Na obyvatele nespotřebuje žádná země Evropské unie více vůní než Belgie. Její stabilní náskok se drží přinejmenším od začátku 2020s, stojí za skladbou trhu, která výrazně převyšuje možnosti země s 11,7 milionu obyvatel, a patří k nejméně diskutovaným skutečnostem evropského maloobchodu s kosmetikou. Analýza belgického trhu s vůněmi od Scento pro rok 2026 přináší ucelený pohled na toto prvenství a vysvětluje, proč belgičtí zákazníci utrácejí za vůně tolik, kde nakupují, co si pořizují a jak náskok v přepočtu na obyvatele mění širší logistickou mapu Beneluxu.
Tento článek syntetizuje veřejná data o spotřebě, obchodní toky, maloobchodní stopu a výzkum kategorií do jediné analýzy belgického trhu. Závěr je ze všech zkoumaných úhlů konzistentní: belgický náskok v přepočtu na obyvatele je trvalý, mix jeho hybatelů je spíše strukturální než cyklický a role země jako silného domácího spotřebitele i přeshraničního maloobchodního uzlu se bude do roku 2030 dále prohlubovat.
Belgie v rámci Evropy dělá něco neobvyklého. Vnímá vůni jako každodenní osobní vyjádření, nikoli jako luxus pro zvláštní příležitosti. Tato kategorie je vetkána do belgického každodenního života a sezónních rituálů do míry, která je v jiných hlavních evropských trzích skutečně neobvyklá, a tento kulturní vzorec se dále násobí geografickou polohou země, maloobchodní infrastrukturou a profilem disponibilního příjmu, což vytváří hodnotu v přepočtu na obyvatele, které se žádný srovnatelný trh nevyrovná. Analýza Scento sleduje kulturní vzorec, strukturální hybatele i budoucí směřování společně, nikoli izolovaně.
Struktura této analýzy má šest částí: samotnou korunu v přepočtu na obyvatele, kulturní hybatele za ní, demografii kupujících, nejprodávanější značky v Belgii, přeshraniční přelévání mezi Francií a Nizozemskem a výhled do roku 2030. Každá část ukotvuje jiný úhel pohledu na tentýž základní příběh. Belgický náskok v přepočtu na obyvatele je skutečný, trvalý a významný a strukturální hybatelé, které jej vytvářejí, nejsou na žádném srovnatelném trhu EU přítomny se stejnou intenzitou.
Belgický trh s vůněmi v číslech
Spotřeba vůní na 1 000 obyvatel, nejvyšší objem v EU
Analýza Scento
Počet obyvatel Belgie
Analýza Scento
Prodejen ICI Paris XL v Belgii s ročním obratem přes 490 milionů euro
Analýza Scento
Podíl niche značek na hodnotě belgického trhu s vůněmi v roce 2026
Analýza Scento
Maloobchodní tržby za vůně a parfémy v Belgii a Lucembursku v roce 2025, meziročně vyšší o 3,1 %
Cosmetics Europe 1
Podíl vůní na výdajích za kosmetiku v Belgii a Lucembursku v roce 2025, druhý nejvyšší po Francii
Cosmetics Europe 1
Belgická koruna v přepočtu na obyvatele: čísla za tímto tvrzením
Nejsilnějším statistickým údajem v evropské spotřebě vůní je belgická hodnota v přepočtu na obyvatele: 1 486 kilogramů parfémů a toaletních vod spotřebovaných na 1 000 obyvatel v roce 2024, což je nejvyšší úroveň ze všech členských států Evropské unie. Toto číslo působí nejsilněji, když se rozloží do tří úhlů pohledu.
V absolutním vyjádření tato hodnota představuje přibližně 1,49 kilogramu vonných produktů na jednoho Belgičana ročně, tedy zhruba 1,5 litru vůně na obyvatele za rok. Jde o neobvykle vysokou hustotu spotřeby vůní pro jakoukoli zemi a řadí průměrného belgického zákazníka do stejné kategorie jako nejtěžší beauty trhy světa v přepočtu na obyvatele.
V relativním vyjádření Belgie spotřebuje přibližně 1,78krát větší objem vůní na obyvatele než Nizozemsko a zhruba 6krát více než činí průměr Evropské unie. Nejbližším srovnatelným trhem je Irsko s 1 447 kilogramy na 1 000 obyvatel, zatímco Nizozemsko je jasně třetí s 836 kilogramy na 1 000. Rozdíl vůči Irsku na druhém místě je malý, rozdíl vůči Nizozemsku podstatný a rozdíl vůči průměru EU enormní.
V kontextu trhu je Belgie pátým největším trhem s vůněmi v Evropské unii podle absolutního objemu, přestože má země populaci jen 11,7 milionu obyvatel. Tohoto pořadí podle absolutního objemu Belgie dosahuje výhradně díky intenzitě v přepočtu na obyvatele: menší populace nakupuje vůně tempem, které překonává i výrazně větší země. Francie, Německo a Itálie vedou v absolutním objemu; Belgie vede v tempu na obyvatele.
Při přepočtu na obyvatele nespotřebovává žádná země Evropské unie více vůní než Belgie, a tento náskok se drží přinejmenším od počátku 20. let (od roku 2020).
Informativní je i dlouhodobý vzorec. Belgický náskok v přepočtu na obyvatele nebyl jednorázovou statistickou anomálií. Země držela unijní korunu v přepočtu na obyvatele nejméně tři po sobě jdoucí roky až do roku 2024, přičemž rozdíl vůči Irsku se mírně zúžil, ale vedení zůstalo trvalé. Irsko je jediným věrohodným vyzyvatelem; Nizozemsko a další srovnatelné trhy zůstávají výrazně pod prvními dvěma. Názor Scento je, že pozice Belgie v přepočtu na obyvatele je strukturálně zakořeněná a je nepravděpodobné, že by ji někdo před rokem 2030 překonal.
Belgie ve srovnání s ostatními evropskými trhy s vůněmi
Podle údajů Cosmetics Europe dosáhly tržby za vůně a parfémy v Belgii a Lucembursku dohromady v roce 2025 hodnoty 12 857 miliardy Kč, což je oproti roku 2024 nárůst o 3,1 %. Vůně představují 21,2 % jejich výdajů za kosmetiku, což je druhý nejvyšší podíl po Francii, kde činí 23,5 %1. Na osobu utratí za vůně více Španělsko (1218 Kč) a Francie (1203 Kč) než Belgie a Lucembursko (1023 Kč). Náskok Belgie v EU se tedy týká objemu spotřebovaných vůní, nikoli výdajů.
| Země | Tržby za vůně, 2025 | Změna oproti roku 2024 | Podíl na výdajích za kosmetiku | Na osobu (analýza Scento) |
|---|---|---|---|---|
| Belgie a Lucembursko | 12 857bn Kč | +3,1 % | 21,2 % | 1023 Kč |
| Francie | 82 814bn Kč | +3,5 % | 23,5 % | 1203 Kč |
| Španělsko | 59 852bn Kč | +9,5 % | 20,8 % | 1218 Kč |
| Spojené království | 53 619bn Kč | +1,3 % | 15,0 % | 772 Kč |
| Německo | 52 206bn Kč | +2,1 % | 11,9 % | 626 Kč |
| Itálie | 37 767bn Kč | +7,4 % | 12,1 % | 640 Kč |
| Polsko | 19 017bn Kč | +8,6 % | 12,2 % | 521 Kč |
| Nizozemsko | 17 069bn Kč | −3,3 % | 18,4 % | 945 Kč |
| Rumunsko | 9740bn Kč | +9,7 % | 17,9 % | 511 Kč |
| Evropa (celkem) | 415 776bn Kč | +4,8 % | 15,6 % | — |
Maloobchodní ceny, miliardy eur. Zdroj: Cosmetics Europe, Market Performance 2025, s údaji Euromonitor1. Hodnota na osobu je výpočtem Scento: tržby za vůně dělené počtem obyvatel v roce 2025. Belgie a Lucembursko jsou vykázány společně.
- Francie82 814bn Kč
- Španělsko59 852bn Kč
- Spojené království53 619bn Kč
- Německo52 206bn Kč
- Itálie37 767bn Kč
- Polsko19 017bn Kč
- Nizozemsko17 069bn Kč
- Belgie a Lucembursko12 857bn Kč
- Rumunsko9740bn Kč
Kulturní hybatelé: proč Belgie utrácí více v přepočtu na obyvatele
Hodnota v přepočtu na obyvatele se stává příběhem, nikoli jen statistikou, když se spojí s kulturními hybateli, které ji vytvářejí. Syntéza Scento identifikuje čtyři strukturální důvody, proč Belgie za vůně utrácí tolik, kolik utrácí.
Prvním hybatelem je geografie a jazyk. Belgie leží na průsečíku francouzské parfémářské tradice a nizozemské maloobchodní tradice. Ve Valonsku dominuje francouzština; ve Vlámsku nizozemština; ve východních kantonech se mluví německy. Belgický zákazník má hlubokou kulturní plynulost ve francouzském parfémářském kánonu a zároveň si zachovává cenově uvědomělou a kanálově flexibilní maloobchodní disciplínu spojovanou s nizozemskými spotřebiteli. Výsledkem je profil zákazníka, který kombinuje vysokou ochotu utrácet za vůně se sofistikovaným očekáváním od retailu, což je v Evropě neobvyklá kombinace. Belgičané nakupují parfémy tak, jako Nizozemci nakupují čokoládu.
Druhým hybatelem je koncentrace příjmů. Belgie má vysoký disponibilní příjem na obyvatele, zvláště koncentrovaný v hustě osídlených městských centrech včetně Bruselu, Antverp, Gentu, Lutychu a Lovaně. Prémiový mix kategorií ve vůních nadproporčně obsluhuje městské skupiny s vyššími příjmy a belgický vzorec urbanizace vytváří na celkovou populaci země neobvykle velký adresovatelný prémiový trh. Samotný Brusel se svou přítomností institucí EU a koncentrovanou mezinárodní pracovní silou ukotvuje výrazně větší maloobchodní stopu vůní, než by naznačovala rezidenční populace města.
Třetím faktorem je kultura obdarovávání. Parfémy jsou pevně zakořeněné v belgické tradici dávání dárků. Den matek, Sinterklaas na začátku prosince, Vánoce a Valentýn v Belgii výrazně zvyšují maloobchodní prodej parfémů. Specializovaní prodejci kosmetiky v Belgii uvádějí za Q4 výrazně vyšší útraty oproti průměru EU, přičemž listopad a prosinec představují podstatně větší podíl ročních tržeb této kategorie než v sousedních zemích. Samotná tradice Sinterklaas přináší v Belgii na začátku prosince maloobchodní tržby, které jiné evropské trhy nezaznamenávají, přičemž parfémy patří k nejčastějším dárkovým kategoriím.
Čtvrtým hybatelem je maloobchodní infrastruktura. Samotný ICI Paris XL provozuje v Belgii více než 120 prodejen a je třetím největším prodejcem kosmetiky v zemi s ročním obratem přes 490 milionů eur. Připočtěte Planet Parfum, koncese v obchodních domech Inno a menší prémiové butiky v Bruselu a Antverpách, a Belgie má jednu z nejvyšších hustot specializovaného beauty retailu na obyvatele v Evropě. Hustota maloobchodu násobí spotřebu: snadnost nákupu prémiových vůní podporuje ochotu prémiové vůně kupovat a zpětná vazba mezi dostupností retailu a zapojením do kategorie je strukturálně trvalá.
Rámování Scento: Belgie utrácí za vůně více v přepočtu na obyvatele, protože belgičtí zákazníci vnímají vůně jako každodenní osobní vyjádření, nikoli jako příležitostné potěšení. Kategorie je zakotvena v každodenním životě a sezónních rituálech způsobem, jaký ve většině ostatních evropských trhů nevidíme. Kupující střídají více flakonů podle nálad, příležitostí a ročních období, namísto toho, aby se na roky upnuli k jediné signaturní vůni, a toto chování „rotujícího šatníku“ zvyšuje jak objem prodaných kusů na kupujícího, tak ochotu přidávat do rotace nové domy. Personalizované objevování vůní prostřednictvím kvízu Scento odráží právě tento rámec každodenního sebevyjádření a doplňky k vůním a atomizéry slouží chování spojenému s rotací vůní v šatníku.
Demografie kupujících: kdo utrácí těch 1 486 kilogramů
Belgický zákazník vůní je přibližně z 60 % žena, přičemž významný a rostoucí mužský segment pohání trend „vonného šatníku“, tedy praxe vlastnit více flakonů pro různé nálady, příležitosti a roční období místo vázání se na jedinou signaturní vůni. Belgická generace Z a mileniálové nadproporčně pohánějí růst niche kategorie; starší belgický zákazník nad 55 let ukotvuje rotaci designérských klasik, která je stabilní už dvě desetiletí.
Geograficky připadá většina prémiového maloobchodního objemu na metropolitní oblast Bruselu a Antverpy. Valonsko se přiklání k francouzským domům, což odráží jak jazykovou blízkost, tak přeshraniční chování dané blízkostí Paříže. Vlámsko vykazuje širší mix evropských designérských a niche značek, se silnějšími přeshraničními nákupními vzorci směrem do Nizozemska a Německa. Východní kantony, menší v absolutním objemu, nakupují nadproporčně ve specializovaném retailu v Cáchách a Kolíně nad Rýnem.
Věková křivka pronikání niche vůní odpovídá západoevropským vzorcům: nejvyšší je mezi městskými prémiovými kupujícími ve věku 25 až 40 let, zatímco mezi skupinou 55+ přetrvává dlouhý ocas loajality k tradičním designérským značkám. Mužský unisex segment je od roku 2022 nejrychleji rostoucí částí kupujících a Scento očekává, že do roku 2030 dosáhne mužská penetrace přibližně 45 % všech belgických kupujících vůní, oproti zhruba 38 až 40 % v roce 2026.
Belgická generace Z a mladší mileniálové přistupují k vůním jinak než generace jejich rodičů. Zatímco starší belgický zákazník si během života obvykle vytvořil malý šatník dvou až tří signaturních vůní, skupina do 30 let buduje rotující šatníky se čtyřmi až šesti flakony, obnovovanými každých 12 až 18 měsíců. Intenzita zapojení do kategorie na jednoho kupujícího je v této mladší kohortě výrazně vyšší než průměr EU pro stejnou věkovou skupinu a je jedním ze strukturálních důvodů, proč si Belgie udržela svůj náskok v přepočtu na obyvatele i během generační obměny. Mentalita rotujícího šatníku je mezi belgickými kupujícími vůní z generace Z základním kulturním předpokladem.
Preference kanálů se zhruba dělí podle generačních linií. Starší kupující ukotvují specializovaný beauty retail a koncese v obchodních domech. Mladší kupující se dělí mezi specializovaný retail, online direct-to-consumer a přeshraniční nákupy. Přeshraniční složka je zvláště výrazně koncentrovaná ve skupině do 40 let, která před nákupem aktivně porovnává ceny u belgických, francouzských, nizozemských a německých prodejců.
Příjmové rozložení mezi belgickými kupujícími vůní vykazuje činkový vzorec. Segment masových tělových mlh, dominovaný Tendam a podobnými prodejci orientovanými na objem, zachycuje širokou vstupní zákaznickou základnu koncentrovanou mezi mladšími a nízkopříjmovými skupinami. Prémiový a niche segment zachycuje městské skupiny s vyššími příjmy. Střed příjmového rozložení se přiklání k mainstreamovým designérským značkám, přičemž značkami ukotvujícími tuto část jsou Dior, Yves Saint Laurent a Lancome. Tento činkový vzorec znamená, že belgický maloobchod s vůněmi musí současně obsluhovat dva strukturálně odlišné profily zákazníků, a prodejci, kteří zvládají dobře oba konce spektra, mají tendenci dominovat celkovému podílu v kategorii.
Neobvyklá je také intenzita výdajů v rámci belgické prémiové zákaznické báze. Horních 20 % belgických kupujících vůní podle ročních výdajů tvoří výrazně větší podíl celkové hodnoty kategorie než ekvivalentní kohorta horních 20 % v Německu či Francii. Koncentrace skupiny s vysokými výdaji je funkcí jak vyšších absolutních útrat mezi belgickými prémiovými kupujícími, tak chování spojeného s „šatníkem vůní“, kdy jednotliví zákazníci střídají čtyři až sedm flakonů podle nálad a ročních období namísto toho, aby se drželi jednoho či dvou.
Viditelné jsou i generační předávky. Belgičtí kupující z generace Z, kteří se s vůněmi setkali prostřednictvím TikToku, Instagramu a širší social commerce, vstupují do kategorie s jinými preferencemi značek než mileniálská kohorta před nimi. Povědomí o niche značkách je mezi belgickou generací Z výrazně vyšší než průměr EU pro stejnou věkovou skupinu, což odráží jak vysokou základní míru zapojení do kategorie v Belgii, tak silnou přítomnost tvůrců obsahu o vůních na sociálních platformách. Vstupní bod generace Z do světa vůní je stále častěji nejprve niche, nikoli nejprve designérský, což představuje strukturální zlom oproti historické cestě belgického zákazníka.
Nejprodávanější značky v Belgii (2026): mix orientovaný na Francii
Největší dovoz vůní do Belgie pochází převážně z Francie, Spojeného království a Nizozemska, které dohromady tvoří více než 70 % hodnoty importu. Mix bestsellerů v belgickém retailu je více francouzský než unijní průměr. Dominují designérské domy: katalog Dior, katalog YSL, katalog Lancome, katalog Givenchy, katalog Hermes, katalog Guerlain a Jean Paul Gaultier se rok co rok střídají na špičce belgických žebříčků bestsellerů ve specializovaném retailu. Těchto pět francouzských domů ukotvuje významný podíl designérského objemu v zemi.
Penetraci niche segmentu vedou vůně Maison Francis Kurkdjian, obzvlášť silné v Bruselu a okolním bilingvním městském jádru. Parfums de Marly, Creed, Frederic Malle a katalog Diptyque doplňují rotaci v niche vrstvě. Diptyque má v Belgii obzvlášť silnou stopu vzhledem k celkovému evropskému podílu značky, částečně proto, že nenápadná francouzsko-buržoazní estetika domu rezonuje s prémiovou skupinou v Bruselu a Valonsku.
Belgie nemá vlastní významnou scénu řemeslné parfumerie, ale země hostí některé z nejrespektovanějších evropských niche parfumerií v maloobchodě. Původní ICI Paris XL bylo založeno v bruselské čtvrti Ixelles v roce 1968 a belgické kořeny řetězce jsou stále patrné v hloubce niche kurátorství napříč více než 120 belgickými pobočkami. Vůně kurátorované pro ženy a širší kategorie niche parfumerie v katalogu Scento se obzvlášť dobře shodují s profilem belgického prémiového kupujícího a kompletní katalog ukazuje šíři domů dostupných belgickým zákazníkům nakupujícím přeshraničně do zemí EU s nižší DPH.
Stejný příběh z jiného úhlu vypráví i struktura importu a exportu. Belgie dováží více než 70 % vonných produktů z Francie, Spojeného království a Nizozemska, což odráží jak jazykovou, tak logistickou blízkost. Země je současně silným domácím spotřebitelem i maloobchodním uzlem Beneluxu, s významnými obousměrnými toky do a z Nizozemska a Francie. Tento přeshraniční nákupní vzorec dynamiku dále zesiluje: belgičtí kupující si z Paříže a Amsterdamu pořizují produkty, které doma snadno nenajdou, zatímco francouzští a nizozemští zákazníci míří do Belgie kvůli speciálním nabídkám ICI Paris XL a belgickým exkluzivním promocím.
Vývoj mixu značek od roku 2020 byl spíše plynulý než disruptivní. Pět francouzských heritage domů (Dior, YSL, Lancome, Givenchy, Hermes) si udrželo svůj objemový podíl, zatímco penetrace niche segmentu organicky rostla díky posunu kupujících do vyšších pater trhu, který Scento popsalo výše. Belgický retail nezažil tlak ekonomiky dupe produktů, který od roku 2023 přetváří britský retail, částečně proto, že ochota belgických kupujících utrácet za prémiové produkty ponechává v kategorii méně prostoru pro substituci dupes. Mix značek v roce 2030 bude pravděpodobně v zásadě podobný dnešnímu, přičemž niche získá podíl na úkor designérských značek a masové tělové mlhy zůstanou stabilní.
Přeshraniční přelévání mezi Francií a Nizozemskem: jak belgičtí kupující nakupují napříč hranicemi
Belgická realita tří jazyků (francouzština ve Valonsku, nizozemština ve Vlámsku, němčina ve východních kantonech) spolu s kompaktní geografií činí z přeshraničního nákupu parfémů skutečný strukturální rys, nikoli statistickou kuriozitu. Každý Belgičan žije přibližně do 90 minut jízdy autem od Francie nebo Nizozemska a strukturální tření spojené s překročením belgické hranice kvůli maloobchodnímu nákupu je neobvykle nízké ve srovnání se zbytkem Evropy.
Konkrétní příklady, na které může Scento poukázat. Obyvatelé Bruselu jezdí do pařížských parfumerií pro limitované edice Hermes, exkluzivní novinky Guerlain a přednostní okna uvedení, která francouzský domácí specializovaný retail dostává dříve než belgická distribuce. Obyvatelé Antverp nakupují v maastrichtském ICI Paris XL kvůli nizozemským exkluzivním promocím a sezónním slevám, kterým belgické pobočky řetězce cenově nemohou konkurovat. Obyvatelé východních kantonů nakupují v Cáchách kvůli německým exkluzivním launchům Bvlgari Maestrali a hlubšímu niche kurátorství ve specializovaném retailu v Kolíně nad Rýnem.
Makrovzorec v datech o importu a exportu toto přeshraniční chování potvrzuje. Belgie dováží přibližně 60 % vonných produktů z Francie a Německa, zatímco současně slouží jako reexportní bod pro zhruba 40 % příchozího objemu do sousedních trhů. Tento vzájemný tok znamená, že Belgie současně plní dvě role: silného domácího spotřebitele a aktivního logistického uzlu. Zejména koridor Beneluxu mezi Bruselem a Amsterdamem vykazuje významný B2B tok vůní oběma směry.
Pro belgického kupujícího tento přeshraniční vzorec dále násobí hodnotu v přepočtu na obyvatele. Část z 1 486 kilogramů na 1 000 obyvatel pochází z přeshraničních nákupů, které se promítají do belgických dat o spotřebě, přestože samotná maloobchodní transakce proběhla ve Francii, Nizozemsku nebo Německu. Platí to i opačně: objem ICI Paris XL na belgické straně zahrnuje nizozemské a francouzské kupující přijíždějící do Belgie za promocemi, což belgická maloobchodní data mírně nadhodnocuje oproti čistě rezidentské spotřebě. Čistý efekt představuje malé pozitivní zkreslení belgického čísla v přepočtu na obyvatele, ale strukturální náskok před srovnatelnými trhy je natolik velký, že toto zkreslení pořadí nemění.
Online přeshraniční nákupy přidávají třetí vrstvu. Belgičtí kupující před nákupem aktivně porovnávají ceny napříč francouzskými, nizozemskými a německými online specializovanými prodejci, zejména u niche vůní, kde absolutní úspora v eurech u flakonu za 250 až 350 eur ospravedlňuje delší dobu doručení. Toto cenové porovnávání je nejvíce koncentrované ve skupině do 40 let a odráží jak digitální plynulost mladších belgických kupujících, tak strukturální transparentnost cen v rámci e-commerce po celé EU. Pro značky a prodejce obsluhující Belgii není online cenová disciplína volitelná; belgický kupující najde jakýkoli smysluplný cenový rozdíl a bude podle něj jednat.
Přeshraniční chování má také významnou složku opačného směru. Pozice Bruselu jako institucionální metropole EU přitahuje pravidelný návštěvnický provoz z celé Evropské unie a významný podíl výdajů za vůně v bruselském specializovaném retailu pochází od profesionálů EU se sídlem v jiných členských státech, kteří během pracovních cest nakupují v městských parfumeriích. Zejména bruselské prodejny ICI Paris XL z tohoto toku institucionálních návštěvníků těží a výsledný mix zákazníků v centru Bruselu je ve srovnání s jinými belgickými maloobchodními lokalitami neobvykle mezinárodní.
Rámování Scento: belgický kupující je nejaktivnější přeshraniční kupující vůní v západní Evropě. Toto chování je trvalé, strukturálně zakotvené v geografii země a jazykovém mixu a je nepravděpodobné, že by do roku 2030 zesláblo. Dekanty a cestovní velikosti flakonů tomuto přeshraničnímu kupujícímu slouží obzvlášť dobře, protože tentýž nákupní záměr, který vede k cestě z Bruselu do Paříže za limitovanou edicí, vede i k méně náročnému online nákupu dekantu od prodejců napříč EU zasílajících do Belgie. Kupující mohou také prozkoumat kompletní katalog pánských vůní pro mužský unisex segment, který je od roku 2022 nejrychleji rostoucí částí belgické zákaznické báze.
Výhled do roku 2030: udrží si Belgie korunu v přepočtu na obyvatele?
Tři strukturální predikce, které Scento pro belgický trh s vůněmi do roku 2030 formuluje.
Za prvé, Belgie si udrží unijní korunu v přepočtu na obyvatele. Strukturální hybatelé (geografie, jazykový mix, kultura darování, hustota retailu) jsou trvalé a jediným věrohodným vyzyvatelem je Irsko (aktuálně 1 447 kilogramů na 1 000 obyvatel). Irská spotřeba v přepočtu na obyvatele v letech 2023 a 2024 postupně rostla a rozdíl vůči Belgii se mírně zúžil, ale základní hybatelé v Irsku (retail amerického typu a výrazně odlišná kultura darování) jsou natolik jiné, že konvergence je pomalá. Belgický náskok se s největší pravděpodobností do roku 2030 udrží na úrovni 30 až 50 kilogramů na 1 000 obyvatel, tedy pohodlně před druhým místem.
Za druhé, mužský a unisex segment bude dál akcelerovat. Penetrace vůní mezi belgickými muži od roku 2022 roste přibližně o 1 až 2 procentní body ročně a Scento předpovídá, že podíl mužů na celkovém počtu kupujících dosáhne do roku 2030 přibližně 45 %, oproti zhruba 38 až 40 % v roce 2026. Hybatelem je trend „vonného šatníku“ mezi muži z generace Z a mileniály, který v Bruselu a Antverpách zrychlil před širším evropským průměrem. Chování spojené s rotací vůní v šatníku je strukturálně příznivé pro niche vůně, protože snižuje náklad na závazek u jednotlivého nákupu a umožňuje kupujícím vrstvit domy podle nálad a příležitostí.
Za třetí, niche vůně do roku 2030 získají dalších 8 až 12 procentních bodů hodnotového podílu, jak budou Maison Francis Kurkdjian, Parfums de Marly a nové umělecké domy hlouběji pronikat do retailu v Bruselu a Antverpách. Niche vrstva nyní roste v hodnotovém vyjádření vysokými jednocifernými tempy ročně, podstatně rychleji než širší designérská rotace, a Scento očekává pokračování tohoto trendu. Konečný stav podílu niche segmentu v roce 2030 bude přibližně 35 až 40 % celkové hodnoty belgického trhu s vůněmi, oproti zhruba 25 až 28 % v roce 2026.
Makroobraz Belgie do roku 2030 je pozitivní napříč všemi dimenzemi, které Scento zkoumalo. Spotřeba v přepočtu na obyvatele zůstává nejvyšší v EU. Zákaznická kohorta dále prohlubuje své zapojení do kategorie. Maloobchodní infrastruktura zůstává v západní Evropě nejhustší na obyvatele. Přeshraniční nákupní chování zůstává strukturálně zakotvené. Niche vůně získávají podíl na úkor designérských značek, aniž by narušovaly celkový mix kategorie. Masové tělové mlhy zůstávají stabilní a poskytují pevnou vstupní kohortu, která se v čase přesouvá k designérským značkám.
Pro cílový stav v roce 2030 to znamená belgický trh s vůněmi, který si udrží korunu v přepočtu na obyvatele, prohloubí penetraci niche segmentu, rozšíří mužskou zákaznickou základnu a bude dál fungovat jako nejhustší prostředí specializovaného beauty retailu v západní Evropě v přepočtu na obyvatele. Mix kategorií v roce 2030 bude v zásadě podobný dnešnímu, přičemž niche absorbuje významný dodatečný podíl celkové hodnoty, designérské značky zůstanou v absolutních číslech stabilní, ale ztratí podíl, a masové tělové mlhy budou tvořit stabilní vstupní kohortu, která napájí upgrade pipeline.
Pro značky a prodejce není pro belgický trh roku 2030 klíčovou otázkou, zda vstoupit, ale jak realizovat strategii vůči zákaznické bázi, která je sofistikovanější, aktivnější napříč hranicemi a více zapojená do kategorie než na jakémkoli srovnatelném trhu EU. Belgičtí kupující odmění prodejce, kteří se vyrovnají hloubce kurátorství, jakou ICI Paris XL budovalo po pět desetiletí, a potrestají ty, kteří k trhu přistoupí s tenčí specializovanou nabídkou. Laťka je vysoko a dále roste, ale odměny za kvalitní realizaci jsou úměrné. Belgie bude generovat poptávku po vůních v přepočtu na obyvatele, které se žádná jiná evropská země s 11,7 milionu obyvatel nevyrovná, a každá značka či prodejce s trpělivostí a disciplínou plnit tento standard najde strukturálně příznivé poptávkové prostředí až do roku 2030 a dále.
Přeshraniční chování, které si belgičtí kupující zabudovali do svých rutin při nákupu vůní, také pravděpodobně nezeslábne. Geografie země a jazykový mix vytvářejí strukturálně nízkotřecí přeshraniční prostředí, které žádný jiný trh EU nereplikuje, a digitálně nativní kohorta do 40 let bude dál rozšiřovat online přeshraniční složku celkových výdajů v kategorii. Belgický retail bude v roce 2030 soutěžit nejen uvnitř belgických hranic, ale aktivně také s Paříží, Amsterdamem, Cáchami a celoevropskými online specializovanými prodejci zasílajícími do Belgie. Konkurenční tlak dále zesiluje náročnost kupujících a vytváří realizační prostředí, které filtruje výrazně přísněji než jakýkoli srovnatelný trh.
Pro širší parfumérský průmysl představuje Belgie nejvíce do vůní zapojenou zákaznickou bázi v Evropské unii. Jakákoli značka nebo prodejce, který uspěje v Bruselu, získává i strukturální opěrný bod ve Valonsku, Lucembursku a severní Francii, protože přeshraniční nákupní chování šíří povědomí mezi prémiovými kupujícími napříč jazykovými hranicemi, které jiné trhy prosazují rigidněji. Personalizované objevování vůní zůstává vstupním bodem s nejnižším třením pro nové belgické prémiové kupující a širší kategorie niche parfumerie je místem, kde se strukturální růst do roku 2030 bude získávat.
Pro širší evropský kontext toho, jak belgický náskok v přepočtu na obyvatele zapadá do celoevropského trhu s vůněmi, viz analýza evropského trhu s vůněmi od Scento.
Tato analýza vychází z přezkumu belgického trhu s vůněmi, který Scento provedlo v období od října 2025 do dubna 2026. Podrobná metodologie je pro tisk k dispozici na vyžádání na [email protected].
Zdroje
- Evropský kosmetický průmysl a průmysl osobní péče, Cosmetics Europe; úplná data: Cosmetics Europe, Market Performance 2025 (PDF, s údaji Euromonitor).
Odpovědi na vaše otázky
- Která evropská země spotřebuje nejvíce parfémů na hlavu?
- Belgie vede Evropskou unii ve spotřebě vůní na hlavu, v roce 2024 přibližně 1,486 kilogramu na 1,000 obyvatel, což je úroveň, které žádný jiný členský stát EU nedosáhl. Nejbližším soupeřem je Irsko s přibližně 1,447 kilogramu na 1,000, s Nizozemskem jasně na třetím místě s 836 kilogramy na 1,000. Na hlavu Belgie spotřebuje zhruba 1.78krát větší objem vůní než Nizozemsko a přibližně 6krát více než průměr EU. Podle Scento si Belgie tuto korunu udrží minimálně do roku 2030. Hodnotově tvoří vůně 21.2 % výdajů za kosmetiku v Belgii a Lucembursku, což je podle dat Cosmetics Europe z roku 2025 druhý nejvyšší podíl po Francii.
- Proč se v Belgii spotřebuje tolik parfémů?
- Vynikají čtyři strukturální faktory: zeměpisná a jazyková poloha mezi Francií a Nizozemskem, díky níž Belgie spojuje hluboké kulturní porozumění francouzské parfumerii s nizozemskou maloobchodní disciplínou; vysoký disponibilní příjem soustředěný ve městech Brusel, Antverpy a Gent; zakořeněná tradice dárků, která žene nadprůměrné maloobchodní objemy ve čtvrtém čtvrtletí; a propracovaná síť specializovaného maloobchodu, kde samotný ICI Paris XL provozuje přes 120 belgických prodejen. Analýza Scento: belgičtí zákazníci vnímají vůni jako každodenní osobní vyjádření, nikoli jako příležitostné rozmazlování, což je v Evropě neobvyklý kulturní vzorec.
- Kde belgičtí zákazníci nakupují parfémy?
- Dominuje specializovaný maloobchod s kosmetikou v čele s ICI Paris XL, třetím největším prodejcem kosmetiky v zemi podle obratu se 120+ belgickými prodejnami, následovaným řetězcem Planet Parfum, obchodním domem Inno formou koncesí a menšími prémiovými butiky v Bruselu, Antverpách a Gentu. Významným strukturálním rysem je přeshraniční nakupování: obyvatelé Bruselu jezdí pro limitované edice do Paříže, obyvatelé Antverp nakupují v maastrichtském ICI Paris XL a obyvatelé Východních kantonů se zásobují v Cáchách. Online prodej parfémů roste, ale v mixu kanálů představuje menší podíl než v Nizozemsku nebo Německu.
- Jaké parfémové značky jsou v Belgii nejoblíbenější?
- Žebříček bestsellerů v Belgii se více než průměr EU přiklání k francouzským značkám. Vedou designérské domy: Dior, Yves Saint Laurent, Lancome, Givenchy, Hermes, Guerlain a Jean Paul Gaultier. Niche segment vede Maison Francis Kurkdjian, zvlášť silný v Bruselu, a doplňují ho Parfums de Marly, Creed, Frederic Malle a Diptyque. Belgie dováží přes 70 % svých vonných produktů z Francie, Spojeného království a Nizozemska, což přímo odráží její zeměpisné a kulturní umístění mezi dvěma hlavními trhy s vůněmi v Evropské unii.
- Jak velký je belgický trh s vůněmi?
- V absolutním vyjádření je Belgie pátým největším trhem s vůněmi v Evropské unii podle objemu, a to přesto, že má pouhých 11.7 milionu obyvatel. Hodnota trhu se v maloobchodě pohybuje v horní části jednociferných stovek milionů eur. Hlavním číslem je spotřeba na hlavu, 1,486 kilogramu na 1,000 v roce 2024, kde Belgie výrazně převyšuje svou velikost a překonává trhy s třikrát až čtyřikrát větším počtem obyvatel. Strukturální faktory za náskokem ve spotřebě na hlavu jsou zeměpisné, kulturní a vycházejí z maloobchodní infrastruktury a Scento očekává, že zůstanou trvalé. Cosmetics Europe uvádí tržby z vůní v Belgii a Lucembursku v roce 2025 ve výši 12 857 miliardy Kč, o 3.1 % více než v roce 2024.
- Roste spotřeba parfémů v Belgii?
- Ano, mírně. Hodnota roste nominálně zhruba o 2 až 3 % ročně, přičemž niche segment roste výrazně rychleji, ročně v horních jednotkách procent. Objem je spíše na stejné úrovni. Hlavním motorem růstu je strukturální posun ve skladbě směrem k prémiovým a niche vůním spolu s rostoucím pronikáním mezi muži a u unisex vůní. Prognóza Scento do roku 2030: Belgie si udrží prvenství ve spotřebě na hlavu, niche získá dalších 8 až 12 procentních bodů hodnotového podílu a segment mužských zákazníků se přiblíží 45 % všech zákazníků vůní.
- Nakupují belgičtí zákazníci parfémy i přes hranice?
- Ano, ve velkém. Díky kompaktní geografii a trojjazyčné realitě je přeshraniční nakupování parfémů v Belgii skutečným strukturálním rysem. Obyvatelé Bruselu shánějí limitované edice v pařížských parfumeriích, obyvatelé Antverp nakupují v Nizozemsku kvůli akcím ICI Paris XL a obyvatelé Východních kantonů se zásobují v Cáchách a dalších německých městech. Tento obousměrný tok znamená, že Belgie je zároveň největším spotřebitelem vůní na hlavu v EU i jedním z nejaktivnějších logistických uzlů pro vůně, cílovým trhem i redistribučním uzlem pro koridor Beneluxu.
Citovat tuto stránku
Scento (2026). Belgický trh s parfémy 2026: spotřeba a značky. Aktualizováno: 8. října 2026. https://www.scento.com/cz/blog/belgian-perfume-market-statistics-2026