Raportat pe cap de locuitor, nicio tara din Uniunea Europeana nu consuma mai multe parfumuri decat Belgia. Aceasta pozitie de lider structural se mentine cel putin de la inceputul anilor 2020, ancoreaza un mix de categorii care depaseste cu mult asteptarile pentru o populatie de 11,7 milioane si reprezinta unul dintre cele mai putin discutate aspecte din retailul european de beauty. Analiza Scento asupra pietei parfumurilor din Belgia in 2026 ofera o imagine completa a cifrelor din prim-plan, explorand de ce cumparatorii belgieni investesc atat de mult in parfumuri, de unde cumpara, ce achizitioneaza si modul in care acest record pe cap de locuitor reconfigureaza harta logistica a intregului Benelux.
Acest articol sintetizeaza date publice de consum, fluxuri comerciale, prezenta in retail si studii de categorie intr-o singura analiza a pietei belgiene. Concluzia care reiese din fiecare perspectiva examinata este constanta: avansul Belgiei pe cap de locuitor este durabil, factorii sai determinanti sunt structurali, nu ciclici, iar rolul tarii, atat de mare consumator intern, cat si de punct cheie pentru retailul transfrontalier, va continua sa se consolideze pana in 2030.
Belgia realizeaza ceva neobisnuit in Europa. Trateaza parfumul ca pe o forma cotidiana de exprimare personala, mai degraba decat ca pe un lux rezervat ocaziilor speciale. Aceasta categorie este integrata in viata de zi cu zi si in ritualurile sezoniere ale belgienilor intr-o masura cu adevarat rara pentru alte mari piete europene, iar acest tipar cultural se imbina cu pozitia geografica, infrastructura de retail si nivelul veniturilor disponibile pentru a genera o cifra pe cap de locuitor de neegalat. Analiza Scento urmareste tiparul cultural, factorii structurali si traiectoria viitoare privite ca un intreg, nu izolat.
Structura acestei analize cuprinde sase sectiuni: suprematia pe cap de locuitor in sine, factorii culturali din spatele acesteia, profilul demografic al cumparatorilor, marcile de top vandute in Belgia, dinamica transfrontaliera Franta-Olanda si perspectivele pentru 2030. Fiecare sectiune abordeaza un unghi diferit al aceleiasi realitati. Avansul pe cap de locuitor al Belgiei este real, de durata si semnificativ, iar factorii structurali care il genereaza nu se regasesc cu aceeasi intensitate in nicio alta tara din UE.
Piata parfumurilor din Belgia, in cifre
Parfum consumat la 1.000 de locuitori, cel mai mare volum din UE
Analiza Scento
Populatia Belgiei
Analiza Scento
Magazine ICI Paris XL in Belgia, cu o cifra de afaceri anuala de peste 490 milioane euro
Analiza Scento
Ponderea segmentului de nisa in valoarea pietei parfumurilor din Belgia in 2026
Analiza Scento
Vanzarile de parfumuri in Belgia si Luxemburg in 2025, la preturi de retail, in crestere cu 3,1 %
Cosmetics Europe 1
Ponderea parfumurilor in cheltuielile pentru cosmetice din Belgia si Luxemburg in 2025, a doua dupa Franta
Cosmetics Europe 1
Suprematia Belgiei pe cap de locuitor: cifrele din spatele afirmatiei
Cea mai impresionanta statistica privind consumul de parfumuri din Europa este cifra Belgiei pe cap de locuitor: 1.486 de kilograme de parfumuri si ape de toaleta consumate la 1.000 de locuitori in 2024, cel mai ridicat nivel din oricare stat membru al Uniunii Europene. Relevanta acestui numar devine si mai evidenta daca este analizat din trei perspective.
In termeni absoluti, cifra reprezinta aproximativ 1,49 kilograme de parfum per belgian pe an, adica in jur de 1,5 litri de parfum anual pentru fiecare rezident. Este o densitate neobisnuita a consumului de parfumuri pentru orice tara si plaseaza cumparatorul belgian mediu in aceeasi categorie cu pietele de beauty cu cel mai ridicat consum per capita la nivel global.
In termeni relativi, Belgia consuma per capita de aproximativ 1,78 ori mai mult parfum decat Olanda si de aproape 6 ori mai mult decat media Uniunii Europene. Irlanda este cel mai apropiat competitor, cu 1.447 de kilograme la 1.000 de locuitori, in timp ce Olanda ocupa un clar loc trei, cu 836 de kilograme la 1.000 de locuitori. Diferenta fata de Irlanda este mica, insa ecartul fata de Olanda este substantial, iar cel fata de media UE este imens.
In contextul pietei, Belgia este a cincea piata de parfumuri ca volum absolut din Uniunea Europeana, in ciuda unei populatii de doar 11,7 milioane de locuitori. Belgia atinge aceasta clasare a volumului absolut exclusiv prin intensitatea pe cap de locuitor: o populatie mai restransa cumpara parfumuri intr-un ritm care devanseaza tari semnificativ mai mari. Franta, Germania si Italia conduc ca volum absolut; Belgia conduce ca rata pe cap de locuitor.
Raportat la numarul de locuitori, nicio tara din Uniunea Europeana nu consuma mai mult parfum decat Belgia, un avans structural care se mentine cel putin de la inceputul anilor 2020.
Evolutia in timp este la fel de relevanta. Avansul pe cap de locuitor al Belgiei nu a fost o simpla intamplare statistica de un an. Tara a detinut titlul european per capita timp de cel putin trei ani consecutivi pana in 2024; desi diferenta fata de Irlanda s-a redus usor, pozitia de lider a ramas solida. Irlanda este singurul rival de temut; Olanda si celelalte tari raman mult sub primele doua pozitii. Perspectiva Scento este ca pozitia pe cap de locuitor a Belgiei este inradacinata structural si este putin probabil sa fie depasita inainte de 2030.
Belgia in comparatie cu celelalte piete europene de parfumuri
Ca valoare, Cosmetics Europe consemneaza vanzari de parfumuri in valoare de €0.528 miliarde pentru Belgia si Luxemburg impreuna in 2025, in crestere cu 3,1 % fata de 2024. Parfumurile reprezinta 21,2 % din cheltuielile lor pentru cosmetice, pe locul al doilea dupa Franta, cu 23,5 %1. Pe cap de locuitor, Spania (50,0 €) si Franta (49,4 €) cheltuiesc mai mult pe parfumuri decat Belgia si Luxemburg (42,0 €), asadar avansul Belgiei in UE priveste volumul de parfum consumat, nu cheltuielile.
| Tara | Vanzari de parfumuri, 2025 | Variatie fata de 2024 | Ponderea in cheltuielile pentru cosmetice | Pe cap de locuitor (analiza Scento) |
|---|---|---|---|---|
| Belgia si Luxemburg | €0.528bn | +3,1 % | 21,2 % | 42,0 € |
| Franta | €3.401bn | +3,5 % | 23,5 % | 49,4 € |
| Spania | €2.458bn | +9,5 % | 20,8 % | 50,0 € |
| Regatul Unit | €2.202bn | +1,3 % | 15,0 % | 31,7 € |
| Germania | €2.144bn | +2,1 % | 11,9 % | 25,7 € |
| Italia | €1.551bn | +7,4 % | 12,1 % | 26,3 € |
| Polonia | €0.781bn | +8,6 % | 12,2 % | 21,4 € |
| Tarile de Jos | €0.701bn | −3,3 % | 18,4 % | 38,8 € |
| Romania | €0.400bn | +9,7 % | 17,9 % | 21,0 € |
| Europa (total) | €17.075bn | +4,8 % | 15,6 % | — |
Preturi de retail, miliarde de euro. Sursa: Cosmetics Europe, Market Performance 2025, cu Euromonitor1. Valoarea pe cap de locuitor este calculata de Scento: vanzarile de parfumuri impartite la populatia din 2025. Belgia si Luxemburg sunt raportate impreuna.
- Franta€3.401bn
- Spania€2.458bn
- Regatul Unit€2.202bn
- Germania€2.144bn
- Italia€1.551bn
- Polonia€0.781bn
- Tarile de Jos€0.701bn
- Belgia si Luxemburg€0.528bn
- Romania€0.400bn
Factori culturali: de ce Belgia cheltuieste cel mai mult pe cap de locuitor
Cifra pe cap de locuitor devine o poveste autentica abia atunci cand este asociata cu factorii culturali care o genereaza. Sinteza Scento identifica patru motive structurale pentru care Belgia investeste atat de mult in parfumuri.
Primul factor este geografic si lingvistic. Belgia se afla la intersectia dintre traditia parfumeriei franceze si disciplina de retail olandeza. Franceza este limba dominanta in Valonia; neerlandeza predomina in Flandra; germana este vorbita in cantoanele din est. Cumparatorul belgian are o afinitate culturala profunda pentru canoanele parfumeriei franceze, pastrand in acelasi timp pragmatismul legat de pret si flexibilitatea canalelor de achizitie specifice consumatorilor olandezi. Rezultatul este un profil de cumparator care combina disponibilitatea ridicata de a cheltui pe parfumuri cu asteptari sofisticate de retail, o combinatie neobisnuita in Europa. Belgienii cumpara parfumuri asa cum olandezii cumpara ciocolata.
Al doilea factor este concentrarea veniturilor. Belgia are un venit disponibil pe cap de locuitor ridicat, concentrat in special in centre urbane dense precum Bruxelles, Anvers, Gent, Liege si Leuven. Mixul premium din categoria parfumurilor deserveste disproportionat segmentele urbane cu venituri mari, iar tiparul de urbanizare al Belgiei creeaza o piata premium adresabila neobisnuit de extinsa raportat la populatia generala. Doar orasul Bruxelles, prin prezenta institutiilor UE si a unei comunitati internationale concentrate, sustine o retea de retail de parfumuri semnificativ mai mare decat ar sugera populatia sa rezidentiala.
Al treilea factor este cultura oferirii de cadouri. Parfumul este profund integrat in traditia belgiana de a face cadouri. Ziua Mamei, Sinterklaas, la inceputul lunii decembrie, Craciunul si Ziua Indragostitilor genereaza toate volume disproportionate de vanzari de parfumuri in Belgia. Magazinele specializate in beauty din Belgia raporteaza cheltuieli mult peste medie in T4, comparativ cu media UE, noiembrie si decembrie reprezentand o pondere semnificativ mai mare din vanzarile anuale ale categoriei decat in tarile vecine. Traditia Sinterklaas atrage in mod special in Belgia volume de vanzari la inceputul lunii decembrie, inexistente pe alte piete europene, iar parfumurile se numara printre cele mai populare categorii de cadouri.
Al patrulea factor este infrastructura de retail. Doar ICI Paris XL opereaza peste 120 de magazine belgiene si este al treilea cel mai mare retailer de cosmetice din tara, cu o cifra de afaceri anuala de peste 490 de milioane de euro. Adaugand Planet Parfum, spatiile dedicate din marile magazine Inno si buticurile premium din Bruxelles si Anvers, Belgia are una dintre cele mai mari densitati de retail specializat de beauty pe cap de locuitor din Europa. Densitatea retailului amplifica consumul: usurinta de a cumpara parfumuri premium alimenteaza dorinta de a le achizitiona, iar circuitul dintre disponibilitatea in magazine si interesul pentru categorie este sustinut din punct de vedere structural.
Concluzia Scento: Belgia cheltuieste mai mult pe cap de locuitor pe parfumuri deoarece cumparatorii belgieni privesc parfumul ca pe o expresie personala de zi cu zi, nu ca pe un rasfat ocazional. Categoria este integrata in rutina zilnica si in traditiile sezoniere intr-un mod diferit fata de majoritatea celorlalte piete europene. Cumparatorii alterneaza mai multe sticle in functie de stare, ocazie si anotimp, in loc sa ramana fideli unui singur parfum semnatura ani la rand. Acest comportament de diversificare stimuleaza atat un volum mai mare de unitati per cumparator, cat si dorinta de a adauga case noi in colectie. Descoperirea personalizata a parfumurilor prin chestionarul Scento reflecta aceasta viziune a exprimarii cotidiene, iar selectia de accesorii pentru parfumuri si atomizoare vine in sprijinul acestei pasiuni pentru colectii variate.
Profilul demografic al cumparatorilor: cine consuma cele 1.486 de kilograme
Cumparatorul belgian de parfumuri este in proportie de aproximativ 60 % de sex feminin, cu un segment masculin semnificativ si in crestere, impulsionat de tendinta garderobei olfactive – obiceiul de a detine mai multe sticle pentru diferite stari, ocazii si sezoane, in loc de a alege un singur parfum definitoriu. Generatia Z si Millennials din Belgia impulsioneaza in mod vizibil cresterea categoriei de nisa; cumparatorul belgian de peste 55 de ani ramane fidel marilor clasici de designer, o preferinta stabila de doua decenii.
Din punct de vedere geografic, zona metropolitana Bruxelles si Anvers genereaza cea mai mare parte a volumului de retail premium. Valonia inclina spre casele frantuzesti, reflectand atat afinitatea lingvistica, cat si achizitiile transfrontaliere facilitate de apropierea de Paris. Flandra prezinta un mix mai echilibrat intre creatiile europene de designer si cele de nisa, cu o tendinta mai pronuntata de a cumpara din Olanda si Germania. Cantoanele din est, mai mici ca volum absolut, se aprovizioneaza in mare masura din retailul specializat din Aachen si Koln.
Curba de varsta privind adoptia parfumurilor de nisa urmeaza tiparele Europei de Vest: patrunderea acestora este cea mai ridicata in randul publicului urban premium intre 25 si 40 de ani, in timp ce segmentul de peste 55 de ani pastreaza o loialitate traditionala fata de casele consacrate de designer. Segmentul unisex masculin a inregistrat cea mai rapida crestere incepand din 2022, iar Scento estimeaza ca reprezentarea masculina va atinge aproximativ 45 % din totalul cumparatorilor de parfumuri din Belgia pana in 2030, in crestere de la circa 38-40 % in 2026.
Generatia Z si tinerii Millennials din Belgia abordeaza parfumurile diferit fata de generatia parintilor lor. Daca publicul belgian mai matur isi construia de obicei o colectie restransa de doua sau trei creatii semnatura de-a lungul vietii, segmentul sub 30 de ani dezvolta garderobe versatile de patru pana la sase sticle, innoite la fiecare 12 pana la 18 luni. Interesul pentru aceasta categorie in randul tinerilor este considerabil mai mare decat media UE pentru aceeasi grupa de varsta si reprezinta unul dintre motivele structurale pentru care consumul belgian pe cap de locuitor si-a pastrat suprematia in ciuda schimbarilor generationale. Ideea de garderoba olfactiva este o norma culturala fireasca pentru Generatia Z din Belgia.
Preferintele privind canalele de achizitie se impart in functie de generatie. Cumparatorii maturi prefera parfumeriile traditionale si raioanele dedicate din marile magazine. Publicul tanar oscileaza intre magazine specializate, comenzi online direct de la producator si cumparaturi de peste granita. Aceasta ultima optiune este populara in special in randul celor sub 40 de ani, care compara constant preturile intre retailerii belgieni, francezi, olandezi si germani inainte de a comanda.
Distributia veniturilor in randul cumparatorilor de parfumuri din Belgia are o forma polarizata. Segmentul accesibil de body mist, dominat de branduri precum Tendam si retaileri axati pe volum, atrage o baza larga de consumatori tineri sau cu venituri mai modeste. Segmentul premium si de nisa este preferat de publicul urban cu venituri superioare. Zona de mijloc se orienteaza spre creatiile consacrate de designer, avand ca repere Dior, Yves Saint Laurent si Lancome. Aceasta polarizare presupune ca retailul belgian de profil trebuie sa raspunda concomitent la doua tipologii complet diferite, iar comerciantii care reusesc sa satisfaca ambele categorii domina de obicei cota de piata.
Nici intensitatea cheltuielilor in randul cumparatorilor belgieni de produse premium nu este una obisnuita. Cei 20 % dintre cumparatorii belgieni de parfumuri cu cele mai mari cheltuieli anuale reprezinta o pondere semnificativ mai mare din valoarea totala a categoriei decat grupul echivalent de 20 % din Germania sau Franta. Ponderea ridicata a cumparatorilor care cheltuiesc mult se datoreaza atat nivelului absolut mai mare al cheltuielilor cumparatorilor belgieni de produse premium, cat si comportamentului de rotatie a parfumurilor: acestia alterneaza intre patru si sapte sticle, in functie de dispozitie si anotimp, in loc sa se limiteze la unul sau doua parfumuri.
Tranzitiile intre generatii sunt si ele evidente. Tinerii belgieni din Generatia Z, care descopera lumea aromelor prin TikTok, Instagram si comertul din retelele sociale, intra in aceasta categorie cu preferinte diferite de brand fata de generatia Millennials. Nivelul de cunoastere a parfumurilor de nisa in randul Generatiei Z din Belgia este vizibil peste media UE pentru aceeasi categorie de varsta, reflectand atat implicarea ridicata pe aceasta piata, cat si comunitatea activa de creatori de continut dedicati din tara. Pentru Generatia Z, primul contact cu parfumeria se indreapta tot mai des spre creatiile de nisa in detrimentul celor de designer, marcand o schimbare structurala in evolutia cumparatorului belgian.
Top marci vandute in Belgia (2026): o selectie dominata de Franta
Importurile de parfumuri ale Belgiei provin in mod covarsitor din Franta, Marea Britanie si Olanda, reprezentand impreuna peste 70 % din valoarea importurilor. Selectia de bestselleruri din retailul belgian are o orientare mai frantuzeasca decat media UE. Casele marilor creatori de moda domina: catalogul Dior, catalogul YSL, catalogul Lancome, catalogul Givenchy, catalogul Hermes, catalogul Guerlain si Jean Paul Gaultier ocupa an de an primele pozitii in topurile de vanzari din parfumeriile belgiene. Aceste cinci case franceze genereaza o parte semnificativa a volumului de designer din tara.
Segmentul de nisa este condus de catalogul Maison Francis Kurkdjian, deosebit de apreciat in Bruxelles si in zona urbana bilingva din jur. Parfums de Marly, Creed, Frederic Malle si catalogul Diptyque completeaza preferintele din zona exclusivista. Diptyque se bucura de o prezenta extrem de solida in Belgia comparativ cu cota sa europeana generala, partial datorita esteticii sale burgheze frantuzesti, caracterizata prin discretie, care rezoneaza perfect cu publicul premium din Bruxelles si Valonia.
Desi Belgia nu are o scena traditionala extinsa de creatie artizanala proprie, tara gazduieste unele dintre cele mai respectate spatii de retail dedicat parfumeriei de nisa din Europa. Reteaua ICI Paris XL a fost fondata in Bruxelles Ixelles in 1968, iar originile sale belgiene sunt evidente in selectia variata de parfumuri de nisa prezenta in cele peste 120 de magazine din tara. Colectia de parfumuri pentru femei si selectia rafinata de parfumerie de nisa din catalogul Scento se aliniaza ideal cu profilul cumparatorului belgian premium, iar catalogul complet dezvaluie diversitatea caselor disponibile pentru cumparatorii belgieni care comanda transfrontalier din jurisdictii UE cu TVA redus.
Structura importurilor si exporturilor evidentiaza aceeasi directie. Belgia importa peste 70 % din produsele de parfumerie din Franta, Marea Britanie si Olanda, beneficiind atat de proximitatea lingvistica, cat si de cea logistica. Tara functioneaza simultan ca un mare consumator intern si ca un punct strategic de retail pentru Benelux, generand fluxuri comerciale substantiale catre si dinspre Olanda si Franta. Achizitiile transfrontaliere amplifica aceasta dinamica: cumparatorii belgieni cauta la Paris si Amsterdam creatii greu de gasit la nivel local, in timp ce clientii francezi si olandezi trec granita pentru ofertele ICI Paris XL si promotiile exclusive din Belgia.
Evolutia preferintelor de brand incepand din 2020 a fost una stabila, fara schimbari bruste. Cele cinci mari case istorice franceze (Dior, YSL, Lancome, Givenchy, Hermes) si-au mentinut cota de volum, in timp ce segmentul de nisa s-a dezvoltat natural, impulsionat de maturizarea publicului cumparator analizata anterior de Scento. Retailul belgian nu a resimtit presiunea pietei alternativelor accesibile (dupes) care a reconfigurat comertul din Marea Britanie dupa 2023, in special pentru ca deschiderea belgienilor spre segmentul premium lasa putin spatiu de inlocuire. Structura pietei in 2030 va fi probabil similara cu cea actuala: creatiile de nisa vor castiga teren in fata celor de designer, in timp ce produsele accesibile de tip body mist vor ramane constante.
Influenta transfrontaliera Franta-Olanda: cum calatoresc cumparatorii belgieni pentru parfumuri
Diversitatea lingvistica a Belgiei (franceza in Valonia, neerlandeza in Flandra, germana in cantoanele din est) alaturi de dimensiunile sale compacte transforma achizitiile transfrontaliere intr-o trasatura structurala reala, nu doar intr-o curiozitate statistica. Fiecare belgian locuieste la aproximativ 90 de minute de mers cu masina de Franta sau Olanda, astfel ca barierele de a trece granita pentru o sesiune de cumparaturi sunt minime in comparatie cu restul Europei.
Exemplele practice observate de Scento sunt elocvente. Locuitorii din Bruxelles merg la parfumeriile din Paris pentru editiile limitate Hermes, lansarile exclusive Guerlain si colectiile in avanpremiera primite de retailul francez inainte de distributia din Belgia. Cei din Anvers merg la magazinul ICI Paris XL din Maastricht pentru oferte exclusive pentru piata olandeza si reduceri de sezon cu preturi mai avantajoase decat in filialele belgiene. Rezidentii din cantoanele estice aleg magazinele din Aachen pentru lansarile Bvlgari Maestrali exclusive pentru Germania sau pentru selectia mai variata de nisa din Koln.
Tiparul general din datele comerciale de import-export confirma aceste obiceiuri de cumparare transfrontaliere. Belgia importa aproximativ 60 % din produsele de parfumerie din Franta si Germania, servind in acelasi timp drept punct de reexport pentru circa 40 % din volumul intrat spre pietele invecinate. Acest circuit comercial arata dublul rol al Belgiei: consumator intern major si nod logistic important. Coridorul Benelux dintre Bruxelles si Amsterdam inregistreaza un trafic B2B intens de parfumuri in ambele directii.
Pentru consumatorul belgian, aceste calatorii internationale sporesc media pe cap de locuitor. O parte din cantitatea de 1.486 de kilograme la 1.000 de locuitori provine din cumparaturi transfrontaliere care figureaza in datele de consum ale Belgiei, chiar daca achizitia propriu-zisa s-a realizat in Franta, Olanda sau Germania. Situatia este valabila si invers: vanzarile ICI Paris XL din Belgia includ clienti olandezi si francezi veniti pentru promotii, ceea ce creste usor cifrele de retail belgiene fata de consumul strict rezidential. Impactul final este o usoara supraestimare a cifrei pe cap de locuitor a Belgiei, insa diferenta fata de celelalte tari este atat de mare incat clasamentul nu este influentat.
Comertul electronic transfrontalier completeaza acest fenomen. Consumatorii belgieni compara activ preturile de pe platformele online specializate din Franta, Olanda si Germania inainte de a comanda, in special pentru parfumurile de nisa, unde diferenta de pret la o sticla de 250 pana la 350 de euro compenseaza timpul suplimentar de livrare. Acest obicei este cel mai raspandit in randul publicului sub 40 de ani, evidentiind familiaritatea digitala a tinerilor belgieni si transparenta preturilor din comertul electronic european. Pentru brandurile si magazinele care activeaza in Belgia, alinierea preturilor online este esentiala; consumatorul belgian va identifica intotdeauna diferentele de pret si va alege cea mai avantajoasa varianta.
Acest flux transfrontalier are si o componenta inversa consistenta. Statutul orasului Bruxelles de capitala institutionala a UE atrage vizitatori constanti din toata Uniunea Europeana, iar o parte importanta a vanzarilor de parfumuri din magazinele specializate din Bruxelles provine de la profesionistii europeni care viziteaza parfumeriile locale in timpul deplasarilor de lucru. Locatiile ICI Paris XL din Bruxelles beneficiaza direct de acest aflux de clienti institutionali, profilul cumparatorilor din centrul orasului fiind considerabil mai cosmopolit fata de alte zone comerciale din Belgia.
Concluzia Scento: consumatorul belgian este cel mai activ cumparator transfrontalier de parfumuri din Europa de Vest. Acest comportament este constant, integrat natural in geografia si diversitatea lingvistica a tarii si va continua cu siguranta pana in 2030. Selectia de esantioane si sticle travel-size raspunde excelent nevoilor acestui public mobil; aceeasi dorinta care inspira o calatorie de la Bruxelles la Paris pentru o editie limitata sustine si achizitia facila de decanturi online de la magazine europene care livreaza in Belgia. De asemenea, cumparatorii pot explora intregul catalog pentru barbati pentru a descoperi creatiile unisex masculine, segmentul cu cea mai accelerata crestere in preferintele publicului belgian incepand cu 2022.
Perspective pentru 2030: va pastra Belgia suprematia pe cap de locuitor?
Scento formuleaza trei previziuni structurale pentru piata parfumurilor din Belgia pana in anul 2030.
In primul rand, Belgia isi va pastra suprematia in UE la consumul pe cap de locuitor. Factorii structurali (geografia, diversitatea lingvistica, cultura oferirii de cadouri, densitatea magazinelor) sunt durabili, iar doar Irlanda (in prezent la 1.447 kilograme la 1.000 de locuitori) este un concurent credibil. Consumul pe cap de locuitor in Irlanda a crescut treptat in 2023 si 2024, iar diferenta fata de Belgia s-a redus usor, insa factorii determinanti din Irlanda (retail de tip american si o cultura a oferirii de cadouri semnificativ diferita) sunt suficient de diferiti pentru ca apropierea sa fie lenta. Cel mai probabil, avansul Belgiei se va mentine intre 30 si 50 de kilograme la 1.000 de locuitori pana in 2030, cu un avantaj confortabil fata de ocupanta locului al doilea.
In al doilea rand, segmentul masculin si unisex isi va continua ritmul de dezvoltare. Procentul barbatilor belgieni care folosesc parfumuri a crescut cu aproximativ 1-2 puncte procentuale anual din 2022, iar Scento estimeaza ca publicul masculin va reprezenta circa 45 % din totalul cumparatorilor pana in 2030, fata de aproximativ 38-40 % in 2026. Motorul acestei directii este conceptul de garderoba olfactiva adoptat de barbatii din Generatia Z si Millennials, o tendinta care s-a dezvoltat in Bruxelles si Anvers mai rapid decat media europeana. Obiceiul de a schimba aromele avantajeaza parfumeria de nisa, deoarece reduce ezitarea fata de o singura achizitie si permite colectionarea mai multor case pentru diferite ocazii si dispozitii.
In al treilea rand, parfumeria de nisa va castiga o cota suplimentara de piata de 8 pana la 12 puncte procentuale in valoare pana in 2030, pe masura ce case precum Maison Francis Kurkdjian, Parfums de Marly si noi creatori artizanali isi consolideaza prezenta in spatiile comerciale din Bruxelles si Anvers. Segmentul exclusivist creste in prezent cu un ritm anual de aproape 10 % in valoare, depasind ritmul parfumurilor traditionale de designer, iar Scento anticipeaza mentinerea acestei traiectorii. Cota estimata pentru parfumeria de nisa in 2030 este de aproximativ 35-40 % din valoarea totala a pietei de profil din Belgia, fata de circa 25-28 % in 2026.
Privirea de ansamblu pentru Belgia pana in 2030 este promitatoare pe toate planurile analizate de Scento. Consumul pe cap de locuitor ramane cel mai ridicat din UE. Publicul cumparator isi aprofundeaza pasiunea pentru parfumuri. Infrastructura magazinelor isi mentine cea mai mare densitate per capita din Europa de Vest. Obiceiul achizitiilor transfrontaliere ramane o constanta. Parfumeria de nisa castiga teren in fata marilor case de moda fara a dezechilibra armonia generala a pietei. Creatiile accesibile de tip body mist raman constante, oferind o prima etapa stabila din care consumatorii fac ulterior pasul catre aromele consacrate.
Aceasta evolutie contureaza pentru 2030 o piata a parfumurilor in care Belgia isi apara prima pozitie pe cap de locuitor, isi sporeste interesul pentru creatiile de nisa, atrage mai multi cumparatori barbati si continua sa ofere cea mai concentrata retea de parfumerii din Europa de Vest. Structura categoriilor in 2030 va fi similara cu cea prezenta: aromele de nisa vor atrage o parte mai mare din valoarea totala, colectiile clasice de designer se vor mentine ca volum, dar vor pierde usor din cota procentuala, iar produsele de baza tip body mist vor ramane punctul de pornire accesibil pentru noii pasionati.
Pentru producatori si retaileri, intrebarea esentiala pentru piata belgiana a anului 2030 nu este daca sa fie prezenti, ci cum sa raspunda unui public mai rafinat, mai mobil peste granite si mai pasionat de parfumuri decat pe oricare alta piata din UE. Cumparatorii belgieni vor alege comerciantii care ofera o selectie la fel de bogata precum cea dezvoltata de ICI Paris XL de-a lungul a cinci decenii si se vor indeparta de cei cu o oferta restransa. Nivelul cerintelor este ridicat si continua sa creasca, insa rezultatele pentru cei care se ridica la acest standard sunt pe masura. Belgia va continua sa genereze un interes pentru parfumuri pe cap de locuitor de neegalat pentru o tara de 11,7 milioane de locuitori, iar brandurile si comerciantii care au atentia si rigoarea de a respecta aceste standarde vor gasi un mediu excelent pana in 2030 si mai departe.
In plus, usurinta cu care cumparatorii belgieni achizitioneaza din afara granitelor va ramane o constanta a pietei. Pozitia geografica si limbile vorbite creeaza un spatiu deschis si accesibil pentru cumparaturi transfrontaliere, greu de regasit in alte tari europene, iar publicul sub 40 de ani, obisnuit cu mediul online, va creste constant ponderea comenzilor web externe in totalul pietei. In 2030, parfumeriile din Belgia nu vor concura doar pe plan intern, ci vor fi mereu in competitie directa cu Parisul, Amsterdamul, Aachenul si marile magazine online din Europa care fac livrari in Belgia. Aceasta competitivitate accentueaza exigenta cumparatorilor si creeaza un spatiu comercial cu selectie riguroasa, mult mai solicitant decat oricare alta piata apropiata.
Pentru industria de profil in ansamblu, Belgia reuneste cei mai pasionati consumatori de parfumuri din Uniunea Europeana. Orice casa sau retailer care are succes la Bruxelles dobandeste implicit o punte importanta spre Valonia, Luxemburg si nordul Frantei, deoarece obiceiurile de cumparare ale publicului premium depasesc barierele lingvistice mult mai usor decat in alte tari. Serviciul de descoperire personalizata a parfumurilor ramane cea mai simpla cale de initiere pentru noii pasionati de creatii premium din Belgia, iar selectia mai ampla de parfumerie de nisa reprezinta zona care va atrage cresterea structurala pana in 2030.
Pentru o perspectiva europeana mai ampla asupra modului in care performanta Belgiei pe cap de locuitor se integreaza in contextul continental, consulta analiza pietei europene a parfumurilor realizata de Scento.
Aceasta analiza se bazeaza pe studiul pietei belgiene de parfumuri realizat de Scento in perioada octombrie 2025 – aprilie 2026. Metodologia detaliata poate fi solicitata de reprezentantii presei la adresa [email protected].
Surse
- Industria europeana a cosmeticelor si produselor de ingrijire personala, Cosmetics Europe; date complete: Cosmetics Europe, Market Performance 2025 (PDF, cu Euromonitor).
Raspunsuri la intrebarile tale
- Ce tara europeana consuma cele mai multe parfumuri pe cap de locuitor?
- Belgia conduce Uniunea Europeana la consumul de parfumuri pe cap de locuitor, cu aproximativ 1,486 de kilograme la 1,000 de locuitori in 2024, un nivel pe care niciun alt stat membru al UE nu l-a atins. Irlanda este cea mai apropiata, cu circa 1,447 de kilograme la 1,000, iar Olanda se afla clar pe locul trei, cu 836 de kilograme la 1,000. Pe cap de locuitor, Belgia consuma aproximativ 1.78 de ori volumul de parfum al Olandei si circa 6 ori media UE. Parerea Scento este ca Belgia isi va pastra aceasta coroana cel putin pana in 2030. Ca valoare, parfumurile reprezinta 21.2% din cheltuielile cu produse cosmetice din Belgia si Luxemburg, pe locul doi dupa Franta in datele Cosmetics Europe din 2025.
- De ce consuma Belgia atat de multe parfumuri?
- Se disting patru factori structurali: pozitia geografica si lingvistica dintre Franta si Olanda, care ofera Belgiei o cunoastere culturala profunda a parfumeriei franceze, combinata cu disciplina comerciala olandeza; veniturile disponibile ridicate, concentrate urban in Bruxelles, Anvers si Gent; o traditie bine inradacinata a cadourilor, care genereaza volume de retail neobisnuit de mari in ultimul trimestru; si o infrastructura sofisticata de retail specializat, in care ICI Paris XL singur opereaza peste 120 de magazine in Belgia. Analiza Scento: cumparatorii belgieni trateaza parfumul ca expresie personala de zi cu zi, nu ca o indulgenta ocazionala, un tipar cultural neobisnuit in Europa.
- Unde cumpara belgienii parfumuri?
- Retailul specializat de frumusete domina, in frunte cu ICI Paris XL, al treilea cel mai mare comerciant de cosmetice din tara dupa cifra de afaceri, cu peste 120 de magazine belgiene, urmat de Planet Parfum, de Inno ca spatiu concesionat in magazin universal si de buticurile premium mai mici din Bruxelles, Anvers si Gent. Cumparaturile transfrontaliere sunt o trasatura structurala importanta: locuitorii Bruxelles-ului merg la Paris dupa editii limitate, cei din Anvers fac cumparaturi la ICI Paris XL din Maastricht, iar cei din Cantoanele de Est se aprovizioneaza din Aachen. Vanzarile online de parfumuri cresc, dar raman o pondere mai mica in mixul de canale decat in Olanda sau in Germania.
- Ce marci de parfumuri sunt cele mai populare in Belgia?
- Rotatia celor mai vandute produse din Belgia se inclina mai mult spre Franta decat media UE. Casele designer conduc: Dior, Yves Saint Laurent, Lancome, Givenchy, Hermes, Guerlain si Jean Paul Gaultier. Segmentul de nisa este condus de Maison Francis Kurkdjian, in special puternica in Bruxelles, iar Parfums de Marly, Creed, Frederic Malle si Diptyque completeaza rotatia. Belgia importa peste 70% din produsele sale de parfumerie din Franta, Regatul Unit si Olanda, o reflectare directa a pozitionarii sale geografice si culturale intre cele doua piete capitala de parfumuri ale Uniunii Europene.
- Cat de mare este piata belgiana de parfumuri?
- In termeni absoluti, Belgia este a cincea cea mai mare piata de parfumuri din Uniunea Europeana ca volum, desi are o populatie de doar 11.7 milioane de locuitori. Valoarea pietei se situeaza la sute de milioane de euro la pretul de retail, in partea de sus a acestui interval. Consumul pe cap de locuitor este cifra de referinta, 1,486 de kilograme la 1,000 in 2024, iar Belgia se situeaza cu mult peste ponderea sa obisnuita la acest indicator, lasand in urma piete cu o populatie de trei sau patru ori mai mare. Factorii structurali din spatele avansului pe cap de locuitor tin de geografie, cultura si infrastructura de retail, iar Scento se asteapta ca ei sa ramana durabili. Cosmetics Europe inregistreaza €0.528 miliarde in vanzari de parfumuri pentru Belgia si Luxemburg in 2025, in crestere cu 3.1% fata de 2024.
- Creste consumul de parfumuri in Belgia?
- Da, modest. Valoarea creste cu aproximativ 2 pana la 3% pe an in termeni nominali, iar segmentul parfumurilor de nisa creste vizibil mai repede, cu ritmuri anuale de o singura cifra, dar situate spre limita ei superioara. Cresterea volumului este aproape nula. Schimbarea structurala spre premium si nisa, combinata cu o penetrare tot mai mare in randul barbatilor si al parfumurilor unisex, este principalul motor de crestere. Prognoza Scento pana in 2030: Belgia isi pastreaza coroana pe cap de locuitor, nisa mai castiga 8 pana la 12 puncte procentuale din cota de valoare, iar segmentul cumparatorilor barbati se apropie de 45% din totalul cumparatorilor de parfumuri.
- Cumpara belgienii parfumuri dincolo de granita?
- Da, pe scara larga. Geografia compacta a Belgiei si realitatea celor trei limbi fac din cumparaturile transfrontaliere de parfumuri o trasatura structurala reala. Locuitorii Bruxelles-ului cumpara editii limitate din parfumeriile pariziene, cei din Anvers merg in Olanda dupa promotiile ICI Paris XL, iar cei din Cantoanele de Est cumpara din Aachen si din alte orase germane. Acest flux reciproc inseamna ca Belgia este in acelasi timp cel mai mare consumator de parfumuri pe cap de locuitor din UE si unul dintre cele mai active noduri logistice de parfumerie, atat piata de destinatie, cat si punct de redistribuire pentru coridorul Benelux.
Citați această pagină
Scento (2026). Piata parfumurilor din Belgia 2026: consum si branduri. Actualizat la 8 octombrie 2026. https://www.scento.com/ro/blog/belgian-perfume-market-statistics-2026