntul romanesc si pentru destinatiile de comert electronic transfrontalier care servesc cumparatori din Romania. Un parfum de nisa de 250 de euro, tranzactionat printr-o jurisdictie din UE cu TVA mic, poate ajunge cu 5 pana la 15% mai ieftin decat aceeasi achizitie facuta pe plan intern in piete cu TVA mai mare.
- Exista marci de parfumuri fabricate in Romania?
- Da, iar scena artizanala locala este mica, dar credibila. Numaratoarea Scento indica 15 marci romanesti de parfumuri active in 2025, dintre care 13 lansate in ultimii cinci ani. Calaj Perfume din Arad, fondata in 2020, si Miraj din Bucuresti, relansata, sunt cele mai vizibile la nivel international, iar Calaj a primit recunoastere la expozitii internationale de parfumerie de nisa. Romania ar putea produce plauzibil pana in 2030 o casa de nisa internationala de referinta, un semnal autentic de urmarit atent in aceasta categorie.
- Cum cumpara romanii parfumuri?
- Din ce in ce mai mult online: ponderea online in vanzarile de parfumuri a crescut de la sub 15% inainte de pandemie la circa 25% in 2024. eMAG, Douglas si Notino conduc, iar Romania a adus 8% din veniturile Notino pentru FY2024.
Citați această pagină
Scento (2026). Piata parfumurilor din Romania 2026: cumparatorul premium. Actualizat la 3 noiembrie 2026. https://www.scento.com/ro/blog/romanian-perfume-market-statistics-2026