Cele mai bune parfumuri de nisa 2026: 15 alegeri, 15 case

13 min de citit

Puncte cheie

Casele de nisa au reprezentat 65 % din decanturile platite de clientii Scento intre octombrie 2025 si septembrie 2026, potrivit Indexului Scento Fragrance.

  • Zece dintre cele 15 alegeri se numara printre cele mai cumparate 25 de parfumuri de la Scento in Europa (Indexul Scento Fragrance).
  • Un decant de 2 ml din aceste 15 parfumuri costa de la 6,90 € la 16,90 €, deci testarea costa mult mai putin decat o sticla intreaga cumparata pe nevazute.
  • Creed apartine acum de L'Oréal, intr-o tranzactie de 4 € miliarde incheiata pe 31 martie 2026 (Kering).
Bar split showing niche houses at 65% and designer houses at 35% of decants bought at Scento from October 2025 to September 2026

Cele mai bune parfumuri de nisa pentru 2026 sunt cele care se potrivesc unui stil pe care il iubesti deja, asa ca acest ghid grupeaza 15 alegeri din 15 case dupa stil, nu intr-un clasament. Fiecare alegere vine cu notele oferite chiar de creator si cu pretul unui decant de 2 ml, de la 6,90 €, ca sa poti testa inainte sa te angajezi la o sticla intreaga.

  • Cele 15 alegeri sunt grupate in cinci familii de stil: fresh si fructat, aromatic si lemnos, ambrat si gourmand, alcoolic si condimentat, floral.
  • 65 % dintre decanturile pe care clientii Scento le-au platit intre octombrie 2025 si septembrie 2026 proveneau de la case de nisa.
  • Zece dintre cele 15 alegeri se afla printre cele mai cumparate 25 de parfumuri de la Scento din Europa; celelalte cinci sunt aici pentru a acoperi toate stilurile.
  • Mai multe case de nisa cunoscute apartin acum unor grupuri mari, lucru bine de stiut inainte sa alegi.

Cifre-cheie, 2026

65 %

Ponderea decanturilor Scento provenite de la case de nisa, octombrie 2025 - septembrie 2026

Scento Fragrance Index

61 % → 66 %

Ponderea nisei, octombrie 2025 - martie 2026 fata de aprilie - septembrie 2026 (index 108)

Scento Fragrance Index

10 din 15

Alegeri care se afla in topul celor mai cumparate 25 de parfumuri din Europa la Scento

Scento Fragrance Index, catalogul Scento

4 € miliarde

Valoarea achizitiei Kering Beauté de catre L’Oréal, inclusiv Creed, finalizata la 31 martie 2026

Kering 1

+10 %

Vanzari nete de parfumuri Estée Lauder, anul fiscal 2026, conduse de Le Labo, TOM FORD si KILIAN PARIS

Estée Lauder Companies 2

400+ branduri

La Esxence 2026 de la Milano, dintre care 108 la debut

Esxence 3

Alegeri rapide dupa stil

Ce face un parfum sa fie de nisa

Nu exista o definitie legala, asa ca priveste nisa ca pe o descriere a felului in care functioneaza o casa de parfumuri. O casa de nisa face parfumuri ca activitate principala, vinde prin puncte de vanzare selective si lanseaza pe colectii, nu dupa un calendar de piata de masa. Acesta este rationamentul nostru, nu o regula.

Casele o descriu in proprii termeni. Frederic Malle spune ca parfumurile sale sunt „create cu libertate creativa totala, fara tendinte sau constrangeri de pret”.4 Nici grupurile care detin case de nisa nu fac altfel si trateaza nisa drept categorie: Puig include Byredo, Penhaligon’s si L’Artisan Parfumeur la categoria „Niche” in raportul sau anual.5 Pentru comparatia completa cu parfumurile designer, citeste ghidul nostru despre parfumurile de nisa versus cele designer.

Cum alegi un parfum de nisa: cinci criterii

Aceste cinci verificari functioneaza pentru orice stil, de aceea alegerile de mai jos sunt grupate pe familii si nu clasate.

  1. Mai intai familia de stil. Alege familia pe care o porti deja si care iti place.
  2. Concentratia si performanta declarata. Bazeaza-te pe ce spune creatorul. Amouage, de exemplu, ofera pentru Guidance o „concentratie de ulei de 25 %”.6 In prima jumatate a anului 2026, Circana a constatat ca consumatorii din SUA „au continuat sa treaca la formate cu concentratie mai mare, eau de parfum (EDP) si parfum inregistrand cresteri de doua cifre”.7 Considera afirmatiile despre persistenta drept ale creatorului pana cand ai purtat parfumul.
  3. Pretul la dimensiune de test. Un decant costa mai mult per ml decat o sticla intreaga, asa ca cifra utila este costul testarii. La aceste 15 parfumuri, un decant de 2 ml costa intre 6,90 € si 16,90 €, iar unul de 8 ml intre 23,90 € si 50,95 €. In SUA, vanzarile in dolari de parfumuri premium au crescut cu 6 % in prima jumatate a anului 2026, „preturile medii crescand cu +5 %, in timp ce vanzarile in unitati au ramas stabile”.7 Daca iti doresti un plafon, vezi lista noastra de parfumuri de nisa sub 200 €.
  4. Cine il face si cui apartine. Proprietatea influenteaza modul in care este condusa si vanduta o casa, asa ca verifica-o, iar ca sa fii sigur ca cumperi produsul autentic, citeste ghidul nostru despre verificarea autenticitatii parfumurilor de nisa.
  5. Testeaza pe piele o zi intreaga. Hartia arata doar deschiderea. Poarta un decant dimineata, dupa-amiaza si seara inainte sa decizi.

Ce aleg de fapt cumparatorii europeni

Scento analizeaza propriile comenzi platite livrate in Europa. Pentru perioada octombrie 2025 - septembrie 2026, casele de nisa au reprezentat 65 % din decanturile platite, iar casele designer 35 %, fara parfumurile proprii Scento. Pe scurt: 65 % dintre decanturile pe care clientii Scento le-au platit proveneau de la case de nisa.

Ponderea nisei a crescut pe parcursul perioadei, de la 61 % in octombrie 2025 - martie 2026 la 66 % in aprilie - septembrie 2026 (index 108). Nisa si designer urmeaza clasificarea caselor din catalogul Scento, cu corectarea greselilor evidente de incadrare: Ralph Lauren, Issey Miyake si Salvatore Ferragamo sunt considerate designer. Mai multe date Scento gasesti in Scento Fragrance Index.

Top 10 case dupa ponderea decanturilor platite, Scento Fragrance Index, Europa, octombrie 2025 - septembrie 2026 (lista cuprinde atat case de nisa, cat si designer)
LocCasaPonderea decanturilor platite
#1Louis Vuitton9,5 %
#2Amouage8,5 %
#3Parfums de Marly7 %
#4Creed6,5 %
#5Xerjoff5 %
#6Tom Ford4,5 %
#7Maison Francis Kurkdjian3,5 %
#8Initio Parfums Prives3 %
#9By Kilian3 %
#10Dior2,5 %

Deoarece lista cuprinde si case de nisa, si case designer, nu este un clasament doar al caselor de nisa. Sapte dintre aceste zece case au o alegere in acest ghid: Amouage, Parfums de Marly, Creed, Xerjoff, Maison Francis Kurkdjian, Initio si By Kilian. Zece dintre cele 15 alegeri se afla printre cele mai cumparate 25 de parfumuri din Europa la Scento. Celelalte cinci (Santal 33, Portrait of a Lady, Hacivat, Gypsy Water si Philosykos) sunt aici pentru a acoperi stilurile, nu pentru ca s-ar clasa.

Alegeri fresh, fructate si verzi

Deschideri luminoase, cu note de fructe, citrice si verde. Se potrivesc vremii calde si purtarii in timpul zilei.

Aventus de la Creed

Creed descrie Aventus drept lemnos si fructat, construit pe bergamota din Calabria, un accord de ananas, mesteacan afumat si paciuli. Casa il numeste „un parfum definit de permanenta si determinare din 2010”.8 Se potriveste oricui isi doreste un parfum fructat-afumat plin de incredere, pentru birou sau pentru o seara in oras.

Aventus ca decant de 2 ml (9,95 €)

Hacivat de la Nishane

Nishane numeste Hacivat un „eau chypre”. Se deschide cu bergamota, ananas si grapefruit, trece la iasomie, paciuli si lemn de cedru iar la baza are clearwood, muschi de stejar si timberwood uscat.9 O alegere buna daca iti plac fructele proaspete asezate peste o baza muschiata si lemnoasa.

Hacivat ca decant de 2 ml (10,90 €)

Blue Talisman de la Ex Nihilo

Creatorul enumera para, bergamota, ghimbir si mandarina si descrie „o supradoza de Ambrofix” cu note moscate.10 Se simte suculent si curat, o alegere pentru cei care vor fructe cu un final moale, ca o a doua piele.

Blue Talisman ca decant de 2 ml (13,90 €)

Philosykos de la Diptyque

Aceasta este versiunea eau de parfum. Diptyque enumera frunze de smochin, seva de smochin, lemn de smochin si piper negru, alaturi de cedru alb.11 Se potriveste oricui prefera smochinul verde in locul fructului dulce si merge bine din primavara pana la inceputul toamnei.

Philosykos ca decant de 2 ml (10,90 €)

Alegeri aromatice si lemnoase

Ierburi aromatice, condimente si lemn pentru cei care prefera parfumurile uscate si structurate.

Layton de la Parfums de Marly

Parfums de Marly enumera mar, bergamota si cardamom in note de varf, lavanda, violete si muscata in inima, iar la baza paciuli, vanilie, lemn de guaiac si praline.12 Face puntea intre aromatic si dulce, deci se potriveste zilelor mai racoroase si oricui vrea lavanda fara aer de frizerie.

Layton ca decant de 2 ml (9,95 €)

Gypsy Water de la Byredo

Byredo ofera bergamota, boabe de ienupar, lamaie si piper in note de varf, tamaie, orris si ace de pin in inima, iar la baza ambra, lemn de santal si vanilie.13 Este un parfum lemnos, dominat de tamaie, pentru purtat relaxat, in aer liber.

Gypsy Water ca decant de 2 ml (13,90 €)

Santal 33 de la Le Labo

Le Labo enumera cardamom, iris si violete alaturi de „lemn de santal australian, lemn de cedru” si descrie note condimentate, de piele si moscate.14 Este un parfum uscat, lemnos, pentru cei carora le place lemnul de santal fara dulceata.

Santal 33 ca decant de 2 ml (13,90 €)

Alegeri ambrate si gourmand

Calde, dulci si invaluitoare. Sunt parfumuri pentru vremea rece si pentru seara. Daca te intereseaza oud-ul, vezi ghidul nostru despre parfumurile de nisa cu oud.

Baccarat Rouge 540 de la Maison Francis Kurkdjian

Aceasta este versiunea eau de parfum, pe care casa o descrie ca „floral ambrat lemnos”, cu iasomie, sofran, un accord de ambra cenusie si cedru.15,16 Casa l-a creat impreuna cu Baccarat pentru aniversarea a 250 de ani a producatorului de cristal, iar lansarea a avut loc in 2014 „in doar 250 de sticle de cristal numerotate”.16 Aerian si dulce, se potriveste oricui isi doreste o ambra distinctiva.

Baccarat Rouge 540 ca decant de 2 ml (13,90 €)

Bianco Latte de la Giardini di Toscana

Casa il numeste „Ambrata Gourmande”: caramel in note de varf, miere si cumarina in inima, vanilie si muschi albi la baza.17 Cea mai apropiata de un desert dintre alegerile de aici si cel mai mic pret pentru 8 ml dintre cele 15, la 23,90 €.

Bianco Latte ca decant de 2 ml (7,50 €)

XJ 1861 Naxos de la Xerjoff

Xerjoff descrie Naxos ca aromatic si picant, cu lamaie, bergamota si lavanda, apoi iasomie sambac, miere, scortisoara si cashmere, pe o baza de vanilie, frunze de tutun si tonka. Face „parte din colectia 1861, care celebreaza unificarea Italiei”.18 Bogat si cu note de miere, merge bine in serile de iarna.

XJ 1861 Naxos ca decant de 2 ml (10,90 €)

Arabians Tonka de la Montale

Montale enumera bergamota si sofran in note de varf, trandafir si oud in inima, iar la baza ambra, muschi de stejar, boabe de tonka, piele, zahar brun si mosc alb.19 Are cel mai mic pret pentru 2 ml dintre cele 15, la 6,90 €, ceea ce il face o cale ieftina de a testa un amestec de oud, trandafir si tonka.

Arabians Tonka ca decant de 2 ml (6,90 €)

Alegeri alcoolice si condimentate pentru seri

Bauturi spirtoase, condimente si tutun pentru cine si nopti reci.

Angels’ Share de la By Kilian

Notele sunt coniac in varf, stejar si scortisoara in inima, iar la baza boabe de tonka si lemn de santal, cu un final de „praline si vanilie”. A fost creat impreuna cu parfumierul Benoist Lapouza si inspirat de „mostenirea de a opta generatie a savoir-faire-ului Hennessy in producerea coniacului” a lui Kilian Hennessy.20 Este cel mai scump 2 ml din grup, la 16,90 €.

Angels’ Share ca decant de 2 ml (16,90 €)

Side Effect de la Initio Parfums Privés

Creatorul enumera scortisoara, rom, tutun, sofran, lemn de santal si Hedione si il rezuma drept „Tutun, vanilie, rom si scortisoara”.21 Alege-l daca iti place dulceata afumata si cu spirit.

Side Effect ca decant de 2 ml (9,95 €)

Alegeri florale cu personalitate

Parfumuri florale cu prezenta, departe de buchetul moale si dulce.

Guidance de la Amouage

Amouage numeste Guidance un floral ambrat: para, tamaie si alune de padure in nota de varf, sofran, trandafir, iasomie sambac si osmanthus in inima, iar cistus, lemn de santal, akigalawood, ambergris si vanilie in baza. Producatorul mentioneaza o „concentratie de ulei de 25 %”.6 Se potriveste celor care vor un floral bogat, opulent.

Guidance ca decant de 2 ml (12,90 €)

Portrait of a Lady de la Frederic Malle

Un chypre floral creat de parfumierul Dominique Ropion, construit pe trandafir turcesc, coacaze negre, zmeura, cuisoare, paciuli, lemn de santal si tamaie. Casa spune ca a fost „lansat in 2010” si ca „sunt necesare 400 de flori pentru o singura sticla de 100ml.”4 A fost inclus in Fragrance Hall of Fame la Fragrance Foundation Awards 2026.2

Portrait of a Lady ca decant de 2 ml (15,90 €)

Cine detine casele de nisa in 2026

Multe case care par independente fac acum parte din grupuri mari. L’Oréal a finalizat achizitia Kering Beauté, „inclusiv House of Creed”, intr-o tranzactie „evaluata la 4 € miliarde, platita astazi in numerar.”1 L’Oréal numeste Creed „una dintre cele mai importante case de parfumuri de lux din lume.”22

Raportul anual al Estée Lauder inregistreaza Le Labo ca achizitionat in 2014, Les Editions de Parfums Frédéric Malle in 2015 si KILIAN PARIS in 2016.23 In anul fiscal 2026, vanzarile nete de parfumuri ale companiei au crescut cu 10 %, in frunte cu Le Labo, TOM FORD si KILIAN PARIS, iar compania a atribuit cresterea Kilian unor linii precum Angels’ Share.2

Puig a achizitionat Byredo in 2022; brandul a fost fondat la Stockholm in 2006. Penhaligon’s s-a alaturat in 2015.5 Puig a raportat „crestere de doua cifre in intregul portofoliu Niche, in frunte cu Byredo” pentru 2025.24 Pentru context de piata, vezi statisticile despre parfumurile de nisa din 2026 si ghidul nostru despre casele independente de parfumuri. Sursele folosite aici nu acopera proprietatea celorlalte case din acest ghid, asa ca nu facem nicio afirmatie despre ele.

Casele noi continua sa apara. Esxence 2026, targul de parfumerie artistica de la Milano, a avut peste 400 de branduri, dintre care 108 la debut, potrivit organizatorului,3 iar BW Confidential a relatat ca a „atras in total 20.000 de vizitatori, fata de 13.500 anul trecut.”25

Tabel comparativ

Cele 15 alegeri de parfumuri de nisa pe grupe de stil: preturile retail ale decanturilor la Scento si locul din clasamentul Scento al celor mai cumparate parfumuri din Europa, din octombrie 2025 pana in septembrie 2026
ParfumCasaGrup de stilNote principale (producator)2 ml8 mlLoc Scento
AventusCreedProaspat, fructat si verdeBergamota, ananas, mesteacan, paciuli9,95 €34,90 €#2
HacivatNishaneProaspat, fructat si verdeBergamota, ananas, grepfrut, iasomie, muschi de stejar10,90 €34,90 €–
Blue TalismanEx NihiloProaspat, fructat si verdePara, bergamota, ghimbir, mandarina, mosc13,90 €42,95 €#13
Philosykos (EDP)DiptyqueProaspat, fructat si verdeFrunze de smochin, seva de smochin, lemn de smochin, piper negru10,90 €36,90 €–
LaytonParfums de MarlyAromatic si lemnosMar, cardamom, lavanda, vanilie, praline9,95 €32,95 €#9
Gypsy WaterByredoAromatic si lemnosIenupar, tamaie, ace de pin, lemn de santal13,90 €47,90 €–
Santal 33Le LaboAromatic si lemnosCardamom, iris, lemn de santal, lemn de cedru13,90 €44,95 €–
Baccarat Rouge 540 (EDP)Maison Francis KurkdjianAmbrat si gourmandIasomie, sofran, accord de ambergris, cedru13,90 €39,95 €#23
Bianco LatteGiardini di ToscanaAmbrat si gourmandCaramel, miere, vanilie, moscuri albe7,50 €23,90 €#14
XJ 1861 NaxosXerjoffAmbrat si gourmandLavanda, miere, scortisoara, frunze de tutun, tonka10,90 €30,95 €#5
Arabians TonkaMontaleAmbrat si gourmandSofran, trandafir, oud, boabe de tonka, zahar brun6,90 €25,90 €#25
Angels’ ShareBy KilianAlcoolic si condimentatCognac, stejar, scortisoara, boabe de tonka16,90 €50,95 €#17
Side EffectInitio Parfums PrivésAlcoolic si condimentatScortisoara, rom, tutun, sofran9,95 €33,95 €#19
GuidanceAmouageFlorale cu personalitatePara, tamaie, sofran, trandafir, iasomie sambac12,90 €44,90 €#3
Portrait of a LadyFrederic MalleFlorale cu personalitateTrandafir turcesc, coacaze negre, cuisoare, paciuli15,90 €41,90 €–

Cum am realizat acest ghid

Am ales cate un parfum din fiecare dintre cele 15 case, le-am grupat pe stiluri si am verificat fiecare parfum in catalogul Scento pe 14 octombrie 2026. Notele provin de pe pagina fiecarui producator. Locurile si ponderile provin din Indexul Scento Fragrance, analiza noastra a comenzilor de decanturi platite si expediate in Europa din octombrie 2025 pana in septembrie 2026, si arata doar ponderi si locuri. Preturile sunt preturi retail unice, in euro. Faptele despre industrie si proprietate au fost consultate pe 14 octombrie 2026 din sursele de mai jos.

Surse

  1. Kering and L’Oréal complete their strategic alliance, Kering, .
  2. The Estée Lauder Companies Reports Fiscal 2026 Results, Estée Lauder Companies, .
  3. Esxence 2026: chiude la sedicesima edizione con oltre 20.000 presenze, Esxence, .
  4. Portrait of a Lady Exposed, Frederic Malle; si Portrait of a Lady, Frederic Malle.
  5. 2025 Integrated Annual Report, Puig, 2026.
  6. Guidance 100ml, Amouage.
  7. US Beauty Industry Posts Solid First-Half Growth, Circana, .
  8. Aventus, Creed; si The Aventus Collection, Creed.
  9. Hacivat, Nishane.
  10. Blue Talisman, Ex Nihilo.
  11. Philosykos Eau de parfum, Diptyque.
  12. Layton, Parfums de Marly.
  13. Gypsy Water Eau de Parfum, Byredo.
  14. Santal 33, Le Labo.
  15. Baccarat Rouge 540 Eau de parfum, Maison Francis Kurkdjian.
  16. Baccarat Rouge 540 press kit, Maison Francis Kurkdjian.
  17. Bianco Latte Eau de Parfum, Giardini di Toscana.
  18. Naxos, Xerjoff.
  19. Arabians Tonka, Montale.
  20. Angels’ Share, Kilian Paris.
  21. Side Effect, Initio Parfums Privés.
  22. L’Oréal completes the acquisition of Kering Beauté, L’Oréal Finance, .
  23. Form 10-K, fiscal 2026, Estée Lauder Companies, august 2026.
  24. FY 2025 Results press release, Puig, februarie 2026.
  25. Highlights from Esxence 2026, BW Confidential, .

Raspunsuri la intrebarile tale

Ce face ca un parfum sa fie de nisa?
Nu exista o definitie legala. In practica, o casa de nisa face parfumuri ca activitate principala, vinde prin puncte de vanzare selective si lanseaza pe colectii, nu dupa un calendar de piata de masa. Frederic Malle isi descrie parfumurile ca fiind create cu libertate creativa totala, fara influenta tendintelor si fara constrangeri de pret. Puig grupeaza Byredo, Penhaligon's si L'Artisan Parfumeur in portofoliul sau Niche.
Care sunt cele mai populare parfumuri de nisa in 2026?
Dintre alegerile din acest ghid, Indexul Scento Fragrance plaseaza Aventus de la Creed pe locul #2, Guidance de la Amouage pe #3, XJ 1861 Naxos de la Xerjoff pe #5 si Layton de la Parfums de Marly pe #9 in Europa, din octombrie 2025 pana in septembrie 2026. Louis Vuitton, o casa de moda, ocupa pozitia #1 intre case, asa ca lista aceea combina nisa si designer.
Merita banii parfumurile de nisa?
Circana relateaza ca vanzarile de parfumuri prestige din SUA, in dolari, au crescut cu 6% in prima jumatate a anului 2026, preturile medii urcand cu 5% in timp ce vanzarile in unitati au ramas stabile, deci cumparatorii platesc mai mult per achizitie. Testul rezonabil este unul mic: la aceste 15 parfumuri, un decant de 2 ml costa de la €6.90 la €16.90, iar purtat o zi te invata mai mult decat orice recenzie.
Europenii cumpara mai mult parfumuri de nisa sau de designer?
La Scento, casele de nisa au reprezentat 65% din decanturile platite de clienti intre octombrie 2025 si septembrie 2026, iar casele de designer 35%, potrivit Indexului Scento Fragrance. Ponderea nisei a crescut de la 61% in perioada octombrie 2025 - martie 2026 la 66% in aprilie - septembrie 2026 (index 108). Parfumurile proprii Scento sunt excluse.
Mai sunt casele de nisa independente?
Unele nu. Kering spune ca L'Oréal a finalizat achizitia Kering Beauté, inclusiv Creed, intr-o tranzactie de €4 miliarde pe 31 martie 2026. Raportul Estée Lauder inregistreaza Le Labo ca achizitionat in 2014, Frederic Malle in 2015 si Kilian Paris in 2016. Puig a achizitionat Byredo in 2022. Aceste surse nu acopera celelalte case din acest ghid, asa ca verifica fiecare inainte sa presupui.
Ce parfum de nisa ar trebui sa incerce mai intai un incepator?
Porneste de la familia de arome pe care o porti deja si o placi, nu de la un singur nume. Parfumuri proaspete si fructate precum Aventus si Blue Talisman, si un gourmand precum Bianco Latte, se numara toate printre cele mai cumparate 25 de parfumuri de la Scento in Europa, potrivit Indexului Scento Fragrance. Un decant de 2 ml din fiecare te lasa sa compari inainte sa cumperi mai mult.
Rezista parfumurile de nisa mai mult decat cele de designer?
Nicio sursa generala nu sustine aceasta afirmatie, deci depinde de parfum. Concentratia este un factor mentionat: Amouage spune ca Guidance are o concentratie de ulei de 25%. Circana noteaza ca consumatorii din SUA au continuat sa treaca la formate cu concentratie mai mare, eau de parfum si parfum inregistrand crestere de doua cifre in prima jumatate a anului 2026. Poarta un decant o zi intreaga ca sa judeci singur.
Cum testez un parfum de nisa fara sa cumpar pe nevazute?
Poarta un decant de 2 ml pe piele o zi intreaga, observand deschiderea, inima si fondul. Pentru o proba mai lunga, foloseste o fiola de 5 ml sau 8 ml. La cele 15 parfumuri din acest ghid, un decant de 2 ml costa de la €6.90 la €16.90, iar unul de 8 ml de la €23.90 la €50.95, o fractiune din costul unei sticle intregi.

Citați această pagină

Scento (2026). Cele mai bune parfumuri de nisa 2026: 15 alegeri, 15 case. Actualizat la 15 octombrie 2026. https://www.scento.com/ro/blog/best-niche-perfumes-2026

Date:Descărcați CSVDescărcați JSON

13 min de citit