Best Perfume Advent Calendars 2026: 8 Ranked by Contents

5 min read

Quick summary

Scento's Advent Calendar 2026 ranks first. Each edition, For Her and For Him, holds 24 authentic perfumes from designer and niche houses, 23 doors of 2 ml and an 8 ml finale behind door 24, for €149, with no candles, lotions or fillers. PAFORY is the best pick under €100 and Harrods has the most full-size bottles.

The Scento advent calendars 2026, For her with a black lid and For him with a red lid: two hexagonal 24-door boxes seen from above, with glass spray vials around them

Prices and contents checked 4 October 2026.

A perfume advent calendar is only as good as what is behind its doors. Some are 24 perfumes. Others are seven bottles, a candle and a pillow spray. Some show you every door before you buy, and some keep it secret until December. We compared the eight fragrance calendars that matter most to a buyer in Europe this year, read what each seller publishes about the contents, sizes, price and delivery, and ranked them on five things a perfume lover actually wants. Here is what you need to know:

  • Best overall: Scento Advent Calendar, For Her and For Him (€149 each). 24 doors, every one a perfume, designer and niche houses together, the full line-up published, and an 8 ml finale of the perfume our customers buy most in each edition.
  • Best under €100: PAFORY (€99, or €89 for the first 1,000). 24 × 2 ml from small niche houses, plus a magazine and full-bottle vouchers.
  • Best for buying two: MyScent (€149 each when you buy two). 23 × 2 ml and a 5 ml, with the contents kept secret until each day.
  • Best for full-size bottles: Harrods 12 Days of Fragrance (£225). Seven full sizes in 12 doors, but it sold out within hours.
  • Best niche minis on the high street: John Lewis (£99). 12 niche minis of 5–15 ml; sold out when we checked.
  • Best for high-street names: The Fragrance Shop (£150 each, women's and men's). Separate women's and men's boxes, led by big bottles of high-street names.
  • Best for big bottles in a 25-day box: Lookfantastic (£150). A 35 ml Givenchy and two 30 ml bottles among designer minis.
  • Best under £100 in the UK: Boots 12 Days of Scent (£90). A 35 ml Givenchy L'Interdit and nine 10 ml perfumes.

Below is a quick comparison to help you decide.

Quick Comparison

#CalendarPriceDoorsPerfume insideOther itemsPrice per ml of perfumeEditionsSold in
1Scento For Her / For Him€149 each2423 × 2 ml + 1 × 8 ml = 54 mlNone€2.76Her / HimEU, euros
2PAFORY For Her / For Him€99 (€89 for the first 1,000)2424 × 2 ml = 48 mlMagazine, 40 scent strips, six €50 vouchers€2.06 (€1.85 early price)Her / HimEU, euros
3MyScent€249, or €149 each when you buy two2423 × 2 ml + 1 × 5 ml = 51 mlNone listed€4.88 (€2.92 in a pair)Her / HimGerman shop, euros
4Harrods 12 Days of Fragrance£22512About 305 ml, 7 full sizesNone listedAbout £0.74One, unisexUK, pounds (sold out)
5John Lewis Fragrance£9912103 ml, minis of 5–15 mlNone listedAbout £0.96One, mixedUK, pounds (sold out)
6The Fragrance Shop Women's / Men's£150 each (£120 for members)25About 438 ml / 315 mlNot itemised in our sourcesAbout £0.34 / £0.48Women's / Men'sUK, pounds
7Lookfantastic Fragrance£15024–25 itemsAbout 230 ml, incl. a 35 ml and two 30 mlCandle, pillow spray, atomiserAbout £0.65One, mixedUK, pounds
8Boots 12 Days of Scent£9012 (15 items)About 137 ml, incl. a 35 ml and nine 10 ml50 ml body mist, candleAbout £0.66One, mixedUK, pounds (online only)

Price per ml counts wearable perfume only and divides the box price by it, in the seller's own currency. "About" means we added up the bottle sizes the seller or the cited review lists; we never estimate a size that isn't published.

How we ranked them

We ranked every calendar on five criteria, in this order of importance:

  1. Every door is perfume. No candles, lotions, body mists or objects taking a door.
  2. Designer and niche houses in the same box. The names people ask for, not only one house or one tier.
  3. The full line-up is published before you buy, so you can check it against your shelf.
  4. Separate For Her and For Him editions, so nobody opens a run of scents they would never wear.
  5. A euro price and delivery in the EU before 1 December.

A calendar that meets more of the five ranks higher. Between calendars that meet the same number, we ranked by how much perfume sits behind each door. Price per ml is in every table so you can compare on it too, but we didn't rank on it: a big bottle of a perfume you would never choose is cheap per ml and still poor value.

CalendarEvery door perfumeDesigner + nicheLine-up publishedHer / Him editionsEuros, EU delivery by 1 Dec
ScentoYesYesYesYesYes
PAFORYYesNiche onlyYesYesYes
MyScentYesStated, not shownNoYesEuros; EU delivery not stated
HarrodsYesNiche-ledYesNoNo (UK, £)
John LewisYesNiche-ledYesNoNo (UK, £)
The Fragrance ShopNot itemisedDesigner and high-streetYesYesNo (UK, £)
LookfantasticNoDesigner-ledYesNoNo (UK, £)
BootsNoDesigner-ledYesNoNo (UK, £)

How we checked. We read each seller's own page, or the review named in the Sources list where the seller's page doesn't itemise the contents, on 4 October 2026. Disclosure: Scento makes and sells the calendar ranked first. We applied the same five criteria to it as to every other calendar, and the table above shows exactly where each one stands.

1. Scento Advent Calendar 2026, For Her and For Him (Our Pick)

Our calendar is built on one rule: every door is a perfume you would want to wear. Each edition holds 24 authentic perfumes, decanted from original bottles we buy ourselves, into the same glass spray vials our customers already order. Doors 1 to 23 hold 2 ml each, our customers' most-bought size and about 30 sprays, or around ten days of wear. Door 24 holds an 8 ml glass travel spray, about 120 sprays, of the perfume Scento customers buy most in that edition: Amouage Guidance for her and Louis Vuitton Imagination for him. That is 54 ml of perfume per calendar and nothing else in the box.

The two editions are curated separately, from what Scento customers actually buy, and no perfume appears in both, so a couple who buy one each open 48 different perfumes between them. Each edition mixes the designer houses everybody knows with the niche houses that are hard to try before buying a full bottle. The full line-up is below; skip it if the calendar is a gift and you want to keep the surprise.

FeatureScento Advent Calendar 2026
EditionsFor Her, For Him
Price€149 each
Doors24
Perfume inside23 × 2 ml + 1 × 8 ml = 54 ml
Price per ml€2.76
Door 248 ml of Amouage Guidance (For Her) or Louis Vuitton Imagination (For Him)
Other itemsNone
Made300 per edition
DeliveryPre-order; ships from 16 November 2026; order by 15 November 2026 for delivery before 1 December in all 26 countries we ship to
Bought one by one€347.45 (For Her) / €318.90 (For Him) at Scento prices on 4 October 2026

Best for: anyone who wants a different real perfume every morning of Advent, from houses they have heard of, and a bigger finale to end on. It is also the easy gift: pick the edition by who it's for, not by guessing one bottle.

What's behind the doors

For Her: in numbers. 24 perfumes from 19 houses; 11 women's and 13 unisex perfumes, as Scento's catalogue lists them.

  1. Delina, Parfums de Marly, 2 ml
  2. Libre, Yves Saint Laurent, 2 ml
  3. Gris Charnel, BDK Parfums, 2 ml
  4. Aventus for Her, Creed, 2 ml
  5. Bianco Latte, Giardini di Toscana, 2 ml
  6. Portrait of a Lady, Frederic Malle, 2 ml
  7. Another 13, Le Labo, 2 ml
  8. Fleur Narcotique, Ex Nihilo, 2 ml
  9. Grand Soir, Maison Francis Kurkdjian, 2 ml
  10. Hundred Silent Ways, Nishane, 2 ml
  11. Love Don't Be Shy, By Kilian, 2 ml
  12. Erba Pura, Xerjoff, 2 ml
  13. Musk Therapy, Initio Parfums Prives, 2 ml
  14. Tilia, Marc — Antoine Barrois, 2 ml
  15. Santal 33, Le Labo, 2 ml
  16. Prada Paradoxe, Prada, 2 ml
  17. Hibiscus Mahajád, Maison Crivelli, 2 ml
  18. Attrape — Rêves, Louis Vuitton, 2 ml
  19. Valaya, Parfums de Marly, 2 ml
  20. Lost Cherry, Tom Ford, 2 ml
  21. Angels' Share, By Kilian, 2 ml
  22. Symphony, Louis Vuitton, 2 ml
  23. Baccarat Rouge 540 Extrait, Maison Francis Kurkdjian, 2 ml
  24. Guidance, Amouage, 8 ml, the finale

For Him: in numbers. 24 perfumes from 16 houses; 13 men's and 11 unisex perfumes, as Scento's catalogue lists them.

  1. Baccarat Rouge 540, Maison Francis Kurkdjian, 2 ml
  2. Oud for Greatness, Initio Parfums Prives, 2 ml
  3. Terre d'Hermès, Hermès, 2 ml
  4. Arabians Tonka, Montale, 2 ml
  5. Layton, Parfums de Marly, 2 ml
  6. XJ 1861 Naxos, Xerjoff, 2 ml
  7. Dior Homme Intense, Dior, 2 ml
  8. Ganymede, Marc — Antoine Barrois, 2 ml
  9. Green Irish Tweed, Creed, 2 ml
  10. Outlands, Amouage, 2 ml
  11. Sauvage Elixir, Dior, 2 ml
  12. Blue Talisman, Ex Nihilo, 2 ml
  13. Tobacco Vanille, Tom Ford, 2 ml
  14. Elysium Pour Homme Parfum Cologne, Roja Dove, 2 ml
  15. Ombre Leather, Tom Ford, 2 ml
  16. Bal d'Afrique Absolu, Byredo, 2 ml
  17. Gentle Fluidity Silver, Maison Francis Kurkdjian, 2 ml
  18. Vibrato, Sospiro, 2 ml
  19. Althaïr, Parfums de Marly, 2 ml
  20. Torino21, Xerjoff, 2 ml
  21. Reflection Man, Amouage, 2 ml
  22. Ombre Nomade, Louis Vuitton, 2 ml
  23. Aventus, Creed, 2 ml
  24. Imagination, Louis Vuitton, 8 ml, the finale

Choose your edition on the Scento advent calendar page: For Her · For Him.

2. PAFORY For Her and For Him

PAFORY, a German perfume subscription shop, has sold a decant calendar every year since at least 2024, and for 2026 it again comes in a For Her and a For Him edition. Each holds 24 niche perfumes of 2 ml, one per house, 48 ml in all, and the full list is on the product page before you buy. The houses are small and independent, such as Memo, Dusita, Bon Parfumeur, Goldfield & Banks and Imperial Parfums, rather than designer names. Alongside the vials come a 100-page magazine, 40 scent strips, a magnetic box, six €50 vouchers towards full bottles of calendar scents and a voucher for PAFORY's membership. It costs €99, or €89 for the first 1,000 buyers, and ships from 15 October.

FeaturePAFORY 2026
Price€99 (€89 for the first 1,000)
Doors24 × 2 ml = 48 ml
Price per ml€2.06 (€1.85 early price)
Also insideMagazine, 40 scent strips, six €50 full-bottle vouchers, membership voucher
EditionsFor Her, For Him
ShipsFrom 15 October

Best for: a perfume lover who already owns the classics and wants to discover small niche houses for under €100.

3. MyScent

MyScent, a German decant shop, sells its third advent calendar in a For Her and a For Him edition: 23 doors of 2 ml and one of 5 ml, 51 ml in all, in a black box with gold foil. The shop describes the line-up as niche and designer perfumes, but keeps it secret: each door stays a surprise until its day. One calendar costs €249; buy two, in any mix of her and him, and each costs €149. Delivery is free and starts in mid — November.

FeatureMyScent 2026
Price€249 for one; €149 each when you buy two
Doors23 × 2 ml + 1 × 5 ml = 51 ml
Price per ml€4.88 for one; €2.92 in a pair
Line-upSecret until each day
EditionsFor Her, For Him
ShipsFrom mid — November, free

Best for: buying two at once, one to keep and one to give, if you enjoy not knowing what comes next.

4. Harrods 12 Days of Fragrance

Harrods' fragrance calendar sells out almost as soon as it launches, as it did in 2025. The 2026 edition has 12 doors and about 305 ml of niche perfume, including seven full-size bottles, with no candles or body care listed. It cost £225 and went on sale through the Harrods app on 3 August and online on 4 August, and sold out within hours. It is a 12-day, unisex box, so it covers half of Advent and one shared line-up.

FeatureHarrods 2026
Price£225
Doors12
Perfume insideAbout 305 ml, including 7 full sizes
Price per mlAbout £0.74
EditionsOne, unisex
AvailabilitySold out within hours of launch

Best for: full-size bottles of niche perfume. It sold out in hours, so it suits buyers who plan for next year's August launch.

5. John Lewis Fragrance Advent Calendar

John Lewis launched its first fragrance-only calendar for 2026: 12 doors of niche minis between 5 and 15 ml, 103 ml in all, from houses such as Kilian, Frédéric Malle, BDK Parfums, Nishane (a 15 ml) and Acqua di Parma (a 12 ml). It cost £99, which John Lewis put against a value of £305. When we checked on 4 October, the John Lewis page said the calendar had sold out.

FeatureJohn Lewis 2026
Price£99
Doors12
Perfume inside103 ml, minis of 5–15 ml
Price per mlAbout £0.96
EditionsOne, mixed
AvailabilitySold out (John Lewis, 4 October)

Best for: niche minis bigger than a sample, at a high-street price.

6. The Fragrance Shop Women's and Men's

The Fragrance Shop split its calendar into a Women's and a Men's edition for 2026, each with 25 doors, at £150, or £120 for members of its loyalty scheme. They hold about 438 ml in the women's box and 315 ml in the men's. The men's line-up is led by large bottles of high-street names, among them a 75 ml Jack & Jones, a 30 ml Superdry, a 30 ml Ted Baker and a 30 ml Saint Hilaire, with designer minis of 4 to 12.5 ml around them.

FeatureThe Fragrance Shop 2026
Price£150 each (£120 for members)
Doors25
Perfume insideAbout 438 ml (Women's), 315 ml (Men's)
Price per mlAbout £0.34 (Women's), £0.48 (Men's)
EditionsWomen's, Men's

Best for: someone who wears big bottles of high-street brands.

7. Lookfantastic Fragrance Advent Calendar

Lookfantastic's second fragrance calendar has 24 to 25 items for £150, which Lookfantastic puts against a value of over £530. By the sizes listed in Beauty Detective's review it holds about 230 ml of perfume, carried by a 35 ml Givenchy and two 30 ml bottles, with the rest between 3.5 and 15 ml. A candle, a pillow spray and an atomiser take doors too. It launched on 1 September, sold out, and was later listed as back in stock.

FeatureLookfantastic 2026
Price£150
Doors24–25 items
Perfume insideAbout 230 ml, including a 35 ml and two 30 ml
Price per mlAbout £0.65
Also insideCandle, pillow spray, atomiser
EditionsOne, mixed

Best for: a door every day of Advent with a few large designer bottles in the mix.

8. Boots 12 Days of Scent

Boots' first fragrance calendar has 12 doors and 15 items for £90. The perfume is a 35 ml Givenchy L'Interdit, nine 10 ml perfumes and three minis, about 137 ml, alongside a 50 ml body mist and a candle. Boots values it at £356.52 and, unusually, explains on the listing how it worked that figure out. It is sold online only, "while stocks last".

FeatureBoots 2026
Price£90
Doors12 (15 items)
Perfume insideAbout 137 ml, including a 35 ml and nine 10 ml
Price per mlAbout £0.66
Also inside50 ml body mist, candle
EditionsOne, mixed

Best for: a UK buyer who wants a 12-day perfume calendar under £100.

Is a Perfume Advent Calendar Worth It?

It is worth it when you want to find perfumes, not just own more of them. A calendar of 24 different perfumes lets you wear each one on your own skin for several days before you spend on a full bottle, which no blotter in a shop can do. Count only the perfume, then divide: our calendar is €149 for 24 perfumes, €6.21 a perfume or €2.76 per ml, and every door holds a size you can actually wear rather than a one-spray sample. By Scento's own size guide, a 2 ml vial is about 30 sprays, or around ten days of wear, and the 8 ml finale is about 120 sprays, around a month.

If you want variety, houses you can't sample at a perfume counter, and an edition chosen for the person who will open it, a calendar where all 24 doors are perfume gives you more of what you're paying for.

Also Worth Knowing in 2026

  • The most luxurious perfume calendar on record is Dior's 2025 La Malle des Rêves: 24 doors including six 100 ml bottles of its Collection Privée, in 120 numbered trunks, at £6,400.
  • Notino has no fragrance-only calendar for 2026. Its 2025 calendar, "12 Days of Fragrant Joys", 12 designer minis, sold out.
  • Beauty calendars with one or two perfumes are not in this ranking. We only compared calendars where perfume is the point.

Price Check

Prices checked 4 October 2026. They move, and several of these calendars sell out; check the seller's page before you buy.

CalendarPriceWhere checked
Scento For Her / For Him€149 eachscento.com
PAFORY 2026€99 (€89 for the first 1,000)pafory.com, calendariosdeadviento.com
MyScent 2026€249; €149 each for twomyscent.de
Harrods 12 Days of Fragrance 2026£225womanandhome.com
John Lewis Fragrance 2026£99johnlewis.com
The Fragrance Shop 2026£150 (£120 members)thefragranceshop.co.uk, durbinrock.com
Lookfantastic Fragrance 2026£150beauty-detective.com
Boots 12 Days of Scent 2026£90hotukdeals.com, womanandhome.com

Final Thoughts

The best perfume advent calendar is the one where every door is something the person will wear. On that test the Scento calendar comes first: 24 authentic perfumes, designer and niche together, chosen separately for her and for him, published in full, with an 8 ml finale and nothing else taking up a door. If your priority is different, here is the quick breakdown:

PriorityBest pickWhy
A real perfume behind every door, designer and nicheScento For Her / For Him24 perfumes, 54 ml, 8 ml finale, €149
Under €100PAFORY24 niche perfumes of 2 ml for €99
Buying twoMyScent€149 each when you buy two
Full-size bottlesHarrodsSeven full sizes in 12 doors (sold out)
High-street namesThe Fragrance ShopWomen's and men's boxes, £150 each
Under £100 in the UKBoots12 doors for £90

Whichever you choose, order early: the calendars people want sell out before December, and ours is limited to 300 per edition.

Scento's editorial team ranked these calendars on the five criteria above, using the contents, sizes, prices and delivery dates each seller publishes, or the review named in the Sources list where the seller does not itemise them. Scento makes the calendar ranked first. Prices checked 4 October 2026; corrections welcome. Scento is not affiliated with any of the other sellers or with the perfume houses named here; brand and product names are used only to identify the calendars and perfumes being compared.

Update log

  • First published. Prices and contents checked 4 October 2026.

Sources

  • PAFORY advent calendars 2026 (product page): pafory.com/advent-calendars
  • PAFORY 2026: price and early-bird offer (calendariosdeadviento.com): calendariosdeadviento.com/belleza-y-maquillaje/pafory-2026/
  • MyScent Parfum Adventskalender 2026 (product page): myscent.de/products/myscent-adventskalender-2026-24-nischen-designerdufte
  • Harrods 12 Days of Fragrance advent calendar 2026 (Woman & Home): www.womanandhome.com/beauty/harrods-12-days-of-fragrance-advent-calendar-2026/
  • Harrods fragrance advent calendar 2025, sold out (Beauty Detective): beauty-detective.com/harrods-fragrance-advent-calendar-2025/
  • John Lewis Fragrance Advent Calendar (John Lewis): www.johnlewis.com/content/beauty-hair/john-lewis-fragrance-advent-calendar
  • The Fragrance Shop Advent Calendar 2026 (The Fragrance Shop): pay.thefragranceshop.co.uk/advent-calendar-2026/l
  • The Fragrance Shop men's advent calendar 2026 (Durbin Rock): www.durbinrock.com/the-fragrance-shop-mens-advent-calendar-2026/
  • Lookfantastic Fragrance Advent Calendar 2026 (Beauty Detective): beauty-detective.com/lookfantastic-fragrance-advent-calendar-2026/
  • Boots 12 Days of Scent, listing copy (hotukdeals): www.hotukdeals.com/deals/boots-12-days-of-scent-fragrance-advent-calendar-4972673
  • Boots beauty advent calendars 2026 (Woman & Home): www.womanandhome.com/beauty/boots-beauty-advent-calendars-2026/
  • Dior La Malle des Rêves 2025 (Beauty Detective): beauty-detective.com/dior-la-malle-des-reves-exceptional-advent-calendar-2025/
  • Dior advent calendar 2025 (beautycalendar.com): beautycalendar.com/dior-advent-calendar-2025/
  • Notino advent calendars 2026 (Nuvole di Bellezza): www.nuvoledibellezza.com/en/notino-advent-calendars-2026/

Your questions, answered

Which fragrance advent calendar is best for 2026?
For perfume in every door, the Scento Advent Calendar 2026: For Her and For Him each hold 24 authentic designer and niche perfumes, 23 × 2 ml plus an 8 ml finale, for €149. Under €100, PAFORY's 24 niche perfumes cost €99. For full-size bottles, Harrods' 12-door calendar had seven, but it sold out within hours.
What is the best fragrance advent calendar for a man?
Scento For Him: 24 men's and unisex perfumes curated only for him, from designer favourites to niche houses, ending on an 8 ml of Louis Vuitton Imagination, our most-bought men's perfume. The Fragrance Shop's Men's edition is the high-street alternative, led by big bottles of brands like Jack & Jones and Superdry, and PAFORY For Him suits a man who wants small niche houses.
What is the most luxurious advent calendar?
Dior's 2025 La Malle des Rêves: 24 doors including six 100 ml bottles from its Collection Privée, in 120 numbered trunks, for £6,400. Among this year's fragrance-only calendars, Harrods' 12 Days of Fragrance at £225, with seven full-size niche bottles, is the most luxurious in this list.
Does Chanel do an advent calendar?
We found no Chanel perfume advent calendar for 2026 on sale at any retailer we checked. One blog reported a Chanel calendar for 2025, but neither Chanel nor any retailer confirmed it, so we don't list it.
How much does the Dior advent calendar cost?
Dior had not published a 2026 price when we checked on 4 October 2026. Its 2025 calendar, Le 30 Montaigne, cost £570 and held six perfume minis, 38.5 ml in all, among mostly make-up and skincare.
Which perfume advent calendar has the most full-size bottles?
Harrods' 12 Days of Fragrance: seven full sizes among 12 doors, about 305 ml of perfume. Lookfantastic and Boots each include one 35 ml bottle. Scento's calendar holds decants rather than full bottles, with an 8 ml travel spray behind door 24.
Are the perfumes in the Scento calendar authentic?
Yes. Every vial is decanted from an original bottle that Scento buys itself. We never sell inspired-by or copy scents, and each vial carries the perfume's name and house.
When should I order a perfume advent calendar to have it by 1 December?
Order Scento's calendar by 15 November 2026 for delivery before 1 December in all 26 countries we ship to. It is a pre-order that ships from 16 November 2026. PAFORY ships from 15 October and MyScent from mid-November. Harrods and John Lewis had already sold out when we checked on 4 October.
5 min read