Piata parfumurilor din Spania in cifre
Veniturile grupului Puig in 2025, in crestere cu 7,8 % pe baza comparabila
Puig 7
Exporturile Spaniei de produse cosmetice, articole de toaleta si uleiuri esentiale in 2024, in crestere cu 23 %
Analiza Scento
Piata interna de retail a parfumurilor din Spania, 2025
Analiza Scento
Cheltuieli cu parfumurile per persoana in Spania, 2025
Analiza Scento
Vanzarile de parfumuri din Spania in 2025, in crestere cu 9,5 % si reprezentand 21 % din piata cosmeticelor
Stanpa 1
Exporturi record de cosmetice si parfumuri din Spania in 2025; parfumurile reprezinta 51 %
Stanpa 1
Spania, o putere globala in productie
Spania este al doilea cel mai mare exportator de parfumuri din lume, dupa Franta in clasamentul global si inaintea Italiei si Germaniei in UE. Valoarea exporturilor spaniole de cosmetice, produse de ingrijire si uleiuri esentiale a ajuns la EUR 9.59 billion in 2024, +23 % fata de anul precedent: cea mai mare crestere anuala din istoria moderna a sectorului si o cifra record pentru tara. In ultimii cinci ani, valoarea exporturilor spaniole de cosmetice s-a dublat, o traiectorie de crestere pe care niciun alt mare producator din UE nu a egalat-o.
Dimensiunea productiei este cifra cu importanta structurala. Spania exporta anual aproximativ 122.000 tons de parfumuri si ape de toaleta, reprezentand circa 27 % din volumul total al exporturilor UE. Ca valoare a exporturilor in UE, Spania ocupa locul al doilea, cu $5,0 billion, dupa Franta ($6,9 billion) si inaintea Italiei ($2,9 billion). Cosmeticele sunt acum a patra categorie de export a Spaniei ca valoare, depasind vinul, incaltamintea si uleiul de masline. Sectorul reprezinta 2,5 % din totalul exporturilor spaniole, o pondere care a crescut semnificativ in ultimii patru ani, iar ponderea locurilor de munca din domeniul cosmeticelor in totalul fortei de munca din Spania a urcat de la 1,2 % la 1,6 %.
In 2024, sectorul cosmeticelor din Spania avea peste 50.200 de angajati directi si peste 300.000 de locuri de munca indirecte de-a lungul lantului valoric. Sectorul este unul dintre cele mai importante strategic din Spania prin numarul de angajati, iar concentrarea sa in jurul axei industriale Barcelona-Madrid-Valencia ii ofera tarii o infrastructura de productie pe care nicio alta economie iberica sau mediteraneana nu o poate reproduce la aceeasi scara.
Cinci factori explica de ce Spania a devenit fabrica de parfumuri a UE. Primul: proximitatea fata de materiile prime citrice si aromatice din bazinul mediteraneean (citrice din Valencia si Andaluzia, trandafiri din Murcia, iasomie din Granada). Al doilea: o traditie solida de productie in cadrul afacerilor de familie. Puig, infiintata in 1914, este un exemplu de referinta, dar nu singurul producator de parfumuri cu mai multe generatii de traditie din tara. Al treilea: costuri de reglementare si cu forta de munca mai mici decat in Franta sau Germania, la o scara industriala comparabila. Al patrulea: o baza de forta de munca calificata in chimia cosmetica, dezvoltata de-a lungul deceniilor de investitii in cercetare si dezvoltare, mai ales in formulare, testarea stabilitatii si prelucrarea extractelor naturale. Al cincilea: axa Barcelona/Madrid este si un centru creativ pentru branduri de prestigiu, unde au loc licentierea, construirea brandului, designul ambalajelor si directia creativa, nu doar productia contractuala. Aceasta combinatie este suficient de durabila incat, chiar si atunci cand grupurile globale de lux isi concentreaza identitatea de brand la Paris, volumele efective de productie trec prin unitati din Spania. Descopera catalogul complet de parfumuri si vezi varietatea caselor de parfumuri fabricate in Spania, disponibile in selectia Scento.
Originile istorice merg mai departe de Puig. Myrurgia, infiintata la Barcelona in 1916, a fost timp de decenii casa de parfumuri spaniola de referinta a tarii si a format o generatie de parfumieri ale caror traditii se regasesc acum la Puig, in brandurile licentiate de Antonio Puig si intr-o retea de producatori contractuali din Catalonia si din Peninsula Iberica. Granada si Murcia au dezvoltat infrastructura pentru extractia iasomiei si trandafirilor la inceputul secolului al XX-lea, concurand la scara mare cu Grasse in anumite categorii de extracte naturale. Ecosistemul de furnizori pentru industria cosmeticelor, cu sediul central la Barcelona, include producatori de sticle din sticla, tipografii de ambalaje, producatori de pulverizatoare si distilerii de uleiuri esentiale de laborator, toate grupate pe o raza de 100 de kilometri. Acest nivel de integrare verticala este un avantaj industrial care necesita zeci de ani pentru a fi construit si este aproape imposibil de reprodus intr-o tara care porneste de la o baza mai putin dezvoltata.
Geografia exporturilor dezvaluie logica Spaniei ca baza de productie si export. Exporturile spaniole de parfumuri se indreapta in mare masura catre UE (comert intra-UE), Statele Unite, America Latina (unde construirea unor branduri in limba spaniola ofera un avantaj structural), Orientul Mijlociu si, intr-o masura tot mai mare, Asia-Pacific. Pozitia Spaniei ca baza de productie pentru grupurile globale de lux inseamna ca o parte semnificativa a parfumurilor imbuteliate in Catalonia ajunge pe piata sub numele unor case franceze, americane sau britanice; volumele trec prin vama spaniola la preturi unitare spaniole, dar ajung la consumatori ca produse de lux sau de designer din alte tari. Acest flux cu identitate dubla este unul dintre motivele pentru care cifrele exporturilor de parfumuri ale Spaniei sunt uneori subestimate in relatarile presei generaliste despre economia globala a parfumurilor.
Puig: motorul parfumeriei spaniole
Puig este cel mai important grup de parfumuri cu sediul in afara Frantei si a treia cea mai mare companie de parfumuri din lume ca venituri din vanzari cu amanuntul, dupa L'Oreal si LVMH. Veniturile grupului Puig in 2025 au ajuns la EUR 5.04 billion, +7,8 % pe baza comparabila si +5,3 % pe baza raportata. EBITDA ajustata s-a situat la EUR 1.045 million, cu o marja de 20,7 %. Profitul net a ajuns la EUR 587 million. Acestea nu sunt cifre obisnuite pentru industria parfumurilor: plaseaza Puig in topul operatorilor europeni din industria luxului, atat ca dimensiune absoluta, cat si prin nivelul marjei.
Parfumeria este activitatea de baza a Puig. Divizia Fragrance & Fashion a generat EUR 3.646 milioane in 2025 (+6,4 % like-for-like), reprezentand 72 % din veniturile totale ale Puig. Trei dintre primele 10 branduri de parfumerie la nivel mondial fac parte din portofoliul Puig. Good Girl de la Carolina Herrera's a fost linia de parfumuri pentru femei numarul unu la nivel mondial in 2024. One Million de la Rabanne este linia masculina numarul patru la nivel mondial, iar Lady Million se afla in top 10 al liniilor pentru femei. Le Male de la Jean Paul Gaultier este linia masculina numarul trei la nivel mondial. Niciun alt grup de parfumerie, in afara de L'Oreal si LVMH, nu reuneste simultan trei branduri in top 10 la nivel mondial.
Portofoliul complet de parfumuri Puig depaseste primele trei branduri. Rabanne (fostul Paco Rabanne, redenumit in 2023), Carolina Herrera, Jean Paul Gaultier, Nina Ricci, Dries Van Noten, Byredo (achizitionat in 2022), Penhaligon's, L'Artisan Parfumeur, Christian Louboutin (licenta), Banderas (licenta), Adolfo Dominguez (licenta) si altele alcatuiesc un portofoliu care acopera segmentul de la lux accesibil pana la nisa ultra-exclusiva. Achizitia Byredo din 2022 a fost cea mai indrazneata orientare spre nisa realizata de un grup major de parfumerie in deceniul respectiv si i-a oferit Puig o expunere structurala la subsegmentul cu cea mai rapida crestere de pe piata globala.
In 2025, divizia de parfumerie & moda a Puig detinea o cota de piata globala de 11,1 %, mentinuta intr-un „mediu extrem de competitiv, dominat de promotii”, dupa cum il descrie compania. Puig a generat peste 47 % din veniturile anuale din parfumerie in Q4 2024 (trimestrul sarbatorilor), reflectand sezonalitatea structurala a parfumeriei de lux si expunerea disproportionat de mare a Puig la cererea legata de ciclul cadourilor. Repartitia geografica a veniturilor este neobisnuit de diversificata pentru un grup cu sediul in Spania: peste jumatate provin din EMEA, 36 % din Americi si 11 % din Asia-Pacific (unde cresterea like-for-like in 2025 a fost de +21,7 %, cea mai rapida dintre regiunile grupului).
Dincolo de Puig, peisajul parfumeriei de lux cu productie industriala din Spania include Loewe, casa de marochinarie cu radacini in Madrid, detinuta de LVMH, care are o divizie de parfumerie importanta (Aire, Solo, 001, Esencia, linia Loewe Botanical/Home si Pomelo Sorrento). Adolfo Dominguez si Antonio Banderas sunt branduri cu nume spaniole, operate sub licenta in cadrul portofoliului Puig. Casa de bijuterii catalana Tous are o linie de parfumuri de succes. Gigantul catalan din moda si retail Mango are o linie de parfumuri de larg consum. Casa de nisa Ramon Monegal din Barcelona se inscrie intr-o traditie de familie legata de Myrurgia, una dintre cele mai vechi dinastii de parfumerie din Spania. Diferenta structurala a Spaniei fata de Franta sta tocmai in faptul ca, in locul multitudinii de mari case de couture tipice Frantei, Spania are un singur campion industrial al luxului cu anvergura globala (Puig), inconjurat de cateva case de nisa si de design specializate si producatori de branduri sub licenta. Concentrare, nu fragmentare. Pentru mai mult context despre peisajul global al luxului, raportul privind piata globala a parfumurilor de lux pentru perioada 2025-2033 ofera un cadru comparativ international.
Strategia de achizitii a Puig pana in 2025 a fost deliberata si rabdatoare. Achizitia Byredo din 2022 a adaugat aproximativ EUR 200 milioane la veniturile anuale la momentul cumpararii, iar brandul functioneaza acum ca motorul de crestere rapida al Puig pe segmentul de nisa, cu preturi premium de lux si distributie globala. Penhaligon's, achizitionat in 2015, a adaugat profunzime prin luxul cu mostenire britanica unui portofoliu a carui identitate era in mare parte spaniola si franceza. L'Artisan Parfumeur, de asemenea un brand din portofoliul Puig, ocupa segmentul parfumeriei artistice din oferta grupului. Christian Louboutin (licenta) extinde prezenta Puig in zona parfumurilor de lux asociate accesoriilor. Modelul brandurilor sub licenta, pe care Puig il aplica la scara larga (Banderas, Adolfo Dominguez, Christian Louboutin si altele), ofera un strat structural de venituri, cu marje mai mici decat parfumeria brandurilor proprii, dar cu o intensitate semnificativ mai redusa a capitalului si a riscului de construire a brandului. Modelul contrasteaza net cu abordarea LVMH, bazata exclusiv pe branduri proprii, in segmentul de lux.
Piata interna din Spania: cumparatorul discret
Piata interna a parfumurilor din Spania a atins o valoare de aproximativ $1.74 miliarde in retailul B2C in 2025. Estimarile pana in 2030 indica aproximativ $2,1 miliarde, la o rata anuala compusa de crestere (CAGR) de 3,98 %, o accelerare semnificativa fata de media generala a UE. Cheltuielile per capita pentru parfumuri in Spania ajung la $36.65 de persoana in 2025, considerabil peste cele din Italia ($25) si Polonia (sub $20), in linii mari comparabile cu cele din Germania, dar cu mult sub Franta si Regatul Unit in privinta cheltuielilor pentru parfumuri de lux.
Piata totala a cosmeticelor din Spania a ajuns la EUR 11,2 miliarde in vanzarile cu amanuntul din 2024 (+7,7 % fata de anul precedent), fiind a patra cea mai mare piata de cosmetice din UE si cea mai mare din Peninsula Iberica. Segmentul parfumurilor a crescut in mod specific cu +11,3 %, depasind EUR 2,2 miliarde in 2024, cresterea remarcabila fiind sustinuta de parfumurile pentru barbati. Ritmul lansarilor este, in sine, o caracteristica structurala: in 2024 au fost lansate 2.300 de parfumuri in Spania, o rata ridicata a inovatiei care reflecta rolul Spaniei ca piata majora de lansare pentru Puig si brandurile concurente. Cheltuielile medii per persoana pentru frumusete au ajuns la EUR 221.60 pentru cosmetice si parfumuri in 2024.
Formula „cumparatorul discret” surprinde contradictia. Cumparatorii spanioli nu raman in urma; cheltuiesc mai mult pe cap de locuitor decat cei italieni si polonezi. Dar au o pondere mai mica in parfumeria de nisa/artistica decat cumparatorii italieni sau germani si un volum mai mic de parfumuri de lux decat cumparatorii britanici sau francezi. Piata spaniola este dominata de parfumurile mainstream ale designerilor intr-o masura neobisnuita. Portofoliul propriu al Puig (Carolina Herrera, Rabanne, Jean Paul Gaultier) ocupa aproape in intregime spatiul de la raft din tara, iar casele de nisa din afara portofoliului Puig concureaza pentru partea ramasa. Pe baza monitorizarii de catre Scento a comportamentului cumparatorilor spanioli de parfumuri intre octombrie 2025 si aprilie 2026, lista marcilor care le vin imediat in minte este dominata de parfumuri mainstream ale designerilor din portofoliul Puig, cu un segment vizibil, dar minoritar, de cumparatori de parfumuri de nisa, orientat spre Byredo, Penhaligon's si Maison Francis Kurkdjian.
Concentrarea distributiei modeleaza experienta cumparatorilor. Comertul cu parfumuri de prestigiu din Spania este concentrat in El Corte Ingles (lantul dominant de magazine universale), Sephora, Druni, Primor, Notino.es (online) si un numar tot mai important de parfumerii boutique independente. El Corte Ingles reprezinta singur o parte disproportionat de mare din comertul national cu parfumuri de prestigiu, o caracteristica structurala fara echivalent apropiat in Franta sau Italia. Ponderea canalului farmaciilor, definitorie pentru comertul cu parfumuri din Franta si Italia, este relativ redusa in Spania. Descopera selectia de parfumuri de nisa pentru a vedea casele care concureaza in afara axei Puig-El Corte Ingles.
Dinamicile lansarilor de pe piata spaniola sunt semnificative in sine. Cele 2.300 de lansari de parfumuri inregistrate in Spania in 2024 reflecta rolul tarii atat ca piata primara de lansare pentru marcile proprii si licentiate ale Puig, cat si ca piata secundara de lansare pentru casele internationale care isi construiesc o identitate de marca in limba spaniola. Madridul gazduieste cea mai mare concentrare de lansari de parfumuri in magazinele reprezentative El Corte Ingles si in parfumeriile boutique grupate in jurul cartierului Salamanca si al Gran Via. Barcelona este al doilea centru important de lansare, cu o prezenta mai puternica a caselor de nisa decat Madridul in segmentul extins al parfumeriilor boutique. Densitatea lansarilor pe cap de locuitor este mai mare in Spania decat in Italia, in ciuda paletei mai bogate de case de nisa din Italia, deoarece concentrarea comertului spaniol in jurul El Corte Ingles creeaza o oportunitate structurala de lansare pe un singur canal, mai atractiva pentru marcile internationale.
Spania in Europa: ce cumpara si ce exporta
Stanpa, asociatia spaniola din industria parfumeriei si cosmeticelor, raporteaza vanzari de parfumuri de peste 2.400 € milioane in 2025, in crestere cu 9,5 % si reprezentand 21 % din piata cosmeticelor din Spania, de 11,8 € miliarde1,4; parfumurile de lux pentru barbati au avut cea mai rapida crestere, de aproape 13 %3. Potrivit Cosmetics Europe, valoarea parfumurilor din Spania la preturi de retail este de €2.458 miliarde, reprezentand 20,8 % din cheltuielile cu cosmeticele si 50,0 € per persoana, cea mai mare cheltuiala per persoana din tabelul de mai jos6. In ceea ce priveste exporturile, datele UN Comtrade indica parfumuri si ape de toaleta in valoare de $4.61 miliarde in 2024, Spania fiind depasita doar de Franta5, iar Stanpa raporteaza exporturi record de cosmetice si parfumuri, de 10.124 € milioane in 2025, parfumurile fiind cea mai mare categorie, cu 51 %1.
| Tara | Vanzari de parfumuri, 2025 | Variatie fata de 2024 | Pondere in cheltuielile cu cosmeticele | Per persoana (analiza Scento) |
|---|---|---|---|---|
| Spania | €2.458bn | +9,5 % | 20,8 % | 50,0 € |
| Franta | €3.401bn | +3,5 % | 23,5 % | 49,4 € |
| Regatul Unit | €2.202bn | +1,3 % | 15,0 % | 31,7 € |
| Germania | €2.144bn | +2,1 % | 11,9 % | 25,7 € |
| Italia | €1.551bn | +7,4 % | 12,1 % | 26,3 € |
| Polonia | €0.781bn | +8,6 % | 12,2 % | 21,4 € |
| Tarile de Jos | €0.701bn | −3,3 % | 18,4 % | 38,8 € |
| Belgia si Luxemburg | €0.528bn | +3,1 % | 21,2 % | 42,0 € |
| Romania | €0.400bn | +9,7 % | 17,9 % | 21,0 € |
| Europa (total) | €17.075bn | +4,8 % | 15,6 % | — |
Preturi de retail, miliarde de euro. Sursa: Cosmetics Europe, Market Performance 2025, cu Euromonitor6. Valoarea per persoana este calculata de Scento: vanzarile de parfumuri impartite la populatia din 2025. Belgia si Luxemburg sunt raportate impreuna.
- Franta$8.62bn
- Spania$4.61bn
- Italia$2.78bn
- Germania$1.57bn
- Tarile de Jos$1.03bn
- Regatul Unit$0.74bn
- Polonia$0.73bn
- Romania$0.06bn
Belgia nu apare in graficul exporturilor: doua interpretari ale aceluiasi tabel UN Comtrade indica valori diferite.
Cat cheltuiesc spaniolii pentru frumusete, pe categorii
| Categorie | Pondere din consum |
|---|---|
| Creme si produse de ingrijire a pielii | 32 % |
| Parfumuri | 21 % |
| Igiena personala | 20 % |
| Ingrijirea parului | 17 % |
| Cosmetice colorate | 10 % |
Topul marcilor vandute in Spania in 2026
Clasamentele marcilor de pe piata spaniola din 2026 se impart in patru categorii. Liderii ca volum din segmentul mass-market si cel mainstream al designerilor: Rabanne, Carolina Herrera, Jean Paul Gaultier, Hugo Boss, Lacoste, Calvin Klein, Lancome, Yves Saint Laurent, Dior, Burberry, Tommy Hilfiger, Versace, Dolce & Gabbana si Giorgio Armani. Portofoliul Puig domina partea superioara a acestei liste datorita avantajului oferit de distributia locala si de prezenta extinsa la raft in El Corte Ingles, Druni si Primor.
Casele cu origini spaniole formeaza un grup distinct: Loewe, Carolina Herrera, Rabanne, Jean Paul Gaultier (detinut de o companie spaniola prin intermediul Puig), Adolfo Dominguez, Antonio Banderas, Tous, Mango, Ramon Monegal si Carner Barcelona. Ponderea marcilor autohtone in totalul comertului cu parfumuri din tara este neobisnuit de mare pentru o piata din UE, reflectand amploarea distributiei Puig, nu o baza fragmentata de producatori de talie medie.
Parfumeria de nisa si artistica a cunoscut o ascensiune in Spania in perioada 2024-2026: Byredo, Le Labo, Diptyque, Maison Francis Kurkdjian, Tom Ford Private Blend, Creed, Amouage, Initio Parfums Prives, Parfums de Marly. Ponderea segmentului de nisa in Spania este cu aproximativ 30 to 40 % mai mica decat in Italia sau Germania, raportat la cota relativa, dar acesta este subsegmentul cu cea mai rapida crestere din tara. Avansul cumparatorilor spanioli de parfumuri de nisa in 2025 a fost deosebit de vizibil la Madrid si Barcelona, Valencia si Bilbao fiind piete de nisa de rangul al doilea, aflate la inceputul cresterii.
Segmentul de parfumuri de lux internationale cu prezenta puternica in Spania include Lancome, marcile din portofoliul LVMH comercializate local prin distribuitori spanioli si marcile din portofoliul Coty/Estee Lauder, care domina segmentul de prestigiu accesibil. Absente notabile din partea superioara a clasamentelor spaniole: casele de nisa fara acorduri de distributie cu El Corte Ingles intampina dificultati in a ajunge in topul primelor cincizeci de pozitii ca volum, indiferent de succesul lor international.
Monitorizarea de catre Scento a cumparatorilor spanioli evidentiaza un tipar recurent in perioada 2025-2026. Cumparatorii de parfumuri de nisa aflati la prima achizitie in Spania incep, in mod constant, cu Byredo Gypsy Water sau Le Labo Santal 33, adesea descoperite pe Instagram sau in timpul vacantelor la Paris ori Milano. Trecerea la Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 are loc de obicei in urmatoarele douasprezece pana la optsprezece luni, iar Parfums de Marly sau Initio sunt optiuni frecvente pentru a treia etapa de explorare. Tiparul seamana cu evolutia cumparatorilor italieni de parfumuri de nisa, dar cu o intarziere de aproximativ doi pana la trei ani, in concordanta cu constatarea structurala ca ponderea segmentului de nisa din Spania este cu 30 to 40 % sub nivelul de referinta din Italia. Compozitiile cu note dominante de iasomie si cele cu accente pronuntate de piele au o prezenta deosebit de puternica in tiparele de descoperire ale cumparatorilor spanioli de parfumuri de nisa.
Structura canalelor de vanzare din Spania si tranzitia catre online
Magazinele universale, in special El Corte Ingles, raman cel mai mare canal de vanzare a parfumurilor de prestigiu din Spania, o diferenta structurala fata de Franta sau Italia, unde parfumeriile de tip boutique detin o cota dominanta. Retelele specializate de parfumerii au o distributie densa in intreaga tara: Druni, Primor, Sephora, Marvimundo si Aromas Perfumerias au o acoperire puternica in suburbii si in provincii, pe care putine alte piete europene o pot egala la nivel de retea.
Canalul farmaciilor din Spania pentru parfumuri este relativ slab in comparatie cu Italia si Franta. Formatul hibrid drogherie-farmacie, care este un punct de referinta pentru vanzarea parfumurilor in Italia, nu are un echivalent direct la scara larga in Spania. Comertul electronic este principalul motor structural al cresterii. Ponderea vanzarilor online de parfumuri din Spania a crescut semnificativ intre 2023 si 2025. Notino.es, Druni online, Sephora online, El Corte Ingles online si site-urile directe ale brandurilor sunt principalii jucatori online. Analiza Scento estimeaza ca ponderea comertului electronic in vanzarile totale de parfumuri din Spania a fost de aproximativ 12 to 15 % in 2025, sub nivelul din Germania (~20 %) si din Regatul Unit (~25 %); Stanpa raporteaza ca vanzarile online din industrie au scazut cu 4,7 % in 2025.
Impactul asupra experientei de cumparare este concret. Descoperirea parfumeriei de nisa spaniole are loc in principal prin canale online (Notino.es, direct de la branduri si, tot mai mult, Scento pentru selectii internationale), in timp ce segmentul mainstream, care genereaza in continuare cel mai mare volum, trece prin magazine universale si lanturi de parfumerii. Diferenta este mai pronuntata decat pe orice alta piata europeana majora si schimba parcursul cumparatorilor spanioli de parfumuri de nisa, de la descoperire la prima incercare a unui decant si apoi la flaconul in marime completa. Exploreaza testul Scento de descoperire a parfumurilor pentru a descoperi case internationale de nisa, inclusiv pe cele fara distributie El Corte Ingles.
Turismul si efectele duty-free asupra parfumeriei din Spania
Spania este a doua cea mai vizitata tara din lume de turistii internationali, dupa Franta. Aproximativ 94 million de vizitatori internationali au sosit in 2024, iar un varf in 2025 a stabilit noi recorduri. Cheltuielile turistilor pentru parfumuri in aeroporturile spaniole, in magazinele duty-free din porturi si in magazinele din statiuni au o importanta structurala pentru economia parfumeriei din tara. Madrid Barajas, Barcelona-El Prat, Palma de Mallorca, Malaga, Las Palmas si Tenerife au toate comert cu parfumuri la scara larga. Retelele comerciale din statiunile Costa Brava, Costa del Sol si Baleare adauga un al doilea nivel al economiei turistice a parfumurilor, care functioneaza in paralel cu magazinele duty-free din aeroporturi.
Rambursarea taxelor in cadrul cumparaturilor duty-free conteaza in mod semnificativ. Dupa Brexit, vizitatorii britanici din Spania au redobandit posibilitatea de a cumpara parfumuri fara taxe, ceea ce, impreuna cu calatoriile in interiorul UE, transforma Spania intr-una dintre primele trei destinatii europene pentru turismul parfumeriei, dupa Franta si Italia. Implicatia: volumul vanzarilor de parfumuri din retailul spaniol este umflat semnificativ de cumparaturile turistilor, iar indicatorii cheltuielilor pe cap de locuitor la nivel national subestimeaza usor activitatea reala din domeniul parfumeriei care trece prin infrastructura de retail spaniola. Situatia este opusul celei din Italia, unde majoritatea parfumurilor vandute in retail sunt cumparate de rezidenti.
Acest aspect structural nu este o nota de subsol. Volumul de parfumuri generat de turism le ofera Puig si retelei de distributie El Corte Ingles un strat suplimentar de cerere, in special in lunile de varf ale verii si in perioada Craciunului. Pentru casele spaniole de nisa, expunerea in randul turistilor contribuie la construirea brandului pe plan international: un vizitator care descopera pentru prima data Ramon Monegal in magazinul fanion El Corte Ingles din Madrid este mai predispus sa caute brandul online dupa ce se intoarce in tara sa. Economia turismului din Spania subventioneaza, in esenta, distributia parfumurilor de nisa interne. Exploreaza selectia atent alcatuita de cadouri parfumate de la Scento, inspirata de estetica sarbatorilor si a comertului din magazinele duty-free, aflata in centrul sezonalitatii din Spania.
Canalul duty-free in sine functioneaza la scara semnificativa in Spania. Numai Madrid Barajas gestioneaza aproximativ 60 million de pasageri anual in 2024 to 2025, urmat de Barcelona-El Prat si Palma de Mallorca, cu volume considerabile. Comertul cu parfumuri duty-free din aceste aeroporturi atrage atat turisti care sosesc si cumpara parfumuri-cadou pentru consumul de acasa, cat si calatori spanioli care pleaca din tara si cumpara parfumuri la preturi structural mai mici decat cele din magazinele de retail interne. Volumul anual de parfumuri care trece prin reteaua duty-free din Spania este estimat la cateva sute de milioane de euro, o cifra care nu apare in indicatorii consumului din retailul intern, dar care este esentiala pentru economia pietei parfumurilor din Spania. Portofoliile de licente Coty, Inter Parfums si Puig sunt reprezentate in mod deosebit de puternic in retailul duty-free din Spania.
TVA, preturi si economia retailului in Spania
TVA-ul aplicat parfumurilor in Spania este de 21 % (cota standard), aproape de 22 % in Italia si usor peste 19 % in Germania. Preturile medii de retail pentru un EDP de 100ml se incadreaza in intervalele uzuale ale luxului european: segmentul designer mainstream EUR 55 to 85, designer premium EUR 100 to 160, lux EUR 200 to 350, nisa/extrait EUR 350 to 700-plus. Preturile portofoliului Puig (lansari Rabanne, Carolina Herrera, Jean Paul Gaultier) se situeaza de obicei la EUR 85 to 120 pentru un EDP de 100ml, punctul optim de pret al segmentului accesibil din Spania si nivelul la care se concentreaza cel mai mult cererea interna de parfumuri din tara.
Relatia dintre salarii si cheltuielile pentru parfumuri in Spania influenteaza in mod masurabil comportamentul cumparatorilor. Salariile mediane din Spania sunt cu aproximativ 15 % sub cele din Germania si cu 8 % sub cele din Italia, raportat la indicatori echivalenti ai puterii de cumparare. Prin urmare, cumparatorii spanioli de parfumuri se orienteaza mai mult decat media UE spre segmentele de pret designer mainstream ($60 to $120 retail). Ponderea parfumurilor de nisa ($200-plus) creste, dar porneste de la un nivel mai scazut, iar apropierea de nivelurile de referinta din Germania sau Italia depinde de cresterea salariilor la fel de mult ca de dezvoltarea brandurilor.
Tendintele preturilor din 2025 pana in 2026 au urmat tipare mai ample din UE: lansarile de parfumuri din Spania au avut, in medie, cresteri ale preturilor de retail de 4 to 7 % in perioada 2024 to 2025. Presiunile tarifare si asupra costurilor materiilor prime naturale (oud, lemn de santal indian, vanilie din Madagascar) sunt absorbite in mod inegal pe segmentele de pret, lansarile designer de masa resimtind cel mai putin impact, iar lansarile de lux de nisa, cel mai mult, ca procent din baza de cost. Compozitiile de piele si iasomie sunt cele mai expuse in stabilirea preturilor lansarilor din 2026.
Pentru cumparatorii din Spania care vor sa descopere branduri internationale de nisa fara angajamentul de EUR 100, preturile decanturilor Scento, de EUR 2 to 4 per ml, ofera o alternativa accesibila. Un decant de 5ml la EUR 15 to 20 le permite cumparatorilor sa incerce Maison Francis Kurkdjian, Penhaligon's sau Initio inainte de a se angaja la un flacon intreg. Descopera gama de decanturi Scento, o alternativa structurala la preturile pentru flacoane intregi de la El Corte Ingles.
Raportul dintre salarii si parfumuri din Spania arata de ce decanturile conteaza ca modalitate de atragere a noilor cumparatori. Salariile nete mediane lunare din Spania se situeaza la aproximativ EUR 1.800 to 2.000 in 2025, in functie de regiune, in comparatie cu un pret mediu de EUR 250 to 400 pentru un flacon intreg de parfum de nisa. Pentru majoritatea cumparatorilor angajati din Spania, acest raport plaseaza achizitiile de parfumuri de nisa in categoria luxului discretionar, chiar si pentru cei cu venituri stabile si interes pentru parfumurile de prestigiu. Pretul decanturilor, de EUR 15 to 20 pentru un decant de 5ml, reduce costul aceluiasi parfum de nisa la sub 1 % din venitul lunar net, un prag de pret la care cumparatorii din Spania isi pot construi, pe parcursul unui singur an de descoperire obisnuita a parfumurilor, o colectie de parfumuri de la mai multe case. Calculul structural al relatiei dintre salarii si parfumuri din Spania face ca modelul decanturilor sa fie disproportionat de atractiv pe aceasta piata, in raport cu tarile similare din UE cu venituri mai mari.
Perspective pentru parfumeria spaniola in 2030
Se estimeaza ca piata interna a parfumurilor din Spania va ajunge la aproximativ $2,1 billion la preturile de retail pana in 2030, cu un CAGR de 3,98 %. Este putin probabil ca ritmul exporturilor sa se mentina la nivelul de 23 % din 2024, care a reflectat refacerea stocurilor la nivel global dupa COVID. O crestere sustenabila a exporturilor de 6 to 10 % anual pana in 2030 ar insemna ca exporturile totale de cosmetice si parfumuri s-ar apropia de EUR 14 billion pana in 2030.
Cinci factori vor modela evolutia parfumurilor spaniole pana in 2030. In primul rand, consolidarea portofoliului Puig: trei dintre primele 10 branduri la nivel global isi vor continua apararea cotei de piata prin Carolina Herrera Good Girl, Rabanne One Million si Lady Million, precum si Jean Paul Gaultier Le Male, cu Byredo drept motor de crestere al orientarii catre nisa. In al doilea rand, Loewe si luxul de nisa: brandurile spaniole premium de nisa/lux castiga avans pe plan international, pe masura ce LVMH continua sa investeasca in divizia de parfumuri Loewe. In al treilea rand, parfumurile pentru barbati pe piata interna: segmentul cu cea mai mare crestere de la un an la altul in 2024 este asteptat sa continue in acelasi ritm, reflectand tipare vizibile in intreaga UE. In al patrulea rand, normalizarea turismului: chiar daca ritmul de crestere incetineste fata de varful din 2024 to 2025, economia structurala a parfumurilor din magazinele duty-free ramane un prag de baza al cererii. In al cincilea rand, recuperarea decalajului in comertul electronic: Spania este in continuare in urma Germaniei si a Regatului Unit in ceea ce priveste ponderea parfumurilor vandute online, oferind marja semnificativa de crestere caselor de nisa care mizeaza pe digital, pentru a castiga teren in fata distributiei consacrate.
Doua riscuri tempereaza perspectivele. CEO-ul Puig estimeaza public ca ritmul de crestere al pietei parfumurilor se va „normaliza” in 2026: este posibil ca varful ciclului de expansiune din perioada 2022 to 2024 sa fi ramas in urma industriei. In al doilea rand, consumul intern din Spania ramane legat de cresterea salariilor; intr-o recesiune prelungita, frecventa achizitiilor din segmentul premium scade inaintea celei din segmentul de lux, iar intervalul mainstream de preturi, de EUR 85 to 120, este cel mai probabil sa se contracte primul.
Spania intra in 2026 ca motor de productie al UE si piata de origine a Puig. Piata interna este mai putin dinamica decat ar sugera amploarea productiei, parfumeria de nisa/artistica ramane cel mai putin valorificat motor de crestere, iar dominatia celor trei branduri Puig din primele 10 mentine economia parfumurilor concentrata structural. Pentru contextul pietei globale a parfumurilor, raportul din 2026 privind piata parfumurilor ofera reperele internationale de comparatie. Exploreaza intregul portofoliu spaniol in catalogul principal de parfumuri.
Evolutia pana in 2030 este conturata de trei forte care actioneaza simultan. Din perspectiva productiei, dinamica ramane solida datorita consolidarii portofoliului Puig si mentinerii infrastructurii de productie din Spania ca baza de productie a parfumurilor de lux cu cele mai competitive costuri din UE. Din perspectiva pietei interne, dinamica este sustinuta de convergenta salariala cu pietele din Europa de Vest (lenta, dar constanta) si de accelerarea segmentului de nisa, pornind de la o baza redusa. Cererea externa generata de turism adauga peste aceste doua tendinte un nivel minim suplimentar de volum, care sustine marjele din retail in perioadele de incetinire ciclica. Combinatia este favorabila structural pentru parfumeria spaniola in a doua jumatate a deceniului, cel mai mare potential de crestere asimetrica venind din accelerarea segmentului de nisa si din diversificarea continua a Puig, dincolo de dependenta istorica de brandurile sale fanion Carolina Herrera, Rabanne si Jean Paul Gaultier. Casele spaniole de nisa precum Ramon Monegal si Carner Barcelona sunt bine pozitionate pentru a castiga cota in randul categoriei emergente de cumparatori de parfumuri de nisa din tara, iar investitiile LVMH continue in Loewe ofera un contrapunct de lux dominantei Puig in segmentul luxului industrial. Pentru cei care fac primii pasi in segmentul de nisa, testul de descoperire a parfumurilor de la Scento le ofera cumparatorilor spanioli un parcurs structurat de la segmentul mainstream al brandurilor de designer catre selectii internationale de nisa.
Pentru cumparatorii care isi construiesc in 2026 o colectie de parfumuri cu radacini spaniole, parcursul structural porneste de la segmentul mainstream al parfumurilor designer din portofoliul Puig, continua cu nisa cu radacini spaniole si ajunge la luxul international. Carolina Herrera Good Girl sau Rabanne One Million poate servi drept reper de intrare, fiind recunoscut la nivel global si bine distribuit in Spania. Jean Paul Gaultier Le Male acopera latura traditionala a parfumurilor masculine. Loewe Solo sau 001 reflecta identitatea madrilena, cu note de piele si casmir. Un extrait Ramon Monegal sau o compozitie Carner Barcelona extinde colectia in zona nisei spaniole, iar o selectie Byredo sau Penhaligon's adauga profunzime internationala de nisa din portofoliul Puig. Parcursul se desfasoara firesc, de la descoperirea in magazinele fanion El Corte Ingles la comenzile online de pe Notino.es si apoi la achizitiile directe de la brand, reflectand traseul mai amplu al cumparatorilor de parfumuri spaniole de nisa, pe masura ce isi dezvolta cunostintele despre economia parfumurilor pe mai multe segmente. Privita in ansamblu, piata parfumurilor din Spania in 2026 este cea a unei tari a carei amploare de productie depaseste cu mult profilul consumului intern, dar a carei baza de cumparatori se afla intr-o etapa timpurie de accelerare catre segmentul premium, cu potential de crestere masurabil pana in 2030.
Aceasta analiza se bazeaza pe evaluarea de catre Scento a pietei parfumurilor din Spania, din octombrie 2025 pana in aprilie 2026. Metodologia detaliata este disponibila pentru presa, la cerere, la [email protected].
Surse
- La industria cosmética supera los 11.800 millones de euros en consumo y consolida su liderazgo exportador, Stanpa (asociatia spaniola de parfumerie si cosmetice), .
- Radiografia del sector de la belleza, Stanpa.
- Jóvenes y turistas impulsan las ventas del sector de la belleza en España, El País, .
- El sector de la cosmética y el perfume creció un 5,8% en 2025, Europa Press, .
- Spain: perfumes and toilet waters (HS 330300) exports by partner, 2024, UN Comtrade via WITS, World Bank; toti exportatorii: HS 330300 exports by country, 2024.
- The European cosmetics and personal care industry, Cosmetics Europe; datele complete: Cosmetics Europe, Market Performance 2025 (PDF, cu Euromonitor).
- FY 2025 results press release (PDF), Puig, .
Raspunsuri la intrebarile tale
- Cat de mare este piata spaniola de parfumuri in 2026?
- Analiza Scento estimeaza piata spaniola interna de parfumuri cu amanuntul la aproximativ $1.74 miliarde in 2025, cu o crestere spre circa $2.1 miliarde pana in 2030, la un CAGR de 3.98%. Piata spaniola de cosmetice, in ansamblu, a ajuns la EUR 11.2 miliarde in 2024, a patra ca marime din UE si cea mai mare din Peninsula Iberica. Stanpa, care masoara intreaga categorie de parfumuri, raporteaza vanzari de peste €2.4 miliarde in 2025, in crestere cu 9.5% si echivalente cu 21% din piata spaniola de cosmetice de €11.8 miliarde. Parfumurile de lux pentru barbati au crescut cel mai repede, cu aproape 13%.
- De ce este Spania al doilea cel mai mare exportator de parfumuri din lume?
- Spania a construit de peste un secol o infrastructura de productie solida pentru parfumurile de lux din intreaga lume, ancorata de Puig (fondata in 1914). Exporturile spaniole de cosmetice au ajuns la EUR 9.59 miliarde in 2024, +23% fata de anul precedent. Spania reprezinta aproximativ 27% din totalul exporturilor de parfumuri ale UE ca volum si se situeaza pe locul doi in lume, dupa Franta, cu $5.0 miliarde valoare a exporturilor de parfumuri. UN Comtrade arata exporturi de $4.61 miliarde de parfumuri si ape de toaleta in 2024, iar Stanpa raporteaza exporturi record de cosmetice si parfumuri de €10,124 milioane in 2025, parfumurile fiind cea mai mare categorie, cu 51%.
- Care sunt cele mai mari case spaniole de parfumuri?
- Carolina Herrera, Rabanne (fost Paco Rabanne) si Jean Paul Gaultier, toate detinute de grupul spaniol Puig, se afla in clasamentele globale top 10 ale celor mai vandute case de parfumuri. Printre alte case importante cu radacini spaniole se numara Loewe (detinuta de LVMH, dar fondata la Madrid), Adolfo Dominguez, Antonio Banderas, Tous, Mango si casa de nisa din Barcelona Ramon Monegal. Veniturile Puig au ajuns in 2025 la EUR 5.04 miliarde, din care parfumuri & moda au adus EUR 3,646 milioane; printre casele sale se numara si Byredo si Penhaligon's.
- Cat cheltuiesc spaniolii pe parfumuri, pe cap de locuitor?
- Cheltuielile pe cap de locuitor pentru parfumuri in Spania sunt de aproximativ $36.65 in 2025, vizibil peste Italia ($25), dar sub Franta si Marea Britanie la reperele pentru parfumurile de prestigiu. Spaniolii au cheltuit in medie EUR 221.60 pe persoana pentru toate categoriile de produse de infrumusetare in 2024.
- Creste parfumeria spaniola de nisa?
- Da, dar de la o baza mai mica decat Italia sau Germania. Penetrarea parfumurilor de nisa in Spania ramane in urma reperelor italiene si germane cu aproximativ 30 pana la 40% ca pondere relativa. Nisa este in prezent subsegmentul cu cea mai rapida crestere din Spania, desi ponderea sa absoluta ramane modesta. Ramon Monegal si Carner Barcelona, ambele din Barcelona, sunt cele mai vizibile pe plan international dintre casele spaniole de nisa.
- Unde cumpara spaniolii parfumuri?
- El Corte Ingles, lantul dominant de magazine universale, este cel mai mare canal de vanzare cu amanuntul pentru parfumuri de prestigiu. Lanturile de specialitate Druni, Primor, Sephora si Marvimundo completeaza peisajul. Comertul online reprezinta aproximativ 12 pana la 15% din vanzarile cu amanuntul de parfumuri in 2025, in crestere rapida, dar inca in urma Germaniei (~20%) si a Marii Britanii (~25%). Vanzarile duty-free pentru turisti sunt importante structural.
- Care este diferenta dintre piata spaniola si cea italiana de parfumuri?
- Spania produce si exporta mult mai multe parfumuri decat Italia: aproximativ EUR 9.6 miliarde in exporturi de cosmetice, fata de EUR 9.1 miliarde ale Italiei, iar exporturile Spaniei sunt concentrate mai puternic in parfumuri. Dar pe partea de consum, Italia are o penetrare mai mare a parfumeriei de nisa si artistice si mai multe case independente de boutique, in timp ce piata interna a Spaniei este dominata de brandurile designer de larg consum din portofoliul Puig. Spania este centrul productiei; Italia este bastionul nisei artizanale.
- Sunt parfumurile mai ieftine in Spania?
- Nu structural. TVA-ul spaniol la parfumuri este de 21%, apropiat de cel de 22% al Italiei si peste cel de 19% al Germaniei. Cumparatorii spanioli prefera categoriile designer de larg consum ($60 pana la $120 la raft).
Citați această pagină
Scento (2026). Parfumuri in Spania 2026: Puig, exporturi, branduri. Actualizat la 8 octombrie 2026. https://www.scento.com/ro/blog/spanish-perfume-market-statistics-2026